SF tim
* 23.10.2020. 01:50:40
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Skenirane Supernove  (Pročitano 48792 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Petronius
stažista

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 15.01.2011. 21:44:29 »

Peta sveska

[priloženu datoteku obrisao administrator]
Sačuvana
Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 15.01.2011. 21:47:56 »

E da, u ovim knjižicama su skraćene verzije romana (ako su to ramani a ne pripovetke ili novele?). Možda neko zna u kolikoj meri i koji romani su skraćeni?

Kako koja; ponegde pojednostavljen prevod, ponegde deo gotovo prepričan pre nego preveden. Ponekad su novele i umešan prevodilac (Sterdžen,  Dilejni), a ponekad romani i...
Ali nije to slučaj samo sa ovom edicijom, mnoge knjige su tada umešno seckane čak i u onim edicijama u kojima to ne bi očekivali.
Sačuvana
Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 15.01.2011. 21:48:52 »

Futura će ići nakon toga, za koji mjesec

Hvala unapred.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 16.01.2011. 23:50:42 »

Imam još jednu dilemu - slike koje sam stavio u doc su rezolucije 300 ppi što je pogodno za štampu, ali je fajl zato 2,4 Mb. Ako bih stavio 72 ppi, što je za prikaz na monitoru, malo se zamute ali je fajl duplo manji.
Šta mislite, da li smeta što je fajl duplo veći? Da idemo na manju rezoluciju, slabiji kvalitet slike ali duplo manji fajl ili da ostane ovako?
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 17.01.2011. 08:51:14 »

Po meni je bolje da kvalitet bude primaran, a naknadno je moguće smanjiti fajl ako neko već želi. Obrnut proces nije moguć, i kad se jednom ugradi slika slabijeg kvaliteta, to je nepovratno.
Uostalom, šta je 2.4 MB kad imamo Galaksije teške 200 MB (neobrađene) po broju...
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 17.01.2011. 15:24:16 »

Broj 18 izgleda odlično (a i fajl je mali).
Knjige su se ubile za OCR.
Što se tiče fonta, nisam gledao original broja 18, samo broj 1 (Spok mora da umre) a tu je TNR ili nešto veoma slično tome. Nije ni važno da font bude isti, a ni da broj strana bude isti. Ipak je to knjiga.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 17.01.2011. 15:30:24 »

To što sam izneo mišljenje da sve ovo nije previše važno nikako ne znači da ne želim da pomognem koliko mogu...

Potpuno se slažem sa Master Yodom. I ono sto je Sekundica napisao je istina, ali ću vam dati još jednu alternativu, možda vam olakšam konačnu odluku. Pitanje je dobro i može se primeniti na sve projekte koje radite.

1 Da, priprema za štampu se radi u 300 dpi, a ekranska rezolucija je 72
2 Na kvalitet utiče osim rezolucije i odabrani format i kompresija (ne verujem da želite pripremu za štampu, TIF ili EPS format, separaciju u CMYK).
3 Izlaz ne može biti bolji od ulaza. Primer: nema skenera koji moze izvući više od 200 dpi iz fotografija – ovo ne važi za negative i slajdove; skeniranje u, recimo, 600dpi će napraviti veliki fajl, ali neće dodati detalje koji ne postoje...
4 Ako ste baš perfekcionisti, obrada ilustracija (uklanjanje šuma i sl. - naprimer  Noise Ninja) neće samo uticati na izgled; takav fajl se bolje komprimuje.
5 Oštrina o kojoj Dan priča zaista je vezana za rezoluciju, ali ako želite da povećate oštrinu (zapravo iluziju oštrine pošto ne postoji 'izoštravanje') povećajte kontrast 'ivičnih' piksela sa Unsharp mask, ali ne preterujte sa setovanjima.
6 Sirius je (ako se ne varam) u 72 dpi, naknadno interpoliran u 100 dpi.
7 Fontovi: ako ste odlučili da je poštovanje izgleda originala imperativ – vozite i ne obazirite se previše na čitljivost na ekranu – to su, ponovo, dva sveta. Fontove pravljene da izgledaju najbolje na ekranu, verujte, ne želite da vidite u štampi.
Zaključak: 72 dpi - 150 dpi je OK, a za ove potrebe je sve preko 150 dpi preterivanje; ali kako god vama odgovara...
« Poslednja izmena: 17.01.2011. 16:00:59 od Petronius » Sačuvana
Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 17.01.2011. 20:06:32 »

