SF tim
* 01.04.2020. 10:49:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 129   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Krčma "Kod belog jelena" II  (Pročitano 492128 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1845 poslato: 21.10.2018. 20:04:18 »

Хм, док сам гледао оног јадника пар мисли ми се мотало по глави.
Прва је била да је жалосно што се толико емотивно везао за нешто што је само хоби. Није да не разумем јер и ја имам хобије од клиначког доба. На крају крајеве, шта је СФ тим ако не хоби у који смо уложили године рада па ми је сада тешко да баталим сајт и да нестане сав тај труд.
Али ако му се живот врти само око хобија то је жалосно (а како је рекао, чак и када није кући размишља о томе шта ће и како правити од Легоа).

Друга мисао је да је у питању креативан момак јер сам смишља инсталације (или како се већ то у Легоу зове) а то увек поздрављам.

И трећа, наравно, жао ми човека. Ценим људе који у себи имају такав жар за нешто што јесте бескорисно у стварном свету али у потпуности је позитивно. Мислим, није му зинуло д... за богатством или бесним колима и сл.

И четврта, 18.000 (долара или евра, заборавих) дати за Лего!!! Мислим!!! Јесте то у богатој Француској али и тамо су то озбиљни новци.

Е сад, реакција заједнице...
Сад следи моја прича. Smile
Матор сам и нисам одрастао са интернетом тако да од када сам са неких 46 година кренуо у овде виртуалне (пази кад написах правилно уместо виртуЕлне Smile) воде веома правим разлику између стварности и нета. Наравно да ми је тада све било новост.
Први форум који сам пратио био је на енглеском мобиле9 али са групом чланова из наших крајева. Међу њима и једна Загрепчанка која је такође волела СФ (ваљда га и даље воли) и са њом сам се спријатељио па смо на чету СФ тима често причали. Углавном о прављењу тема за телефоне (сајтови и форум на којима смо били су се тиме бавили) али и о томе шта нам се дешава у животу.
Једно вече ми написа да је остала удовица. Изненада, муж јој је умро од срца. Обоје су били 40-их година, двоје деце, срећан брак и тако то. Њу је то напросто психички покосило.
На форуму М9 чланови који су били из целог света почели су да јој нуде помоћ. Власник и још неки чланови нудили су финансијску помоћ, да прегура док се не снађе, једна Гркиња позвала је њу и децу да буду преко лета код ње... Тада сам први пут осетио да нет не чине неки мали човечуљци који се крију иза мање или више чудних никова него људи са великим срцем. Само их треба правилно одвојити од оних са друге стране, тамне, и ове друге избегавати (имам пример и за ово друго са једног форума чији смо админи били нас 4 из СФ тима).

Сам СФ тим за мене је једно од најлепших искустава у животу. Дружити се са добрим људима преко две године само на нету, форуму а онда, на првом окупљању осећати се као да си са најближим пријатељима које познајеш цео живот.
Наравно, лепе приче имају често ружан крај али то не умањује моје задовољство које ми је СФ тим пружио.

Е, то је разлика између нас овде и нашег хобија и Лего-момка. Имам утисак да је његов хоби усамљенички. Не знам да ли сам у праву али ако је тако онда ми га је дупло жао.
« Poslednja izmena: 21.10.2018. 20:08:15 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Eldundarin
Registrovani

kopilot

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #1846 poslato: 21.10.2018. 21:23:48 »

Pa ne bih se bas slozio da je usamljenicki jer imas komilu takmicenja konvencija na kojima se oni upoznaju i svi oni imaju svoje forume i sajtove i u kontaktu su isto kao i bilo ko drugi ko deli neku pasiju prema necem. Jedino sto bih ja ovde naveo kao razliku je sto on ne zeli da se eksponira i sto je decko zaista bio skroman (ono na njegovom kanalu nije ni jedna petina njegovih radova). Za razliku od njega imas druge koji bukvalno snimaju kako idu da kupuju kockice i kako slazu i ostale zezancije koje idu uz to i jelte time su u kontaktu sa zajednicom. Ovaj decko je imao svoj zivot, kada se ovo desilo on je bio na poslovnom putu, sto znaci da radi, a ovo mu je bilo nesto sto je sluzilo da opusti vijuge kada nije u vinklu.

