SF tim
* 19.07.2019. 23:18:25
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vavilon 5 (Babylon 5)  (Pročitano 6173 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 16.08.2010. 18:23:55 »

Vavilon 5 (Babylon 5) (1993-98)
Filmovi
Krstaški rat (Crusade) (1999)

Vavilon 5 je serija o istoimenoj svemirskoj stanici i njenim najvažnijim stanovnicima. Glavni likovi su kapetan sa saradnicima i nekoliko ambasadora najbitnijih vrsta vanzemaljaca. V5 je poslednja iz serije Vavilon stanica. Prethodne su uništene pre puštanja u rad, a jedna je nestala. V5 je poslednja šansa za mir.
Svrha stanice je da na neutralnom prostoru omogući život i saradnju svih vrsta u galaksiji i tako omogući mir.
Radnja ide "godinu za godinom" (2257–2262) logično se nastavljajući iz sezone u sezonu.
Autor i pisac scenarija za većinu epizoda je Majkl Strazinski (J. Michael Straczynski).

Evo i malo podataka o stanici...
Klasa: Onil
Tip: Duboki svemir (zvuči poznato?)
Dužina: 8 Kilometara
Masa: 9,1 milijarda tona
Posada: 2.500
Stanovnika: oko 250.000 pripadnika svih mogućih vrsta
Vojna posada: 15.000
Lovaca: 48 (Starfury fighter)
Napajanje: 8 fuzionih reaktora (ni ne vide se u seriji, za razliku od ST)
Autonomija: 5 godina
Naoružanje: Dupli čestični top, čestični laserski top, pulsni top, plazma top (naoružanje stanice je dovoljno snažno da uništi borbenu krstaricu)
Odbrana: 8-12 metara debeo oklop.

Vavilon 5

Glavni problem početka serije je tanak scenario.
Iako se sve dešava na ogromnoj svemirskoj stanici prepunoj raznih vanzemaljaca, radnja je često sasvim prizemna, bez osnova da bude ispričana u SF miljeu. Ne korisiti se dovoljno, čak nikako, prisustvo svih tih nezemaljskih vrsta. Čak i kada se uključe u dešavanja, njihova uloga je svedena na, recimo, klase radnika ili slično na Zemlji.

Mana je i predvidljivost radnje. Prečesto se već od početka da naslutiti šta će se dešavati u epizodi i kakav će biti kraj. Razlog tome je neoriginalnost scenarija. Uglavnom je sve reciklaža već viđenog.
Priče su skoro isključivo vezane za same stanovnike stanice, ima prilično spletki, kriminalaca, ličnih problema... Istraživanja, upoznavanje novih tehnologija i vrsta ni od korova. Nije da ih nema, ali igraju samo ulogu statista, nisu bitni za seriju.
Svaka epizoda je za sebe iako ima par stvari koje se provlače kroz celu sezonu. Recimo, tajna kapetana i Minbara, koja ostaje neotkrivena u završnici sezone.

Ekipa prve sezone

Likovi su statični, ne razvijaju se kroz sezonu iako im se svašta dešava. Nekako ostaju isti, uvek na isti način reaguju. Nema ni neke posebne karakterizacije vanzemaljaca. Tri glavna ambasadora su dobro definisani i životni likovi ali bez dalje razrade bilo njih, bilo njihovih vrsta.

Još jedna mana je loš prikaz svemirskih brodova, same stanice, nebeskih tela, a eksplozije su prava katastrofa. Ako se uporedi se Zvezdanim stazama DS9 koja je išla u to vreme, vidi se da je Vavilon 5 za klasu ispod ST.

Ovo je prva serija pravljena bez korišćenje modela već samo računarima. Hvale vredan i hrabar potez, raditi kompjuterski generisani prikaz (CGI) računarom zasnovanim na Amigi, ali rezultat nije na nivou klasično rađenih spec. efekata.

Gluma i zanatski deo produkcije je solidan, nemam neke posebne zamerke.
Muzika, glavna tema naročito, je potpuni promašaj. Teško da može ikoga da motiviše da pogleda seriju, toliko je bezlična.

