SF tim
* 09.07.2020. 10:53:14
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Budućnost fantastike u Srbiji  (Pročitano 41066 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #60 poslato: 20.05.2010. 10:04:33 »

Ako spamovanje sa ovog topika prebaciš u SPAM, a priču o pečenju rakije u ovaj - čini mi se da će sve doći na svoje mesto...
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #61 poslato: 20.05.2010. 10:16:18 »

smeh

Ako spamovanje sa ovog topika prebaciš u SPAM, a priču o pečenju rakije u ovaj - čini mi se da će sve doći na svoje mesto...

Hajde sad vraćajte se na temu pod hitno.  gun
Sačuvana
armadillo
Registrovani

kadet

Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #62 poslato: 20.05.2010. 11:14:42 »

Zar tema nije iscrpljena? Budućnost, hmm. Pa nismo mi babe vračare...
Sačuvana

"Pamet je najbolje raspoređena stvar na svetu - svak je ima kolko mu treba."
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #63 poslato: 20.05.2010. 11:50:15 »

Zar tema nije iscrpljena? Budućnost, hmm. Pa nismo mi babe vračare...

Pa ne znam.
Ja sam samo pitala da li je apsolviran odnos između pisaca i čitalaca. Ako nije, i to je ok (mada mi je malo bezveze da se ostatak teme svede na prepucavanje pisci vs. čitaoci).
Sačuvana
armadillo
Registrovani

kadet

Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #64 poslato: 20.05.2010. 12:11:09 »

Ma šalim se samo, naravno da može još mnogo toga da se kaže. Ako sam ja pesimista, možda i zbog nekih ličnih iskustava, to ne znači da i drugi moraju da se slože sa mnom. Uostalom, napomenuo sam već da nisam prorok. O mom svemoćnom daru predviđanja najbolje govori saldo u kladionici.
Sačuvana

"Pamet je najbolje raspoređena stvar na svetu - svak je ima kolko mu treba."
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 46
Van mreže

« Odgovor #65 poslato: 20.05.2010. 15:38:55 »

Ja sam ipak optimista. Pročitao sam dosta knjiga domaće fantastike u zadnjih godinu dana, i više sam nego zadovoljan kvalitetom.  Mislim da je jedno bitno pitanje marketing, kako približiti delo čitaocu. Kako ga ubediti da kupi baš domaćeg pisca, a ne Martina, Dzordana, ili nekog drugog ( osim ako nema para da ih kupi sve, a većina nema ).
Vidimo na primeru Konstantinovog Raskršća, da jak marketing ,, gura '' knjigu. Naravno, kod nas je to teško jer svi znamo kakva je ekonomska situacija.
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
Drndara
Registrovani

kopilot

Ugled: +5/-0
Starost: 50
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #66 poslato: 20.05.2010. 15:46:01 »

E ljudi moji, treba za početak ubediti knjižare da im barem daju neki kutak u svojim knjižarama, pa makar i zajedno sa stranom literaturom slične tematike. Ovo je očito sizifovski posao, mic po mic. Čini mi se da neke knjižare idu u tom dobrom pravcu.
Sačuvana

Šta je gore to je gore, sve ostalo je dole.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #67 poslato: 21.05.2010. 01:30:58 »

Evo nekoliko razmisljanja o buducnosti fantastike iz drugog ugla.Nadam se, da se niko ne nadje povredjen, ovo su dobronamerne misli.

Gledajuci, profil pisaca na nekim sajtovima, to je visprena generacija al u zalasku godina. Njihova razmisljanja traze dublje teme i sukob misljenja. Zele da iskopaju nesto sto ce obeleziti njihov rad, na visem, intelektualnom nivou i tako uci u istoriju.
Zaboravljaju da i ako uspeju u pisanju a njihove genijalne ideje udju u knjigu - dal ce neko to citati i siriti njihovu misao?

Po meni tesko. Srednja generacija sve manje ima finansija a sve vise frustracija i njima treba odmor, smanjenje tenzija, relaksacija.
Tako nesto mogu da nadju na sajtu sf-tima.

Sta sadasnji pisci treba da urade na polju privlacenja novih citalackih snaga. Skromno misljenje, da malo spuste loptu, na nivo mladih ljudi, skolaraca. Zasto ne pobede Harija Potera na ovom podneblju. Nek iskoriste sta je karakteristika ovog podrucja, na taj nacin, polako mogu da proturaju zrele ideje i to postepeno.
Mnogo je godina izgubljeno sa turbo-folk generacijom i zutom stampom.

Moje misljenje kad analiziram je, da primer Fujta, treba polako da osvaja i bude zastitni znak novog doba, nesto kao  Alan-Ford- nase mladosti.

