SF tim
* 21.11.2019. 05:53:24
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Svemirska krstarica Galaktika (Battlestar Galactica) (1978)  (Pročitano 12643 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 29.08.2010. 00:58:10 »

Svemirska krstarica Galaktika - Battlestar Galactica (1978, 1980)

Iako istog naziva, vode se kao dve serije. Autor je Glen Larson (Glen A. Larson).
Prva, 1978. je dobro poznate radnje, barem svima koji su gledali novu verziju iz 2004. ali to su potpuno različite serije. Prva ima celu sezonu od 24 epizode, a druga samo 10.

Galaktika 1978.

BSG TOS (tako je zovu - originalna serija Galaktika) je prava svemirska opera sa mnogo bitaka i jasno definisanim dobrim i lošim momcima. Ima mnogo pucačine, kako u svemirskim borbama tako i na raznim planetama, asteroidima, samoj Galaktiki...
Kroz seriju se provlači nit osnovne radnje ali epizode imaju sopstvenu priču, tako da se mogu gledati samostalno.

Da se podsetimo radnje.
Nekada davno življaše napredna reptilska vrsta - Sajlonci. Oni stvoriše robote a zatim, pre hiljadu godina, izumreše. Nagađa se da su ih istrebili baš njihovi roboti, koji su nazvani po svojim tvorcima, Sajlonci.
Kada su sreli ljude, Sajlonci su odlučili da i njih istrebe pa su počeli dugogodišnji rat. Zahvaljujući izdajniku ljudi, Baltaru, ubede predsednika da žele mir i to iskoriste za mučki napad (pokvarene, ubajaćene konzerve Very Happy) i unište svih 12 kolonija i skoro potamane sve ljude. Malobrojni preživeli se pokupe u raznorazne brodove (ukupno 220 komada) i predvođeni poslednjim borbenim brodom (Galaktikom) pobegnu.

Adama odluči da im je jedini spas da pronađu mitsku, izgubljenu 13 koloniju - Zemlju. To je nit koja se provlači kroz seriju. Beže, skrivaju se od Sajlonaca, brane se kada su napadnuti a nekada i sami napadnu, i traže Zemlju. Epizode su (pre)često van glavne niti i nemaju nikakve veze sa potragom, već imaju svoju, samostalnu priču.

Kao što se vidi, ideja je odlična za kaubojac u svemiru, sa mnoštvom akcije, borbi i junaštva. Problem je kako je sve to izvedeno.

Kada sam je gledao pre mnogo godina, na TV-programu, nije mi se dopala. Mnogo toga mi je smetalo, počev od kopiranja staroegipatskog dizajna (pilotske kacige kao faraonska odličja, iako su logično objašnjene), pa sve do glume i scenarija.
Sada sam je odgledao lako, bez naprezanja i premotavanja. Da li je u pitanju 'žal za mlados' ili sam već znao šta da očekujem, tek sada mislim da je sasvim gledljiva za ubijanje viška vremena. Naravno, treba imati na umu da je rađena pre više od 30 godina.

Vajperi u akciji

Modeli brodova koji se koriste su sasvim u redu, planete takođe. Interijer je uverljiv, uniforme originalne, ali su frizure u skladu sa tadašnjom modom. Borbe vajpera i sajlonskih rajdera liče na pucanje u igricama - dva lasera sa vajpera totalno unište rajder, tako da bukvalno nestane u oblaku vatre. Vremenom dosadi stalno gledati jedan te isti spec. efekat.
Muzika je čak odlična, dobro se uklapa u akcionu SF-radnju. Pomalo je u duhu Zvezdanih ratova.

To bi bile dobre stvari.

Uzgred, BSG TOS je nastala na talasu popularnosti Zvezdanih ratova i neke stvari su slične. Ljudi beže od zle imperije, nose veeelike laserske pištolje, Sajlonci spolja makar malo deluju kao oklopljeni klonovi (ne vizuelno već kao ideja bezličnog neprijatelja), borbe lovaca i velikih brodova u svemiru i sl. Zbog svega toga, producent "Ratova" je tužio producenta BSG, a ovaj uzvratio kontratužbom zbog "pozajmica" iz filma "Silent Running" i predratnog serijala "Bak Rodžers".

