SF tim
* 22.04.2019. 16:47:28
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koliko se čita?  (Pročitano 11892 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Drndara
Registrovani

kopilot

Ugled: +5/-0
Starost: 48
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 25.05.2010. 12:25:53 »

Ima tu naravno i ko je kakav. Isti čovek može na isti način da radi sa dva deteta i džaba, jedan će uživati u knjigama, a drugom će to biti zamuka. Opet, može isti taj čovek da pokuša sa ta dva deteta na različite načine da radi, kako bi postigao isti efekat... i opet rezultat može biti isti.
Dakle, puno toga je do onoga koji nas uvodi u svet knjiga, a bogami... dosta je i do nas samih.
Sačuvana

Šta je gore to je gore, sve ostalo je dole.
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 49
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 25.05.2010. 12:37:50 »

Mudro zboriš visoko cijenjena Drndo Mr. Green Mr. Green Cool
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 76
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 25.05.2010. 12:40:14 »

Drndara ima pravo i tu je kraj. Svako dete je poseban fakultet pedagogije. Profesori i nastavnici ipak gledaju kroz svoj nastavni program, oni teže vide pojedinca. Zato je, kod čitanja, važnija uloga roditelja, oni su zainteresovanija strana. Ako je zainteresovana. Nečitanje zato ide na teret roditelja. Svi moji koji su naučili da čitaju, znaju da čitaju. Mi smo svoj zadatak uspešno obavili.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 25.05.2010. 12:42:31 »

Drndarin post je lep primer kako se ljubav prema knjizi može preneti.
Kod nas se to nažalost često radi drugačije, i upravo stvara kontraefekat- odbojnost prema istoj.
Vredi li uopšte pokušavati nešto promeniti ? Kod nas je glavni stav ,, ništa ne diraj, ništa ne menjaj ''.
Recimo, izbor lektire bi mogao biti osnov. Rasteretiti decu i dati im nešto što je u skladu s njihovim uzrastom, a ne teške knjige koje ne mogu razumeti.
U svakom vremenu se tako govori o mladima.. i naši roditelji su govorili : vidi kakva je omladina, kako se oblače, šta slušaju..
Ako ćemo pošteno, rat, Pink kulturu, mržnju nisu izmislili mladi, nego su im to stariji ostavili u amanet. Dvadeset godina se forsira sve najgore, i onda se čudimo kakva su deca.. ?
Ja sam prve knjige čitao vrlo rano, bila su to razna izdanja o životinjskom svetu. Kasnije sam zavoleo Branka Ćopića, i još neke. Fantastika je došla preko Zvezde Kec, Asimova, Klarka, Tolkina.
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 25.05.2010. 13:48:25 »

Nisam mislio da ulazim u polemiku, ali.
Kod nas je glavni stav ,, ništa ne diraj, ništa ne menjaj ''.
Kod nas se gotovo sve promenilo, ali na gore, pa tako i obrazovni program.

U svakom vremenu se tako govori o mladima.. i naši roditelji su govorili : vidi kakva je omladina, kako se oblače, šta slušaju..

Istina. Takodje je istina i da je omladina sve gora. Dans kazemo vidi kakva je ova omladina, ovo polomise, ovog prebise, onog ubise...

Ako ćemo pošteno, rat, Pink kulturu, mržnju nisu izmislili mladi, nego su im to stariji ostavili u amanet. Dvadeset godina se forsira sve najgore, i onda se čudimo kakva su deca.. ?
Salazem se s'tobom ako se miris s'tim da ti Mitrovic decu vaspitava.
Ja sam vaspitanje svoje dece ozbiljno shvatao i nisam se libio da se stim uhvatim u kostac. Vremena nikad nije bilo na pretak ali za to ga je moralo biti.
Mrznja i rat su posledice nedostatka kulture i vaspitanja. "Kad utihnu reci oruzje progovori."
Nesto se ne secam da mi je deda ili otac govorio da Hrvatima ili bilo kome treba razbiti glavu ili ih ubiti?
A sto se tice amaneta. Pa u amanet nam je ostavljeno i da se zemlja ore zapregom. Zasto prihvatismo traktor?
Sačuvana
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 25.05.2010. 14:12:08 »

Nešo, ne shvataj to lično, ne govorim ni za koga pojedinačno, naravno da ima dobrih roditelja i dobre dece, uvek će ih i biti, govorim generalno o jednom odnosu društva prema mladima. O tome šta im se prezentovalo decenijama.
Naravno da treba da se bori, i treba menjati, ali ne mogu se stvari tako brzo ispraviti.
Sve ima uzrok i posledicu. Samo reći ,, današnja omladina nikad gora, tuku se, drogiraju, ne uče, ništa ne čitaju '', mislim da nije pošteno. Postoji neki razlog zašto je jedan deo mladih takav ( a opet verujem da nije većina ).
No, udaljili smo se od teme koliko se čita..
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 25.05.2010. 16:04:08 »

Uh oh hm...

Eriops, čini mi se da malko idealizuješ omladinu (a pri tom nekako mislim da iz jednog dela tvoje diskusije ispada nešto suprotno onome što si, pretpostavljam, hteo da kažeš).  Very Happy

Sad ovde moram da ubacim disclaimer: pristrasna sam i profesionalno deformisana povodom ove teme. Elem, ne znam zašto se pretpostavlja da spisak lektire sastavlja neko ko nema veze s mozgom. To kao prvo. Ja, recimo, nikad ne bih pročitala "Proljeća Ivana Galeba" da nisu bila u lektiri, i bilo bi mi žao. A ni "Tihi Don" (jezivo dosadnu knjigu ali sa mnogo lepim kozačkim narodnim pesmama). Sad, normalno je da će deca samostalno da čitaju ono što ih zanima (pod pretpostavkom da uopšte čitaju). Lektira bi, između ostalog, trebalo da služi tome da pročitaju i ono što ih ne zanima, ili bar ne znaju da ih zanima.

