SF tim
* 22.11.2019. 19:48:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zvezdane staze: Nova generacija (Star Trek: The Next Generation)  (Pročitano 17124 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 24.09.2010. 19:13:40 »

Ne insistiram na antiantropomorfizmu. Btw. pisala sam već negde da mislim da je nemoguće prevazići antropomorfizam ili bar antropocentričnost (osim ako si vanzemaljac kao što je Lem bio). Nervira me foliranje tim povodom. Samo to.

Možda je koncepcija života u univerzumu malo ograničena, a? Smile
Uostalom u ST imaš i svesne entitete kojekakvih osobina i izgleda. Onaj svemirski kristal definitivno ne liči ni na šta sa Zemlje (i nemoj reći da liči na kristale Laughing mora imati nekakvu strukturu..).  Onda ona mrlja što ubija Tašu, kojekakvi cepelini, binarni život, holodek program etc... nije baš ni ograničeno toliko Smile
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 24.09.2010. 19:24:52 »

Jeste ograničena u smislu moje prethodne diskusije (one koju sam linkovala). Evo u prve dve epizode (tj. prvoj epizodi koja je iz dva dela) imaš neke ultrasuperiorne svesne/inteligentne entitete koji izgledaju ni manje ni više nego kao velike svemirske meduze (koje na kraju odlaze zagrljene u zalazak sunca  usd ). A svemirski kristal liči na...kristal.  plazenje

I tako dalje i tako dalje. Ali, ovom prilikom, nije u tome poenta. Poenta je u tome da ako već ne možemo da odolimo sopstvenom osećanju superiornosti onda nema potrebe da to maskiramo Prvim direktivama i sličnim glupostima koje služe samo za ukras.

Edit: Jedna od stvari koje meni upravo smetaju u TNG je to što nisu ostvarili taj potencijal koncepta "svakog dana nova planeta" nego su se sveli na variranje onih desetak zapleta koje sam nabrojala.
« Poslednja izmena: 24.09.2010. 19:31:09 od svetlost lutalica » Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 24.09.2010. 19:52:54 »

Jaaaooo znao sam da ćeš da pomeneš meduze  bravo
Slažem se za superiornost, ali opet ne slažem se skroz. Superiornost se postiže diplomatijom (konačno u 23. - 24. veku Laughing) sila je sekundarna, tercijarna... to mi se dopada. Rekoh, flagship je explorer a ne battlecuiser i to je so totali kul. A za PD.. pa to su kršili non stop Smile
Ali kako da ostaviš 20000-30000 bića da umru, a, deder... zato i ne treba da postoji tako rigidno. Pretpostavljam da su ipak zadržali neke karakteristike ovih sadašnjih ljudi. Smile
A ukidanje novčanog sistema, mmm to je prava poslastica.
A sećaš li se šta je dragi nam Emissary uradio sa Garekom Romulijancima?
Out there is survival of the fittest Very Happy
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 24.09.2010. 20:02:36 »

Pa da... ali survival of the fittest potire otprilike sve što si prethodno rekao.  Very Happy

A superiornost se uvek i svuda demonstrirala na raznorazne načine. A moj problem sa PD je upravo u tome što uopšte ne kapiram razlog za njeno postojanje (pošto je non stop krše, a samo je siroti Tom Paris zaglavio u zatvoru zbog toga i to u serijalu u kome se PD maksimalno kršila uzduž i popreko), osim da kapetanima doda malo minutaže na ekranu dok se rvu sa nerazmrsivim etičkim aporijama...
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 24.09.2010. 20:05:59 »

Više je nego jasno da se u Akademiji zvezdane flote uče i misli druga Tita: "Nemojte se držati zakona k'o pijan plota!" Mr. Green
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 24.09.2010. 20:13:35 »

Pa da... ali survival of the fittest potire otprilike sve što si prethodno rekao.  Very Happy

A superiornost se uvek i svuda demonstrirala na raznorazne načine. A moj problem sa PD je upravo u tome što uopšte ne kapiram razlog za njeno postojanje (pošto je non stop krše, a samo je siroti Tom Paris zaglavio u zatvoru zbog toga i to u serijalu u kome se PD maksimalno kršila uzduž i popreko), osim da kapetanima doda malo minutaže na ekranu dok se rvu sa nerazmrsivim etičkim aporijama...

