SF tim
* 17.11.2019. 09:12:49
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Niti Boga Zemlje  (Pročitano 9009 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Shin Sekai

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 32
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.07.2010. 01:27:40 »

Pozdrav! Vec godinama pokusavam da napisem fantazijsku pricu, ali mi do sada nikako nije islo. Uvek dobijem ideju, pa mi se ili ne svidi, ili pocne ispitni rok, pa batalim. Ovaj put sam resio, da ako cu jednom dana eventualno da napisem roman, pocnem sa kratkom pricom, koja je nastala kao setting za Role playing igru, koje igram i vodim vec duzi niz godina. Napisao sam vrlo kratak prolog, pa reko da mi neko kaze da li idem u dobrom smeru. Vidim i sam da nije sjajno, pa bi mi trebali uputi sta i kako da radim. Hvala svima na pomoci, negativnim i pozitivnim kritikama. Neki od vas me mozda znaju kao SSJ4 sa krstarice.

Zbog istorije ratova božanstava, Bogovi se skoro nikada ne mešaju direktno u posla smrtnika. Jedina stvar koja im je bitna je da njihovi sveštenici prenose njihovu volju na svet svojim delima. Ljudi zemlje Urkid počeli su da pustoše njihove kamenolome i šume zarad gradnje ogromnih, raskošnih palata i zidina na granicama sa zemljama sa kojima su u ratu. Sada više nego ikada trebalo im je nešto što će im dati prednost u ratu sa brojnim neprijateljima. Morali su da pribegnu očajničnim merama. Nije bilo osobe koja nije znala da hramovi Boga Zemlje nikada nisu uništeni u ratovima,  urušeni u zemljotresima niti nagriženi zubom vremena. Grobnice u kojima su sahranjivani miljenici Romiha nikada nisu opljačkane. Državne starešine su odlučile da je vreme da sveštenici koji prate Romiha , boga zemlje, podele tajnu dugovečnosti i neobjašnjive čvrstoće njihovog kamena.  Međutim, Bog zemlje ne deli plodove svoje utrobe sa smrtnicima koji ne prate njegovu dogmu.  Izaslanici su poslati u Romihov hram u  varljivim pustinjama Maldora. Molbe, kao i pretnje glasnika Urkida pale su na gluve uši sveštenika. Starešine, ozlojeđene ponašanjem steštenstva, naredile su napad pod okriljem noći. Stotine oklopljenih ratnika grabile su ka hramu boga Romiha, čiji sveštenici nisu očekivali brzu i masovnu odmazdu Urkidske vojske. Bez oklevanja, armija pohlepnih, očajnih ljudi upala je u sveto mesto. Većina sveštenstva je pobijena ili zarobljena, dok je samo mala frakcija uspela da pobegne kroz tajne prolaze u katakombe u kojima su sahranjivani sveštenici i ljudi koji su zaslužili naklonost Romiha. U starim spisima koje su otkrili u riznici, vojnici Urkida našli su staru legendu, po kojoj su kamen nalazili svi sledbenici Boga zemlje. Svake četiri godine, Bog Zemlje baca ka zemlji plamteću loptu, koja svojim padom sa nebesa otkriva njegove božanske kamenolome u pustinji Maldor. Nakon što sveštenici uzmu potrebne količine kamena, zemaljskom magijom se obnavlja ulaz u kamenolom. Daljim kopanjem kroz spise saznali su da sledeća vatrena lopta treba da padne za nešto manje od sedam meseci.  

Nakon tog vremena, izvidnice su poslate po pustinji u kojoj spisi kažu da će Bog zemlje ponovo otkriti lokaciju njegovog kamenoloma. U toku jedne noći, vatrena stihija je pojurila ka zemlji. Izgledalo je kao da je Romih uzeo jednu od zvezda sa neba i bacio je ka zemlji. Posle nekog vremena, izvidnice su se skupile na mestu pada Romihove zvezde. Zaista, na tom mestu, te noći, otkriven je ulaz u kamenolom Boga Zemlje. Nekoliko vojnika ušlo je u kamenolom sa namerom da procene koliko je kamena ostalo. Ono što su videli ih je zaprepastilo. Skoro cela pustinja Maldor bila je kamenolom koji je Bog zemlje stvorio za svoje izabrane. Glasnik izviđača poslat je u Urkid po radnu snagu i Koradar, eksplozivni prah. Nakon što su prvi kameni pali sa zidina ogromnog kamenoloma, nekoliko ljudi koji su se nalazili u njemu su pali na zemlju od bolova. Kako je i najmanji kamen izvađen iz utrobe zemlje neko od prisutnih bi počeo da vrišti od bolova. Začuđeni i zastrašeni novonastalom situacijom, vojnici i radnici su se povukli u Urduk.

