SF tim
* 10.12.2019. 23:29:36
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hoking: Povredili bi nas vanzemaljci  (Pročitano 43443 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 11.05.2010. 23:04:07 »

Nisi koristio pogrešan termin, nego se nismo razumeli. Svakako mi se čini (mada je vrlo moguće da grešim) da je nastanak a naročito opstanak inteligencije kao osobine morao biti upravo u vezi sa pukim preživljavanjem.

Btw. ne potresaj se, ja povremeno upadam u mod učiteljice pa počnem da gnjavim. Nije do tebe.  Smile
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 11.05.2010. 23:46:48 »

Davno sam formulisao lenjivističku teoriju: nerad je stvorio čoveka je osnovna premisa. Imam detalje u pričama još u SIRIUS-u, ali tamo su i tako samo loše domaće priče.

Osnova teorije je da je sve što je čovek ikada stvorio namenjeno da se radi manje, a ne više. Radovalo bi me ako bi neko našao nešto što demantuje. Odmah upozoravam da sredstva prinude ne dolaze u obzir jer ona su stvorena da bi neko radio manje ili ništa (dok neko drugi tim sredstvima radi više). Počnite od transfera iz hunters/gatherers u stočare i zemljoradnike, pa na točak i tako redom.

Neke druge nauke su sklone da civilizacijske pomake tumače ojačanjem ishrane hranom životinjskog porekla. Počinje sa strvinarenjem, jer se računa da čovek nije bio fizički opremljen za lov u začetku promene. Zanimljivo je da Tmda nije pomenuo Bušmane koji i danas love tehnikom iscrpljivanja životinje (nisam znao da to ima veze sa znojnim žlezdama).

Pomak do lovaca povećava kalorijski potencijal ishrane i ostavlja slobodno vreme. Stočarstvo i zemljoradnja dalje uvećavaju slobodno vreme. Sve životinje koje provode život u obezbeđivanju hrane i odmoru od tog obezbeđivanja nemaju šansu za ikakav civilizacijski pomak. Nastanak umetnosti iz religijskih strahova se ne bi dogodio da nije bilo tog toliko kreativnog lenstvovanja.

Konačno, dilema šta je onda premisa, rešava se malom konverzijom: nije više "Što možeš danas ne ostavljaj za sutra." već "Uradi danas da ne bi morao sutra." Ljudski cilj je da ne mora sutra da radi. Oni koji vole i sutra da rade, zapravo, stvaraju slobodno vreme za slobodan izbor aktivnosti. Neko prosto lenstvuje, neki drugi se rekreiraju, treći stvaraju vreme za hobije, a priznajem, ima i onih kojima je hobi rad. Mada, ne verujem da neko rinta danas da bi sutra rintao. Nemojte pomisliti da sam ja u životu malo radio, ja volim da se bavim različitim.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 11.05.2010. 23:55:02 »

bravo Vanax!
Baba kao vrhunski proizvod evolucije - minimalan rad i maksimalno uživanje u životu  smeh

Inteligencija i postoji da se lakše dosegne ciljano. I brže i bolje. Slobodno vreme omogućava da se više razmišlja i tako smisle nove stvari i ide dalje (čovek nema vremena da razmišlja o napretku kad je gladan, smrznut, žedan ili bez krova )

Volim da sebi posetioce predstavim kao radoznale turiste iz Svemira. Šta bi oni radili na Zemlji ? Ako imaju smisla za humor - cepali bi se od smeha ljudskoj gluposti !  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 11.05.2010. 23:56:23 »

Yes baba to ti kažem Smile++++
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 12.05.2010. 00:00:17 »

Davno sam formulisao lenjivističku teoriju: nerad je stvorio čoveka je osnovna premisa. Imam detalje u pričama još u SIRIUS-u, ali tamo su i tako samo loše domaće priče.

Nisu SAMO loše domaće priče, ali je broj loših i osrednjih bio daleko veći od broja stvarno dobrih (po mom mišljenju). I stvarno me mrzi da to raščlanjujem po treći put. Ali ako insistiraš, mogu. Opet, ako smo to apsolvirali, mogli bismo da porazgovaramo o pitanjima koja sam ti postavila na ovoj temi, ako te ne mrzi, pošto me stvarno zanimaju odgovori. Ako te mrzi i to je ok.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 12.05.2010. 00:15:58 »

Citat
Osnova teorije je da je sve što je čovek ikada stvorio namenjeno da se radi manje, a ne više.
Sva živa bića se trude da sa što manje energije postignu što više. To je ekonomija prirode, ne samo nas ljudi.

Ko može sa manje hrane (energije) da uradi nešto, u prednosti je u odnosu na one koji moraju više da jedu da bi to isto uradili.

Više jesti znači duže se izlagati predatorima ili, za predatore, više izlaganja povredama pri lovu. U oba slučaja lakše podlegne gladi onaj kome je potrebno više hrane.