Ekipa druge sezone

Od druge sezone stvari kreću nabolje. Uvodi se rat dve vanzemaljske vrste, zatim opšti, tajanstveni arhetipski nadmoćni neprijatelj, zavere na Zemlji... Serija postaje ono što i treba da bude, prava svemirska opera. Na žalost, scenario, iako sada znatno zanimljiviji, i dalje pati od neoriginalnosti i 'tanke' uverljivosti. Priče su zapravo prepisane iz istorije zapadne civilizacije. Lako su prepoznatljivi motivi, dešavanja, pa čak i simboli u vidu uniformi i oznaka iz ne tako davne prošlosti Evrope. Zbog toga je radnja i dalje donekle predvidljiva. Ipak, znatno je bolje od prve sezone.

Lovački aparat 'zvezdana furija' (Starfury fighter)

Jedino što mi naročito smeta je to što su Centauri tokom cele prve sezone prikazani kao nekada moćna vrsta koja vlada mnogim drugim vrstama, ali već dugo su samo senka svojih predaka i samo kukaju za nekadašnjom slavom i žale se zbog sadašnje nemoći. Odjednom, njihovi brodovi su nadmoćni i bez problema pobeđuju brodove Narna u borbama gde ne učestvuju Senke. Kasnije su moćniji i od drugih rasa. Ovo je jedina nelogičnost koja mi bode oči, što je prilično dobar rezultat jer serija ima ceo niz tokova radnje.

Specijalni efekti i dalje 'ćopaju' ali, ili sam se ja navikao na njih, ili su stvarno mrvicu bolji.

Kapetan je zamenjen iako ni prvi nije bio loš. Na novog je lako navići se, iako je previše nasmejan za ulogu prvog čoveka stanice na kojoj živi četvrt miliona pripadnika raznoraznih, često sukobljenih, vrsta.

Mira Furlan u prvoj i potonjim sezonama kao Delen

Mira Furlan se oslobodila teške maske Minbara iz prve sezone i sada glumi svojim likom. Njena uloga je tokom serije svedena maltene na nivo Dejl Arden, ali i sa tako osakaćenim likom, toliko je bolja glumica od glavnog dase da ga zasenjuje. Iako tokom sledećih sezona Delen opet dobija na značaju, sam lik, ipak, nekako mi i dalje 'vuče' na Dejl i imam utisak da je podređen kapetanu.

Glavni lik, kapetan Šeridan je samo osrednji. Ljubav izjavljuje potpuno neubedljivo, kao da kaže "dajte mi kilo krompira". No, ne ide mi na nerve, pa mi ne smetaju propusti u njegovoj glumi.

Ivanova, prvi oficir stanice

Ivanova, glavna ženska serije, mi je nekako neodređena. Nit je dobra nit loša. Gledljiva i neiritirajuća, nekad lepa, nekad onako... prosečna.

Zanimljivo je da su zahvalnije uloge dodeljene vanzemaljcima. Glavni V-ovi se razvijaju, menjaju, imaju lične traume kroz koje sazrevaju... Jednostavno, mnogo su zanimljiviji od ljudi.
Glavni Narn, i pored teške maske koja mu prekriva celo lice, uspeva da izrazi mnoštvo emocija i tragiku svog lika u teškim trenucima za ceo svoj narod.

Ambasadori Narna - Ž'kar i Minbara - Delen (Furlanova)

Glavni Centauri, Londo, od beznačajnog, patetičnog bonvivana, kroz niz iskušenja izrasta u pravog velikana svoje vrste, ali ostaje kompleksna, živa ličnost sa manama i vrlinama. Čak ima i neke monologe koji kao da su prepisani iz Šekspira.

Lanijer, Delenin pomoćnik, je pravi srednjevekovni vitez. Visoko sposoban, odlučan, posvećen i zaljubljen u svoju šeficu iako zna da je njeno srce drugome namenjeno, zavetuje se da će do kraja ostati uz nju. Uz to je u nekim stvarima prilično neiskusan pa na momente deluje naivno. Ovakve likove, posvećene i pozitivne baš volim, pa mi je jedan od simpatičnih u seriji.

Njegov centaurski kolega, Vir, prava je suprotnost. Smotan, od svih okarakterisan kao potpuno beskoristan, ipak sve poslove završava, čak i najteže. Nepopravljivi idealista, nekorumpirane ličnosti, pravdoljubiv, prava je antiteza svog pretpostavljenog Londoa. Još jedan meni simpatičan lik.

