SF tim
* 22.11.2019. 05:05:13
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: O fudbalu i hrastu; radna verzija  (Pročitano 18603 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 16.05.2010. 22:51:42 »

Ja ću ti objasnim ako ti meni objasniš kako da se smestim u novi lap top i sajt SFtim.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 16.05.2010. 23:01:49 »

Budući da mora da čekam:

Ono što vi zovete "dakanjem" je srpski jezik, a ono što vi govorite koristeći "tikanje", odnosno glagole u infinitivu je infekcija koja je do vas doprla, preko hrvatskog, iz nemačkog jezika. Posprdno "dakanje" je, zapravo, dokaz nedovoljne pismenosti. Srpski jezik, međutim, ne isključuje upotrebu infinitiva. Prvi glagolski oblik je obavezno sa "da", a naredni ne, da ne bi došlo do "dakanja". Glupo bi bilo da se u istoj rečenici upotrebi "da" uz glagolski oblik, to bi, onda, zaista bilo "dakanje".
Sačuvana

MasterYoda
Moderator

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 16.05.2010. 23:07:51 »

Sve je to meni jasno - u teoriji. Ako obratim pažnju, mogu tako i da pišem, i da govorim, a sigurno se ne sprdam s tim. Nevolja je u tome što rijetko mogu baš toliko da se koncentrišem i pazim na to. A kad ne pazim, počnem pisati i govoriti, a ako se diskusija zaoštri potpuno prestanem paziti na to da. Meni je to tako prirodno.
« Poslednja izmena: 16.05.2010. 23:10:10 od MasterYoda » Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 16.05.2010. 23:11:22 »

Vidiš, nije krivica do srpskog jezika.
Sačuvana

MasterYoda
Moderator

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 16.05.2010. 23:17:32 »

Nisam to ni tvrdio. Ja sam svjestan svojih nedostataka na tom području, kao i toga da je 'teško starog konja naučiti novim trikovima'. Zato, ako je to neophodno, dajem tekstove nekome ko dobro poznaje te trikove (jedan moj prijatelj slučajno je magistar srpskog jezika i književnosti). Laughing
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Ugled: +5/-2
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 17.05.2010. 13:12:19 »

Zamislimo za primer potpuno irealnu situaciju, ja lično debelo uspem u političkom angažmanu,postanem bezmalo Garašanin,zasednem negde u bircuzu u Bg i ozvaničim,sve ushićeno mlatarajući rukama posle politre Vinjaka,  to mesto kao novi SANU. Onaj stari naravno pre toga ispraznim i sve pokretne 'objekte' strateški rasporedim po gradu da blokiraju isporuke friskog bureka svima osim meni na moju kafansku adresu. E, a onda fanfarski obznanim da se ima skupiti sva sitna raja uokolo kafane,jesti ladna bureka i...
Sačuvana

Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez - "When you have to shoot, shoot, don't talk"
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 17.05.2010. 13:20:40 »

Panzere, razbi Ti ove oblake sa tvojim ladnim burekom. Razbi i moje bivse trbusnjake, od srca se nasmeja na irealnu situaciju al nikad se ne zna.
U to ime jurim pelinkovac da nazdravim Laughing
Sačuvana

S verom u Boga
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 17.05.2010. 13:25:04 »

...i progovoriti jezika novog za sve, osim mene. Gde se jaje kaže 'Žbrć!' a kokoška 'Žbrć!kalica'.Tako ja nekako vidim način nastanka nečeg čime bi se pokorna svetina imala služiti kad kupuje veknu leba,vokalno,ili upismeno, kad se piše molba lokalnom knezu za pomoć u razmirici oko međe. U međuvremenu,i celog života se govori jezik koji su nam ostavili babe i dede,manje više.
Sačuvana

Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez - "When you have to shoot, shoot, don't talk"
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 17.05.2010. 13:39:17 »