Zanimljivo je uporediti kako su stara i nova BSG postavile likove. Nabrojaću samo one iz stare.

Komandant Adama: (Lorne Greene) pravi 'pater familijaris' koji mudro, autoritarno i odlučno vodi ostatak ljudskog roda ka spasu. Malo je preterao sa glumom, pa gubi na svojoj toržestvenosti. Ni traga od one nesigurnosti Adame iz nove BSG.

Kapetan Apolo: Adamin stariji sin, vođa pilota lovaca (vajpera). Ozbiljan, odgovoran, sposoban, dosadan kao lik. Glumi ga Ričard Heč (Richard Hatch) koji je u novoj BSG bio Tom Zarek. Pravi je nesalomivi junak, čak ga ni smrt mlađeg brata u prvoj epizodi ne izbacuje iz takta. A u jednom napadu na masu rajdera, izveštava normalnim glasom, "dobro napredujemo, ali smo izgubili tog i tog našeg". Ovaj nedostatak emocija je mana manje-više svih likova. Prvih nekoliko epizoda u vezi je sa preživelom novinarkom Serinom pa se čak i venčaju i on usvoji njenog sina.

Poručnik Starbak: (Dirk Benedict) je neka vrsta BSG-Flaša Gordona. Plavušan, as u sportu sa nekom malom loptom, najbolji pilot, ludo hrabar i odan. Razlika je što su mu dragi svi mogući poroci - kocka se, voli da neumereno pije ambroziju, juri ženske... Najbolji je drug Apolou.

Poručnik Bumer: ovde sasvim sporedan lik bez razrađenog karaktera. Stalno je prisutan i učestvuje u akcijama ali ništa više od toga.

Poručnik Atina: (Maren Jensen) Adamina ćerka, radi na komandnom mostu. Crnka lepotica serije i (nesrećno) zaljubljena u Starbaka. U drugom delu serije njen lik gubi na značaju.

Boksi: klinac, sin Serine i kasnije, kada ona zagine, usvojeni sin Apoloa. Klinac se baš i nije snašao u glumi. Mogli su boljeg da odaberu.

Pukovnik Taj: uz Bumera, jedini crnac. Bezličan lik, samo je prisutan i popunjava scenu. Koliko različito od Taja iz nove BSG koji je punokrvan lik.

Opasni momci...

Kasiopeja: (Laurette Spang) Plavuša lepotica serije. Izabranica srca Starbaka, potpuno dobro čeljade i "cvrčak Džimini" po potrebi jer je do daske moralna. Medicinski tehničar (sestra).

Poručnik Šiba (doduše, to bi trebalo da bude Saba): (Anne Lockhart) Još jedna crnka lepotica, uveli su je sredinom sezone, da bi Apolo imao u koga da se zaljubi, pošto je ostao udovac na početku, jelte. Ćerka zapovednika Pegaza, Kejna, još jednog preživelog bojnog broda, i pilot vajpera.

Baltar, zloća i domaći izdajnik koji u početku omogući Sajloncima da sravne 12 kolonija a zatim dobije komandu nad jednim sajlonskim matičnim brodom i juri Adamu da bi uništio preostale ljude. Zao u celini i celosti ali ne i glupson. Zna kada je izgubio pa se lepo preda.

Dok ih Sajlonci jure oni se zabavljaju... ccc

U prvih par epizoda glumi i mlada i prelepa Džejn Simur. Kapetan Pegaza je Lojd Bridžis (samo 2 epizode). U epizodi "Pištolj na Ledenoj planeti" glumi i Brit Ekland, nekadašnja čuvena lepotica 007. Čak je i Fred Aster malo gubio vreme u jednoj epizodi.

A sada malo o lošim stvarima.
Najviše mi smetaju dve stvari: naivna gluma i neuverljivost Sajlonaca kao neprijatelja.

