SF tim
* 25.02.2020. 18:07:44
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Odnosi polova u SF - i za šta navijamo  (Pročitano 24965 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 08.12.2010. 00:34:14 »

Guja sna?
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 08.12.2010. 00:38:59 »

Čim skenirate Monolit.  Mr. Green
Btw. Narodna biblioteka na taj upit izbacuje samo "Pesme" Laze Kostića.  Shocked
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 08.12.2010. 14:59:45 »

nejasno Zar žeMska nije glavna u Oluji sa Sunca ...  Shocked A i predsednica je tu ...

(F ne računam - u bajkama su muški glavni  Rolling Eyes Evil or Very Mad osim ako ne treba da nastradaju kao Pepeljuga i sl. )
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 08.12.2010. 15:02:02 »

E da, i Bizeza Dat iz Vremenske odiseje.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Silvester
pripravnik

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 08.12.2010. 19:47:54 »

Ili sam ja čitala pogrešne knjige. Ima neko neki predlog u tom smislu?

Eto, vidiš da znaš u čemu je štos.
« Poslednja izmena: 08.12.2010. 19:50:44 od Silvester » Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 08.12.2010. 20:10:28 »

Nije bilo teško ne pronaći heroine ... "mačo" i tako to  Laughing

EJ, ko je Silvester ??? Koga su to nama haknuli ? Predstavi se (ponovo) da ne zbunjuješ babu  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 08.12.2010. 20:22:52 »

Eto, vidiš da znaš u čemu je štos.

Ali i dalje vidim slovima i brojevima 3 heroine (i četvrta Rajdra Vong).  cmizdravac Tako da ne bih rekla da je (za sada) osporena teza da ih fali.

A i dalje čekam predloge za čitanje.

@Glorija
Silvester je...Silvester (vs. king size miF  Laughing ).

(inače, silvester je i omiljeni kolač mog ćaleta)
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 08.12.2010. 20:34:39 »

TOG poznajem ali pitam za nik

Budući da su mi nik i lozinka korumpirani na laptopu koji koristim, morao sam, preko Tulse da pribavim novi i ovom prilikom obaveštavam da u tome nema nikakve zavere ili disidentstva (nisam kandidat za Nobela).

Shocked

Radoznalost će ubiti i babu  Embarassed grrr (maca je davno krepala )
Sačuvana

Bog čuva budale !
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 08.12.2010. 20:36:02 »

Zaboravili ste Kordeliju Najsmit iz Barajara. Mada, ne znam da li se ona računa s obzirom da je ženski pisac.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 08.12.2010. 20:39:32 »

Laughing Protekcija ?

Stvarno, moram da razmislim o tome da li više ženskih pisaca rezultira sa više junakinja ili ne.
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 08.12.2010. 20:53:45 »

Pa ne. Vidiš da i Ursula beži od ženskih (junakinja).
Sačuvana
Silvester
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 08.12.2010. 21:20:26 »

Pitanje heroine u književnim delima je pre pitanje pisca nego protagoniste. Ako je nekada "žensko pero" u književnosti bilo potisnuto, mada je uvek bilo velikih književnica, ono to danas nije, posebno ne u Srbiji gde je čak dominantno. Tvrdim da je u Srbiji danas jedino baš to "žensko pero" konzistentno (da ne zaboravim da su naše dame i bolji čitači), da je domaći mejnstrim praktično utulio ili se keša o fantastiku, a da u domaćoj fantastici danas ima bar isto toliko kvalitetnih dama koliko i muškića. To što vam domaća fantastika "klizi" kroz prste nije njihov propust.

Sa druge strane, ako danas "žensko pero" servira svoje protagoniste kroz muške likove, onda je to problem koje ono mora da prevaziđe. Iz sopstvenog iskustva znam da je pozicioniranje glavnog junaka u suprotan pol ozbiljan književni zadatak, jer traži pripremu jaču nego za putovanje kroz vreme.  Laughing Verujem da sam taj vid karakterizacije uspešno savladao, tako da mi je danas svejedno da li mi je neki lik muškog ili ženskog pola. U prilog tome, pomenuću da se upravo bavim romanom jednog našeg mladog pisca u nastajanju, koji ima 28 godina i savršeno barata svojim glavnim likom, damom koja ima 40 godina.
Ni ne zna koliko je to teško. navijanje
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 08.12.2010. 21:53:55 »

O bre dosadan si.  Laughing
Eno ti piše crno na belo da sam pročitala i "Zlatnu knjigu". Ne preteruj sa zahtevima (za čitanjem domaće fantastike).  Razz
Kad sam već bila tamo, pročitala sam i "Dan Mitre", za ostalo nisam imala vremena.   Very Happy

Citat
Iz sopstvenog iskustva znam da je pozicioniranje glavnog junaka u suprotan pol ozbiljan književni zadatak, jer traži pripremu jaču nego za putovanje kroz vreme.

Jedan slučaj u kome je to u potpunosti uspelo (po mom mišljenju) su Apdajkove "Veštice iz Istvika".
Sačuvana
Silvester
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 08.12.2010. 22:07:27 »

Da, u romanu "Zlatna knjiga" Kraljević Marko i dva pandura "više nego brata" su sjajni ženski likovi.

U 2009-toj je Tardis objavio dva romana ženskih autora, sa ženskim glavnim likovima. Budući da su "prve knjige" Bilji i Nedi se ne sme mnogo zameriti. U 2010-toj imaš Spomenkinu i Ivaninu zbirku priča. Obe nose žensku i fantastičnu poruku. Recimo, i "Oko za drugi svet" počiva na ženskim likovima.

Naravno da sam protiv suženog pogleda kroz stranu fantastiku i ako ti je dosadno nemoj da se baviš temama u kojima ne raspolažeš potpunom informacijom.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 08.12.2010. 22:20:57 »

smeh

A što se ti ljutiš svaki put kad neko nije u potpunosti oduševljen svime što se napiše i objavi u zemlji Srbiji a da ima veze sa fantastikom? Mislim, nije to (u većini slučajeva, pretpostavljam, a u kad sam ja u pitanju, verovao ili ne, ni u jednom slučaju) upereno protiv tebe lično. A da mi je dosadno da mi neko stalno spočitava šta treba da čitam, nemoj da se ljutiš, jeste. Tebi ne bi bilo? Pri tom, ne znam da li si primetio, ja uopšte ne agitujem protiv čitanja domaće fantastike.

A ovom temom se bavim da bih došla do potpunije informacije, otud i molba za preporuke.

I hajde molim te da raščistimo, ja nemam pretenzija na profesionalno bavljenje književnošću na bilo koji način i na bilo kom nivou. Ako me to diskvalifikuje iz rasprave, pa ok, ali onda to isto diskvalifikuje većinu ovde prisutnih.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.