Ubrzo potom ljudi su počeli neobjašnjivo da umiru, ostajali bez udova i dobijali nikada pre viđene bolesti. Sveštenici Romiha preko božanskih zapisa u pesku pustinja Maldora saznali su da je ovo kletva koju je Bog Zemlje naneo ljudima Urkida. Romih je istkao niti koje vezuju njihov Gan’Anam, ljudsku duhovnu manifestaciju na ovom svetu, sa kamenom i zemljom. Kada bi neko pokušao da obrađuje zemlju, posle nekoliko dana nekolicina ljudi u selu bi se razbolela. Jedini način na koju su mogli da prežive je da ubiru plodove šume i love malobrojnu divljač. Od planina Kaladrije do reke Anhor, ljudi su bili pod kletvom, zbog koje nisu mogli da obrađuju zemlju, niti kopaju kamen. Retke su bile zemlje koje su nudile pomoć zbog strepnje od božanske odmazde. Ratove su izgubili na svim frontovima, ali su se osvajači plašili kletve Romiha. Niko nije zeleo da kroči na tlo Urduka.

EDIT: Inace, izvinjavam se sto upadoh na forum k'o bandit, ali nisam video sekciju za predstavljanje.
« Poslednja izmena: 04.07.2010. 01:32:43 od Shin Sekai » Sačuvana

I know where I came from—but where did all you zombies come from?
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 04.07.2010. 07:32:53 »

Najpre potraži YU konvertor. Č Ć Đ Ž Š su zakon u pisanju. Mislim da je Suzan Kalvin tražila isto pre par dana. I dobila informaciju.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 04.07.2010. 07:46:29 »

Inace, izvinjavam se sto upadoh na forum k'o bandit, ali nisam video sekciju za predstavljanje.

Dobro nam došao SSJ4 (D&D fan, zar ne?  Cool )
Tema za predstavljanje je ovde pa ako želiš...
 pozdrav
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 04.07.2010. 08:44:09 »

Dobrodošao, SSJ4  pozdrav

Vidi... ovo "nix gut", što bi rek'o avganistanac...
Elem, predugačko je. Previše činjenica trpaš na mali prostor (kontradiktorno, zar ne? Predugačko - previše činjenica!)

Uopšte nemaš potrebu čitaocu objasniti sve odjednom. I to u prologu. To više, onda, liči na "uputstvo za priču" nakon koje i ne treba čitati priču. Skoro.

Moj savet ti je da to odštampaš, okačiš to iznad monitora i  te stvari otkrivaš kroz samu radnju priče, mic po mic!

Neka se čitalac malo znoji, drži mu pažnju, oslobodi mu maštu!
Ti ne prepričavaš priču, nego pripovedaš svoju!

OndaK, u trečem pasusu imas sedam linija.
I u tih sedam linija, pet puta reč "kamenolom" i par puta reč "kamen"!
Kad god naletim tako na "kamnolom" XXX XX XX XX XXXXXX X XXX. Ponavljanja su nešto XXXXXXXXX što se može desiti piscu.

Pazi ovo:
Citat
Nakon što su prvi kameni pali sa zidina ogromnog kamenoloma
XXXXXXXXX
"Ogromnog kamenoloma" ti treba kao piletu sisa! Pusti čitatelje da to skontaju, imaju i oni mozga u tintari (valjda)!
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.

Citat
Kako je i najmanji kamen izvađen iz utrobe zemlje neko od prisutnih bi počeo da vrišti od bolova

XXXXXXXXX? Ko je počeo da vrišti od bolova? Napravio si dramsku kerefeku, a nisi je definisao do kraja! Ja, XXXXXXXXX jer ne znam ko to vrišti od bolova?

