SF tim
* 28.02.2020. 17:55:35
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Saveti početnicima u pisanju  (Pročitano 51588 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #90 poslato: 22.03.2010. 19:25:27 »

Evo, da se tema ne zaustavi na ovome...

Konkretno...
Kad nesto napisem, pasus, dva ili vise, napravim pauzu i predjem napisano ponovo.

I vidim da nesto "ne stima"...

evo primer, iz price koju pisem...

Sta ovde ne valja? (primer iz price koju upravo pisem)

Snažno opsova i pljune na pod komandnog mosta trajekta. Izoštri sliku na dvogledu, i uoči Gargamela kako stoji ispred otvorenih vrata građevine.
-Ipak si izašao, jel’de pederčino jedna, samo da ja izgubim opkladu…- pomisli…
I tada, baš kada je završio misao, Gargamel, kako su ga prozvali, se okrenu i pogleda direktno u njegovom pravcu. Milan još jače približe dvogled, i vide, i mogao se zakleti, da mu se Gargamel naceri…Zatim se okrenu i vrati u zgradu…
Milan preblede….
 –pa nije moguće da nam Gargamel čita misli…-
 … pomisli. Ipak, mogao se zakleti da mu je Gargamel to upravo onim kezom stavio do znanja.

Ja kada se vratim nazad na napisano, obavezno uocim istu gresku koju pravim.
Iste reci upotrebljavam precesto.
U ovom primeru, Gargamel. Meni to jako smeta i bode oci.

A evo isti tekst, samo nakon "peglanja"...

Snažno opsova i pljune na pod komandnog mosta trajekta. Izoštri sliku na dvogledu, i uoči Gargamela kako stoji ispred otvorenih vrata građevine.
-Ipak si izašao, jel’de pederčino jedna, samo da ja izgubim opkladu…- pomisli…
I tada, baš kada je završio misao, Gargamel, kako su ga prozvali, se okrenu i pogleda direktno u njegovom pravcu. Milan još jače približe dvogled, i vide, i mogao se zakleti, da mu se nacerio…Zatim se okrenu i vrati u zgradu…
Milan preblede….
 –pa nije moguće da nam čita misli…-
 … pomisli. Ipak, mogao se zakleti da mu je On to upravo onim kezom stavio do znanja.

Jel se to jos nekom desava ili samo meni? 

Primer koji sam izneo je jos najblazi. Ponekad MORAM staviti istereci jedne do druge, ili precesto jednu preblizu druge, pa onda menjam kompletan pasus yarad toga.

Koliko je u stvari "dozvoljeno" da ista rec bude zastupljena na "odredjenim kvadratnim cm teksta?? " Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #91 poslato: 22.03.2010. 19:45:14 »

Pa sad, ne znam kako stoje stvari sa književnošću i da li tu postoje neka pravila, ali u onoj vrsti pisanja kojoj su mene učili na faksu rekoše da reč ili konstrukcija ne bi trebalo da se ponavlja više od jednom u šlajfni (standardna strana s 1.5 proredom, font 12, pa ti računaj cm2  Very Happy). Što je prilično nemoguća misija.  Confused Kad pišeš tekst o nekoj vrlo konkretnoj temi, na primer.

Ali svakako bi trebalo izbegavati prečesto ponavljanje. A naročito ponavljanje u istoj rečenici ili u susednim rečenicama. (Osim ako ti baš u tome nije fora, a mislim da postoji i neki stručan izraz za tu stilsku figuru koga trenutno nikako ne mogu da se setim, ali ne sumnjam da će se neko već setiti).

Btw. i ja sam sebe par puta uhvatila u tome da mi svaki drugi pasus počinje sa "međutim" i tako nekim glupostima. grrr
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #92 poslato: 22.03.2010. 20:16:25 »

Nisam se mogao izraziti dovoljno precizno, ali mi je drago sto si skontala "nit" mog pitanja/problema.

Ja jesam pisao tako da se isto ponavlja u sledecoj recenici, ali namerno i svesno, i ispalo je sasvim OK...

primer... (iz Obala Sljivovice II - Kako Radenko umalo ne upropasti svet)

U Zaboravu, najstarija i najmudrija od svih veštica priđe najmlađoj i najbezobraznijoj veštici i upita je.

„Sestrice moja mlada, ti probudi onog mrtvaca i posla ga Vetru, što se uvukao u traktor Radenkov?“
„Da, sestro moja starija i mudra“

„I ti reče onom psetu da prenese traktoru da ga primi i u selo baci, da misle da je Radenko?“

„I ti posla plamen da uništi telo mrtvoga da njihova nauka ne može da kaže ništa o mrtvome?“

„A znaš li ti da će nam anđeli praviti sranja oko buđenja mrtvoga?“
„Da, sestro moja starija i mudra, ali ti ćeš to rešiti sa njima…“

znaci, ovde sam to odradio namerno i svesno i mislim da je ispalo ok. Namerno  sam to tako da zvuci onako, mladalacko-deciji, provocirajuce i poltronski u isti mah (to mi je bila zamisao)

Kao eto, kada nekome ko vam pridikuje odgovarate samo sa "aha", to ce ga iznervirati, a ujedno biti i simpaticno, nasmesice ga.

Znaci, tu formu sam mogao samo na taj nacin (bRezobrazno krseci pravila o ponavljanju reci na kvadratni cm Smile ) odraditi.

