SF tim
* 16.09.2019. 06:20:16
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Budućnost fantastike u Srbiji  (Pročitano 36602 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 17.05.2010. 13:18:08 »

Na raznim forumima sam čitao rasprave o tome kuda ide srpska fantastika, koliko je ljudi čita, itd. Bilo je i sumornih teorija i predviđanja, ali ja lično sam optimista, posebno u zadnje dve tri godine, bilo je mnogo kvalitetnih stvari u srpskoj fantastici, izdanja Tardisa, Everest Medija i serijal Fantastične Biblioteke, Nekronomikon, dobar uspeh
Konstantinovog raskršća, pa i Poslednjeg Srbina, itd.
No, većina ljudi koje znam i dalje mnogo više čita stranu fantastiku, nego domaću, a za neke autore do skora nisu ni čuli. Sramota me da priznam, ja sam tek odskora pročitao Jakšića, a čovek fantastično piše, oduševio me, pogotovo u
Kraljevima.
Divim se entuzijazmu Sivke i Tardisa ( ovo nije ulizivanje, zaista jako cenim tu izdavačku kuću ), bez kojih bi recimo tako divna dela, poput Šišmiša i Vi što maštate o sreći, gotovo potonula u zaborav. Posebno što u ovakvoj ekonomskoj situaciji imaju volje i hrabrosti da objavljuju mlade pisce. Pročitao sam dosad sedam knjiga iz Tardisa, i nije bilo slabog dela, preporučim ljudima koje znam uživo ili sa foruma, pa nadam se da ima bar malo efekta.

Konstantinovo raskršće je delom uspelo i zbog jakog izdavača, nema sumnje da je mnogo lakše plasirati dobru knjigu, kad imaš jakog izdavača iza sebe. Takođe, mislim da se moraju još više pratiti savremene tendencije u fantastici ( urbana fantastika, paranormalna romantika, dark fantazi ) itd. Ne sme se zaboraviti da oni koji čitaju stranu fantastiku, prate internet, i upoznati su sa svetskim trendovima. Današnje čitaoce, posebno mlađe, teško će zainteresovati Kosovo, Vizantija, ili srpski usud kroz vekove. Možda im je bliži neki vampir ili čarobnjak iz Beograda, ili vlaški mag sa istoka Srbije, ili kao u Biljinom romanu, prolaz u drugi svet i dešavanja u Novom Sadu  Cool. Takođe, mislim da je kod domaćih pisaca horor relativno slabo zastupljen. Horor je po meni, žanr budućnosti, jer je strah jedna od najstarijih ljudskih emocija, a živimo u veku i vremenu ispunjenom strahom. Pogledajmo uspeh Stivena Kinga. Pa serijal Sumrak, on ima preko četrdeset miliona čitalaca ! Naravno horor se menja, žanrovi se prepliću i stapaju, prate promene u društvu, tako danas imamo vampire i čarobnjake koji nose mobilne, imaju kola, kreću se normalno po suncu, itd..
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.05.2010. 13:26:06 »

Juce je najavljeno snimanje filma Konstantinovo raskrsce.
Stvarno je imao dobru reklamu na udarnoj televiziji, sve nas istabase pa sam i ja uzeo da sagledam o cemu se radi.
Kakav te horor spopao, sta Vam je ljudi, dosta strecanja, bau bau tematike, ko vise gaca da se nakupuje. Vise smeha i dobrog dijaloga.
Sačuvana

S verom u Boga
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.05.2010. 13:48:35 »

@Eriops
Je l' se ja s tobom na ovu temu ispričah na Krstarici?  Very Happy
Sačuvana
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 17.05.2010. 13:49:10 »

Ne znam kakva je budućnost fantastike u Srbiji ali bih zamolio pisce horora da ne pišu serijale tipa Sumrak (ako se to uopšte može nazvati hororom).
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.05.2010. 13:57:06 »

@Eriops
Je l' se ja s tobom na ovu temu ispričah na Krstarici?  Very Happy

Mora da je tada bilo pomracenje Sunca pa nisi obasjavala Laughing.
Sačuvana

S verom u Boga
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 17.05.2010. 14:05:35 »

Jok bre, on sigurno zna da li je pričao sa mnom. Ja ne znam da li sam pričala s njimVery Happy
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 17.05.2010. 14:12:53 »

Ne znam kakva je budućnost fantastike u Srbiji ali bih zamolio pisce horora da ne pišu serijale tipa Sumrak (ako se to uopšte može nazvati hororom).

Pa kako da ti kažem, ovaj... kada bi meni nekakav Sumrak doneo 400 miliona dolara širom sveta, ja bi bre pisao bez prestanka, 24h non stop dok ne padnem. Onda bi odmorio, povukao koji gutljaj supe kroz slamku i nastavio...
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 17.05.2010. 14:37:33 »

Svetlosti, čini mi se da smo pričali na Krstarici, u temi o domaćoj fantastici.
Ma volim i ja humor i zabavu. Obožavam Pračeta, naročito trilogiju o Naomima, volim Autostoperski vodič,
Malteški šišmiš , itd. Ali volim i mračnije stvari, ne krijem.
KR je imalo odličnu promociju, bilo je po novinama, autor je gostovao u dnevniku u pola 8, čini mi se da je knjiga i osvojila neku nagradu,  i bila u užem izboru za nagradu NIN.
Samo nešto razmišljam koliko naša fantastika prati savremene trendove, i može li se tu naći prostora i kako
da se više približi domaćem čitaocu.

