SF tim
* 22.11.2019. 19:57:21
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Otpadnici (Outcasts) (2010)  (Pročitano 4323 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 27.03.2011. 02:02:49 »

Otpadnici (Outcasts) (2010)

Neuspešna (ugašena posle prve sezone) britanska SF serija od osam epizoda o kolonistima na planeti Karpatija.

Godine 2040. Zemlja je na ivici propasti. Možda poslednja nada je planeta Karpatija na kojoj već 10 godina živi 70.000 kolonista u gradu Forthejven.
Radnja je fokusirana na predsednika, šeficu obezbeđenja, dvoje policajaca (u civilu), komandanta istraživača (vojska) i vođu grupe genetski modifikovanih ljudi koji žive van grada i bore se protiv onih u gradu.
Posle dolaska novih kolonista glavnim likovima se pridružuje jedan smutljivac koji pokušava da preuzme koloniju, kao i maloletna ćerka šefice bezbednosti.
Deo priče je posvećen odnosima između ovih likova, otkrivanju njihovih tajni, dilemama, osećanjima...
Drugi deo, znatno manji i uglavnom u naznakama, bavi se tajnama same planete, njenih starosedelaca i nepoznate istorije.

U samo osam epizoda utrpano je dosta toga o pojedinim likovima, ali za tako malo epizoda previše je lutanja u priči. Svaka epizoda ima svoju priču ali i jaku glavnu nit koja se tokom serije razvija. Upravo ta glavna priča je rupa u seriji. Presporo i premalo otkriva tajne Karpatije a unosi previše novih elemenata koji nemaju veze sa prethodnim događajima za samo osam ep. To seriju čini pomalo dosadnom.

Predsednik Tejt (Liam Cunningham), kao i svi političari, čuva gomilu tajni, uključujući svoje odluke o sudbini G.M. ljudi što se ispostavi kao veliki problem. Da li je sve radio u korist zajednice ili iz ličnog koristoljublja vidi se tek na kraju.
Glavna policajka Stela (Hermione Norris) je pametna žena, dobar službenik, pati za svojim mužem koji je ostao na Zemlji i pokušava da se sprijatelji sa ćerkom koja je došla transporterom.
Dvoje policajaca, Kes (Daniel Mays) i Fleur (Amy Manson), imaju svoje tajne, koje će se otkriti i poremetiti im živote i međusobnu ljubav. Uz sve to, rešavaju sve probleme na terenu u gradu a i van njega.
Glavni istraživač, Džek (Ashley Walters), je tipičan vojnik, stalno u rivalstvu sa policijom oko nadležnosti.
Novopridošli Julijus (Eric Mabius) je glavni spletkaroš koji po naređenju sledećeg transporta pokušava da preuzme komandu nad kolonijom.

Transporter u orbiti Karpatije (i to je otprilike sve od SF-a Sad)

Karpatija je ista kao Zemlja ali bez velikih životinja, sa opasnim olujama koje ruše sve pred sobom, i sa nevidljivim stanovnicima koji ne ljube nešto naročito ljude. Ostalo je neobjašnjeno šta ili ko su jer su komunicirali samo sa Tejtom.

Od engleskih serija očekujem dobru glumu. Ovde je onako, neki su dobri a neki malo manje dobri.
Gostujuća uloga Bambera (Apolo u novoj BSG) je na svu sreću kratko trajala.
Predvodnik G.M. ljudi je ostao nedorečen, ali istini za volju, nije ni imao prilike da razradi lik jer je imao premalo vremena.
Kaningem kao Tejt je dobar, pravi proračunati političar.
Hermiona Noris jeste dobra ali njena stalno, skoro do grča, namrštena faca je malo previše za gledanje.

Dvojac pandura mi je fizički potpuno neodgovarajući. Mejs je previše bucmastolik za ulogu policajca sa mračnom tajnom, a Ejmi Menson, koliko god bila ugodna za gledanje, prekrhka je za policajku koja treba da se bije sa negativcima. Ipak, oboje su mi uspešno "prodali" svoje likove, pa mogu da kažem da mi se sviđa njihova gluma.

Dvojac policajaca i glavni vojnik

Kako bi ovo trebalo da bude tvrdi SF razočaravajuće je odsustvo SF elemenata. Svemirske brodove - transportere moguće je videti samo u orbiti u nekoliko kadrova. Unutrašnjost se ne vidi, osim nešto malo kao pozadina na snimku kamere dok kapetan razgovara sa Karpatijom.

Grad čine prizemne kvadrataste kućice ravnih krovova sa gomilom tipskih metalnih (brodskih) kontejnera. Za 10 godina naseljenici nisu uspeli da asfaltiraju ulice (uličice, zapravo) već hodaju po pesku i goloj zemlji. U centru je komanda, smeštena u transporter kojim su ljudi došli sa Zemlje.

Tipičan prizor iz Forthejvena, niske naseobine i pesak na uličicama

Visoka tehnologija može se videti samo u komandi i to jedino računari. SF "alatki" nema ni od korova. Oružje je najobičnije, samo drečeće obojeno, valjda da deluje "vanzemaljski".
Ono što mi je vrlo-veoma smetalo je potpuno odsustvo vozila i bilo kakvih mašina. Čime li su izgradili grad i premeštali one silne kontejnere, kada nemaju ni dizalice ni viljuškare, ni najobičniji automobil. Svuda pešače, čak i na daleka odredišta.
Letelice da ni ne pominjem. Pri kraju serije je rečeno da na Karpatiji ne može da se leti ali ne objasniše zašto. Šta li to može da spreči elisni avion da leti ako već postoji vazduh koji je isti kao naš na Zemlji???

Glavni likovi, policijski duo

Misterija mi je ostalo i čime se to hrane. Pomenuše da imaju probleme sa semenim materijalom, da neka ne uspevaju, ali nigde ne prikazaše polja koja prehranjuju 70.000 gladnih usta. U grad vodi samo neka "kozja" uzana stazica, kako li dopremaju svu tu hranu???  I čime to obrađuju zemlju kada nemaju ni tegleće životinje ni mašine??? Misterija, pa to ti je...

Serija je počela sa solidnim brojem gledalaca da bi oko sredine toliko pala da su je premestili u slabiji termin a kasnije i otkazali snimanje druge sezone.

Serija će se nekima možda dopasti, ima šta da se gleda, ali po meni, ipak, premalo pa može i da se zaobiđe.

http://www.imdb.com/title/tt1697793/
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 04:57:42 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 27.03.2011. 18:20:15 »

Jos jednom se dokazalo kako je pametno da se ne gleda dok ne krene druga sezona Smile
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 28.03.2011. 03:12:45 »

Skinuo sam osam epizoda i ako je to sve, onda sam skinuo citavu seriju. Odgledah prve cetri, i nije ostavila neki bog zna kakav utisak na mene. Mada su mi kriteriji kad je rec o SF-u jako rastegljivi zarad moje naklonosti prema zanru, ipak je ovo duboko isprod proseka. Podosta praznina ima serijai ne cudi me sto je prekinuta. Cudi me ko je uopste dao pare za ovo. Mora da nije citao scenario. Mada kad bolje razmislim, ovo i nije moglo da kosta puno. Nema dobrog SF-a bez dobre love i to je pravilo. Odgledacu je do kraja iz inata ali jako je tanka.
Sačuvana
Hmmm
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 29.11.2012. 23:22:15 »

meni se serija jako jako svidela, velika je steta sto nije zavrsena SadSadSad
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 23 upita.