Zato taj lik ostaviti da zivi, kroz jos nekoliko knjiga, jer treba da se poistovete nove generacije sa njegovim razmisljanjem-tu proturati naprednije ideje.

Zaboravljamo da sadasnja deca, sem sto ne citaju lektiru, nemaju ni stripove, zabavnik, Galaksiju, ljubavne ili vestern romane. Kako onda da dobiju naviku citanja. Samo prihvataju svetski trend i njihove likove. Nasa misao i pisci onda izvise.

Mnogo truda treba uloziti, nikako sukobljavati sajtove. Paralelno pisati ozbiljna dela i lake romane. SF je ono sto im je blisko mladima i to iskoristiti.
Nisu dzabe popularni likovi i filmovi kao matriks, predator, ima ih dosta.
Zasto bi inace pokrenuo temu o tetovazama i simbolima. Mi nemamo novije junake i simbole.
Zar nasi pisci ne mogu da podele uloge, cilj je da se vrati knjiga u ruke mladih ljudi a ne da se pobiju zarad dokazivanja, cija je misao ispravnija. A sve su ispravne jer su nase- ovo ubacujem inace sledi kamenovanje.

Ostavite da ovaj sajt bude Politikin zabavnik elektronskog doba a ostali mogu da preuzmu i ozbiljniju ulogu. Nek ovde lagano postuju a Mudre glave nek ih dalje preuzimaju. Moze li cilj biti blagodet naroda.

Veliki talasi u knjizevnosti, nastajali su u zivom i dobronamernom razgovoru. Zato se klubovi uzivo i prave. Iznositi duboku misao na topicima po meni je manje produktivno jer je svadja blizu i tu onda nema napretka.

Ja iskreno uvek sam voleo misao koja se cita na vise nacina. Priznajem da mi zdravlje i zivci polako oduzimaju zelju za ozbiljnijim razmisljanjem, ne zelim da pametujem, odma se stvori gard. To dalje... tezi ka borbi a ja nemam snage ni volje, da gledam kad neko zapeni, prosto mi tad ljudi poruzne.

Zamislite da je ovo molba decaka od 10 godina i zelja da dobije naseg Piter Simpla u danasnjoj izvedbi i na taj nacin, dobije krila za citanje sve vise knjiga.

Ja sam poceo sa Piterom, Poslednjim Mohikancem - sadasnji pisci imaju priliku da njihova dela budu prve iskre u pamcenju novih pokoljenja.
Pitanje? Kad je Sivka isla da podeli nagrade deci, koliko je pisaca pratilo i sta su imali da ponude a da  je deci bilo primamljivo za citanje.

Iskreni pozdrav:
                                                         S  P  A  M grrr

Dodatak: Zasto imena sa ovog podneblja, Ilirska, Slovenska, sadasnja, ne davati junacima u romanima nasih pisaca. Zamislite Spomenka: pa ona se pela uz liticu i ostavila uspomenu na dogadjaj da se i dalje spominje kroz istoriju. Izvinjavam se nekome sto mi se to ime dopada. Nekada je ovde Skrudz imao nadimak Baja Patak i tako imao prisnost sa decom. Sad prevode Skrudz i tu se gubi bliskost. Jel treba da cekamo da deca nauce  strani jezik a tek posle nas.
« Poslednja izmena: 21.05.2010. 02:54:41 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #68 poslato: 21.05.2010. 08:14:02 »

Valiante, tvoje promišljanje je toliko pogrešno da neću ni da ga komentarišem.

Meni je dobro i u SPAM-u.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #69 poslato: 21.05.2010. 09:51:25 »

Pogrešno ili ne, očito da moram sesti i napisati:

"Miris šljivovice: Vaskrsnuće Fujte"

Moj kont je da je domaća fanstika, tj da se u tim delima pisci bave previše sumornim stvarima.
Ionako su nam životi tegobni i sumorni, tako da se to ne bi smelo reflektovati i na naša dela.
Priča, koju sada pišem, me uhvatila u tu zamku.

Dozvolio sam da me moja lična sećanja, kontovi i emocije uhvate za gušu i vode mi misli. Blah!
Ipak, smatram da će priča biti OK, pa je zato i nastavljam.

Ali, "Miris šljivovice: Vaskrsnuće Fujte" je naredni projekat, a Fujtini bezobrazluci, opijanja i šeretluci na onom svetu mi se već motaju po tintari... i već se smeškam, a smejaću se pišuči. Kao sa Mitrom i Rašom.