Gluma mi deluje... onako, naivno, baš kao i scenario. Pomalo se 'oseća' na dečju seriju. Nema ni trunke zalaženja u izgrađivanje likova, sve je na prvu loptu.
Kao da Larson nije bio načisto za koga pravi seriju. Ako je suditi po malom Boksiju i njegovom mehaničkom ljubimcu Mafitu, nekom hibridu kučeta i plišanog mede sa slabom VeI, koji može da uči i dela samostalno, serija je za klince. Ali, gomila lepog ženskinja i stasitih momaka koji se upuštaju u ljubavne veze, sasvim sigurno nije za predpubertetlije. Tako da se opšta atmosfera zaglavila ni 'vamo ni tamo. Prekomplikovana je za decu a neubedljiva za odrasle.

Lepotice serije: Kasiopeja, Šiba (Saba) i Atina

Pri prvom gledanju, pre mnogo godina, baš mi je smetalo što su mnogi likovi nekako uvek veseli, spremni za šalu i pravljenje smicalica. Što stvari shvataju olako, a u velikim problemima su. Uz to, dobri su 100& dobri a loši istom merom uzvraćaju zlobom. Dosadno je gledati likove koji nemaju dilema.
Ženski deo ekipe je baš lepo-izgledajući, a i muški, valjda...

Sajlonci su stalna opasnost, u svakoj epizodi je poneka borba sa njima, ali sve to se svodi na nekoliko uništenih sajlonskih rajdera ili samih sajlonaca. Radnja je često nevezana sa ratom. Moćni Sajlonci su često glupi i nesposobni pa ih u jednoj epozodi na angro tamane čak i deca.

Nepoznati brod sa krio-komorama: Adama, Kasiopeja, Apolo, Starbak i glavni lekar

Uglavnom se bore protiv patrola rajdera, a samo par puta sa matičnim brodovima. Sajlonci ne znaju gde je Galaktika pa zato šalju te patrole, da ih pronađu. U drugoj polovini serije, Sajlonci čak i prestanu da budu opasnost zato što je Galaktika izašla iz regiona koji su oni zaposeli. Samo sporadično nalete na njih.

U jednoj epizodi, Pegaz sam kreće na čak tri matična broda, Baltar pobegne jednim a Pegaz sam, bez podrške lovaca, ispali rakete i jednim potezom uništi te straobalno moćne i opasne matične brodove...
Sajlonci jednostavno ne deluju kao realna opasnost. Prosto neuverljivo...

Morali su da ubace i asocijaciju na "zlu imperiju" u vidu istočnog carstva koje preti, a kasnije i napada zapadnu demokratiju na planeti koja neverovatno liči na Zemlju.

Drugovi Sajlonci

Bez gluposti ne može ni jedna SF serija, naročito iz tog vremena. Evo nekih.

Mehanički pokazivač horizonta u svemirskom lovcu. Mislim, horizont u svemiru, u uslovima bez gravitacije! Šta pokazuje? Gde je u kosmosu gore a gde dole?

Asteroid sa atmosferom koja može da se diše, gravitacijom istom kao na Zemlji, sa sve biljkama. U opšte, gde god da slete uglavnom mogu da dišu.

Čuju se zvuci brodova i oružja u vakuumu. Naravno, kako da propuste tu glupost.

Kasiopeja ulazi u seriju kao devojka za zabavu a onda odjednom postane medicinska sestra, desna ruka glavnog doktora, sposobna da samostalno pomaže povređenima i ranjenicima. Sposobna neka ženska.

Čuvena kaciga faraonskog dizajna

Kao i u drugim pucačkim SF-serijama i ovde su na svim usputnim planetama ženske fenomenalno-izgledajuće, a i lako zaljubljive i 'padaju' na pilote. Po pravilu, ako su farmerke imaju jedan komad deteta, udovice su, vitke i lepo odnegovane. Kao da po ceo dan ne rintaju na zemlji i oko životinja. Kako li te tanušne gospoje dižu džakove od 50 Kg, kada su same lakše od njih?

Osim uobičajenih, 'naučnih' gluposti ima i mnogo gorih - u samoj priči.

Galaktikini piloti u vajperima sasvim lako 'počiste' letelice Sajlonaca, čak i kad su ovi baš brojniji. Kako to da stalno beže, kada mogu tako lako da se odbrane?