E sad glede cifre od 18k dolara tice ako uzmes da se on tome bavi 16+ godina to mu dodje oko 1000 evra godisnje sto ako je hobi u pitanju na godisnjem nivou nije velika kinta. Ja ako bih sabrao sve pare koje sam dao za knjige od kako sam poceo aktivno da ih sakupljam (2010) bih sigurno premasio 500-600 evra a da ne pominjem moje ostale kolekcionarske hobije od gramofonskih ploca, preko figurica, originalnih izdanja albuma pa i do lego kockica. I ne zalim ni jedan jedini dat dinar.

A sto se tice internet zajednice, moram ti reci da sam preko ekrana i tastature upoznao mnogo boljih i vecih ljudi nego onih koje srecem u zivotu i da sam stvorio neka neraskidiva prijateljstva (mislices mozda da preterujem) u celom svetu. Ja na zalost nemam para da idem u Kinu, Ameriku, Englesku, Francusku al nekako se desi da svake godine neko od tih mojih dalekih prijatelja prolazi negde u blizini pa se iscimaju na nedelju dana do Beograda i zaista imam uvek osecaj kao da svaki dan provodim sa njima. O ljudima iz zemlje i regiona necu ni da pricam, sa njima se vidjam jednom mesecno minimum. Internet je jak ako se ljudi prepoznaju. A hvala Bogu to se desava Smile
Sačuvana

Wisdom over Violence
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1847 poslato: 21.10.2018. 21:50:39 »

Нисам из лего-генерације (додуше, јесам имао неки мали комплет али то тада није било ни близу данашњег) па сам биће стекао погрешан утисак. Надам се да му је Лего само хоби, али опет, онолико емоција. А опет, да мени неко покраде књиге, стрипове, часописе, плоче... које сам куповао током пааа... скоро пола века вероватно бих се исто осећао.

Што се пара тиче, никада нисам рачунао колико сам потрошио. Колико сам могао толико сам куповао. У праву си да, нарочито за оне из богатих држава, ово није превише за хоби али из моје садашње перспективе када ни обичан стрип-албум не могу да купим а да се не прерачунавам могу ли, ова сума делује баш охо-хо.

Хехе, грамофонске плоче... не знам зашто ми се чини да нам колекције имају потпуно различите наслове. Cool (нисам "металац" нити икад био).
Узгред, знаш ли где бих могао да купим иглу за Техникс грамофон?

А фигурице скупља goldengaidin, само што годинама није свратио на форум. Имао је свој форум, форумфилмови, или тако нешто и тамо је стављао слике своје колекције, огромна је. Можеш и ти у делу "SF tim > SF kreativci A.D. > Talenti" да окачиш неку слику, ако желиш.

А интернет заједница, дааа... Када поредим своје детињство и младост са данашњицом то је једино што бих пребацио у прошлост јер мислим да је и корисно и лепо. Добро, има и своје лоше стране и опасности али ипак мање но стварни живот. Да сам онда имао нет имао бих друштво за своја интересовања. Овако, једини у свом друштву волео сам НФ, бавио се фотографијом, био филателиста, радио-аматер конструктор и још по нешто.
Додуше, за све то постојали су клубови али у њих се оде недељно или месечно једном а нет омогућава свакодневно дружење.

Додатак, нисам „100 година“ био на мобиле9 и сад одем на свој профил и видим да моје теме имају „892,059 Downloads“ и сад ми жао што су данашњи телефони „паметни“ па нема више тема. Беше то лепо друштво на М9 док су нам телефони били глупи. Crying or Very sad

И још један додатак, једина тема коју сам направио од нуле, на којој је свака тачка моје делце преузета више од 100К. Мислим... више од сто хиљада људи је барем који дан на свом телефону имало моју тему. Shocked
« Poslednja izmena: 21.10.2018. 22:16:37 od dan555 » Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #1848 poslato: 21.10.2018. 22:14:57 »