Ipak, kada se pravi dijalog izmedju vise osoba, rizikuje se  ponavljanje reci "rekao je, kazao je, odovorio je"... itd. Ja to elegantno (ja mislim da je elegantno, a drugi neka sudi Smile ) resavam tako sto em produzim to "rekao je" em stilski uoblicim sa "sa gnevom u ocima" ili "odgovorila je, sa pritajenim strahom koji mu nije promakao"
Time produzim recenicu tako da se ono "odgovorila je" sto vise udalji, zaboravi i postane spremno za sledece "ispaljivanje"...

Naravno, moram jos nesto smisliti KAKO izbeci ponavljanja (kazem, najteze je u dijalozima, ali se i to elegantno izbegne ako se ne naglasava ko je sta rekao, nego se zakljucuje iz samog dijaloga. Al ja to ne volim, nema tu izazova Smile)  
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #93 poslato: 23.03.2010. 18:45:33 »

Избрисан спам.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #94 poslato: 23.03.2010. 18:59:25 »

ja sam najozbiljnije postavio pitanje o komparaciji. Ali je neko shvatio pitanje neozbiljno. Dakle ako je vec receno recenicu pre da je najstarija sestra najmudrija, zasto onda najmladja kaze njoj 'starija i mudra', a ne 'starija i mudrija'? Mislim cisto komentarisem stil pisanja. Molim bez spama nadalje.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #95 poslato: 23.03.2010. 19:39:12 »

Pa onda bi bilo najpravilnije starija i najmudrija? A opet ono mudra ne treba da znaci ni najmudrija, nego kao neki iskaz postovanja... nece joj valjda reci samo "stara" ili "matora"... kod vestica to ne ide tako. A kamoli " matora i najglupavija"...
Znaci, moze se diskutovati o tome do sutra...
 Laughing
« Poslednja izmena: 23.03.2010. 19:42:23 od Sal » Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #96 poslato: 23.03.2010. 20:02:57 »

Meni to pomalo liči na "deseterac", nešto ko' iz narodne pesme ... vile i veštice su iz predanja ...Ne verujem da je namerno  Twisted Evil ali meni tako izgleda i sviđa mi se.

Starija i mudra se baš uklapa u prethodnu izjavu ( a i sigurna je varijanta - da se ne naljute dotične). Drugi svet i pomalo arhaičan govor ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #97 poslato: 23.03.2010. 20:10:25 »

pročitajte više puta naglas - starija i mudra, starija i mudra, starija i mudra...

Pa, onda, starija i mudrija, starija i mudrija, starija i mudrija...

Osetićete da je Salova varijanta ona koja završava rečenicu. Druga varijanta napeva.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #98 poslato: 23.03.2010. 20:14:41 »

Da li je loše da napeva ili se samo očekuje nastavak rečenice? Meni se, lično, više sviđa druga varijanta. Možda ta veštica koja joj upućuje pitanje sebe već smatra mudrom pa onda u komparaciji kaže ovoj da je mudrija.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Van mreže

« Odgovor #99 poslato: 23.03.2010. 20:17:00 »

Pa - ona baš i hoće da "starijoj i mudroj" stavi tačku, tj. prekine priču  Laughing
U toj varijanti i nije greška ?
Napev nije baš ... da se radi o ritualu ... ali ... ovo više liči na zezanje ( starija ), ublažavanje ( mudra ) i pokušaj da se prekine pridika ( nema napeva )
Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #100 poslato: 23.03.2010. 20:22:19 »

Tačno tako, Glorija. mladoj veštici čitaju vakelu, ona stoji mirno kako i treba i sve vreme pokušava da stariju i mudru vešticu skine s vrata. Ja toliko.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #101 poslato: 23.03.2010. 20:31:37 »

Bravo, Vanax... ova tema je do malopre skoro bila puna spama, gde sam to i izneo, a Dan sve pobrisao.

Elem, najmladja nesto zabrljala, i najstarija je uhvatila "driblati" (kao sto se da naslutiti iz dijaloga)

A najmladji kao najmladji... prevrcu ocima, vicu aha i jedva cekaju da se stariji skine sa katedre....

Pokusajte jednom, kada vam neko drzi pridiku, da govorite periodicni AHA, sa ozbiljnim izrazom lica... i videcete cirkus... SmileSmileSmile

EDIT
A inace, od koga bi to najstarija i mudrija trebala da bude mudrija kad nema od  koga vise da bude mudrija???
Mislim, ako je ona najstarija... Smile
« Poslednja izmena: 23.03.2010. 20:34:16 od Sal » Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #102 poslato: 23.03.2010. 20:46:02 »

Naravno da ima od koga da bude mudrija, od svih ostalih veštica. Možda nije najmudrija.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #103 poslato: 23.03.2010. 21:04:01 »

Pa procitaj prvu recenicu primera, i sve dolazi na svoje mesto...evo kako ide...:

U Zaboravu, najstarija i najmudrija od svih veštica priđe najmlađoj i najbezobraznijoj veštici i upita je.

Znaci, to je to.. Smile
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #104 poslato: 24.03.2010. 09:09:56 »

opet si neozbiljan. 'Starija i mudrija' bi bilo bolje ako je u pitanju neki strogi vesticiji red gde svaka vestica zna svoje mesto. A 'starija i mudra' je bolje ako najmladja i najbezobraznija vestica naravno ne zeli da prizna svoje mesto. Pretpostavljam da je ovo drugo u pitanju?
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.032 sekundi sa 24 upita.