« Poslednja izmena: 17.05.2010. 14:39:48 od Eriops » Sačuvana

Flash-Azra
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 17.05.2010. 14:44:15 »

Budućnost književnosti je u fantastici, kako u svetu, tako i u Srbiji.
Kad se jednom sruše "tarabe" ili ograde, teško ih je ponovo podići.
Fantastika je junački porušila kineski zid i sada je ima u svim segmentima umetnosti, od književnosti do fotografije (da ne nabrajam ono između).
Takav umetnički izraz je neophodan da bi ispratio razvoj čovečanstva, u svakom pogledu. Kad nam se prošire vidici slika je lepša, jasnija.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 17.05.2010. 14:54:15 »

Ja vidim budućnost srpske fantastike u novim piscima, mlađim koji dolaze....  Mr. Green

Ne radi smene generacija, nego dela.
Živimo u sumornim i teškim vremenima, ljudima je dosta teške literature, i angažovanje sivih ćelija.
To rade na overdrajvu, gledajući sivilo naše svakodnevnice.

Mislim da je budućnost u lepršavim, laganim delima fantastike, i to u fantasy pravcu.
Ja ne znam koji se to domaći pisci, mlađi, bave tvrdim sf-om....
« Poslednja izmena: 17.05.2010. 15:32:47 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 17.05.2010. 16:08:48 »

Fantasy pravac što reče Sal je priča čini mi se... ispričana.
Preteča- mitologija naročito naša slovenska iz koje ostale potekoše je prilično temeljno obradila podosta tema i rekla šta ima dedica
Naravno S.Lem postavi nove zakone robotike(opet naš čoek),pa i otale krenu lavina...
Dogodovštine(knjige,stripovi...) koje slede,naravno potpuno zavise samo od lepote slobodnog ljudskog duha pozdrav
Ovo je pod uslovom da ja zaista znam šta je to pravac,a šta smer poster_stupid
« Poslednja izmena: 17.05.2010. 16:25:01 od plotz » Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 17.05.2010. 17:20:05 »

No, no, Plotz! Ovde ne sme biti takve frljačine, neće ti verovati ni kad si u pravu. (Sam pronađi šta ne valja)

Ako se ja išta razumem u budućnost, meni se nekako javlja da se otklon od realnosti i pomak u vremenu sažimaju između glavnog toka i fantastike. Tako da glavni pravac u budućnosti vidim u kvalitetnoj fantastičnoj literaturi. Laughing Naravno, Asimovljev Mazgov se ne može isključiti, moja psihoistorija kaže da su uvek mogući kvazikomercijalni trendovi, ali isto onako kao što je bila moguća tvrda svemirska fantastika u vreme ranih svemirskih prodora ili kao što su bili popularni romani o "velikim porodicama" (Golsvortijevi, Tiboovi, Glembajevi i sl.) u vreme potrebe emancipacije velikih bogatih porodica, a ne treba zaboraviti ni herojske cikluse Dime ili Valtera Skota kao lament nad aristokratijom. Svako vreme ima svoju konjukturu i izdavači to dobro prepoznaju ili nametnu.

Da, i sa Salom se slažem: na mlađima svet ostaje, ali to nismo izmislili ni on ni ja.

Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 17.05.2010. 18:37:09 »

Dobro je što postoji ta velika raznovrsnost, za svakog postoji ponešto : neko voli tvrđu, ozbiljniju sf, neko mekši sf tipa Asimov, neko voli epsku fantastiku, neko vampirske cikluse, neko horor, neko fantastiku bližu glavnotokovskoj književnosti, neko mešavinu svega toga. Na kraju , i jedan te isti čitalac nekad želi čitati različite stvari.
No, čini mi se da mi ipak pomalo kaskamo za svetom. Neki, hajd da ih nazovemo podžanrovi koji su u svetu jako popularni, kod nas su tek u začetku. Ne mislim da mi trebamo slepo kopirati druge, imamo mi dosta toga svog što možemo ubaciti..recimo priče Ivana Nešića su odlične, jako savremene teme.. čini mi se da nam nedostaje više urbane fantastike i horora, a i  domaća epska fantastika nam nije previše zaživila.
Apsolutno sam i za ove lagane priče, sa puno humora i satire, i elemenata fantastike, koje pominje Sal.
Verujem da će se u budućnosti pojaviti još neki pravci u okviru fantastike, u skladu s promenama  ljudskog društva, nauke, tehnike..
Sačuvana

Flash-Azra
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 17.05.2010. 19:06:18 »

No, no, Plotz! Ovde ne sme biti takve frljačine, neće ti verovati ni kad si u pravu. (Sam pronađi šta ne valja)

Oops Pojma nemam šta,mislio sam na evropsku mitologiju  razumem
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 17.05.2010. 19:12:35 »

Da, vidš, tebe sam zaboravio. S tobom se ne slažem.

Plotz: S. Lem nije postavio zakone robotike. Robote je uveo Čapek, a zakone Asimov. Slovenska mitologija ima fragmentaran udeo. I tako to.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 24 upita.