SF tim
* 15.11.2019. 18:00:48
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hoking: Povredili bi nas vanzemaljci  (Pročitano 43076 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #105 poslato: 08.06.2011. 16:02:22 »

Nema veze, volim da se ponavljam.  Laughing
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #106 poslato: 08.06.2011. 20:45:15 »

Sad moram da pazim da me Dan ne bi isfurao. Verovatno nije primetio Petronijeve opaske ad hominem, ali će sigurno primetiti moj odgovor.

Slučajno sam stariji od ZŽ i meni nikada nije bio "ćale". Jeste deo LK bio pod tim pritiskom, pa se javila i priča "Grašak koji peva". Međutim, siguran sam da niko od značajnih pisaca SF nikada nije imao pretenzije da dokaže antropomorfnu sliku univerzuma. Tamo gde ste to zapazili, a ja sam zapazio da se čita svašta i koješta to jeste moguće. Od Sterdžena i LeGvinove naovamo, većina se upirala upravo da nezavisno sagleda ekstremno udaljenje od antropomorfnog. "Više nego ljudski" i "Leva ruka tame" sa geštaltom i transrodnim svetom su neoborivi dokaz. Kompleks sajberpanka, takođe. Istraživanje ljudskog u SF je vrlo ljudsko, a neljudsko je upozoravajući refleks. Ni ja ne mislim da je SF "bolje mesto", ali da raspolaže boljim fizičkim alatom za percepciju otuđenja je vrlo blisko pameti. Nije bez razloga to silno približavanje mejnstrima fantastici.

Takođe me malo nervira što se nakon direktnog pokazivanja prstom prelazi na uopštavanje gde više nema primera, već postoji samo stav, a priznaćete, stav je vrlo individualna pojava, osim kada se sakrije iza tuđih stavova, a onda i nije nešto na šta treba obratiti pažnju. 
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #107 poslato: 08.06.2011. 21:53:30 »

Tamo gde ste to zapazili...

Trenutno smo zapazili u srejinoj podeli vanzemaljaca.  Laughing
Što se primera tiče, ja stvarno ne mogu da se setim nijednog primera (sem Solarisa i Fijaska, otud opaska o Lemu kao alienu) gde vanzemaljci stvarno "ne liče ni na šta" (tj. ni na šta nama blisko). Sad, naravno, moj stav jeste da su alieni stvarno toliko alieni, a da smo mi toliko mi, da prilično nemamo nikakve šanse da ih pretpostavimo. Takođe naravno, a i srećom, pisce naučne fantastike živo zabole za to moje polazište, jer bih bila uskraćena za mnoge dobre knjige kad bi svi u startu digli ruke od pisanja o vanzemaljcima (samo) zbog toga što je nemoguće verno ih opisati. I opet, takođe srećom, nije nužno budu verni, dovoljno je da budu uverljivi. Very Happy

Btw. pada mi na pamet, kad smo kod primera, jedna priča koja je potpuno upropašćena vanzemaljcima (a inače joj je prilično dobro išlo), al' reč je o domaćoj priči iz Siriusa tako da ću opet da nadrljam ni kriva ni dužna.  svetac

Elem, nije problem toliko u antropocentrizmu u književnosti (osim kad je krajnje naivan) nego u antropocentrizmu u neumetničkim (rekla bih ozbiljnim al' onda ispada da je književnost i umetnost uopšte neozbiljna, a svi znamo da to nije slučaj) pričama o prvom kontaktu.

Vrlo je moguće da odgovaram na post koji nema veze sa mnom, al nešto sam pričljiva ovih dana i na ove teme.  Very Happy
« Poslednja izmena: 08.06.2011. 22:09:25 od svetlost lutalica » Sačuvana
Petronius
stažista

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #108 poslato: 08.06.2011. 23:36:41 »

Izgleda da sam baš iznervirao vanaxa.
Zaista nisam imao takvu nameru. Pokušaću da obrazložim na šta sam zapravo mislio.
Vidim da je korišćenje paralele očinska figura – deca problematično pošto može da uvredi obe strane, a šaliti se sa rečima kao što su 'ćale' verovatno takođe nije bilo od neke pomoći...
Niti sam želeo da kažem da je neko mator, niti da tvrdim da su ostali mali pačići.

Izneo sam uverenje da je postojao jedan snažan autoritet i da je postojala tendencija da se tvrdnje autoriteta slepo prihvataju, sa uporednom tendencijom da se sve te tvrdnje bez ozbiljnih argumenata odbijaju.

Pa kako ko i kako kada...

Dakle, samo sam ustvrdio da je među argumentacijom ZŽ bilo mnogo stavova koji su validni i danas, a da se prečesto olako odbacuju koristeći takozvanu "isključivu inverziju."

Šaljivo poređenje nije trebalo da bude lično, niti uvredljivo - i jedino što mogu da uradim povodom toga je da se iskreno izvinim.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #109 poslato: 09.06.2011. 00:01:53 »

Vrlo je moguće da odgovaram na post koji nema veze sa mnom, al nešto sam pričljiva ovih dana i na ove teme.  Very Happy

Twisted Evil Ja se tako uhvatim za nešto kad hoću da eskiviram ...