Drugo, ja dobijam ospice kad neko pomene kako sirotu decu treba rasteretiti. Iz ovoga proizilazi upravo ono što ti zameraš drugima - da su današnja deca na neki način gluplja i nesposobnija nego što smo mi bili u tim godinama (a eto svi isplivasmo iz tih lektira i pozavršavasmo razne škole po tim "neljudskim" programima od kojih sad spašavamo decu i unuke Rolling Eyes ).

Treće, povremeno je zastrašujuće koliko se današnja omladina (ja ovde pričam o uzrastu 18-20 godina) brani i rukama i nogama da slučajno ne pročita neki pasus "viška" tj. koji im neće sasvim izvesno biti potreban za recimo ispit.

A u priču ko je kriv ja ne bih ulazila.

Pre dve večeri pročitam ja borgiću priču pred spavanje (u stvari, "Ježevu kućicu"). I onda ona hoće sama da čita. I ja joj ostavim knjigu i izađem iz sobe. (Bitno za priču je da u knjizi ima nešto slika, ali uglavnom je tekst). I posle dva minuta se čuje, vrlo očajnim glasom: "MAAAMAAAAA...ali ja ne umem da čitam". Sad I sad šta ću, moraćemo da naučimo da čitamo pod hitno.  Mr. Green
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 25.05.2010. 16:07:08 »

Ovo podseca na rasprave sta je starije kokoska ili jaje... ali evo par cinjenica:
Vecina dece je povodljiva za nekim primerom.
Deca bahatih roditelja su uglavnom bahata i onda predstavljaju primerlos naravno, ali malo dete to ne moze da shvati).
Svedjani su uglavnom miroljubiva nacija (pazi kad nemaju spomenike palim borcima jer nisu ratovali), i bebe u svedskoj se uopste ne deru na javnim mestima, dok kod nas skice ko male svinje.
Svedjani su mrsavi.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 25.05.2010. 16:18:59 »

...Ja, recimo, nikad ne bih pročitala "Proljeća Ivana Galeba" da nisu bila u lektiri, i bilo bi mi žao. A ni "Tihi Don" (jezivo dosadnu knjigu ali sa mnogo lepim kozačkim narodnim pesmama). Sad, normalno je da će deca samostalno da čitaju ono što ih zanima (pod pretpostavkom da uopšte čitaju). Lektira bi, između ostalog, trebalo da služi tome da pročitaju i ono što ih ne zanima, ili bar ne znaju da ih zanima.
...
Procitao sam 'Proljeca..." jos u nizim razredima osnovne jer sam je dobio 'za odlican uspeh i primerno vladanje Smile ' negde u trecem osnovne.
Tihi Don je meni super knjiga(dosadni su samo opisi rasporeda jedinica na frontu) i citao sam je i pre nego je trebala za lektiru jer smo imali u kuci.

Kakve greske. A mogao sam lepo da igram fudbal i ucim da sviram narodnjake umesto toga. Ovako - moram da radim po ceo dan i da krivim ledja.
Svetlosti, ona tvoja poslednja recenica je odlicna, ali ako se odnosi na vreme pre 20 god.
Vremena se menjaju, rodjaci. Kome bre trebaju citati iz gorskog vijenca i Cira i Spira? Pa da se zaposlis u knjizari i biblioteci, pa kome to treba? I mala deca vide sta je beskorisno , samo se vi matorci drzite nekih starih vremena.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 25.05.2010. 20:47:29 »

Nešo, ne shvataj to lično, ne govorim ni za koga pojedinačno, naravno da ima dobrih roditelja i dobre dece, uvek će ih i biti, govorim generalno o jednom odnosu društva prema mladima. O tome šta im se prezentovalo decenijama.
A gde zakljuci da ja to shvatam licno? Shocked
Uzgred, misljenja sam da je odnos prema mladima na sasvim solidnom nivou, cak sta vise, mnogo boljem nego sto je odnos omladine prema drustvu.
Cak, neznam sta im je to drustvo prezentovalo decenijama. Da kradu, da lazu, da ne rade, da psuju do inemoglosti ili sta vec.
Ako su ucili od lopova, hoetaplera, probisveta i u njima trazili uzor, onda je opet greska u vaspitanju.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 26.05.2010. 00:13:44 »

Tihi Don je meni super knjiga(dosadni su samo opisi rasporeda jedinica na frontu) i citao sam je i pre nego je trebala za lektiru jer smo imali u kuci.

E zato ja neću posedovati hard copy "Pesme boginje Kali" dok borgić ne napuni...pa jedno 35 godina.  Mr. Green
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 26.05.2010. 07:34:33 »

Imaće drug ili drugarica.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 26.05.2010. 09:30:08 »

Ali bar ja neću biti odgovorna za (tu konkretnu) traumu.  Wink
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 26.05.2010. 09:56:47 »

To je kocka u kaldrmi na putu do pakla. Laughing
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 26.05.2010. 09:59:36 »

Pakao mi ne gine u svakom slučaju.  Wink
Mada, u svakom slučaju, ako borgić krene da čita to što ima u kući...biće veselo. (i proći će kao garw - moraće da radi i da krivi leđa itd.)
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.031 sekundi sa 24 upita.