SF tim
* 25.02.2020. 17:36:20
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: (Naucno) fantasticni putopisi - Air & Space Museum, Washington  (Pročitano 4453 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Ugled: +6/-0
Starost: 49
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.12.2010. 21:34:50 »

Za zadovljstvom vam predstavljam novi tip tema na SF tim sajtu.
(Naucno) Fantasticni putopisi su teme u kojima mozete podeliti sa nama ostalima mesta koja ste posetili, a koja na neki posredni ili neposredni nacin imaju veze SF-om i drugim dragim nam zanrovima.
Na primer ako ste obisli neko mesto na kojem se dogadja radnja nekog filma ili knjige, ako ste videli nesto zanimljivo, a sto je vezano za SF i slicno.
I naravno svi cemo biti zahvalni da nam date komentare o vasim utiscima tokom vremena provedenom na predstavljenim mestima.

Za pocetak pokusacu sa vama da podelim posetu muzeju vazduhoplovstva & svemira u Vasingtonu u septembru ove godine.
« Poslednja izmena: 04.12.2010. 23:31:10 od Ender71 » Sačuvana

"Moras imati noge na steni, da bi mogao graditi kule u vazduhu."  Teri Pračet.

''We poison our air and water to weed out the weak! We set off fission bombs in our only biosphere! We nailed our God to a stick! Don't fuck with the human race !'
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 04.12.2010. 21:45:54 »

Ulaz u "Air & Space Museum".
Deluje veliko i jeste veliki, no broj eksponata i raznih aktivnosti unutra je toliki da je prostor vrlo ispunjen.

Sam ulaz je besplatan, placaju se pojedine dodatne atrakcije unutra (bioskop, neke igrice, ako hocete da igrate simulacije recimo letenja satlom ili mlaznim lovcem...).

Naravno u ovo doba cak i za ulaz u muzej morate da prodjete kroz sigurnosnu kontrolu i skenere (kao na aerodromima). Ne traze da izuvate cipele, ali se mora izvaditi sve iz dzepova.

Na zalost ja sam imao na raspolaganju samo nekih 3 sata za obilazak (a od toga sam proveo 45 min u bioskopu muzeja da gledam "Hubble 3D") tako da je moj obilazak bio skoro pa trceci.

Na srecu, sve je super organizovano unutra, najveci eksponati su u podrucju centralno hola koji ide celom duzinom muzeja, a okolo su posebne sale sa eksponatim po vremenskim periodima:  prve ideje o letenju, braca Rajt, pre I sv.rata, I sv. rat, 30te godine, II sv. rat, mlazni motor, poceci letova u svemir i tako dalje sve do poslednje dve koje se bave fotografijama dubokog svemira i buducnoscu letenja.

« Poslednja izmena: 04.12.2010. 21:48:34 od Ender71 » Sačuvana

''We poison our air and water to weed out the weak! We set off fission bombs in our only biosphere! We nailed our God to a stick! Don't fuck with the human race !'
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 04.12.2010. 21:57:16 »

Originalna sletna kapsula "Apola 11".
Obmotana je providnom plastikom zbog zastite, pa se ne moze bas dobro zaviriti unutra, ali deluje jako klaustrofobicno, kako li su trojica ljudi u svoj austronautskoj opremi sedeli unutra.
Tek kada sam video ovo razumeo sam kolika li je bila hrabrost tih prvih astronauta kada su se u ovoj sklopociji spustali nazad na Zemlju.

Kapsula  sa leta "Gemini IV" , kada je Edward White postao prvi amerikanac koji izvee ''spacewalk" , izlazak van broda u vakum.

Replika istrazivackog robota poslatog na Mars, primecujete da je cela povrsina pokrivena solarnim celijama, ocigledno im je trebao svaki centimetar posto to i nije bas prevelika sprava.

Treca Viking sonda, koja je koristena na Zemlji za testiranje uslova sa kojima se suocavaju druge dve koje su poslate na Mars.

Replika Mariner svemiske sonde za Veneru, prve sonde poslate prema drugoj planeti.

Suma vojnih raketa,  sve i svasta od nemackih V-1 i V-2 do Tomahavka.
Da se ljudski rod posvetio svemirskom istrazivanju umesto pronalazenju sve genijalnijih nacina da se istrebimo, verovatno bi smo do sad gajili salatu i kukuruz negde oko Alfe Kentauri.

I blizanac famoznog Habla u punom sjaju. Velika sprava i mnogo celofana je potroseno na ovo Smile

« Poslednja izmena: 04.12.2010. 23:14:50 od Ender71 » Sačuvana

Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 04.12.2010. 23:04:00 »

Setnja kroz maketu Skylaba.

Kuhinjski prostor, obratite paznju na dizajn sedista, kao na decjim klackalicama Smile

Waste Management Compartment, pitam se cemu li je ovo sluzilo ?

Komotna i dekadentna tus kabina Smile,  da, zaista su se zavlacili u ovu cev i onda je navlacili preko sebe.

Poznati prizor Meseceve limuzine.

Armstrongovo opremu koju je nosio na Mesecu, no cisto sumnjam da je i prasina na odelu originalna.

Sovjetski dizajn opreme za kretanje po Mesecu iz vremena kada su jos bili u igri za let na Mesec i dalje ne shvatam cemu su trebali da sluze tockici ?

« Poslednja izmena: 04.12.2010. 23:29:55 od Ender71 » Sačuvana

Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 15.12.2010. 14:32:54 »

Jedno od Gagarinovih odela, ne znam zasto, ali mi je ovaj eksponat nekako bas izazvao zmarce. Mozda zbog nacina kako je zavrsio zivot.

Replika prve rusko-americke saradnje u svemiryu. Spajanje Apolo i Sojuz modula.

I za kraj nekoliko prizora replike ''Orla" i prvog momenta izlaska na povrsinu Meseca.

« Poslednja izmena: 15.12.2010. 15:00:34 od Ender71 » Sačuvana

Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 15.12.2010. 14:59:24 »

Za kraj mogu samo reci da sam jako zahvalan mom sefu sto nas je za uspesno obavljen posao nagradio izletom u Vasington (trebalo nam je 4 sata voznje od mesta gde smo bili).
Posto je ovo i muzej vazduhoplovstva (no fotke aviona mozda neki drugi put) setajuci kroz izlozbene hale ide se bukvalno kroz istoriju covekovog leta. Od Brace Rajt do rovera na Marsu.
Nekako mi je to dalo perspektivu koliko je to u stvari velicanstven podvig ljudske rase, kad se pomisli da je od prvog leta na plazi Kiti Hok do sletanja na Mesec proslo manje od 70 godina.

Jedino sto mi je zao sto nisam imao vise vremena na raspolaganju. Jedno 8 sati bi bilo prava mera da se sve lepo obidje, a jos vise mi je zao sto nije bilo vremena da odemo do ispostave muzeja kod Vasingtonskog aerodroma gde drze stvarno velike eksponate kao sto je spejs satl Enterprise.

Nadam se da vas je zabavio ovaj mali putopis.

Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 23 upita.