Ako sa manje rada može da se obezbedi hrana, to je veeelika evolutivna prednost.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
plotz
Registrovani

predsednik

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 12.05.2010. 09:09:49 »

Kaže da genom neandertalaca nakon opširnih istraživanja nije pronađen jedino kod ljudi iz afrike(crne rase).
Sačuvana

vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 12.05.2010. 09:13:42 »

Sad Crnci mogu da kažu: "Ah, vi Neandertalci!"
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 12.05.2010. 09:13:51 »

Svetlost danas bleji kod kuće jer joj borgić nije u vrtiću pa ima slobodnog vremena da se bavi svim i svačim.

Citat
Naravno, ego je dominantan i odvlači me da Svetlosti kažem da sve, apsolutno sve zna da povredi

Ja se vrlo slažem, mada moram priznati da mi je zanimljivo kako ne primećuješ da to (da sve može da povredi) važi i za tvoje postove.  Smile

Citat
da sam već napisao da su me domaće priče u Sirius-u (ne dovoljno dobre) podstakle da počnem da pišem i da neću preći preko trpanja moje literature u vreću gde je domaća SF strpana.

A ja sam već napisala da su me domaće priče u Siriusu odvratile od čitanja domaće fantastike do dana današnjeg. Ne znam da li primećuješ da ovo nije kritika tvog rada nego uređivačke politike Siriusa (pri čemu je uredništvo u jednom uvodniku otvoreno reklo da je kriterijum za objavljivanje domaćih priča mnogo blaži nego za strane priče). Uticaj te politike na tebe i na mene, sa moje tačke gledišta, sasvim podjednako relevantan.

Citat
Siguran sam da ni ti, Svetlosti, ne bi mirno otrpela bilokakvu sličnu kvalifikaciju svog rada.

Bih i jesam. Na raznim mestima i sa raznih strana.

E sad, pliz, jako me zanima ovo, može i na PP ako misliš da je ovde previše off.:

Citat
Da ne pominjem da nas civilizacija nikako ne čini boljim.

Zašto i na koji tačno način?
Sačuvana
plotz
Registrovani

predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 12.05.2010. 09:26:23 »

Ne bik da pametujem,više vrsta životinja ubija svoje kako mlade tako i starije jedinke iste vrste,što će reći da agresija-kanibalizam u neku ruku, odnosno rat i pohlepa nije napredni aspekt civilizacije,iako je iznedrrila gomilu pronalazaka koji mogu biti i jako korisni i da smer razvoja civilizacija sa testosteronskom groznicom nije onaj koji treba slediti,pošto u tem sluhčaju, ba` nijesmo niš` bolji od nižih vrsta grrr grrr
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 12.05.2010. 09:27:09 »

Pa, to shvatanje o višim i nižim vrstama je upravo primer antropocentrizma koji meni smeta.  Very Happy
Sačuvana
plotz
Registrovani

predsednik

Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 12.05.2010. 09:29:22 »

Nisam hteo da kažem da su NBA košarkaši super Mr. Green Mr. Green Laughing
Sačuvana

Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 12.05.2010. 09:36:04 »

Eto, ja ću pokušati dati analogiju iz prirode.
Naime, znate one ogromne najezde skakavaca? A znate li da te najezde nastaju tako, što se najobičniji skakavci, koji mirno pasu na livadama (iličemugod) namnože u tolikom broju, da počnu da se grupišu u sve sabijenije grupe. Međusobnim dodirom jedinki, ovi benigni skakavci prolaze kroz neku vrstu metamorfoze i pretvaraju se, maltene, u drugu vrstu, maligni oblik svoje vrste, stvarajući ogromne grupisane horde koje uništavaju sve na svome putu.
E sad, pretvorite gornji deo teksta u analogiju sa ljudima, dodajte tome osobinu ljudi da razmišljaju, stvaraju sve složenije mašine i društvene odnose - i dobićete odgovor, zašto nas civilizacija ne čini nikako boljim.
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 12.05.2010. 09:44:59 »

Pitam zato što prema nekim antropolozima nas civilizacija (koja može a ne mora da se izjednači sa tehnologijom) čini manje nasilnim. Ali nisam sigurna da je "manje nasilno" nužno isto što i bolje.

Sad, recimo, to bi moglo da ima veze sa tehnološkim potencijalom za uništavanje koji nas u stvari sprečava da ga upotrebimo (kao u slučaju Mutually Assured Destruction doktrine za vreme Hladnog rata), a može da ima veze sa poboljšanjem komunikacija koje stvara zajednički identitet. A zajednički identitet u principu smanjuje potecijal za nasilje. Pod pretpostavkom da su pomenuti antropolozi u pravu.
Sačuvana
plotz
Registrovani

predsednik

Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 12.05.2010. 10:47:10 »

Dokle više to uslovljavanje whistling Mr. Green
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.