Ce se raspitam kod mojih dilera za iglu. Ako se desi ista bices obavesten Wink
Sačuvana

Wisdom over Violence
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1849 poslato: 21.10.2018. 22:19:00 »

Fala vi. Techniks SLQD2, igla P 30.
Otišla mi i jedna nogica, ona gumena na podešavanje, ali to nije tolko bitno, radi i ovako kako je.
Sačuvana

MasterYoda
Moderator

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #1850 poslato: 21.10.2018. 22:39:53 »

Gramofon!
Ne pamtim kada sam vidio tu spravu uživo. A nekada sam imao Gerard sa belt-drive pogonom. Igla je koštala više nego što danas košta bolji CD plejer. I mogla se kupiti samo na trulom zapadu. A za pravilno podešavanje ručice trebala su dva-tri fakulteta (ili savršen sluh i mirne ruke).
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1851 poslato: 21.10.2018. 22:59:23 »

Ooooo, Mastere, di si ti.
Evo, nešto me ova tema bacila u razmišljanje o prošlosti pa i o davnim danima SF tima. Kako smo se lepo zabavljali.

Moj gramofon je direkt-drajv tako da nemam problema sa gumicama.  Mr. Green
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1852 poslato: 21.10.2018. 23:30:46 »

Наравно, лепе приче имају често ружан крај али то не умањује моје задовољство које ми је СФ тим пружио.

Mozda epizode brljave a nikako kraj  Laughing
Ne moze sve da nam bude potaman.  Mr. Green
Sačuvana

S verom u Boga
MasterYoda
Moderator

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #1853 poslato: 21.10.2018. 23:45:18 »

Ne bih pokretao diskusiju o tome koji je pogon akustički bolji. Oko toga se nikada niko nije složio  Mr. Green
Samo sam se sjetio tog gramofona i toga kako sam tri mjeseca čekao da mi komšija donese novu iglu iz švice. A sve samo zato što moja (tada mlada i neobaviještena) žena nije znala da se na iole pismenim gramofonima ručica ne spušta rukom na ploču.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Leto
član posade

Van mreže

« Odgovor #1854 poslato: 21.10.2018. 23:48:51 »

Слажем се са већином онога што је Дан рекао о Лего лику али имам и једну напомену.

Додао бих да је Лего лика посетила добра вила и урадила шта треба. Уништила или однела то његово дело. Наравно да мала шанса да он и многи то тако виде. Али ако је паметан, схватиће. Јер када прође довољно времена или када се довољно удаљимо оно што је несрећа може се показати да није несрећа и обрнуто, оно што нам се чини да је добра ствар, покаже се лошом.

Несрећа је бити емотивно везан за материјалне ствари. Колико год се човек веже емотивно за материјално, толико ће мање емоција бити за жива бића. Да ли сте читали мало о зависницима од интернета и видео игара? У екстремним случајевима, врло бројним у Кини, Јапану и Ј.Кореји, зависност је равна хероинској. Звучи претарано, али није, себи одсецају руке да би били ликови које воле у играма, убијају или покушавају да убију своје родитеље када ови пробају да их одвоје од зависности. То се дешавало у Београду, у случају херојинске зависности. Због тога у тим земљама постоје кампови, скоро као војни, где се у изолацији од спољног света лече ти случајеви.

Није проблем да он склапа лего, и да осваја награде, него да то што му је неко упао у кућу, да му је то уништило живот. Фијук тежак. Живот може бити уништен када ти не дај боже упану у кућу и убију ближњег или тебе осакате, а не лего коцке и конструкције које су и даље у твојој глави. Ово што му се десило му је шанса да призове памети. Заправо сваком човеку је потребан у неком тренутку живота лом када застрани, да би заузео нови курс.