Prvi šizoidni momenti: repliciram sam sebi

Ako ste baš perfekcionisti

Tek sada sam bolje pogledao koliko je Dan radio na omotu i sređivao ga...
Nema, dakle AKO nego JESTE. Super.
Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 65
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 17.01.2011. 20:21:36 »

Petronius, opusti se  pozdrav   ziveli
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 17.01.2011. 20:41:25 »

Petroniuse, hvala za savete. pozdrav
Mislim da je jpg dovoljan za ove namene.
Za uklanjanje šuma imam "Neat Image" ali nisam primetio šum u ovim skenovima.
Što se fonta tiče, za sada TNR će morati da izigrava zamenu originala. Dok se ne nađe neki bolji.
Probaću sa 150 dpi. I to će smanjiti fajl.

Perfekcionizam mnogi nazivaju sitničarenjem. Laughing Kriv sam u tom pogledu, ali sve mi se čini da nisam jedini. Mr. Green Da nije Master do perfekcije odradio prelom Sirijusa, ne bi to izgledalo tako dobro. svaka cast

A za sređivanje korica - opušta me rad u Fotoradnji. Jes' da je ne znam baš k'o profi ali za ono osnovno se snalazim. Very Happy

Možda bi trebalo da otvorimo zasebnu temu za priču o procesu digitalizacije. Da na jednom mesu skupimo sve savete i uputstva.
Sačuvana

Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 17.01.2011. 21:06:12 »

pozdrav za Elite i Dana

Više sam glasno razmišljao - nisu to baš saveti, jer ja znam da vi znate... Ovo je kao EPP.
Uzgred, "Neat Image" je odličan program.
Sačuvana
Petronius
stažista

Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 17.01.2011. 21:07:47 »

Sada ću zbog obaveza morati da napravim pauzu.
Ali pre pauze da završimo sa trećinom edicije – šesta sveska.
Pozz

Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 17.01.2011. 21:31:00 »

Radi jasnoće, ovu priču treba podijeliti u nekoliko odvojenih.

Skeniranje: treba raditi što kvalitetnije (mehanički maksimum vašeg skenera). Ako vam predstavlja problem dizanje ovakvih skenova negdje na javni host (veliki su, zar ne), onda... čeka vas nešto više posla. Iz skenova treba 'izvući' slike, spakovati ih i podići zajedno sa skenovima. Zatim, treba skenove propustiti kroz OCR program pa podići i dobijeni fajl. Na kraju se svim skenovima može znatno oboriti rezolucija i takvi skenovi podići. Ovi skenovi služe samo kao orijentacija (pomoć) onome ko bude radio prelom. Ovako smo, otprilike, radili sa Siriusima (barem neko vrijeme - kasnije je izostajao paket izdvojenih slika pa sam ih vadio iz skenova manje rezolucije).

Prelom: do sada smo uglavnom podrazumijevali da će se ponovo prelomljene publikacije čitati na monitoru. Zbog toga je slikama obarana rezolucija, da bi fajl bio što manji. Ipak smo projekat Sirius počeli relativno davno. U međuvremenu smo skoro svi značajno napredovali što se tiče brzina konekcije pa smanjivanje veličine danas nije imperativ. Ipak, ako se fajlovi neće štampati, 72 dpi je sasvim dovoljno za kolor slike, dok je za cb ipak poželjno 150 dpi.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 18.01.2011. 03:47:18 »

Sređen broj 5. Pogledajte, proverite, javite greške...

« Poslednja izmena: 18.01.2011. 13:59:04 od dan555 » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 18.01.2011. 08:14:12 »

Dobro je, osim jedne sitnice. Stranice ti nisu u ravnoteži. Prvi red bi trebalo da počinje uvijek na istom razmaku od vrha, a poslednji da se završava na istom razmaku od dna strane. Iz nekog razloga koji sada nemam vremena tražiti, ovdje to nije slučaj. Mislim da se radi o nekoj greški u hederu stranica. Ne smeta mnogo, posebno ako se ne gleda više od jedne stranice.
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.