Furija u akciji

Glavni ljudski likovi, s druge strane, imaju 'sudbinu' koju moraju da ispune. Postaju legendarne ličnosti koje sudbonosno utiču na mnoge rase i na kraju, naravno, spasavaju galaksiju i sve vrste. Pomalo dosadno i pretenciozno. Njihovi likovi, bez obzira kroz šta prošli, nekako ostaju isti.

Radnja se sredinom serija vrti oko moćnog neprijatelja koji preti celoj galaksiji. Kvalitet koji sada serija ima je povezivanje elemenata iz svih prethodnih epizoda. Scenaristi su se baš potrudili da naprave mozaik koji se tokom treće i četvrte sezone lepo sklopi u celovitu sliku. Epizode više nisu same za sebe, već su deo veće priče i prate se za zanimanjem. Ovo je mana tokom TV emitovanja, jer ko će izdržati nedelju dana da vidi šta se dalje desilo, ali sada, kada se mogu gledati DVD-ovi sa serijom, to postaje vrlina. Epizode se, bez problema, gledaju jedna za drugom.

Krstarica Minbarija (liči na ribice skalare Very Happy)

Prilično me je iznenadilo što je kraj rata došao u prvoj polovini četvrte sezone, a ne kao finale. Ali, radnja i dalje nije dosadana, posada Vavilona ima hrpu problema koje treba rešiti.

Završetak četvrte sezone deluje kao kraj serije - sve je razrešeno, a poslednja epizoda daje uvid u daleku budućnost ljudskog roda.

Ekipa poslednje sezone

Peta sezona počinje više kao omaž prethodnim događajima i likovima. Epizode su uglavnom samostalne, kao da se vraća prva sezona, ali su znatno kvalitetnije. Potom sledi opet rat, tajanstveni neprijatelj, i na kraju, kroz nekoliko epizoda sumiranje svega i konačni oproštaj od serije.
Ova sezona ima neku dubinu, razlikuje se od prethodnih. Ako izuzmemo nekoliko baš dosadnih i zanemarimo besomučno patetičnu poslednju epizodu, scenario donosi niz poruka i zaokružuje sudbinu likova. I dalje ne vidim ništa originalnog u svemu tome, ali da je dobro dato - jeste.

Lepo je videti seriju koja je završena ovako smireno, bez žurbe, planski. Iako ima par stvari koje "ne štimaju" jer se nisu videli najavljeni događaji, ogromna većina tokova radnji i sudbine likova je zaokruženo. Cela serija ima svoj početak, razradu i logičan i uverljiv kraj.

U poslednjoj sezoni su uvedeni i novi likovi. Kapetan je sada žensko, a Ivanova se gubi sve do samog završetka.
Nijedan od glumaca mi nije smetao, svi su sasvim solidni (iako je mogao biti malkice srećniji odabir glavnog glumca). Izdvojio bih Pitera Jurasika (Peter Jurasik) kao Londo Molarija jer je stvarno upečatljiv.
Takođe, Andreas Kaculas (Andreas Katsulas) kao Ž'kar (G'Kar) ima pravu dramsku ulogu koju je sjajno odradio.

Šef obezbeđenja preti Čekovu iz ST

Kao jedan od glavnih telepata-policajaca povremeno se pojavljuje Valter Kenig (Walter Koenig), dobro nam poznat iz ST-a kao Pavel Čekov. Solidno je odradio lik negativca koji ima vlast i moć da uradi šta je naumio.

Serija je privukla i neka poznata imena kao gostujuće glumce u pojedinim epizodama. Majkl Jork je jedan od njih, u ulozi traumatizovanog borca koji je umislio da je kralj Artur.

Scene borbi

Specijalni efekti i sva ta kompjuterski rađena flota brodova, planeta i svega ostalog, je, po meni, i dalje slabija od očekivanog. Nije da nema dobrih, čak odličnih scena ali uglavnom nedostaje onaj finiš koji daje uverljivost. Naprosto se vidi da je sve to proizvod računarskog softvera, da nema pravih maketa.
Ipak, serija je dobila više nagrada, pored ostalog i za spec. efekte i CGI. Među nagradama je Emi za masku, dva Huga i još neke nagrade SF udruženja i časopisa. Mira Furlan je dobila "Universe Reader's Choice Award" za najbolju prateću (supporting) ulogu.