"neko od prisutnih" ti je XXXXXXXXX!
Možeš umesto toga staviti i "vojnici", "saobračajci" , "poslastićari" ili jednostavno "vojnici, radnici", a u sledečoj rečenici, da bajpasuješ odvratno ponavljanje umesto
Citat
Začuđeni i zastrašeni novonastalom situacijom, vojnici i radnici su se povukli u Urduk.

napišeš

Začuđeni i zastrašeni su se povukli u Urduk.
(ako si naglasio da su došli iz Urduka, onda ti precrtano ne treba. Ono čitaoc i mozak, kontaš?

Samu priču nisam zapamtio, "lovio" sam samo tehničke stvari.
Vidim da ne 'ebeš gramar (nisam ni ja, al sad me nateraše, vele i to se mora... nešto "poštovanje prema čitaocu, a i svom delu")

Nadam se da sam ti otvorio novi aspekt na delo. Ipak, moraš gledati na to iz svakog ugla, a ne samo sa svog. Jer, koliko čitalaca, toliko uglova. Uspevaš ako "poklopiš" što više.

Ipak, imaš volju za pisanjem. To ti je naj. Ostalo dolazi vremenom.
Srećno!  pozdrav

admin edit, uklonjeni delovi koji mogu biti uvredljivi za autora.
« Poslednja izmena: 06.07.2010. 00:12:18 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Shin Sekai

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 04.07.2010. 12:48:51 »

@Vanax
Ah, prvi pasus sam zeznuo.

@Sekundica
Jeste, DND fan Smile Hvala za link

@Sal
Verovatno sam gramatiku gresio jer uglavnom kad pisem, pisem od 1-4 ujutru, kad sam i dosta umoran. Inace hvala za savete i kritike, video sam da nesto ne valja u mom pisanju samo nisam mogao da zakljucim sta XD Sad znam Smile Tj. "I can put my finger on it" XD

admin edit: izbrisani citati celih poruka. Nema potrebe za tim.
« Poslednja izmena: 04.07.2010. 14:16:36 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 04.07.2010. 14:24:26 »

Nije valjda da svoju priču nisi ni jedan jedini put pročitao i ispravio makar najveće greške? Shocked
Još nešto, od pospanosti ili premora mogu da nastanu greške u kucanju ali ne i gramatičke.
No, bitno je da budeš spreman da učiš i usavršavaš svoje pisanje. Pa polako, "per aspera ad astra". Very Happy
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Shin Sekai

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 04.07.2010. 14:48:45 »

Ma, kopirao sam tekst jedno sto puta. Komp mi se baguje, pa sam morao da sejvujem na sto mesta XD I reko da postavim ovde odma', pre nego sto zabijem srafciger u kuciste Smile Ali sve u svemu nema nesto gramatickih gresaka, barem kolko vidim. Mnogo vise ima stilskih, posto jelte, nemam pojma XD Al' eto, resio sam da zavrsim ovu pricu, pa cu postaviti kad budem pri kraju.

admin edit: molim te da ne citiraš poruke na koje odgovaraš, naročito ako su odmah iznad tvoje.
« Poslednja izmena: 04.07.2010. 19:56:30 od dan555 » Sačuvana

vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 04.07.2010. 19:30:31 »

Pre nego što počneš da "završavaš" priču, moram da te upozorim da to što si napisao nije priča. To je, otprilike, sinopsis za priču koju treba napisati. Od svega, meni je zanimljiva ideja o civilizaciji koja zna da odredi gde će pasti "meteorska kiša" i šta će doneti korisno. Bogovi, zavađeni narodi i ostala opšta mesta neka ostanu za priliku kad budeš spreman za dužu formu. Hajde, napiši priču o meteorskoj kiši koja nije donela očekivani "rod". Čekaju najavljeno, ono stigne, malo se izmeni mesto, neki ljudi poginu, neki rođaci okrive vrača, mudraca, astrologa (kog bilo). Laughing
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 04.07.2010. 22:45:08 »

Shin Sekai:

Ako ti je Vanax dao komentar, onda znaj da vrediš!

XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

« Poslednja izmena: 06.07.2010. 00:03:43 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 05.07.2010. 00:30:28 »

Ideja o kisi meteora i njenim produktima je dovoljna za roman.

Ako se radi o jednom namenskom meteoru...odakle stize i kako,
njegovo dejstvo bi moglo da se menja ... u jednom slucaju stena u drugom nesto kaznjavajuce.

