SF tim
* 20.09.2019. 03:44:24
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: I u tami ih nađoše  (Pročitano 17753 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 24.05.2010. 12:27:55 »

Izvini Sale sto ti narusavam pricu al me Suzan obradovala.
Suzan, kako izgleda ta tabla i gde da je nabavim i da pocnem sa igrom.
Za radost kojom me , imam za tebe   cvece
Sačuvana

S verom u Boga
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 24.05.2010. 13:18:58 »

Genius G- Pen

Imaš ih u svakoj prodavnici kompiuterske opreme. I nisu mnogo skupe. Imam je dve godine, i nije mi baš nešto. Nadam se da ću je zameniti za LCD tablet... Rolling Eyes Pusti snovi...
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 24.05.2010. 15:46:17 »

Elem, konačno sam razumeo šta vam nije jasno u priči, i priznajem da sam pomalo zbrzao ili nedovoljno jasno definisao ulogu sporednih karaktera.
Konobar je trebao da predstavlja (služio je NEPOSTOJEĆE vojnike) život, radost i htenja, neostvarena, onih mrtvih vojnika.

To ću morati da pojasnim, ali još ne znam kako.
Policajci "koji samo rade svoj posao", mislim da je jasno.

Drugo zaustavljanje je služilo da čitaocu da hint, nagoveštaj, ali i da spremi junake na spoznaju,  prihvatanje smrti.

Vojnici. Mislim da je i to jasno.
Elem, oni su ti koji nisu dozvolili da oni "odu".

Sa obe strane, vojska, nekad suprostavljena, svesna da će ih konobar uzaludno ćekati, ne dozvoljava da ih panduri odvedu. Naročito ne nakon okupljanja sa preživelom rajom.

A Lejla?
Bila je jedna Lejla, sa najlepšim očima, zelenim, koje sam ikad u životu video. I, usnama ukusa vrele višnje...  Embarassed
I sad, dok ovo pišem, da je to bilo pre skoro, ako i ne, 20 godina, osećam se onako, matoro... grrr  grrr

Očito, nisam uspeo (iz prve).
Doradiću.

I nisam se zbog toga obeshrabrio, čak naprotiv.
Doteraću ja nju u "picino oko", što bi rekao onaj bezobrazni Fujto... Mr. Green

Žao mi što nisam dobio još komentara, da još bolje razumem razloge (ne)uspeha ove priče.

EDIT
Rekoh ja na početku da se mnogima ova priča neće svideti, ali meni je bilo jako potrebno da je napišem. Tako me puklo u tintaru.
« Poslednja izmena: 24.05.2010. 15:54:06 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 24.05.2010. 16:06:56 »

Sporedni likovi mora da ostanu sporedni. Svako preciznije iscrtavanje suvišno skreće pažnju. Imaš dva lika i fajront. Ostali su kao drveće kraj puta. Primetiš ih, ali ne zapišavaš svako.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 24.05.2010. 16:09:58 »

Kontam, al mislio sam te sporedne likove da prikažem drugačije, da simbolika bude izražajnija.

Vidi, ovo je veliki izazov za mene. Lako je meni nasmejati čitaoca, par Fujtinih akcija, izvala i to je to. Puna mi je tintara budalaština.

Ali ovo, ovo je za mene pravi izazov. 
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 24.05.2010. 16:24:42 »

Sale kod mene je pometnja sto se tice tih sporednih likova i samog trenutka nesrece.

Po muzici ispada da je to moglo da se desi odmah na pocetku, takodje i sati koji stoje.
Mozda se nesreca desila na pola puta pa bi konobar u realnosti imao smisla.
Ceka po navici i njihovoj marsuti vojnike, stalne musterije. Sprema za njihov dolazak.
Fujtovo pojavljivanje moze da bude pred samu nesrecu. Panduri, prvi put ok, drugi put kad su izasli iz kola.

Sad pisem po secanju, mozda sam nesto prevideo. Nedostaje mi izlazak iz kola i osecaj hladnoce, mozda osecaj hladnoce u kolima, grejanje vise nema svrhu.

Znaci prica mi se dopada, neki redosled mesanja karata tokom puta i dolazak do kresenda, to mi pravi zabunu.
Sačuvana

S verom u Boga
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 24.05.2010. 17:25:21 »