Poslednji ljudi su skupljeni u flotu brodova koju predvodi Galaktika, a praktično gde god da slete ima ljudi koji su se sasvim dobro snašli na svojim novim planetama i manje-više lepo žive. Dakle, opstanak ljudskog roda baš i nije tako ugrožen.

U epizodi "Rat bogova" sreću čak i biće koje je predstavljeno kao Đavo.

Sajlonski rajder (lovac) i matični brod

U epizodi "Izgubljeni ratnik" (106), dakle već početkom serije, dali su pravi vestern, a vrhunac neukusa je revolveraški dvoboj Sajlonca i Apoloa. Tu je čak i klinac koji imitira pucanje, baš kao u čuvenom "Šejnu". Izgleda da nijedan američki producent ili ko već odlučuje, ne može a da u SF ne utrpa vestern. Bah...

U početku, BSG TOS je bila izvanredno primljena od publike i imala je veliki broj gledalaca. Krajem sezone, zbog brljanja oko pomeranja termina za emitovanje (po Larsonu, TV-stanica je htela da podigne gledanost druge serije stavljanjem u termnin BSG-a), broj se sveo samo na četvrtinu. Serija je otkazana uz obrazloženje da je to potrebno zbog malo gledalaca i skupe produkcije. Ukidanje serije je izazvalo buru negodovanja fanova. I danas ima ljubitelja BSG TOS-a.

Kasnije su dvo/trodelne epizode spajane i prikazivane kao bioskopski filmovi: Battlestar Galactica (1978), Mission Galactica: The Cylon Attack (1978) i Conquest of the Earth (1980).

Za nas starije BSG TOS ima svoje mesto među značajnim SF serijama. Meni je još uvek živo sećanje na flotu raznih brodova kako prolaze ekranom. Serija nije nešto naročito kvalitetna, čak je i prilično 'tanka' ali mislim da je i danas gledljiva kao razbibriga za dokone sate. Mladi gledaoci će naći gomilu danas smešnih stvari u tri decenije starim rešenjima brodova, spec. efektima, kostimima, modi... Može biti zabavno čak i njima.

http://www.imdb.com/title/tt0076984/
http://en.wikipedia.org/wiki/Battlestar_Galactica_%281978_TV_series%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Battlestar_Galactica
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 05:12:49 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 29.08.2010. 01:04:30 »

Galaktika 1980.

Vodi se kao zasebna serija. U početku je naziv sa godinom da bi tokom serije ostalo samo "Battlestar Galactica" čime su je sveli na drugu sezonu serije. Ipak, osim po nekoliko likova, Galaktiki i oslanjanju na prethodnu radnju, ovo jeste zasebna serija, tkz. "spin-of". Delom je nastala zahvaljujući zahtevima mnogobrojnih fanova.

Od likova su zadržani samo Adama, Bumer (sada pukovnik, zamena Taja) i u poslednjoj epizodi, kao gost, Starbak.

Događa se 30 godina posle prethodne BSG. Glavni lik je sada odrastao Boksi (bez onog mehaničkog Frankeštajna Mafita), koji je postao pilot vajpera i kapetan. Sada se zove Troj. Tu je i njegov drugar pilot poručnik Dilon. Glavna (i jedina) lepotica je Zemljanka, novinarka Džejmi Hamilton (Robyn Douglass). Doktor Zi je klinac, toliko genijalan da može da reši sve naučne i tehnološke probleme. Dr Zi je nekakva vrsta nad-naučnika jer može da napravi sve što mu padne na um: uređaj za nevidljivost, vremeplov, super-leteći tanjir... Sve te zezalice čine glavne junake superherojima jer po potrebi mogu da "nestanu", njihovi motori polete kada više nemaju gde i sl.

