SF tim
* 26.06.2019. 05:51:20
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koliko je merljiva beskonačnost svemira  (Pročitano 11748 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« poslato: 18.05.2010. 20:54:27 »

Tragom vesti:

Novo otkrivena galaksija, koja se može nazvati "narastajućim kosmičkim mlazom", stvara zvezde sto puta brže i energičnije od Mlečnog puta.
Ova upravo otkrivena galaksija, koja je dobila oznaku SMM J21350-0102, obavijena je kosmičkom prašinom koja je skriva od najvećeg broja teleskopa. Moćni teleskop u Čileu, međutim, sada je "ugledao" ovu galaksiju, zahvaljujući sub-milimetarskim radio talasima koje emituje zvezdana prašina koja je obavija. Svetlost iz galaksije apsorbuje prašina, emituje je u vidu infra-crvenih talasa a zatim ih pretvara u radio talase kako se univerzum širi.
Njenu blještavost i razmere uvećava skupina galaksija koje se nalaze ispred. To je omogućilo naučnom timu, koji je predvodio astronom Mark Svinbenk sa britanskog univerziteta Darhem, da izdvoje pojedinačne oblake stvaranja zvezda.
Oni su proračunali da galaksija-tinejdžer stvori oko 250 sunaca godišnje!
Naučnici smatraju da spajanje galaksija ubrzava formiranje zvezda. "Mi ipak nismo otkrili sve detalje astrofizike", zaključio je Svinbenk u izjavi za časopis Nju sajentist.

Za nekoga je ovo stara vest... ali uvek aktuelna za razmenu mišljenja.

Oduvek sam bila očarana zvezdama. Zbog svetlosnog zagađenja, nažalost, ne mogu da uživam u beskrajnoj lepoti noćnog neba. Ponekad prizovem živu sliku u sećanje od koje zastaje dah. Da bi mi dočarao nemerljiv prostor kosmosa Piranha mi je bookmarkovao mesto na netu kroz koje se ulazi u šemu Sunčevog sistema, a zatim dalje i dalje, sve dok naša galaksija ne postane samo svetla mrlja. Bookmark se zagubio zbog reinstalacije programa, ali je zagonetka i dalje ostala: Koliko je merljiva beskonačnost svemira.?!  Wink
Sačuvana
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.05.2010. 21:48:01 »

Svi s vremena na vrerme postavimo to pitanje. Ljudi svašta mere. Naš univerzum je, u najgrubljem smislu rečeno, balon koji narasta. I nije nikako večan. Šta je iza te granice, ne postoji način da se to utvrdi. Da bi smo o nečemu dobili sliku moramo da primimo nakakvu informaciju odatle. Bilo u vidu svetlosti, bilo u vidu nekakvih čestica. Za sad odatle ne dobijamo ništa. Sve van našeg univerzuma možemo da nazovemo ništavilom... bar za sada, dok ne hitnemo lopticu u rupicu.

Edit: Našla sam jedan video koji otprilike liči na ono što si rekla da si imala u bukmarku.
http://www.youtube.com/watch?v=Zr7wNQw12l8&feature=related
« Poslednja izmena: 18.05.2010. 22:02:35 od SuzanKalvin » Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 50
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.05.2010. 22:25:56 »

Ne znamo genetiku svemira pa tako ispada, da je tesko izmeriti, ma koliko pokusavali.

Moja konstanta beskonacnosti je promenljivost ne vasiona a kad ivice svemira udare u neki susedni, mozda tad dodje do merenja pa ispadne da je nasa galaksija, predodredjena za fudbal a ne za kosarku.
Mozda je one pijavice od crnih rupa sprecavaju u sirenju (jedno vidjenje).

Ja bih se zapitao kolika je lepota svemira jer se setim: sedenja na placu, gledanja u nezagadjeno nebo, prolaska kise meteorita i ocaranosti.

I jos mi nije jasan taj Veliki prasak, ko se to gadjao kamencicima da se sve raspalo?
Izvinite, znam odgovor al i dalje nemam pojma, mnogo zapovesti a malo pameti.

« Poslednja izmena: 18.05.2010. 23:27:14 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.05.2010. 00:03:57 »

Tesko je merljiva. Rolling Eyes
Ko ce se buta sa metrom. (cvrsta sprava za km ne postoji pa je po logici iljadu puta teze izmeriti ga)  Rolling Eyes
Sem toga i da taj metar od kilometra naprave, a neki ludi dobrovoljac krene u misiju merenja vaseljene, pre ce da docekamo nekog ko zna i raspolozen da nam kaze, nego rezultate dobrovoljca.  Mr. Green
A ovi sto mere nekim svetlosnim godinama, mogu slobodno da se pozdrave sa tacnim podatkom. Twisted Evil
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.05.2010. 00:11:07 »

Citat
"Mi ipak nismo otkrili sve detalje astrofizike"

Dobro jutro, good morning i tako... otkrio si rupu u saksiji.

Jedan od istinskih bisera...  Mr. Green

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.05.2010. 00:13:38 »

Rupu u galaksiji si hteo da kažeš priznaj Mr. Green
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 76
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.05.2010. 00:22:49 »

Ne beraj gajle, ima Sal eksperta za rupe. Laughing
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
sivka
Eta Carina
admiral

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.05.2010. 08:10:57 »

Žao mi je što nema zainteresovanih za temu koja je mnogo zastupljena u književnosti.
Jedan primer:Građanin Galaksije, Hajnlajn. Torbi, (tj. Rudbek od Rudbeka) koristi Galaktogled. Mapu svemira.(Priču već znate, samo podsećam.)
Čovekovom umu je neprihvatljiv pojam beskraja, beskonačnosti. Uvek postoji pitanje šta je iza? I šta je posle? Da li se Kosmos širi ili je dosegao tačku kada počinje da se skuplja? Gde je početak a gde kraj?

Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 76
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 19.05.2010. 08:40:39 »

Sal je u citatu našao vrlo važan detalj.

"Mi ipak nismo otkrili sve detalje astrofizike", zaključio je Svinbenk."

Ako prevod citata nije loš, onda je Svinbenk izvalio notornu glupost. Čovek (mi) ni u čemu nije otkrio "sve". Budući da je Hoking registrovan kao najpametniji čovek na planeti i pošto me je savetovao da se manem onoga što je izvan moje moći poimanja, ja se bavim onim šta je u meni. Kad sanjam pitam se šta je iza sna. A zvezde gledam u Astraeionu. To je grad zvezda.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
sivka
Eta Carina
admiral

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 19.05.2010. 09:24:23 »

Sal je u citatu našao vrlo važan detalj.

"Mi ipak nismo otkrili sve detalje astrofizike", zaključio je Svinbenk."

Ako prevod citata nije loš, onda je Svinbenk izvalio notornu glupost. Čovek (mi) ni u čemu nije otkrio "sve". Budući da je Hoking registrovan kao najpametniji čovek na planeti i pošto me je savetovao da se manem onoga što je izvan moje moći poimanja, ja se bavim onim šta je u meni. Kad sanjam pitam se šta je iza sna. A zvezde gledam u Astraeionu. To je grad zvezda.

Odlično. Znači imaš svoj unutrašnji svemir. I ti si o tome pisao ... Stanica Idumeni?
Sačuvana
Drndara
Registrovani

kopilot

Ugled: +5/-0
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 19.05.2010. 10:03:33 »

Oduvek sam bila očarana zvezdama. Zbog svetlosnog zagađenja, nažalost, ne mogu da uživam u beskrajnoj lepoti noćnog neba.

Eeeee kad nećeš da dođeš tamo gde je nebo crno a zvezde sjajne, da vidiš šta je pogled... plazenje
Sačuvana

Šta je gore to je gore, sve ostalo je dole.
sivka
Eta Carina
admiral

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 19.05.2010. 10:14:00 »

Draga, i ti si u predelu gde je jako svetlosno zagađenje.
Najbliže podgodno mesto za pravo osmatranje zvezda je na Ceru.
Mada, u sećanju mi je putovanje sa Snežnika u Bugarskoj ka Sofiji, beše to 1995 godine. Vozili smo se kroz nigde, noć, mrak. Iva zaustavi auto u nekoj nedođiji i kaže: Izađi, stani pored automobila i zažmuri. Ja ga poslušam i desetak sekundi mi reče da otvorim oči i pogledam u nebo.
Dalje ne vredi da pišem. Neopisivo.
Sačuvana
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 19.05.2010. 10:19:49 »

Žao mi je što nema zainteresovanih za temu koja je mnogo zastupljena u književnosti.
Jedan primer:Građanin Galaksije, Hajnlajn. Torbi, (tj. Rudbek od Rudbeka) koristi Galaktogled. Mapu svemira.(Priču već znate, samo podsećam.)
Čovekovom umu je neprihvatljiv pojam beskraja, beskonačnosti. Uvek postoji pitanje šta je iza? I šta je posle? Da li se Kosmos širi ili je dosegao tačku kada počinje da se skuplja? Gde je početak a gde kraj?
Beskraj je relativan pojam. Sve zavisi koliki si i koliko si brz. Ako si kao puž, jedna livada je sav tvoj univerzum. i za svog života je ne možeš celu obići. Možda univerzum i nije tako veliki samo smo mi mnogo mali.
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 19.05.2010. 11:29:16 »

Ima zainteresovanih, svako je krenuo sa posalicom. Neko sa metrom, neko sa kamencicima a tema je takva da je vecno inspirativna.
Ceka se uvek neka ideja, inspiracija,  ja ovoj temi predvidjam trajnost na ovom sajtu.
Ovde spamove ne treba brisati,  mozda se u njima krije klica, necije inspiracije.

Kako ja da znam koliko se izlilo vode iz moje kade, kad se odvod zapusio. Skupljam vodu, merim litrazu a voda se i dalje siri, otisla ispod ormana i onda mi nema tacnog merenja. Brzina sirenja potopa je u pocetku bila velika, nivo za glavu da se hvatam. Zavrnem slavinu, uzmem metar pa merim nivo, povrsinu koju je zahvatio potop.

Mozda neko sa svojom paralelom, pogodi slicnost sa univerzumom. Ja sad nisam, mozda nekome, nesto capne u glavi i eto nam price, resenja.

Znam da su u stvarnosti, dosli do nekih podataka kolika je sad brzina sirenja svemira  i da je to klimamo, jos. Nigde nema podatka koliko je na pocetku bilo crne materije i kolika je njena rastegljivost. Nama to i ne vredi puno; jer sto Suzan rece, "mnogo smo mali".....
« Poslednja izmena: 19.05.2010. 12:31:17 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 20.05.2010. 11:11:42 »

Obrisan spam.
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 24 upita.