Kapija za skok u hipersvemir

Izgleda da nijedna SF serija ne može da prođe bez, makar neke, gluposti. V5 ih ima neobično malo, svega nekoliko. Jedna je to što žitelji Marsa bez problema idu na Zemlju ili na brodove i kreću se normalno. Marsova gravitacija je svega oko 30% Zemljine, tako da bi ljudi koji borave dugo ili su čak tamo rođeni imali manju mišićnu masu i ne bi mogli da se lako priviknu na znatno veću težinu.

Serija je prikazivana praktično paralelno sa Zvezdanim stazama Duboki svemir 9. Zato i mogu da poredim utiske i budem slobodan da kažem da je Vavilon 5, pored svih svojih vrlina, ipak dosta ispod ST, naročito u specijalnim efektima. Ovo možda nije baš najkorektnije od mene, jer ipak se ove dve serije razlikuju po duhu i priči. Možda sam navikao na ST, pa sam očekivao nešto slično i od V5. Opravdanje mi je što je osnovna postavka ista - sve se dešava u velikoj svemirskoj stanici.

Svejedno, sama činjenica da je V5 u tako jakoj konkurenciji izdržao punih pet sezona dovoljno govori da je to dobra serija. Mnoštvo fanova i sajtova o V5 to dokazuje.

'Agamemnon', zemaljski ratni brod čiji kapetan je bio Šeridan

Ako je neko 'omašio' da je pogleda od mene ima preporuku da to obavezno uradi. Mislim da ova serija komotno može da uđe u obaveznu SF 'lektiru'. Rađena je ozbiljno, praktično nema za SF uobičajenih gluposti i rupa u scenariju. Radnja je pažljivo vođena i vidi se da su kreatori tačno znali šta žele i kuda idu (u BSG smo videli šta sve "izgubljeni" scenaristi mogu da urade od inače dobre serije).

Snimljeno je ukupno 110 epizoda klasične dužine od četrdeset i nešto minuta. Emitovana je 1994–1997. (pilot film je prikazan februara 1993)

Dakle, dobra, skoro odlična ali ne i vrhunska serija. Svakako pogledati, ko je propustio.

http://www.imdb.com/title/tt0105946/
http://en.wikipedia.org/wiki/Babylon_5
www.b5tech.com
http://www.babylonpodcast.com/
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 05:32:53 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 16.08.2010. 18:25:59 »

Filmovi

Snimljeno je šest TV-filmova (neračunajući pilot-film). Jedan kao uvod u seriju, a ostali po njenom završetku.

Okupljanje - Babylon 5: The Gathering (1993)

Pilot film serije. Daje tačan uvid u ono što donosi prva sezona. Ni više ni manje. Dešava se otprilike godinu dana pre serije. Ima zaokruženu priču.

http://www.imdb.com/title/tt0106336/

Početak - In the Beginning (1998)

Obrađuje početak rata ljudi i Minbara. Manje-više sve o tome je već rečeno u seriji, ali ovde je to i prikazano. Deo kadrova je preuzet iz serije, a deo dosnimljen. Prizori borbi u svemiru su dobro urađeni. Priča je zaokružena tako što je priča Londo nekoj deci. Ipak, neko ko nije upoznat sa serijom teško da bi uspeo da poveže 'konce'.

http://www.imdb.com/title/tt0120711/

Treći svemir - Thirdspace (1998)

Samostalan po radnji, smešten je između ratova Vorloni/Senke i protiv predsednika Klarka. Po autoru cele serije Majklu Strazinskom, rađen je po motivima Lavkraftovih dela.
Pronađen je artefakt u hipersvemiru, star milion godina. Uz pomoć firme koja se bavi ispitivanjem stranih tehnologija posada pokušava da sazna čemu služi taj ogromni brod. Na stanici se dešavaju čudne stvari, mnogi su kao opčinjeni i ponašaju se neobično...
Tipična priča svemirskih opera. Može da se gleda i bez predznanja o seriji, ali ipak nije samostalan film.
Meni je bilo pomalo čudno da ga gledam znajući sudbinu svih likova, koji su ovde opet svi na okupu.

http://www.imdb.com/title/tt0121804/

Reka duša - The River of Souls (1998)

