SF tim
* 08.12.2019. 10:41:01
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Splice - Himera  (Pročitano 6122 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.09.2010. 02:00:24 »

Splice (Himera) (2009)

Kanadsko-francuski proizvod s jedne strane dobar a s druge bajat. Ima tu svega i svačega - genijalnih, neodgovornih naučnika sa problemima u glavi, tunjavih muževa, drčnih supruga, pohlepnih kompanija, novostvorenih bića slatkih, pa seksi, pa opasnih, nemuštih ali sa sopstvenim potrebama... Na okupu su motivi prisutni u SF-u već skoro 200 godina, skoro užegli. Sad

Film je dobro urađen. Režija je na nivou, scenografija prikladna, scenario zaokružen, poruke uspešno poslate. Najbolji deo je novostvoreno biće, Dren (od Nerd), koje deluje baš kao da je pravo. Dobro izgleda i kao u potpunosti kompjuterski odrađeno i kao spoj glumice i animacije.

Loš deo mi je glavni glumački dvojac. Ne da su to loši glumci već jednostavno meni ne odgovaraju.
Edrijen Brodi kao tunjavi muž je ok, ali kao genijalni naučnik jednostavno ne prolazi.
Sara Poli (Sarah Polley) mi deluje bezlično. Njen lik ne ispoljava unutrašnju motivaciju za svoje postupke. O tome se više sazna od drugih likova.
To bi bila moja zamerka celom filmu - nekako je sve dato kroz radnju iako su u prvom planu baš psihološke i ine potrebe likova.

Dren, stvorenje koje jeste, a nije ljudsko biće je dobro odrađeno. Glumica (Delphine Chaneac) izgleda baš lepo. Dren je data kao dete pa je i gluma tome podređena. Možda ja malo previše slatkasto-bebeće odigrana, naročito kada postane polno zrela.

Ovo je film sa porukama koje je uspešno, ali predvidljivo, saopštio. Odaslata ih je gomila. Te, neodgovorni naučnici (ovde nisi ludi, bar toliko) obavezno zabrljaju stvar, te i naučnici su samo ljudi sa psi'ićkim problemima, te, ne igrajte se sa prirodom (ili ne izigravajte bogove), te, kada stvorite novo biće ono ima svoje potrebe i baš gi briga za nas, i tako dalje u tom stilu.
Kako je radnja fino vođena i zaokružena sve je to dobro izrečeno ali koliko puta treba da gledamo ovakve angažovane filmove sa istim porukama?

Radnja je standardna za ovakve filmove.
Bračni par genijalnih naučnika radi u velikoj kompaniji na proizvodnji jedinjenja koje može da donese brdo novca. To jedinjenje bi trebalo da proizvede himera, novo biće koje je sastavljeno od gena raznih životinja. Prvi par liči, paaa, na glomazne crve. Urađeni su veoma uverljivo ali prilično nedefinisanog oblika.

Šefica je zadovoljna uspehom, ali umesto da dozvoli dalja istraživanja sa ljudskim genima, traži da se izoluje i proizvodi traženo jedinjenje. Genijalci, jasno, nastave sa eksperimentima u tajnosti i dobiju himeru od ljudskih i životinjskih gena. Isprva to je neko vrećasto-crvoliko malo biće koje rastući dobija izgled, hmmm, nekog beskrilnog golog pileta. Kada počnu da mu rastu ruke, sve više i više liči na čoveka. Na kraju, to je prava mala ćelava devojčica sa po četiri prsta na šakama i viškom zglobova na nogama bez stopala. Baš slatko stvorenjce.

Kako već biva, iz podruma laboratorije moraju da je presele na sigurno, da je ne bi otkrili ostali naučnici, pa tako dođu na zabačanu farmu, gde drže Dren u ambaru. Pravi horor ambijent.
Dren sazreva i kao i svako drugo živo biće želi da se razmnožava i tu počinju problemi. Jedini muškarac u njenom životu je naučnik... dalje verovatno pretpostavljate i sami šta će biti.

Iako mi se uglavnom dopada kao je film vođen, u radnji ima baš velikih rupa. Za filmove strave i užasa je uobičajena stvar da ubiju i pokopaju ubicu a on se, ničim izazvan, pri kraju filma pojavi kao da ništa nije bilo, ali u SF-u to ne može da prođe.

Zatim, čovek mora da se zapita, kome je bre seksualno privlačno biće sa nogama na "tri vode", krilima, pacolikim repom sa smrtonosnom bodljom na vrhu??? Jeste da Dren izgleda seksi "do pola" ali ipak preteraše ga.

Da završim kao što sam počeo. Dobro urađen film za koji nije lako naći razlog za gledanje.
Od mene ocena Osrednje.

http://www.imdb.com/title/tt1017460/
« Poslednja izmena: 21.12.2010. 21:38:16 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 15.02.2011. 21:00:11 »

Slazem se u potpunosti sa svime sto si napisao.Imao sam ogromnu zelju da pogledam film koja je polako opadala kako je film prolazio do trenutka kada je skroz "pala",naravno posle seksualnog cina izmedju coveka i recimo polu coveka.Mislim da je to najveca glupost u filmu,za mene prosto neverovatno da neko moze da padne na tu foru.Jedino sa cime se ne slazem jeste glavni glumac to jest Brodi koji je po meni savrsen za ovu ulogu u odnosu na recimo predatore gde je svojom pojavom totalno neupecatljiv.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 26 upita.