SF tim
* 24.02.2020. 06:29:49
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno
Dobro
Osrednje
Loše
Negledljivo

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Monsters - Čudovišta (2010)  (Pročitano 4047 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 03.10.2010. 01:55:36 »

Monsters - Čudovišta (2010)

U jednoj rečenici: kako su se dvoje smuvali dok su se vraćali kući kroz zonu "inficiranu" vanzemaljcima.

Radnja je do te mere kliše da je skoro nebitna. Telegrafski:
Otkriven život u Sunčevom sistemu. Poslata sonda da pokupi uzorke. Sonda se prilikom povratka raspala u našoj atmosferi i rasejala strani život nad Meksikom, uz granicu sa SAD.
Šest godina kasnije, vanzemaljci u obliku ogromnih kopnenih oktopoda žive u "inficiranoj" zoni na severu Meksika, oko koje je podignut veliki zid. Vojska zonu bombarduje, baca bojne otrove i na razne načine utepava v-ove.
Mladi fotograf snima šta se dešava na obodu inficirane zone. Mlada, lepa i neudata ćera njegovog gazde je u istom gradu i tatica daje nalog fotografu da joj pomogne da se vrati kući. Počinje dug povratak u Ameriku, tokom kog prolaze i kroz opasnu zonu i polako ali neumitno se zaljubljuju jedno u drugo.

Ničeg novog u filmu, prosto da se čovek zapita zašto je u opšte snimljen. Uz to, budžet je bio samo 15.000 $, lokacije su korišćene bez prethodnog odobrenja, snimano je polu-profesionalnom opremom, samo dvoje glavnih glumaca uz više usputnih sporednih likova...

Glavna glumica (Whitney Able) svojim veoma mladalačkim likom (skoro bebeća faca) fino odgovara ovoj ulozi.
Dasa joj (Scoot McNairy) uverljivo daje lik fotografa koji se trudi da je dovede kući ali nije supermen već samo običan čovek.
Rekao bih da su oboje dovoljno atraktivnog izgleda da privuku pogled (ako ništa drugo) svih 90-tak minuta.

Pored potpune neoriginalnosti, scenario je nepotrebno opterećen socijalnim pridikama i poukama, koje konstatuju protagonisti kada upoznaju Meksičku sirotinju tokom putovanja. Ima tu i drugih mudrolija, koje bi bile u redu da kroz njih likovi sazrevaju. Umesto toga, oni sve već znaju i to jednostavno dele sa gledaocima.

Još jedna manica je što su svi likovi, i usputni, naoružani tipovi koji ih sprovode kroz "zonu" neke poštenjačine. Niko da gi prevari za lovu, siluje plavojku, prebije dasu...

Uz sve što govori protiv filma, meni je baš prijao. Radnja je ujednačenog tempa, muzika je izvanredno podržava, glumci su sasvim pristojni. Meni potpuno nepoznati, ne genijalno dobri ali simpatični.
Atmosfera filma je ono najbolje, po meni. Fino, ujednačenim tempom, uz malo akcije oko likova, vodi priču o tome kako se živi pored vanzemaljskih bića. Na neki nači ovo je i film putovanja, stalno su u pokretu. Nešto kroz ruralnu sredinu a većim delom putem kroz džunglu. Previše je "turističkih" kadrova predela kroz koje prolaze.

Film je podosta ljubavni. Sve vreme gledamo kako se razvijaju osećanja među mladim akterima.
Ima malo previše sporih, skoro dosadnih, kadrova, ali u njima muzika "vadi stvar", što doprinosi stvaranju atmosfere.

Nedostatak novca nisam primetio, potpuno je uverljivo snimljeno a vanzemaljci, iako nikada u gro-planu, sasvim su ok.

(Dva čudovišta se pozdravljaju (ljubavišu?))

Način na koji ogromni odrasli v-ovi preživljavaju na Zemlji nije objašnjen. Samo je rečeno kakav im je životni ciklus. Čime se hrane, ne znamo, a ja se pitam di su to našli hranu da toliko porastu.

Sve u svemu, po meni, lep, spor film bez velikih pretenzija, akcije, spec. efekata, ali odlične atmosfere i solidnog opšteg utiska.
Od mene ocena Dobro i preporuka za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1470827/
« Poslednja izmena: 29.03.2014. 21:52:21 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 02.03.2011. 19:36:50 »

Prosecan film.Malo sporiji za moj ukus ali stalno privlacenje paznje gledalaca(sve vreme putovanja uoacavaju se posledice zivota i borbi sa stvorenjima od porusenih zgrada.inficirane zone,avijacije i teske artiljerije do ljudskog straha itd)nateralo me je da pogledam film do kraja.Bez obzira na(po meni)nepotrebne dijaloge,oseca se lagana napetost tokom celog filma.Od mene toliko,dovoljno jer kada procitam necije komentare prosto se zapitam da pojedinci nisu stvarno filozofi,filmski kriticari(po zvanju, jer je svaki gledalac na svoj nacin filmski kriticar)ili kada razglabaju o tome kakva je poruka filma.Smesno.Film je jedna velika zabava.Svaka cast onima koji idu u detalje ali znaju o cemu pisu.Moja konstatacija se odnosi na doticne koji ako vec nemaju sta pametno da napisu neka se drze kratkih i osnovnih komentara(subjektivnost mora imati pokrice).Bez uvrede.Pozz svima.
« Poslednja izmena: 03.03.2011. 13:46:31 od robi75 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 07.03.2011. 23:27:12 »

Kada sam prvi put cuo za ovaj film mislio sam da se radi o nekom zestokom hororu,ali greska.Film je poprilicno dobar,ali djeluje malo usporeno,nema bas mnogo scena sa cudovistima,ali ima mnogo post-apokaliptickih scena,npr.zgrada zarasla u travu,napusteni brodovi,unisteni avioni...,ali ja se nisam pokajao sto sam ga sagledao.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.