SF tim
* 15.11.2019. 17:35:22
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: NLO (UFO) (1970)  (Pročitano 5655 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 12.10.2010. 01:35:37 »

NLO (UFO) (1970)

Prva igrana serija producentskog i bračnog para Gerija i Silvije Anderson. Snimljena je jedna puna sezona od 26 epizoda. Premijerno je emitovana u Engleskoj a potom u SAD i širom planete, pa i kod nas.

Priča počinje 1970. (kada je i prikazivana). Tajanstveni vanzemaljci napadaju troje mladih, potamane ih, a zatim njihov leteći tanjir napadne kola engleske vlade i strmekne ih u jarak.
Deset godina kasnije, u toku je rat sa v-ovima o kome javnost ništa ne zna. Glavni na našoj strani je SHADO (Supreme Headquarters Alien Defence Organisation), tajna internacionalna organizacija koja sprečava, ili barem to pokušava, vanzemaljce da priđu Zemlji, a one koji uspeju da se provuku lovi u vazduhu, vodi i kopnu.
Na raspolaganju su im raznorazna borbena sredstva. Upravo ovaj vozno-letni park mi je najviše ostao u sećanju. Čežnjivo sam gledao vozila za sve terene i letelice koje rone i lete. Very Happy

Prvi odbrambeni krug je baza na Mesecu, odakle osmatraju okolni svemir i lansiraju lovce kada uoče v-ove.
Ako oni omanu, na scenu stupa glavni štab SHADO-a koji je smešten ispod filmskog studija (producenti su ovim uštedeli prilično para). Postoji i podvodna jedinica, sposobna da lansira lovce-presretače.

NLO

Baza na Mesecu

Imajući u vidu da se sve dešava samo 10 godina u budućnosti, tehnologija je na ondašnjem nivou, samo malo unapređena. Na našoj strani nema uobičajenog SF-arsenala: lasera, blastera, svetlosnih mačeva i sl. V-ovi imaju mnogo napredniju tehniku pa, osim običnog vatrenog oružja, imaju lasere i još po nešto, što se otkriva tokom serije.

Već u prvoj epizodi saznamo da su v-ovi zapravo kao mi, ali im je lice poprimilo boju od zelene tečnosti koju udišu da bi mogli da izdrže velike brzine kojima njihovi brodovi putuju svemirom. Brodovi su mali, mogu nositi samo par v-eova i uglavnom napadaju pojedinačno, ređe u trojkama a samo izuzetno u većem broju.

Glavne face

Šatl za Mesec se odvaja od aviona-nosača

Razlog njihovog zanimanja za nas je podudarnost morfologije i fiziologije. V-ovi su na umoru, jedini način da produže život i vrstu je da presađuju organe od ljudi, pa zato dolaze na Zemlju. Nisu baš telokradice, ali organokradice jesu, što na isto izađe.
Cilj v-ova je da otmu ljude kako bi mogli da iskorste njihove organe. To se vidi samo u par epizoda, dok se u većini odvija neka vrsta rata u kome pokušavaju da unište SHADO ili Strejkera. Uz to, mogu da preuzmu kontrolu nad otetom osobom, pa je vrate da bi pravila štetu ili izvršila neki drugi zadatak.

Trenuci odmora u mesečevoj bazi

Vanzemaljci su uglavnom samo povod da se nešto desi. Radnja pre svega obrađuje događaje među ljudima. V-ovi se pojavljuju ali veoma su retke direktne borbe. Ako ih ima, uglavnom NLO-i razmenjuju vatru sa jedinicama SHADO-a. Borbe su najčešće između ljudi kojima v-ovi na neki način upravljaju.
Ima i eizoda koje nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa naučnom fantastikom. Recimo, vojni sud zbog indrustrijske špijunaže, Strejkerova priča o braku i slično. Ovim su prilično "udosadili" seriju.

Atmosfera je pomalo bondovska, čak me i muzika na to asocira.