Дан каже: "Сам СФ тим за мене је једно од најлепших искустава у животу. Сам СФ тим за мене је једно од најлепших искустава у животу. Дружити се са добрим људима преко две године само на нету, форуму а онда, на првом окупљању осећати се као да си са најближим пријатељима које познајеш цео живот..."  Разумем и поштујем. Допунио бих да у реченом није суштина у СФ-у него у заједници. То је оно што је човеку најпотребније. Живот у заједници. Заједница је и двоје. Овде је СФ формирао ову нашу заједницу. Заједницу која је усмерена у истом правцу и која има међусобну усаглашеност и разумевање. Ми смо у тој заједници док читамо написано у форуму, пишемо у њему и када се чланови окупе. Ово је добро место да се укаже на висок значај заједнице у човековм животу, и да свако треба да препозна којим заједницима припада и шта му је чинити за њу.

Морам опет да цитирам Дана: "А опет, да мени неко покраде књиге, стрипове, часописе, плоче... које сам куповао током пааа... скоро пола века вероватно бих се исто осећао." Ма иди Дан, плакаћеш а ми ћемо скупљати прилоге да обновиш колекцију. Да нећеш да их носиш у гроб? Ако већ до сада потребан део тога није у теби, шта ће ти? Ако ти и даље треба тај хардвер, онда си заглавњен, мислеђи да ћеш замрзавањем стања победити време. Све ће бити прах, и то брзо, све те књиге, ти, ја, Елундарин, форум... да неће постојати ни запис ни сећање о нама и нашим делима. Када тако можемо да видимо ствари тада бивамо ослобођени, лаки, мисли су нам јасније, боље, неоптерећене материјалним и пролазним. Свхра материјалног је управо то што се Лего лику десило, да се прво схвати да су пролазне и безначајне. А потом да постоји оно што је значајно. Уместо да будеш везан са своју колекцију најпаметније би ти било да их разделиш неким млађима фановима да не би на крају то на кило било продато оним који откупљују за мале паре заоставштине или да чак не заврши у контејнеру.
Sačuvana

Све што овде пишем је део моје слике света, моје веровање а не доказива истина.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1855 poslato: 22.10.2018. 00:09:23 »

Не везујем се ја за ствари већ за успомене које оне носе.
Многи то не разумеју. Мисле да робујем стварима док се они не обазиру на то како их користе па их униште пре рока.

То што си написао је (пре)висока мудрост за мене. Волим да читам о њој али нисам стигао до ње.

А то да је све пролазно знамо ваљда сви и свако се на свој начин бори са тим.
Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #1856 poslato: 22.10.2018. 01:06:25 »

Opet ja sa jos jednom internet zanimljivoscu. Elem liku su dali komodor 64 (kog se mnogi ovde secaju bolje nego ja Very Happy ) koji je blejao u necijem dvoristu deset godina. I sta covek koji ima lemilicu i voli racunare pokusa da uradi? Da vidi dal masina radi Smile Well necu dalje da vam otkrivam mada mozete sami da zakljucite kako se prica razvija

https://www.youtube.com/watch?v=wVphFkaX1gg
Sačuvana

Wisdom over Violence
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1857 poslato: 22.10.2018. 01:29:37 »

Питам се да ли мој Ц64 још ради. Бејаше исправан када сам га спаковао и тутнуо у оставу.
Sačuvana

SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #1858 poslato: 22.10.2018. 20:59:47 »

Evil or Very Mad

C64 treba da krasi stolic ispred televizora!!!

Salu na stranu, danas se mogu emulate sve vrste kucnih kompjutera. Cak i nasa domaca Galaksija.
« Poslednja izmena: 22.10.2018. 21:07:16 od SuperFrog » Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #1859 poslato: 22.10.2018. 21:13:41 »

Fala vi. Techniks SLQD2, igla P 30.
Otišla mi i jedna nogica, ona gumena na podešavanje, ali to nije tolko bitno, radi i ovako kako je.

http://frame.goglasi.com/frame?eid=168598194&q=Technics%20Gramofonska%20Igla

https://www.amazon.de/Tonnadel-für-System-Technics-TOPKAUFMUNICH©/dp/B00G3H97Q2

https://www.mgelectronic.rs/igla-za-gramofon-eps-30cs
« Poslednja izmena: 22.10.2018. 21:19:05 od Nesa » Sačuvana
Stranice: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 129   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.047 sekundi sa 24 upita.