A ja poštujem to,zovite me retro,zovite me 'inficiranim' il Prečanom, ja se služim jezikom kako se kod mene divani.Ponekad napravim kompromis,tek da se razumemo.Od srca isčekujem nekog novog i iskrenog 'od Vranja čeda' pa da zajedno polupamo te stege što nam 'jači tlači' meću.
Sačuvana

sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 17.05.2010. 13:41:18 »

A lepo je divaniti koristeći reči predaka i u isto vreme obogatiti ih novim, prihvaćenim ili osmišljenim.
Nikako da odeš u poli(p)tičare.
Nikako.
Sačuvana
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 17.05.2010. 13:59:07 »

Verovatno je potpuno nebitno u ovom kontekstu,ali meni nekako zvoni 'nalarmu'.Elem, lane i letnji dan je bio, Drndara i ja smo bili na izvesnom venčanju u Bg, Saborna crkva. Unutra se zaklinjalo na bračnu vernost, jedna naša iz Sremčice i jedan Amerikanac. Ja takve prilike iskoristim da smugnem i pripalim u crkvenom dvorištu.Tada nisam odma pripalio,neg sam prvo odao poštovanje Dositeju.Pa čučeći pored njega i zapalio sebi a onda brojao koliko je njih pregazilo njegov grob.Kao po livadi...
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 17.05.2010. 14:04:53 »

Zapazanje, ni u crkvenom dvoristu se ne treba pripaliti Laughing.
To je jedina zabrana koju cu postovati ako se dohvatim cigare Twisted Evil.
A jezik je ziv stvor, starine nam ostave lepe reci a mi kako godine dolaze sve vise nostalgicno izvlacimo iz memorije.
Tako i njihov duh ozivljava i podsecanje da su utkali deo sebe u potomke.
Sačuvana

S verom u Boga
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 17.05.2010. 14:08:19 »

Pa još i stanu na sred njega i dozivaju se.Kao neki lanci to oivičavaju,prosjaci besni pljuju na one što im malo daju...Drugari moji,jako nam dug put sledi,da samo krenemo.Daleko je dan,i daleko ga bilo,kad ćemo imati zašto o jeziku da pričamo.Imate srdačno mahanje svi!
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 17.05.2010. 18:46:02 »

Slušaj ti : nemoj da me kopiraš i sredi ovo !!!

Vanax je u pravu za Magarčinu - treba mu malo "objašnjenja". Prosto fali njegova priča ... A ni 1-2 rečenice kao prilog ženskom liku ne bi smetale ...

Da se razumemo - ja čitam "na osećaj" : osetim da nešto fali, da me obuzima neka emocija, da me na nešto asocira ... Ne volim ni ja da čitam tekst ovako zgusnut. I volim dijaloge, radnju a opise baš i ne mirišem. Jeste da mi je SF najdraži. Ali:

Tvoj tekst me tako poneo, asocijacije i slike samo nadolaze ... Neki osećaj horora ... Zez sudbine i Pravda na kraju ...

Napisao si neke rečenice takve da sam se vraćala da ih pročitam. "Ubo" atmosferu "pojila" i klijentelu za  svaka cast ( Embarassed lepa mladost i šta fali kafani ? ) . Uprkost sitnim slovima i zgusnutom tekstu - da je i roman ne bih prestala da čitam.
Sačuvana

Bog čuva budale !
PanzerPedjys
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 17.05.2010. 21:52:45 »

Duh jezika je čudo jedno,nesme ga se sputavati i navlačiti mu raznobojne uniforme. To je tamo gore više puta i lepše rečeno neg što ja to umem. 'Hrast' mi je isuviše drag da ga zbrzam,vaši komentari su potpuno tačni,i mene interesuje ko su Magarčina i Paž lutkica! Tako da bih ipak,što bi Drndara kazla 'Šta se ti kofrčiš kad te niko ne napada',sam sebi opalio nedelj dana banovanja.Tek toliko da sačekam 'Herman the Germana' sa robije,da se imam sakim svađati ljudski.Ubi me ovo vreme,muka mi je.A pa pa!
Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 24 upita.