OK primeri ... samo što je teško setiti se naziva (izlapela baba  Embarassed grrr )

Mali uvod:
Mi ne čujemo zvuke kojima šišmiš istražuje svet, niti "dozivanje" slonova, .... Ipak, imamo aparate koji registruju i zvuk koji sami ne čujemo pa znamo da postoji. Tako saznajemo da postoji komunikacija. Da li znamo ŠTA govore ? Samo ponešto razumemo. Šta oni misle znaju samo oni a način rezonovanja nazivamo najčešće: instinkt. Elegantno "izvlačenje" ?

Primeri:
Recimo, priča o "posetiocu" iz sveta koji ima više dimenzija od našeg (???),  kao - pojavljuje se samo delimično u našem svetu. Kako li taj rezonuje ?  Shocked
Meni je užasno teško da smislim koja bi bila 5., 6., ... dimenzija. Zamislititi "realan" svet koji ima za osnov dimenzije koje ne mogu ni pojmiti .... pa onda još i inteligentnog stanovnika takvog sveta (kakva su svojstva njegove inteligencije ? imamo li uopšte dodirnih tačaka ? ) ... na kraju - predvideti kontakt i način na koji će se odvijati ...

Priča "Lavirint" - ispitivanje miševa i njihovog ponašanja u lavirintima ali iz pozicije tj. ugla gledanja jednog miša kome je "ples lavirinta" način komunikacije ...

Joooj ! spava mi se  pozdrav

Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #110 poslato: 09.06.2011. 00:12:43 »

Petronije, znaš li ti uopšte neku "argumentaciju" ZŽ? Ili veruješ da bi morao da ih ima? Ja ću da ti navedem dve. 1. Budale ne putuju svemirom. Ispostavilo sa da je za SF izuzetno važno da u svakoj takvoj priči mora da postoji jedna budala. U suprotnom ne bi bilo moguće da se "zamesi". 2. Leteći tanjiri ne sleću u Lajkovac. Trebalo je da znači da u Srbiji (odnosno, SFRJ) nije moguće napisati uspešan SF.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #111 poslato: 09.06.2011. 00:35:36 »

Počela sam da "trokiram" ... ili ovde neko ne pogađa temu.

Hoking nije pisac i ovo je tema o vanzemaljcima. Otkud tu pisci ... ? Zar se ne traži naše mišljenje o Hokingovoj izjavi ?

Iskreno - baš me briga da li je priča naučno savršeno potkovana, da li je svi smatraju "umetničkom", ... ako me zabavi OK.
Pisac je pisac. Ne mora biti pored toga i filozof i naučnik i teoretičar književnosti ... (ni preterano pismen pa da ostavi bez posla lektore  Wink Laughing ) Ne kažem da smeta ... a možda i smeta ?
Ups !  poster_spam
Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #112 poslato: 09.06.2011. 07:41:08 »

Liči ti na spamovanje? Tebi? Grenny of spams?
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #113 poslato: 09.06.2011. 08:20:55 »

Čuda se zaista dešavaju, Gorija se buni zbog spama!!! Laughing
Ali, kakav je ovo spam? Nema zezanja nego zanimljiva diskusija. tako je
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
sreja

član posade

Ugled: +3/-3
Starost: 29
Van mreže

« Odgovor #114 poslato: 09.06.2011. 09:32:32 »

Da ja nisam toliko antrpocenrtican evo jednog primera iz moje knjige
imam vanzemaljce koje nemaju ni ruke ni noge Mr. Green Shocked
jednostavno samo telo Razz
Sačuvana

Cloaked in the skin of their own
Waits in incubation to spread disease
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #115 poslato: 09.06.2011. 11:58:42 »

Posle talidomida imali smo masu takvih "vanzemaljaca". Hajde da počnemo od Solarisa. To je za mene najprimer mini dodira sa antropocentrizmom, ako vam je ovaj termin više po volji. Ubiše se od komunikacije, a na kraju se ispostavi da komunikacije nije ni bilo.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #116 poslato: 09.06.2011. 12:03:41 »

Liči ti na spamovanje? Tebi? Grenny of spams?

Čuda se zaista dešavaju, Gorija se buni zbog spama!!! Laughing
Ali, kakav je ovo spam? Nema zezanja nego zanimljiva diskusija. tako je

Embarassed Embarassed Embarassed kesa Oops  ALI:

uspeli ste da zbunite spamom dežurnog spamera !!! Gazda podržava  poster_spam        Shocked grrr  nejasno kriv sam

A onda zezate babu koja se drži Teme (za promenu  Wink Twisted Evil ) i uredno označava svoj  poster_spam da olakša brisanje  Shocked angry2

(vidim da se vanax vreća na temu ... ima nade za nomade  Twisted Evil )

Korisno je videti:

http://www.njuz.net/forumas-priznao-gresku-tokom-forumske-diskusije/

Čisto da se podsetimo nekih istina  Wink smeh
Sačuvana

Bog čuva budale !
Petronius
stažista

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #117 poslato: 09.06.2011. 13:14:17 »

Pošto sam direktno prozvan, red je da odgovorim...

