SF tim
* 14.11.2019. 01:41:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: SF fandom(i)  (Pročitano 22881 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #45 poslato: 23.03.2012. 15:16:20 »

Aj,nek se biju sami.
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #46 poslato: 23.03.2012. 15:27:07 »

Dan, već si se uprepadao da tema ne otkliza u neželjenom pravcu. Ne boj se, biću dobar. Kao pisac koji je do devedestih godina prošlog veka bio jedan od najobjavljivanijih srpskih pisaca u Hrvatskoj, ako ne i uopšte.
« Poslednja izmena: 23.03.2012. 17:36:46 od vanax » Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #47 poslato: 23.03.2012. 15:32:58 »

Jok, reagovao sam na Plocovu poruku koja je čist spam (iliti zezanje) i ne vodi nigde.
Samo ti veslaj di 'oćeš. pozdrav
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #48 poslato: 25.03.2012. 00:56:31 »

Žao mi je ako je bilo ko moje reagovanje u film kafeu shvatio kao dijeljenje packi i gušenje diskusije. Nije mi to bila namjera i nikada se ne miješam u tuđe diskusije osim kada želim da iznesem svoje mišljenje o temi. Samo...
Pošto pratim većinu tema, smeta mi zatrpavanje: Situacija kada su svi učesnici rekli sve što su imali reći pa upadaju u ponavljanje i vrte se u krug, a poruke se samo gomilaju.

A sad da zaronim u 'glavni tok' ovog topika.

Ne dajem ni pet para (lipa, centi, feninga...) za bilo kakva rangiranja sajtova koja neki vrše po nama nepoznatim kriterijima. Za bilo kakva rangiranja, uostalom. Tako je malo onih koji se na bilo koji način bave SF-om. I sajtova i ljudi. 'Ovaj sajt je bolji od onoga zbog toga ili nečega drugog...' Ma dajte---
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
SF-Serbia

pripravnik

Ugled: +1/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #49 poslato: 22.04.2012. 18:32:18 »

Izvinjavam se zbog prerkida jako važne diskusije, ali:

Brojke se stalno menjaju... Što se našeg foruma, i sajta tiče, lagano se podižemo na noge... Rekao sam Lagano... Smile Trebaće vremena

Kao što rekoh, lagano se dižemo na noge:

http://sf-serbia.com/live/

bacite pogled
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #50 poslato: 10.11.2012. 20:41:54 »

Tih forum pa se zanimam Aleksom. Ponovio sam poređenje svetskog ranga naših SF sajtova. Uglavnom smo svi pali, neko više neko manje.
Mi smo tu negde, mada Aleksa rang ume i da podivlja, pa smo bili i preko 5 miliona.

Prva kolona je stari rang, iz januara 2011. a druga je današnji.

Forumi:
Znaksagite.com        244,023 - 389,184
Sftim.com           1,494,756 - 1,506,321
sf-serbia.com       3,840,980 - 2,049,408
art-anima.com       2,307,266 - 3,283,302
tolkien.rs          2,423,014 - 4,785,873
photontide.org      3,594,503 - 8,007,880
at-at.org           5,217,956 - 11,886,380

Sajtovi:
naucnafantastika.com     20,029,523 - 9,674,112
sfpogled.net              2,800,914 - 15,936,289
lazarkomarcic.org        19,880,136 - 16,733,278
hpserbia.com              4,990,890 - 19,795,884
sciencefiction.org.rs    11,697,997 - No Data

Razno:
cultofghoul.blogspot.com  1,597,335 - 2,412,444
tardis.rs                 5,025,298 - 15,137,490
paladin-beograd.com      13,519,659 - No Data

Slovenija:
prizma.si          1,467,118 - 13,459,101
scifi.si           6,512,089 - No Data
dangober.info      8,425,864 - No Data
gil-galad.info     9,654,634 - No Data

Hrvatska:
sfcentar.com        985,851 - 440,271
sfera.hr          4,426,927 - 18,466,790
nosf.net          2,292,126 - 24,288,784
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #51 poslato: 19.03.2013. 21:10:22 »

pozdrav
ćao drugari.
- Izvinjavam se unapred, ovo nema veze ni sa čim, samo pratim tok misli -koji mi se ne javlja prvi put pa ajde da ga i zabeležim negde (pomalo se i tiče ovoga "negde", pa zato)...
Naime ovo je sajt koji okuplja ljubitelje, poštovaoce da ne kažem "fanove" ali pre svega konzumente sf,f i h žanrova. Mi kupujemo knjige, plaćamo karte ili kupujemo diskove sa filmovima, posećujemo dešavanja - na kojima opet izdvojimo neku kintu, zar ne?
Grubo gledano - da nas nema, ne bi bilo ni toga što volimo.
Šta mi se tu ne uklapa?
Na ovaj ili onaj način ovom sajtu su tokom vremena prilazili različiti stvaraoci, izdavači,organizatori - oni koji nude naš "fiks" drugim rečima. I uglavnom (ne držte me za reč, gledam uopšteno) su se ponašali (da iskoristim kulturan izraz)bahato. Od Bobanove tužbe, preko vanaksovog kenjkanja do - (i ovde moram da kažem da mi ga je žao i krivo mi je zbog njega) Saše/Sala - a o njemu neću ni da trošim reči...
Postavlja se logično pitanje - koji im je kurac?
 Jesu li toliko naivni, i netom zaslepljeni pa misle da mogu da od sebe otuđe čak i ovako malu (i ovo treba uzeti uslovno, objasniću) grupu gorenavedenih konzumenata?
Šta i koliko oni ustvari oni izdaju, napišu, - proizvedu? I onda još bitnije, - ko to kupuje, plaća?

