SF tim
* 08.12.2019. 05:40:04
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Bionika kao terapija budućnosti  (Pročitano 21139 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 24.03.2010. 02:22:28 »

Ukratko, bionika podrazumeva podražavanje i interpretaciju prirodnih oblika. Osim "primene" u naučno-fanatstičnoj umetnosti da zabavi narodne mase Very Happy i što da ne - obrazuje , počinje da igra važnu ulogu u terapiji invaliditeta.

Zapravo, priča o bionici i prva ozbiljna razmišljanja o njenoj praktičnoj primeni desila su se na kongresu u Dejtonu daleke 1960., kada su se osnovni principi geometrije, mehanike i tehnologije stopili u zajednički fizički format.

Prva bionička ruka presađena je 2002. godine u Čikagu i bivšem fudbaleru omogućila pokrete ruke, dok je 2009. prvi put u Evropi ( Rim) mladiću od 26 godina izvršena uspešna transplantacija podlaktice. Prva evropska bionička ruka   ( Lifehand ) teška je oko 2 kilograma, ima pet aluminijskih prstiju, dok su mehanizmi koji omogućavaju pokrete napravljeni od čelika, a dlan od ugljenikovih vlakana.

Ukoliko se postavi pitanje neophodnosti bioničkih ekstremiteta za osobe sa invaliditetom - apsolutno se opravdava njihova proizvodnja i upotreba.
Međutim, da li će i ovaj vid tehnologije završiti na istoj prekretnici kao i genska terapija i terapijsko kloniranje uz bezizlazno polemisanje naučnih tabora - za i kontra ? "Nova ruka, nova glava" sistemom razmišljanja ? Very Happy
Jedino je u čovekovoj prirodi da razmišlja, te otuda i težnja da sebi poboljša i produži život, a služi se najrazličitijim sredstvima. Lično smatram da gomile ( čitaj : tone )  lekova ionako potpuno menjaju biološki sklop čoveka, tako da je ovo samo logičan sled događaja...nimalo drastičniji.
Od mene - za.

Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.03.2010. 09:12:36 »

i ja za post je to u slucaju neke nezgode jedini nacin da se nastavi iole normalan zivot
Sačuvana
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 24.03.2010. 09:41:19 »

Apsolutno ZA.
Imamo ugradnju veštačkog kuka, kolena, a ovo je korak dalje.
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 24.03.2010. 10:24:53 »

kad se svi preselimo u matrix tela nece biti u opasnosti, pa nam vestacke ruke nece ni trebati.

Inace skoro sam negde procitao da se istrazuje neki metod da osteceni organi PONOVO IZRASTU. Ko gusterov rep. Valjda su bese eksperimentisali sa misevima sa skracenim usima i uspeli da nateraju uvo da izraste opet.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 24.03.2010. 10:35:29 »

U principu svaki organ - tkivo ima moć regeneracije, neka naročito - npr. jetra, a za neke se doskora smatralo da nemaju - nervno tkivo - međutim, ipak postoji.
Pretpostavljam da na neki način stimulišu regeneraciju tj. deobu ćelija, ali ništa nalik efektu malignih ćelija da se  umnožavaju u beskorisno tkivo - koje ometa normalno funkcionisanje organa. Dakle, normalna stimulacija i regeneracija organa. Normalno u organizmu postoje faktori rasta ( growth factor ), citokini i razne druge stvarčice kojima ne bih da otperećujem. Druga varijanta je genetska manipulacija ( ne u negativnom smislu ).
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 24.03.2010. 10:41:16 »

Misonja sa uvcetom je vec navrdeda sa gomilom potomaka. Ono sto nam sada prezentuju vec uveliko je proslost.
Ljudi sa invaliditetom sa osmehom podrzavaju ovo. Pitanje je samo sto laksih materijala jer ako nesto tezi 2kg, ima da bilduje samo tako.
Sačuvana

S verom u Boga
garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 24.03.2010. 10:44:38 »

Nasli su zapravo neki gen koji normalno sprecava obnavljanje celija, pa su ga izbacili, i onda je misu uvo izraslo. Pitam se da li moze i kosti da regenerise?
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 24.03.2010. 10:50:22 »