Još jedan film koji nije direktno u vezi sa serijom. Događa se posle odlaska Šeridana i Delen na Minbar. Kao i prethodni, snimljen je da popuni vreme između prikazivanja V5 i nove serija "Krstaški rat" (Crusade).
Arheolog pronalazi i uzima kuglu u svetilištu izumrlog naroda. U kugli su duše pripadnika tog naroda. Donosi ih na V5 gde kugla izaziva nevolje.
Gostujuće zvezde u filmu su Ijan Mekšejn (Ian McShane) i Martin Šin (Martin Sheen) (koji je glumu ovde sveo na izbuljene oči čuvara duša).
Jedino što mogu reći o kvalitetu filma je - loše!

http://www.imdb.com/title/tt0146247/

Poziv na oružje - A Call to Arms (1999)

Predstavlja neku vrstu uvoda u seriju "Krstaški rat", povezujući je sa V5.
Drakhi planiraju napad na Zemlju zaostalim oružjem od Senki - "ubicom planeta". Šeridan u novosagrađenom brodu koji je pravljen mešavinom tehnologija Minbara, Vorlona i Zemlje kreće u misiju spasavanja naše planete.
Osrednji film. Poslednji kadrovi praktično najavljuju "Krstaški rat".

http://www.imdb.com/title/tt0146455/

Legenda o rendžerima - The Legend of the Rangers (To Live and Die in Starlight) (2002)

Pilot film za istoimenu seriju, koja zbog loše gledanosti na istočnoj obali SAD-a (zbog utakmice koja je tada prikazivana, a na zapadnoj je imala neočekivano mnogo gledalaca) nikada nije snimljena.
Radnja se događa 2265 godine, posle "Krstaškog rata" i nema veze ni sa serijama ni prethodnim filmovima. Rendžer (grupa koju vode Minbari kao udarnu snagu za zaštitu mira i svetova Alijanse) u kritičnoj situaciji odbija da pogine uzalud, jer mu je brod onesposobljen. Za kaznu, daju mu stari brod da bude kapetan. Bira posadu od onih koje niko drugi neće. Prvi zadatak im je da budu pratnja brodu koji prevozi ambasadore na tajni sastanak. Napada ih tajanstveni neprijatelj...

Čista akcija, gledljivo. Gluma na nivou cele serije V5, osrednje. Pojavljuje se i Ž'kar ali više kao gost nego član posade.

http://www.imdb.com/title/tt0280453/

Zaboravljene priče - Babylon 5: The Lost Tales - Voices in the Dark (2007)

Radnja je smeštena u 2271. Omnibus film od dve priče.
Prva je kamerna, sa svega tri lika; dva iz serije i jedan 'prolazni'. Čisto religijska ali sa čvrsto uklopljenim SF-elementom tako da bez njega ne bi funkcionisala. Za film premalo ali kao epizoda bi bila solidna. Dopalo mi se razrešenje i ideja da pakao nije pod zemljom već...
I druga je sa svega nekoliko likova ali sa više eksterijera pa može da se uživa u dobroj animaciji. Kamo sreće da je ovakva bila u seriji, ne bih onoliko kukao zbog nje (zanemariću pritom razliku od desetak godina napredovanja računara i programa za CGI Smile). Glavni lik je Šeridan i dilema utepati potencijalnog ubicu Zemlje ili ne... (i šta mislite da je uradio? Very Happy)

http://www.imdb.com/title/tt0871427/
« Poslednja izmena: 17.09.2010. 00:39:00 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 16.08.2010. 18:39:41 »

Krstaški rat - Crusade (1999)

Pokušaj da se od Vavilona 5 napravi franšiza. Snimljeno je svega 13 epizoda. Obavezno pre serije pogledati uvodni film "Poziv na oružje".

Serija nije ukinuta zbog slabog odziva gledalaca već zbog neslaganja unutar TNT TV stanice. Njihovi istraživači su tvrdili da gledaoci V5 ne gledaju TNT a da TNT-ove gledaoce ne interesuje ovakva serija. Snimanje je prekinuto i pre prikazivanja prve epizode.
SciFi je pokušao da kupi prava na seriju i nastavi sa snimanjem, ali TNT je odredio previsoku cenu. Moguć razlog za ovo je da bi uprava TNT-a izbegla sramotu ako bi serija na SciFi-ju postigla uspeh. Eto od čega sve zavisi život serija.