Zbog ovoga sam i rekao gore da se uslovno uzme da nas je malo(desetak onih koji redovno posećuju + nešto više neredovnih + preporuke koje dajemo ili ne dajemo - ako nas neko pita = priličan deo tiraža od 500+ primeraka, karti, poseta), pošto je i njihovo tržište toliko. Tiraži su im Smile - najčešće trocifreni sa retkom tendencijom da to pređu... Kvalitet - smešan, u odnosu na ostalu ponudu - i ako zanemarim "kupujmo domaće" inicijativu - nemaju neko opravdanje.

Kao što rekoh gore, nema ovo veze ni sa čim - palo mi na pamet.
 pozdrav
« Poslednja izmena: 19.03.2013. 22:12:28 od kaa » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #52 poslato: 20.03.2013. 02:11:06 »

Kaa, mogu li tvoju poruku da prebacim u temu SF fandom(i)?

O tome što si napisao odavno razmišljam i ništa mi nije jasno. Kao da svesno rade isključivo jedni za druge. Negde sam već pisao da je naš fandom potupno naopako postavljen. Po aktivnosti SF foruma da se zaključiti da ima više autora nego čitalaca.
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #53 poslato: 20.03.2013. 03:16:37 »

Ma naravno, - nisam ni znao gde bih pisao, pa ajde ovde u krčmu...

I ovo što kažeš, apsolutno stoji, i zaista ne mož' da prepoznaš racionalno u čitavoj priči. Strašno, al' briga nas, mi smo samo fanovi  Very Happy...
« Poslednja izmena: 20.03.2013. 03:23:04 od kaa » Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #54 poslato: 20.03.2013. 13:48:12 »

Treba da vidite kako to izgleda na Fejsu !  grrr Twisted Evil Twisted Evil Rolling Eyes

Jedni glume "male bogove", drugi moljakaju za kritike, treći dele za dž., .... Tužno  Crying or Very sad

Ja sam bolje priče brisala posle napada skribomanije ... Nisam kritičar pa pohvalim ono što mi se svidi ... a kad bih rekla šta mi se NIJE svidelo ... bilo bi linča  Laughing

Pošto je prvo babino pravilo za nabavku knjiga: kupi samo no što si već 3 puta čitala i želiš da čitaš opet !... a drugo: mazni sve sa Neta što je za DŽ !  Wink (treće: na kraju će to doći u Biblioteku  Twisted Evil )... trudim se da ovde prosledim najnovije vesti o "ulovu" pa i adrese onlajn čitanja fanzina.

Briga me ko se s kim i zašto prepucava - pročitam i širim a svako odlučuje da li će da čita (i/ili komentariše) npr. ovo:

http://issuu.com/lazarjanic/docs/argus_books_online_magazine__2/1
Sačuvana

Bog čuva budale !
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #55 poslato: 21.03.2013. 15:00:32 »

Delimično se slažem sa Kaa, delimično ne. Pošto sam fan, a delom i pišem, mogu koju reći. Cool
Moj stav o Salu je poznat. I ne mislim ga menjati. Mislim da mu je na ovom forumu učinjena nepravda. To je moje mišljenje, imam pravo na njega, kao što razumem i one koji imaju drugačije viđenje tog događaja.
Što se tiče ostalog , sa velikim delom se slažem.
Osnovni problem je kod nas što 1) izdavači vrlo slabo rade marketing, 2) pisci ne komuniciraju sa svojim čitaocima, 3) ne prate se savremeni trendovi i tokovi u fantastici, naprotiv, podsmeva se onome što je popularno u svetu, a u nebesa se dižu nekakve filozofije koje u fandomskom krugu ne pročita više od pedesetak ljudi.
Te tri stvari zajedno daju katastrofalan učinak.
Ipak, pomaka ima. Koliko znam, Tešićev Kosingas je solidno čitan za naše prilike. I još neka dela. Ima prostora i za domaću fantastiku.