Serija je puna mladih i vitkih lepotica, a kamera ih toliko voli da su česti kadrovi u kojima ih otpozadi prati dok zanosno 'odaju, sa naglaskom na donji deo leđa. Da li treba pomenuti da je to bilo vreme minimalnih minića koji se obilato koriste u odevanju ženskih likova, a ni uskih pantalonica i kombinezona ne manjka.

Elis, a iza nje otvori u koje uskaču piloti

Iz današnje perspektive, serija je prilično muško-šovinistička.
Žensko osoblje, čak i kada ima oficirski čin, krotko izvršava naredbu "dobro bi mi došla kafa" muškog dela personala. Izuzetak je možda samo pukovnica Lejk.

Svi puše kad i gde god stignu, čak i u bazi na Mesecu. Svaki čas neko izvadi cigaru ili tompus, onako "muški", a dame se služe cigaretama.

Glavne znamenitosti serije su razno-razni modeli letelica, plovilica, ronilica, vozilica, uz bazu na Mesecu i, naravno, lepa poručnica Elis, čije presvlačenje u prvoj epizodi je postalo kultno iako nije pokazala ama baš ništa nedolično (zamenila nogavice pantalona mini-suknjom).
Ove stvari su mi najviše ostale u lepom sećanju i zbog njih sam željno iščekivao nove epizode, kada su prikazivane na našoj televiziji. I sada, posle ponovnog gledanja ostaju mi kao najvrednije što serija ima da ponudi.

Mobilne borbene jedinice

I tata bi sine, uz ovakve podmorničarke!

Godine joj se i te kako vide. Danas se SF snima potpuno drugačije, ali makete svih tih sredstava su i sada vrlo uverljive. Eksplozije, i na zemlji i u svemiru su dobre. Svemirska odela takođe.
Instrumenti su za ono vreme bili ok, ali danas deluju smešno.

Borbe u svemiru, poletanja presretača i drugih letelica, pokret vozila... su dati uvek istim kadrovima, što baš dosadi, koliko god dobro urađeni bili.

Silvija Anderson je posebnu pažnju posvetila kostimografiji.
Moda je "povukla" na Bitlse. Jednostavni krojevi ravnih linija bez ukrasa, "kineska" kragna najčešća. Kako su glumci pre svega mladi i lepi (čitaj vitki), odeća im svima dobro stoji. Pomalo smešno deluju mrežaste uniforme podmorničara, ali imajući u vidu da ima i ženskinja među njima, opet lepo izgledaju.
Uopšteno, SHADO je divno mesto za muškarce jer obiluje lepoticama u minićima ili kombinezonima koji prate telo. Very Happy

Upravljačka tabla sa računarom

Elis na zadatku

Glumačka ekipa je dopunjavana tokom serije. Ubacivani su novi likovi i glumci a najlepša od lepotica, Gabrijela Drejk, je otišla negde na sredini. Sad
Likovi nisu nešto naročito razrađivani, čak ni glavni, a kamoli ostali.

Glavni lik i dasa je pukovnik Ed Strejker (Cmdr. Ed Straker) u tumačenju Eda Bišopa (Ed Bishop). Hladan, nemilosrdan, pun poverenja u odluke računara. Nekada 'ladno žrtvuje civila da bi sačuvao tajnost SHADO-a a nekada rizikuje sopstveni život da bi spasao saradnike. Smešnu belu frizuru mu je nametnula Silvija Anderson želeći da ga učini neobičnim. Nisam ga "mirisao" pri prvom gledanju ali sada mi nije "parao" oči. Pomalo neubedljiv lik.

Čekajući da udari ruska bušilica...

Prvi do prvog je pukovnik Alek Frimen (George Sewell), potpuno beznačajan i bled lik. Samo ponekada izrazi protivljenje Strajkerovim odlukama koje su na štetu personala.

Kasnije glavna uzdanica postaje mladi pukovnik Pol Foster (Michael Billington) a uz to je i glavni zavodnik naivnih ženskih civila. Malo više odrađen lik, ima ga mnogo u epizodama i skoro da je zanimljiv kao i Strajker.