Krstaški rat se odvija 2267 u istom univerzumu kao i V5. Drakhi su, nemoćni da unište Zemlju svojim glavnim oružjem, posejali nanovirus, zaostao od Senki, u atmosferu. Kako nisu imali vremena ili znanja da ih prilagode ljudima, biće im potrebno 5 godina da se sami izmene i ubiju sve ljude i sisare na Zemlji.

'Ekskalibur'

Novi brod, predstavljen u filmu "Poziv na oružje", razarač Ekskalibur, dobija pažljivo izabranu posadu i naučnike koji kreću da traže neku staru rasu koja bi znala kako da pobede nanovirus i spasu Zemlju.

Glavnu ulogu kapetana Gideona (Capt. Matthew Gideon) igra Geri Kol (Gary Cole), nekada poznat glumac. Od glumaca iz V5 pojavljuje se samo Trejsi Skogins (Tracy Scoggins), kapetan V5 u poslednjoj sezoni (Capt. Elizabeth Lochley) u nekoliko epizoda, i doktor Frenklin, ali samo u završnoj epizodi. Uloga Skoginsove je svedena na žensku za jednu noć za kapetana Ekskalibura i nešto malo akcije izvan kreveta.

Ogrešio bih se o seriju da kažem da je loša, ali meni se baš ne dopada. Najbolje što bih je ocenio je malo ispod osrednjeg.

Pre svega, iako se dešava u istom svemiru i vremenu kao i V5 nema praktično ništa sa njom. Ni epizoda koja se odvija na samoj stanici V5 nije pomogla. Kao da je sve u seriji negde zalutalo i pogubilo se.
Ceo V5 se vrti oko toga da Zemlja nema dovoljno moćne brodove da uđe u sukob sa iole moćnijim vrstama ili da se odbrani od Minbara a kasnije od Senki, što itekako utiče na ponašanje i motivaciju likova.
Ovde kapetan ima veoma moćan brod pa može sebi da dozvoli, makar povremeno, i aroganciju pri odlučivanju da li će ući u neki prostor. Sasvim različito od "majke-serije".

Glavni zadatak je traženje leka protiv zaraze ali mnoge epizode nemaju baš veze sa njim. Svaka je za sebe, a osnovna nit ih povezuje.
Strazinski i dalje ima problem da napiše nešto originalno, ali pozajmljuje samo osnovnu ideju a epizode razrađuje samostalno. Na žalost, i tako deluju kao već viđeno.  
Ni ovde nema razvoja likova, stalno su isti.

Na zahtev producenta (TNT) ubačeno je više akcije i erotike. Valjda zato jedan od zanimljivijih likova, Durina Nafil u tumačenju Keri Dobro (Carrie Dobro) ima kostim sa dubokim dekolteom.
Tokom serije je došlo do razilaženja autora i TNT-a pa je producentska 'stega' malo popustila što je dalo nešto viši kvalitet epizoda u drugom delu sezone. TNT je i to zabrljao tako što je prikazivao epizode mimo prirodnog redosleda pa se dešavalo da ekipa dobije nove uniforme pre epizode u kojoj se to dešava, i sl.

Glumačka ekipa je samo osrednja, tek podnošljiva. Iako poznat glumac, Kol samo otaljava posao. Ostali se kao trude ali bez vidljivog rezultata.

Specijalni efekti su na nivou V5, što je i očekivano. I dalje nisu dovoljno dobri, naročito omanjuju kada treba smestiti ljude u računarski generisanu okolinu. Recimo, kada kapetan Gideon na letećem skuteru juri vanzemaljskim gradom jasno se vidi spoj živog i veštačkog dela scene. Ni prići sličnim scenama iz Zvezdanih ratova.

Sve u svemu, "Krstaški rat" je, po meni, neuspela "ćerka-serija" mnogo boljeg Vavilona 5. Jedva sam je odgledao, uz obilnu pomoć brzog premotavanja unapred.

http://www.imdb.com/title/tt0149437/
http://en.wikipedia.org/wiki/Crusade_%28TV_series%29
« Poslednja izmena: 16.08.2010. 18:56:39 od dan555 » Sačuvana

goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 29.08.2010. 16:52:15 »

Moja omiljena SF opera. Onako zaokruzivanje 4 sezone nisam odgledao nigde. 
 Svaka preporuka
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 23 upita.