Glavni likovi, najprisutniji u seriji

Kolonijalna flota je najzad pronašla Zemlju, ali tehnološki mnogo zaostalu u odnosu na 12 kolonija i Sajlonce, pa ne mogu da pomognu u ratu protiv 'tostera'. Dr Zi odluči da se nekoliko ekipa sa Galaktike infiltrira u naučne krugove Zemlje i pospeši napredak, tako da brzo mogu da dostignu potreban nivo i pomognu da se pobede Sajlonci. Jedan tim čine Troj i Dilon, i oko njih se sve vrti. Upoznaju i novinarku koju povedu na Galaktiku i u sve je upute. Ona im tokom serije pomaže iz sve snage.
Sve vreme moraju da se kriju od policije, vojske, bezbednjaka...

Leteći motori sa krilcima i dr Zijev super-leteći tanjir

Zbog znatno manjeg budžeta, radnja se odvija na Zemlji, uz malo scena u svemiru i na Galaktiki.

Epizode su toliko smućkane da tu ima svega i svačega ali osnovne radnje ni malo. Samo u delu prve epizode pomognu jednom naučniku i to je sve. U malo epizoda su utrpali put kroz vreme i borbu sa Nacistima, pa majanje oko tuceta dece sa Galaktike koju moraju da zbrinu na Zemlji, pomaganje farmerima da se izbore sa krupnim kapitalistima, i tako u tom stilu. Pravog SF-a ima svega u par epizoda.

Cela serija je pokušaj polu-komedije. S jedne strane ljudi sa Galaktike se ne snalaze u Americi 1980-te, a sa druge, svojom naprednom tehnologijom koja se graniči sa magijom, ostavljaju Zemljane otvorenih usta. Iz nekog razloga scenaristi su mislili da je to smešno, ali zapravo je žalostan promašaj.

A ovako scenograf zamišlja mesto pada letelice...
Obratite pažnju na to da su sedišta na zemlji! Gde li nestade pod rajdera!?!

Uglavnom se sve svodi na stalno ponavljanje nekoliko fazona: nevidljivost, leteći motori, super-tehno narukvice koje svašta umeju da rade, skakanje Galaksijanaca na drveće...
Gravitacija na Galaktiki je veća od Zemljine pa su deca jača, mogu da skaču metrima u vis, bacaju loptu pola kilometara u dalj i tako to. Ispadoše nešto kao Supermeni, ali bez opasnosti od kriptonita.
Uz to, ima previše dece u seriji za odrasle, ako jeste za odrasle.

Adama više ne odlučuje samostalno, za sve pita dr Zija. Deluje smešno kada matorac sa bradom skrušeno sluša klinca.

U dvodelnoj epizodi se javljaju i Sajlonci-androidi koji spolja savršeno imitiraju ljude, ali unutra je mašinerija (za razliku od nove BSG).

Serija je otkazana posle samo 10 epizoda. Ništa čudno, jer osim par lepo_izgledajućih glumica sve ostalo je potpuni promašaj. Gluma je još gora od one u prvoj sezoni, radnja je potpuno zbućkana, osim u par samostalnih epizoda, ima gomilu rupa i nelogičnosti, neuspeli pokušaj duhovitosti...

Ne postoji ni jedan razlog za gledanje. (ja sam, priznajem, našao makar jedan - da bih napisao ovaj prikaz)

http://www.imdb.com/title/tt0080221/
http://en.wikipedia.org/wiki/Galactica_1980
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 26.05.2011. 15:21:40 »

Galactica 1978 za mene najjaca serija ikada.Utisak i zadovoljstvo koje sam osecao posle svake serije,ludnica.Trcali smo napolje i igrali se galactice kao ludi.Posle te serije sam i zavoleo SF.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 27.05.2011. 02:56:29 »

Laughing Laughing Laughing Laughing
Probaj da odgledas nekoliko epizoda sada.
 Rolling Eyes
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 29.05.2011. 20:43:49 »

Laughing Laughing Laughing Laughing
Probaj da odgledas nekoliko epizoda sada.
 Rolling Eyes
Slazem se.Ipak je proslo tridesetak godina,ali u svoje vreme je bila vrh.Govorio sam o tome kakav je utisak ostavila serija na mene.Sto zbog mojih (tada)godina,nezrelosti,neznanja uzivao sam uz svaku seriju. Smile
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 23 upita.