Iz familijarnog iskustva na tom polju su beskonacno daleko.
Pre neki dan sam gledao kako lomljenjem kostiju mogu da produze kost i ja ako to uradim uskoro mogu da igram kosarku.
Salu na stranu (mislim da je to u jednoj seriji bila prica), mom rodjaku i posle 7 godina nisu nasli zasto mu zglobovi stradaju i on sa 40 godina vec ima oba vestacka kuka i otezanu pokretljivost zglobova. Samo lece posledice a od uzroka miljama daleko.
Sačuvana

S verom u Boga
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 24.03.2010. 10:54:08 »

Nasli su zapravo neki gen koji normalno sprecava obnavljanje celija, pa su ga izbacili,
...sumnjam da su ga izbacili, više ide da su ga izmanili ili izvršili neku manipulaciju..
Citat
Pitam se da li moze i kosti da regenerise?
Kosti imaju moć regeneracije ( osteoblasti i osteoklasti priča )...zašto da ne.
Pisala sam ranije u V o tome kako je napravljen srčani zalistak od matičnih ćelija ..nije iz te priče, ali može da posluži kao model.
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.03.2010. 11:01:10 »

Pre neki dan sam gledao kako lomljenjem kostiju mogu da produze kost i ja ako to uradim uskoro mogu da igram kosarku.
To znam, to je poznat metod.

Citat
Samo lece posledice a od uzroka miljama daleko.
To je vec stvar pristupa problemu. Vidis, kad odes kod automehanicara, on ti zameni deo koji ne valja ne ulazeci u analizu zasto je bas taj deo crkao iako si ga menjao pre 6 meseci, jer se prosto ne isplati trositi vreme a zarada mala. Sto je servis ovlasceniji to manje analizira. E tako ti je i kod doktora, ko ce bre da se bakce sa uzrocima. Very Happy
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 24.03.2010. 11:02:10 »

Salu na stranu (mislim da je to u jednoj seriji bila prica), mom rodjaku i posle 7 godina nisu nasli zasto mu zglobovi stradaju i on sa 40 godina vec ima oba vestacka kuka i otezanu pokretljivost zglobova. Samo lece posledice a od uzroka miljama daleko.
Obično, kada se ne zna uzrok, kaže se da je bolest autoimune prirode ili je skup najrazličitijih spolj. uticaja..tek toliko da se nešto kaže  Very Happy
Organizam je složeni mehanizam i kada nešto kvrcne u njemu, obično se sam popravlja ( repair geni ), ali ako je kvar toliko veliki - pokreće se proces obično u najslabijoj tački, a ponekada i bez ikakvog uticaja spolja.
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 24.03.2010. 11:05:34 »

Maticne celije ,ako sam dobro razumeo, uzete iz masnih celija jedinke, ce sluziti za regeneraciju ostecenog tkiva. Jos samo da nauce kako da upravljaju njima.
Mislim da se ovde radi o svim tkivima, sem mozdanog.
Sačuvana
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 24.03.2010. 12:36:47 »

E, kada bi uspeli da naprave novi bubreg iz matičnih ćelija, mojoj majci bi to značilo kao da se ponovo rodi.
Sačuvana

vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 24.03.2010. 13:59:20 »

Teorijski to je osnovna ideja. Ubrzo pošto se rodiš deponuješ svoje ćelije iz kojih bi se, prema potrebi, uzgojio potreban organ. Moja ćerka je svojevremeno, u Rochester-u, NY imala problema sa odbačenom posteljicom koja bi joj i in vitro rasla! Tada, 1994-te, imala je jasnu ideju da je banka organa realna mogućnost. Posebno kad je jetra u pitanju. Utešno za sve pijance. Nevolja je za sadašnje generacije jer su ta istraživanja još u toku, a narastaju i etički problemi. Srećom, bogati vole da žive, pa se sa donacijama ne oskudeva.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 24.03.2010. 20:02:02 »

A da li bi na ona 2-4 zakržljala pršljena na kičmi mogao da se instalira rep?
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 24 upita.