SF tim
* 18.09.2019. 15:40:33
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Čudesni astragal  (Pročitano 3779 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 22.04.2010. 10:32:52 »

Sa nadom da će Dan 555 definitivno da izbriše topik o savetima početnicima, otvaram ovaj topik jer nema čudesnije odrednice za novi početak od ove.

Ovo je jedna mala priča o traganju za temom, motivom koji može da pokrene.

Čitajući knjigu "Etrurci i Deroni" prof dr Radmila Petrovića, u delu o Ilirima, žestoko sam se spopleo o astragale. Pokušam da odem dalje, a da ne saznam šta je to, ubrzo sam se potpuno zaglavio. Rasprava o kolutastim, dvojnim, spiralnim fibulama splela se sa pričom o astragalima, prirodnim, bonzanim, od slonove kosti, od Male Azije do Slovenije, od X veka p.n.e. do kasnog Rima. Opaaa!

Tu svratim do Google-a (ne Wikipedia) i otkrijem skoro dva miliona odrednica, daj da vidim sliku, a ono - piljak. Običan jagnjeći, jareći, svinjski piljak, kojim sam se i sam zamajavao kao dete, blenuo u tu kost čudesnog oblika, sakupljao ih, igrao piljaka sa decom.

Otvorim jednu odrednicu, nasumice, učinilo mi se da tu leže odgovori, a ono studija na 213 strana! Ozbiljna, dozlaboga! Raspravlja tri aspekta astragala - magijsko-religijski, novčanu jedinicu i ukras, kocku!

Naravno, nisam čitao sve, ako zatreba znam gde je, zabeležim kao dobar izvor.

Zašto sve to?

Zato što postoji trojstvo, zato što je aster zvezda, zato što je predak današnje standardne kockice za igru (kost ima vidljivo šest različitih strana, klizi kad se baci pred sebe na tlo i uvek pokaže jednu stranu). Sa druge strane, koliko god su astragal i aster srodni, srodni su i srpski izrazi: piljak, pikalj, čukalj svuda lj), zagledamo se (piljimo) u njih da tačno vidimo, posebno tu dvostruku spiralu, koja liči i na uho, na fibule koje imaju nosač igle i mesto gde se kači, neraskidivu dvojnost, seks...

Upotrebiću negde tu reč - astragal, tako je lepa i mnogoznačna.

Toliko o tome kako pisac treba da barata sa informacijama koje se smeštaju u njegovu lobalju, daleko od čukljeva.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 22.04.2010. 11:28:50 »

Kako sam ja razumela astragal je kost zgloba, a još se koristi i u arhitekturi za spajanje zgloba vrata (nisam umela baš dobro da prevedem). Baš lepa reč za tako običnu stvar.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 22.04.2010. 11:50:25 »

Koristi se i kao lek al nije prica sta sve moze vec kako se priprema covek. Dopada mi se taj istrazivacki duh za pripremu dela. Smatram da ipak u tom istrazivanju treba pomoc saradnika pa evo javljam se ako zatreba pomoc.
Ovo je spam pa molim Dana da ga ima u vidu.
Sačuvana

S verom u Boga
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 09.02.2011. 18:10:03 »

Ja sam danas videla na ulici kod Narodne biblioteke na tezgi knjigu koja se zove "Astragal" od Albertine Sarazen (Albertine Sarrazin). Dotična, koliko vidim, beše zanimljiv lik (a i dobra riba), i sad mi je žao što nisam kupila knjigu.  Crying or Very sad

Sačuvana
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 09.02.2011. 18:47:42 »

Ako ti treba e-verzija, skeniraću u dogledno vreme (izdanje BIGZ-a).
Sačuvana
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 09.02.2011. 20:04:15 »

Da, to je to izdanje. I da, može.   Very Happy
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.227 sekundi sa 24 upita.