Vidim da nikakvom ljubaznošću ne mogu uticati na dalji ton diskusije, pa od ćoravog posla odustajem. Odgovaraću onim tonom kojim je pitanje postavljeno.

Petronije, znaš li ti uopšte neku "argumentaciju" ZŽ? Ili veruješ da bi morao da ih ima?

Ne, čekao sam da nas ti sve prosvetliš, što si srećom i učinio.
Reference su bile eseji ZŽ koji se odnose na vrednovanje SF-a, prosedea pojedinih pisaca i osnovnih motiva u njihovom delu, a koja se tiču antropocentrične tačke gledišta ili svojevrsnog antroporasizma koji u njima preovladava. Na primer, tekstovi o Heinleinu ili (kao suprotnost) analiza dela LeGuinove, ili  motiva 'prvog kontakta' koji srećemo kod Clarka. Pošto su u pitanju opšte poznati tekstovi - barem u okviru fandoma - nisam smatrao da je neophodno da ih izričito navodim kao reference.
Ne kažem da je u svakom od tih tekstova, kao  i u svakoj pojedinačnoj tvrdnji koju u njima iznosi, ZŽ bio u pravu; ali neću ni da se priklonim popularnom stanovištu da baš nikad nije bio u pravu. Takvi stavovi – na to sam mislio kad sam pomenuo isključivu inverziju -  doveli su do pokušaja da se Heinlein predstavi kao zanemareni majstor pisane reči i sličnih kritičarskih bravura koje su naravno 'tanko' argumentovane i fundamentalno pogrešne. Sve u ime novog viđenja i preispitivanja žanra i otklanjanja 'nepravdi' koje su, tobože, nanete.

Ne pada mi na pamet da sad seciram bilo koji od tih eseja, citirajući ih i nanovo dokazujući.
Raspitao sam se i znam da nije protivzakonito da forumski postovi izbegnu obim i strukturu naučnog rada. Uostalom tvoji postovi nisu ništa širi, dublji i potkrepljeniji činjenicama od bilo čijeg posta.
Ono što tražiš, sam ne isporučuješ.

Kao primer slabe argumentacije ne pozivaš se ni na jedan od relevantnih eseja već navodiš svojevrsne 'zakone' (tada, pod uticajem Asimova veoma popularne) koji se prevashodno tiču opskurnih književnih radionica. Čak mogu i da razumem svrhu takvih 'zakona' uzevši u obzir vreme kada su nastali: pokušaj da se ogroman broj neukih priča pisanih od strane ljubitelja liši barem najčešćih budalastih zapleta. Ipak, naravno da su rigidni, prevaziđeni i iznad svega naivni. Kao što su smešni i naivni i kontra-argumenti.

...u svakoj takvoj priči mora da postoji jedna budala. U suprotnom ne bi bilo moguće da se "zamesi".

Posle ovoga kome treba Northrop Frye.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #118 poslato: 09.06.2011. 14:53:23 »

Da ja nisam toliko antrpocenrtican evo jednog primera iz moje knjige
imam vanzemaljce koje nemaju ni ruke ni noge Mr. Green Shocked
jednostavno samo telo Razz

Ovaj...nije (ključni) problem u rukama i nogama i uopšte ekstremitetima i njihovom broju, obliku i veličini. Ozbiljno.

Btw. (nemoj da se ljutiš, ali već pomalo ide na živce tvoje pogrešno pisanje): a n t r o p o c e n t r i č a n. Od grčkog anthropos iliti čovek.
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #119 poslato: 09.06.2011. 17:05:08 »

Ne znam šta je Northrop Frye, pa ne znam da li treba da budem uvređen.

Žao mi je što je ovde upetljan Zoran Živković, ja sam poslednji na spisku onih koji mu nalaze mane. Međutim, kao i u svemu drugom, ne treba preterivati ni sa njim. Ne znam da li baš Petronije treba da ga brani od mene. Zoranu mogu da zahvalim za dobre savete, za objavljivanje priče među njegovim "Najboljim svetskim pričama" u Prosveti, za priču u ruskoj antologiji "V tennij sfinksa". Ali, to ne znači da moram da verujem da je bezgrešan. Ta priča o antiantropomorfizmu je bila naduvavana zbog "Rame" i sličnih, pretežno Klarkovih dela, a ko danas voli Klarka? Jednostavno, prevazišli smo to, a i Zoran je prevazišao svoj odnos sa SF-om. Tvrdim da apsolutno sva SF dela sa kojima sam se u svom životu upoznao imaju konekciju sa antropocentričnom vizurom i od toga ne vidim štetu.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.029 sekundi sa 24 upita.