Osoblje na Mesecu čine piloti, uglavnom nevidljivi tehničari i ženski deo u kontrolnoj sobi. Sve su, naravno, lepe a prepoznaju se po istovetnim smešnim drečavim perikama. Glavna od njih je svakako poručnica Gaj Elis (Lt. Gay Ellis) u lepom liku Gabrijele Drejk (Gabrielle Drake), na žalost, u samo 11 epizoda. Ove glumice su samo prateći dekor serije. Kao likovi su potpuno ignorisane, iako je Elis imala nešto malo mogućnosti da se pokaže.

Raketni lanser na Mesecu

Lepa i opasna, pukovnica Lejk

Bez ikakvog objašnjenja, od neke epizode se uz Strejkera pojavila još jedna lepotica, Vanda Ventam (Wanda Ventham) kao pukovnik Virdžinija Lejk (Col. Virginia Lake). Njena uloga je nešto kao zamenik glavnog pa je dobila više vremena i pažnje u seriji.

Ostatak ekipe su stalni sporedni likovi, kao što su piloti presretača, ili jednokratni epizodisti.

Mislim da su Andersenovi najviše podbacili što su v-ove prikazali nedovoljno uverljivim protivnikom. Više su pretnja nego stvarna opasnost.
NLO-i ne koriste lasere u svemiru (osim u već pomenutoj ep.) pa se uništavanje stranih brodova, koji liče na čigre koje se besomučno okreću oko sebe, svodi na gađanje glinenih golubova. Eventualno, kada je to zgodno za radnju, jednog promaše, da bi mogao da se spusti na Zemlju i napravi neko zlodelo.
V-ovi mogu da zaustave vreme dok sami nastavljaju da se kreću, da podmetnutim uređajem kontrolišu misli ljudi i sl. ali ni to ne koriste stalno pa je sve to prilično neubedljivo. Kako da tako napredna vrsta ne može ozbiljnije da ugrozi zaostale Zemljane?

Iako radnja nije ispratila rat sa v-ovima onako kako bih ja želeo, sa direktnim, masovnim borbama u svemiru i na tlu (samo u jednoj ep. se to desilo), za ono vreme je NLO bila, po meni, vrlo dobra tvrda SF serija.

Podmornica sa lovcem koji poleće pod vodom (Sky Diver)

Avion-helikopter

Umesto druge sezone odlučeno je da se radi nova serija, i tako je nastao Svemir 1999.

Gluposti ima i ovde.
U bazi na Mesecu hodaju kao da je sila gravitacije ista kao Zemljina.
Zvuci motora, eksplozije i sl. se, naravno, čuju u vakuumu.
NLO-i se posle dva dana raspadaju u našoj atmosferi, a vanzemaljci je bez problema dišu.
Odela posade na Mesecu su savršeno čista po povratku sa rada napolju, a mesečeva prašina je prilično "lepljiva".

Lebdelica na Mesecu

Meni je i onomad, kada sam prvi put gledao, bilo smešno što piloti pod uzbunom uskaču u otvore koji liče na one za bacanje đubreta u mojoj zgradi. Nikako nisam mogao da se oslobodim te asocijacije - umesto u borbenu letelicu, piloti uskaču u kontejner za đubre. Laughing

Naziv serije nije odgovarajući jer se za leteće tanjire u seriji vrlo dobro zna šta su i čiji su. NLO (neidentifikovani leteći objekat) označava nepoznatu pojavu/letelicu za koju nemamo objašnjenje.
UFO se u seriji izgovara "ju-fou" umesto "ju-ef-ou". Andersenovi su insistirali na tome, ali ponekom glumcu je "pobegao" uobičajeni izgovor.
Sovjeti na Mesecu imaju, a kako drugačije, drečavo-crvena odela. Very Happy

Presretači na poletištu

Presretač izlazi na poletište

NLO mi je ostao baš u lepom sećanju pa mi je malo teško da napišem prikaz a da je ne ocenim bolje nego što zaslužuje.
I posle četiri decenije NLO ima svoje privrženike koji na par sajtova pišu o njoj.