Zašto potire? Smile

Nevermind, morao bih se složiti sa tobom po pitanju citiranog, ali, ja to nisam posmatrao na taj način. Smile
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 24.09.2010. 20:16:50 »

Zato što u konceptu opstanka najsposobnijih nema mesta empatiji i "ljudskom humanizmu"  plazenje. Mislim, ŽLP je prvo opalio na biće koje je htelo da pojede Enterprajz...pa je onda smirivao savest tako što mu je odgajio bebu...dok nije zasmetala Enterprajzu...i tako u krug.
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 25.09.2010. 10:37:13 »

Pa zar bi ti pustila da te pojede nekakva svemirska riba? Laughing
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 25.09.2010. 11:21:45 »

Ja se ne bih uopšte petljala sa svemirskim ribama (za razliku od, recimo Andorijanaca, sa kojima bih se vrlo rado petljala  Laughing ), ali opet, ja nisam u Svemirskoj floti i ne obavezuju me njihova proklamovana pravila i sveopšti humanizam (i renesansa  Laughing ). Prosto me nervira ta nedoslednost u konceptu (osim svega ostalog što me nervira i u ovoj i u svim ostalim ST serijama).
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 25.09.2010. 13:00:41 »

Mislim da je ideja "direktive" uzete iz njihove vojne terminologije (rules of engagement - pravilo angazovanja) ali prilagodjena za potrebe snimanja filma.

Sta hocu ovim da kazem. Na zapadu je a pogotovo u vojnim krugovima jako bitno da se izmisle reci koje ce piti vodu kod njihovog stanovnistva. Tako da za unistenje, ubistvo i slicno oni cesto koriste izraz neutralisanje. To je sam jedan od primera. (na jednom seminaru. jako je zamereno od strane rukavicara, kad sam upotrebio rec unistiti u borbenom naredjenju. Radilo se o oklopu i artiljeriji koji su zasipali granatama kolonu izbeglica za koju sam ja bio odgovoran. I naravno saljem avijaciju da ih srede - uniste. Kad ono corak. Treba da ih NEUTRALISU. Na zahtev da objasne cime se "neutralise neprijatelj, odgovor je raspolozivim oruzjem. A na pitanje koji efekat mora da zadovolji neutralisanje odgovor je bio unistiti razneti ubiti. I na opasku da je znaci to isto odgovor je bio da drugacuje zvuci.  Shocked Ima bezbroj primera za slicne gluposti, mada to i nisu gluposti. Drugacija rec ce uvek dati razlicitu tezinu za svako delo ili akciju.)  

Za svaku akciju sile (Enterprise - svemirski brod je naoruzan objekat koji svakako moze da upotrebi silu) izradjuju se posebna pravila. Pravila angazovanja u Iraku, Somaliji, Srbiji su nacelno ista ali imaju i neke razlike po pitanju okruzenja u fizickom ili demografskom ili u smislu saveznika i neprijatelja. Na kraju svakog pravila postoji i odgovornost za sopstvena sredstva i ljudstvo. Kada je bezbednost ugrozena pravila se menjaju. Cak i pogresno shvatanje akcije od strane onog ko poseduje silu a dato mu je da odlucuje, opravdava reakciju silom. E sad kad se sve ovo malo usminka dodaju zacini za lakse gutanje i sl. dobije se DIREKTIVA. Zadovoljni su i gledaoci osetljivog stomaka, a i oni koji razumeju akciju sa upotrebljenim nedekvatnim izrazom.

Njihova misija takodje ima neka rukavicarska pravila. Znaci poslati su da sire pravdu, ljubav, ali u koliko je jezik malo duzi pri strasnom poljubcu a to se okarakterise kao neprihvatljivo, seci jezik.
Da ne gatas zasto je jezik toliko dug. A opet niko nemoze da kaze da su tamo a neznaju sta tamo rade i traze. Laughing
« Poslednja izmena: 25.09.2010. 13:08:30 od Nesa » Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 25.09.2010. 13:19:36 »

Lepo si stručnom terminologijom objasnio ono što i ja rekoh, tj. da je Prime Directive čisto foliranje.  Laughing
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 25.09.2010. 17:34:26 »

Ma nije foliranje u pravom smislu.  Rolling Eyes
To im je opravdanje za sve gadosti.  Rolling Eyes
Time umiruju savest javnosti, a daju si opravdanje da rade sta hoce.
E sad to propagandom, oboje u ruzicasto a u sustini crnje nemoze da bude. Mad

Sačuvana
Nehnard
Registrovani

kadet

Ugled: +0/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 04.10.2010. 16:00:18 »

Što se tiče sadržaja, skoro u svakoj epizodi imamo dve paralelne/isprepletane priče, jedna je samo fasada, gde je fantastika ambijent i jedna druga filozofsko-sociološko-antropološka. Likovi, tj. rase su manje više stereotipi sa prenaglašenim pojedinim osobinama. Ja TNG vidim kao neku vrstu basne i ne obraćam mnogo pažnje na samu prezentaciju.
Sačuvana

Potpisi su prikazani pri dnu svake poruke. BBKod i smajliji mogu da budu korišćeni.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 29.01.2011. 11:51:51 »

Sci-fi je još jednom obrnuo krug... cmizdravac rip 1

(majku mu, imaju li neku drugu seriju...)
Sačuvana
ariella
oficir

Ugled: +2/-0
Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 16.03.2012. 18:48:37 »

slozila bi se sa kratkim opisom Lutalice,a Q i Wesley su mi strasno isli na zivce,bolje bi bilo da ne postoje nikako,a Nesa je u pravu sto se tice finog izrazavanja.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.034 sekundi sa 23 upita.