Moram ovde da pomenem naš projekat ,,Nešto diše u mojoj torti''. To nam je rečeno na jednom drugom sajtu, a slažem se s tim-da smo uspeli napraviti odličan marketing, bolji nego što većina ili svi fandomski izdavači mogu. Ali trebalo bi onda mnogi da se zamisle nad tom činjenicom, kako promovišu svoja dela. Prvenstveno smo želeli da to dopre do ljudi, da se čita, da dobijemo neku povratnu informaciju ( što se i desilo ). Pokušali smo jedan drugačiji pristup, neposredniji prema čitaocu. Naravno svesni smo da ne bi ni blizu bilo takvog interesovanja da nije bilo za dž, jer kao što ja nemam često para da kupim knjigu, tako i mnogi ne bi kupili našu Tortu. Iskustva koja smo stekli sa njom, pokušaćemo iskoristiti za zbirku, koja će nadam se, na leto izaći u štampanom obliku. Mogu komotno reći da bi rađe da joj sami odradimo promociju, nego da to rade izdavači  Smile. Barem smo to dobro uradili sa Tortom, a svakako ćemo angažovati profi lektora/urednika, da nam se ne omaknu greške sa pričama iz Torte.
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #56 poslato: 21.03.2013. 17:18:42 »

Promocija se svodi na : najčitanije u SAD, dobitnik ... nagrade, ... Beda ...Sad

Za knjige koje nas interesuju kao da promocija i ne treba - takvi smo zaluđenici da sami prekopamo Net tražeći omiljenog pisca ili žanr  Wink

"Bacati pare" na promociju prve knjige  Shocked pa još H, SF ili F !  Shocked Shocked (da ne pominjem tiraž  Crying or Very sad )

Srećom, postoje zaluđenici i sistem javljanja  Wink Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #57 poslato: 21.03.2013. 19:46:54 »

pozdrav

@Eriops, sve se slažem (jedino ne kontam potrebu da se preventivno zapljuneš, mislim da sam bio jasan koliko to ima veze s' bilo kim posebno)...btw - vidiš šta ti je uspešan negativan marketing, zahvaljujući prethodnim iskustvima -  ,,Nešto diše u mojoj torti'' sam lagano zaobiš'o.
Zahvaljujući tvom pisanju - sada ću verovatno pogledati šta je to ...

@Glorija -   Wink Twisted Evil
Sačuvana

Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #58 poslato: 23.03.2013. 10:40:29 »

Nisam ništa zapljunuo, samo kažem svoje mišljenje.
Sa većinom se slažem-pisci/izdavači/urednici su često bahati, ne komuniciraju sa čitaocima, ne prate savremene tokove.
No, ne mislim da je sve tako crno. Ima dosta sveta, a posebno mladog, koji je zainteresovan i za domaću fantastiku. I to nije samo par stotina, već mnogo više. Naravno, treba uložiti pre svega vremena i energije da se dopre do njih.
Što se tiče ponude, ne slažem se da je nekvalitetna. Ova sredina je iznedrila dobitnika Svetske nagrade za fantastiku ( Zoran Živković-Biblioteka), Crni Cvet je preveden na engleski, Tešićeva dela su prevedena na poljski i  engleski, pisci poput Nešića, Jakšića i dr, nimalo ne zaostaju po kvalitetu za svetskim piscima. A kao da je u svetu sve to na ne znam kakvom nivou-pa evo moj omiljeni žanr, epska fantastika. Ako izuzmem Martina, Džordana, Eriksona, Džuliju Džouns, možda još šest-sedam pisaca, preko 90% ostale produkcije je čisto sranje. Ne vidim da je ta produkcija nešto kvalitetnija od naše.

Ne skrivam mane, uvek sam govorio o lošim stvarima na domaćoj sceni, i zbog toga često bio pljuvan na mnogim forumima, ali isto tako ne prihvatam tezu sve je mrak i propalo je. Nije.
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #59 poslato: 23.03.2013. 14:37:48 »

Nisam ništa zapljunuo, samo kažem svoje mišljenje.
.
 pozdrav Jebi ga, jesi -
...Moj stav o Salu je poznat. I ne mislim ga menjati. Mislim da mu je na ovom forumu učinjena nepravda. To je moje mišljenje, imam pravo na njega,
Čisto da te "neko" ne razume pogrešno? Laughing
- daj bre prijatelju, bar ovde možeš da pišeš šta hoćeš, opusti se.

+ I u pravu si, nije toliko crno, ali jeste dovoljno
... A kao da je u svetu sve to na ne znam kakvom nivou-pa evo moj omiljeni žanr, epska fantastika. Ako izuzmem Martina, Džordana, Eriksona, Džuliju Džouns, možda još šest-sedam pisaca, preko 90% ostale produkcije je čisto sranje. Ne vidim da je ta produkcija nešto kvalitetnija od naše.
a onih 10% (i to za one koji eto - biraju) je dovoljno da pokrije naše "tržište" n puta u n godina.
Bolje reklamirani, dostupni,provereni ...i kao bonus, ne dolaze da mi objašnjavaju kako su sjajni i nezamenljivi.

Živković i ostali su eto, super - ali nas koji ih znamo(da ne kažem - koje to još zanima) je sve manje a gorepomenuti ne pomažu nimalo da ne bude tako.

-naravno sve ovo se vodi pod IMO, drugačije ni ne pokušavam to da predstavim.
 pozdrav

« Poslednja izmena: 23.03.2013. 14:59:52 od kaa » Sačuvana

Stranice: 1 2 3 [4] 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.028 sekundi sa 23 upita.