Ja se ne bih zamljaćivao sa detaljima, redosledima i sl. A. i B. prolaze kroz ličnu agoniju. Zapravo, moglo bi se reći da sam A. prolazi kroz nju. B. je tu kao korektor trzaja svesti. Sve treba da liči na košmar, na san iz koga ne možeš da pobegneš. Prestraviš se, probudiš, okreneš na drugu stranu i - nastaviš isti san. Tako teče i taj put. A. putuje od tačke do tačke, svaka ima karakterističnu nelogičnost. Mene je tek kraj malo pomeo. On mora kocke da stavi na svoje mesto i da svaka sekvenca dobije svoje značenje. Tako će muzika i vožnja kroz šumu da budu premotavanje filma, priča o Fujtu, priča o Lejli trenuci realnog bucanja, razgovor sa Brankom kontinuitet bunila, a sekvence sna su motel i konobar, vizija Fujta kraj puta, zaustavljanje policajaca (skoro da budu čisto ponavljanje, a jedino razdaljina do sudara da se pomera) i scena sudara. Sad, za perfekciju bi trebalo mnogo više, a jedan od sjajnih saveta piscima je da se ne prevare i rano napišu remek delo. Šta bi pisali kasnije?
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 24.05.2010. 19:15:58 »

Još remek dela?  Laughing
Sačuvana

Drndara
Registrovani

kopilot

Ugled: +5/-0
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 24.05.2010. 23:22:35 »

De da i ja reknem koju o pročitanom. Ne bih se mnogo zamlaćivala brkanjima Ć i Č, ćovek je Sarajlija, a oni stalno brkaju ta dva glasa, te vrlo često i oba slova (imam jednu takvu u kući pa znam). Barem to lektor iz ovih krajeva može očas posla ispraviti.
Ono što se meni ne dopada je upravo taj hepi end o kojem se razvila polemika. Ja bih A svakako ubila, B bih ostavila, tako mi je ironija veća. Ovako, i on se budi iz te neke kliničke smrti, Lejla dolazi, ćerka je njegova, ihahahahaj veselje vrca na sve strane, uf i još jednom uf. Smeta mi toliki optimizam, tek mi je to patetično.
Drugo, povremeno su mi nekako previše fine rečenice, 'nako školski književne. Primer: "Smanji brzinu na četrdeset kilometara na čas, i prebaci u treću brzinu." Meni bi više leglo nešto tipa: Smanji brzinu na četrdeset, i prebaci u treću." Podrazumeva se ono što ide iza "četrdeset" i "treću". Ima takvih primera još.
Ja sam pandure videla kao najavu njihove smrti, ne baš kao neke predvodnike, šta li, već baš kao one koji znaju šta će/se desiti/desilo. Ali dobro, nešto slično je već pomenuto u komentarima.
Kraj je zbrzan, treba ga nekako razraditi.
E sad, šta mi se sviđa: priča teče polako i lagodno uz povremena iskakanja, pa se onda opet smiruje i plovi lagano do ponovnog iskakanja. Eto dokaza da se može napraviti lepa pričica i bez velikih i spektakularnih obrta, pucanja i pevanja. Meni se dopala sama ideja putovanja i dešavanja sve u nekoliko sati.
Što se vojnika tiče, i treba ih sve pobiti, ako se već hoće ići u neku simboliku, plaćanja starih računa i pouka, mada nisam pobornik toga da sve mora imati pouku i to po svaku cenu.
Sporedni likovi? Neka ostanu sporedni. Dva, najviše tri glavna lika u kratkoj priči - puna kapa. Da ih je više, bila bi to totalno zbunjujuća papazjanija.
Zaključak: meni je priča legla.
Sačuvana

Šta je gore to je gore, sve ostalo je dole.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 24.05.2010. 23:28:23 »

grrr grrr grrr

A je i trebao ostati mrtav do kraja života.. Dok sam pisao priču, sve do zadnjih faking pasusa, to mi je bio cilj. Roknuti Acu. Ko ga ebe. I ne znam koji me đavo načera da napravim epi hend finiš...

A to za književne rečenice. Hm, meni rečeno da u narativnom delu i treba da budu takve. Aj ga sad znaj...

Jedino da napravim glasanje. Ko je za to da Acu skratim za glavu, pa nek Lejla cmizdri i suze roni???

Sačuvana

Drndara
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 24.05.2010. 23:45:36 »

Naravno da rečenice u narativnom delu treba da budu književne, ali mi deluju nekako isforsirano književne, no opet, to je moje mišljenje, a ja sam samo običan čitalac.
A što se happy, happy, tralala finiša tiče... smekšao si moj brale lose godine te stigle... plazenje
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 24.05.2010. 23:53:40 »

Ne teraj me na književno krivično delo....  Mr. Green

Pa viđe li ti hampe na mene što umlati običnu đukelu?
Pa šta bi tek bilo da sam rokno Aleksandra? Mislim da bi forum goreo i svi uzvikivali "Ubijte Sal-a, spalite ga na lomači...."  Mr. Green
« Poslednja izmena: 24.05.2010. 23:56:17 od Sal » Sačuvana

Drndara
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 24.05.2010. 23:55:48 »

Ne znam ja ništa, ja sam ovde slučajno  whistling
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.033 sekundi sa 23 upita.