U slucaju da je meteorska kisa, onda se planeta nalazi na prirodnoj putanji.

Kako god da ispadne , zanimljiva je interakcija izmedju planete i meteora.
Da li kamen ima isto svojstvo na planeti i izvan nje?
Mozda sastav kamena, van planete, ima krace zeljeno dejstvo.

Kako god da nastavis, zelim ti puno srece i nebeskih darova.

« Poslednja izmena: 05.07.2010. 23:53:50 od dan555 » Sačuvana

S verom u Boga
Shin Sekai

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 05.07.2010. 03:13:42 »

Kao prvo, hvala svima na iscrpnim kritikama, negativnim i pozitivnim. Nisam ocekivao ovakav odziv mase, tako da mi je jako drago sto ste se javili. Procitao sam svaki post, tako da sam poceo da upijam savete (bar se nadam). Pricu nastavljam da pisem od srede, kada mi prodje kobni ispit iz Matematike. Jos jednom, hvala svima. Puno mi znaci sto vam se svidela ideja, posto sam znao da sam tekst nece bas valjati.

@Vanax Pa tako sam nekako i zamislio. Prica treba tek da sledi. I hvala na komentaru, motivisao me je krajnje pozitivno.

@valiant68 Ovo treba biti setting za S&S pricu. Bog Zemlje salje meteor (imam par ideja kako, posto nece biti jelte, ye olde Bog Zemlje). Takodje hvala na idejama, veoma su korisne.
Sačuvana

vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 05.07.2010. 09:42:26 »

@Vanax Pa tako sam nekako i zamislio.
@valiant68 Ovo treba biti setting za S&S pricu. Bog Zemlje salje meteor (imam par ideja kako, posto nece biti jelte, ye olde Bog Zemlje).

cmizdravac

Teško da si me razumeo. Moglo bi da bude priče ako NIJE S&S.

« Poslednja izmena: 05.07.2010. 23:54:18 od dan555 » Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 05.07.2010. 19:26:23 »

Jedva pročitah!  Rolling Eyes
Prvu stvar koju me je Vanax naučio bila je: pokušaj da ne prepričavaš nego da pišeš. Ti si ovde prepričao i to vrlo brzo i šturo. Bez imalo emocija i opisa. Kao beleška za dužu priču, apsolutno može, ovako kako jeste, treba mnogo popravki.
U svakom slučaju, nastavi dalje i piši.  pozdrav
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Shin Sekai

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 05.07.2010. 21:40:13 »

@Vanax Ah, ondak se nismo razumeli. Nisam zamislio kao SF. Da li mozes da mi podjasnis tvoje vidjenje?
@Sal Da budem iskren, bio si malo neprijatan, tj kada sam prvi put citao, izgledalo mi je malo snishodljivo, posto nisam ocekivao reakciju tog tipa, ali kontam da si hteo samo da iskritikujes, tako da je ok. Takodje, znamo se i sa Krste gde pravimo haos po NPiM podforumu, tako da me je i to navelo na krajnji zakljucak da mi nisi mislio zlo, i da si pisao kako si mislio da treba.
@Tanjica Ovo je trebao biti prolog za pricu, tj opis dogadjanja koja su vodila direktno do radnje u prici, a i kao beleska, jer sam kopirao razne delove koje sam belezio kako su mi ideje padale napamet. Kao sto rekoh, znam da ne valja. Ovo je prvi put da nekoga pitam za savete o pisanju, tako da nisam znao sta trebam da postavim, jer nisam hteo da gubim vreme u pisanju necega sto ce na kraju ispasti bezveze.

« Poslednja izmena: 06.07.2010. 00:03:20 od dan555 » Sačuvana

Shin Sekai

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 06.07.2010. 16:11:55 »

@Vanax Nije da nisam zeleo da shvatim, jednostavno mi nije jasno sta zelis da kazes. Trazio sam samo da mi kazes kako si video taj svet (u dve, tri recenice eventualno), posto ga ja stvarno nisam video kao SciFi, niti mogu da ga zamislim tako lako. Eto, niti sam bio nepristojan, niti pokusavao nekog da uvredim, samo sam trazio da mi ljudi pomognu.

Inace Role playing igre nisu klasicne igre. To su price kao i sve ostale, gde je DM storyteller.
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.029 sekundi sa 23 upita.