Da li bih preporučio "podmladku" SF ljubitelja da je danas gleda? Paaaa, ovaaaaj, čisto sumnjam da bi izdržali celu seriju, ali poneku epizodu, po sopstvenom izboru, svakako bi valjalo pogledati. Da vide na kakvim serijama smo se "čeličili" mi matori fanovi. Very Happy

U najavi je film po seriji koji bi trebalo da bude u bioskopima 2012. Govorka se da će lepu pukovnicu Lejk glumiti Ali Larter.
http://www.imdb.com/title/tt1443799/

Čuveno presvlačenje poručnice Elis.
http://www.youtube.com/watch?v=uah-H5uxWnw

http://www.imdb.com/title/tt0063962/
http://en.wikipedia.org/wiki/UFO_%28TV_series%29
http://ufoseries.com/

Iiii... odoše piloti u kontejner...Very Happy

« Poslednja izmena: 24.10.2018. 04:54:16 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
BokassaTzar

kadet

Ugled: +3/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 03.01.2013. 00:16:46 »

Upravo ''obnavljam gradivo'' kad sam bio osnovac i gledao ovu seriju. Very Happy

Može se naći na Jutjubu, epizode su podeljene na po četiri segmenta, a ja stigoh do sedme epizode. Uživam poprilično.

''Sandokan'', ''UFO'' i ''Svemir 1999'' - seće li se iko (od nas old tajmera) ovih serija ?

Ne smeta mi normalna gravitacija na Mesecu, tromi razvoj radnje u svakoj epizodi, osigurači za struju koje ispaljuju Mesečevi presretači, cigare koje se pale svakih 15 sekundi, gej crnac glavni pilot na Mesecu, mrežaste gej uniformice podmorničara, apsolutna nemogućnost da se prikazanim načinom (preko tobogana) piloti ukrcavaju u presretače na Mesecu i atmosferski Skaj1 presretač, seksistička podela uloga, minibar koji je konstantno u upotrebi kod ''Glavnog'', osmatrački satelit snabdeven kompjuterom koji prepoznaje govor a ostali kompjuteri se programiraju karticama, nevični ratovanju i neorganizovani vanzemaljci koji nikad da pošalju veće snage da prvo počiste Mesečevu bazu, pa satelit u orbiti, a na kraju i Zemljane ...
Ništa mi to ne smeta   Smile

Serija je za vreme kad je snimana bila čudo filmske tehnike, a skupljao sam i Panini sličice koje su se pojavile istovremeno sa serijom na TV BGD  Embarassed

Sada otkrivam da je moguće imati nesilikonizovane lepotice u seriji, lepote plastike i providnog akrila, divote ljubičaste kose i očajne šminke, a ima i par interesantnih obrta u scenariju.

''Glavni'' danas i ovde, izgleda kao pitomi stažista u nekakvoj crkvenoj organizaciji, a onda je izgledao kao hladni i proračunati komandant koji pred sobom ima ''više ciljeve'', pa je par žrtava tu i tamo bilo potpuno ''opravdano''.

Mi danas gledajući ovu seriju gledamo u prošlost, koja je tada izgledala kao nečija krajnje fantastična budućnost.  Smile
Opažam da autori jednostavno nisu imali snage ili dovoljno pomoćnika da izguraju produkciju bez logičkih propusta.

Ali bila je Prva (bukvalno) značajnija TV SF serija u bivšoj SFRJ, a i u dobrom delu ostalog sveta.
(ispravka - bila je druga, prvi su bili ''Izgubljeni u svemiru'' kojih se jako nejasno sećam)

Posle ''Svemira 1999'' išla je ekranizacija kratkih priča raznih SF autora, snimljena u crno beloj tehnici i iz američke produkcije,
a kojoj se ne mogu setiti naslova, pa da mi život od toga zavisi.
Gust je bio raspored na cela dva kanala TV BGD, nije tu bilo mnogo mesta za SF.
Međutim, ono što je bilo, bilo je vrh za ondašnje pojmove Smile
Sačuvana

Миш уз пушку, миш низ пушку
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.051 sekundi sa 23 upita.