Razumem da ne možemo svi pisati budalaštine, ali ipak, barem nekoliko naših pisaca bi trebalo da slede put Terija Pračeta, Adamsa i ostalih zezatora.
Jer, naša fantastika nema neku raznovrsnost...
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 46
Van mreže

« Odgovor #70 poslato: 21.05.2010. 10:55:25 »

Valiante, mogu samo najiskrenije da zaplješćem tvom postu. Svaka čast.
Pisao sam u nekim ranijim postovima na ovu temu, nešto slično, s rizikom da budem  iskritikovan.
Dolaze nove, mlađe generacije, koje fantastiku spoznaju preko interneta, Hari Potera, Sumraka, itd. Njih slabo interesuju neke duboke i ozbiljne teme, povezane sa nekom našom davnom istorijom. Ne znači to da ne treba pisati i ozbiljna dela, da ona neće imati svoju publiku, ali mislim da nam fale upravo ona ,, laganija '' dela, koja mogu osvojiti malo širu čitalačku publiku. Što kaže Valiant, da se malo spusti lopta na nivo mlađih ljudi, koristeći elemente sa ovog podneblja koji im mogu biti privlačni, i to upakovano na moderan način.
Opet se vraćam na staru temu, pisci ne osluškuju dovoljno puls čitalaca.
Sal je u pravu, raznovrsnosti nema. Retke su knjige pune humora i britkog duha, kao što su Malteški šišmiš ili Zlatna knjiga. Vampiri su potekli kao mit upravo sa našeg podneblja, a mi danas u Srbiji imamo fan klub, i to brojan, Sumraka.
Serijala koji je napisao neko sa drugog kontinenta.
« Poslednja izmena: 21.05.2010. 11:01:24 od Eriops » Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #71 poslato: 21.05.2010. 12:13:22 »

Sto ljudi sto cudi a najlepse sa decom se igrati.
Zaboli me,  sto bratanac sa 4 godine zna sve bionikle i neke japanske junake. Komsinica trazi seriju, engleskog decijeg pisca.

Tacno je da obozavam italijansku kinematografiju al tome, ovde nije mesto. Toliko su sadrzajni da bi prica potrajala a pored secanja, ja bi morao ponovo da ih sve odgledam pa tek onda da polemisem.

U svakom slucaju, probao sam jedno bezazleno vidjenje da iznesem, toliko razlicito od nase ratobornosti. Hvala na suzdrzanosti i ja uskoro duze vreme necu postovati jer dajem komp. Malo odmora od istog nije na odmet.

Do tada samo cu uzivati a svima zelim inspirativne trenutke i svetlu buducnost. Ako nekome nesto zatreba, moj telefon ima nekoliko ljudi i srecan cu biti ako mogu da pomognem.

Epi nije lose primiti ni kritike, smatram to nadogradnjom a svako za sebe vrsi selekciju sta ce usvojiti.
Nek se i pljuje, sadrzinu odneti kod lekara na ispitivanje, ko je zdrav poslusati ga a ostatak sprati sa brilijantnim samponima koje reklamiraju.

« Poslednja izmena: 21.05.2010. 12:50:17 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #72 poslato: 21.05.2010. 13:24:13 »

Obećavam da se više neću mešati u svetlu budućnost perspektivnih mladih SF pisaca u Srbiji. Zadržavam pravo da se mešam u svoju. pozdrav
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #73 poslato: 21.05.2010. 13:35:48 »

Pa mi diskutujemo upravo ovde da li je svetla ili ne? Koliko uopšte ljudi čita domaću fantastiku, i koje je njihovo mišljenje +, za kakvu smatraju našu fantastiku?

Sve su to pitanja koja me , a verujem i sve nas interesuju.
« Poslednja izmena: 21.05.2010. 14:13:50 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #74 poslato: 21.05.2010. 14:35:49 »

Nije Vanax tvoj stil da se nemesas, jer kuvar u tebi uvek radi, sreca nasa.

Moje misljenje je dijametralno suprotno al u sitnim satima, pitomije razmisljam. Post je licio na Don Kihota a tesko da neko ima takve aspiracije u pisanju domacih autora.

Carli Caplin je kroz komediju uvek proturao politiku i svoje stavove o raznim temama. Caplin je retkost.

Profesor za katedrom iznese misljenje, svi se sloze a on kaze, nije tacno kolege. Ponovi to nekoliko puta, za istu temu i studenti hvataju tutanj jer protumace izlaganje kao zezanje njihovog uma. Ostane njih nekoliko.
Profesor je zadovoljan. Njima se posvecuje, jer oni ce sutra voditi politiku drzave.
Neko drugi ce voditi brigu o ostalima ali ce i oni sutra imati udela u janom zivotu i praviti Pink televiziju, zutu stampu i ostali sund.

Nije na nekome da obrazuje celu populaciju. Suvise energije treba.
Buducnost je svetla dok smo mi svetli  Twisted Evil
Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.051 sekundi sa 24 upita.