SF tim
* 06.12.2021. 16:37:59
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Saveti početnicima u pisanju  (Pročitano 75717 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 79
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 15.03.2010. 09:46:26 »

- Koja je to karakterna crta koju ne želimo da Crvena ima?

Sasvim je svejedno koje karakterne crte ima ako one ne dođu u kontradikciju sa pričom. Sve u literaturi je podložno onom pravilu Ursule LeGuin da u SF možemo napraviti bilo koji otklon, ali da se njega kasnije moramo držati. Karakterizacija lika određuje ponašanje tog lika. Ako napravimo heroja, on mora da se ponaša herojski, kukavica kukavički, dvoličnjak dvolično, oklevalo oklevajući, nezreli tip nezrelo itd. Kompleksni lik koji doživljava transformaciju mora se suočiti sa događajem koji ga izaziva. Percepcija Crvene na početku ne uključuje prijemnik za kasnije događaje. To je onaj osećaj kad čitalac zaključi da je priča neuverljiva i konfuzna. Ustvari, imam utisak da se priča izvitoperila od početka ka kraju. To je nešto što se dešava u prelazu na duže forme i rešava se "peglanjem".

- Za motiv za razmenu mi je jasno i priznajem da je moglo bolje

Ovo je dobar početak razumevanja.

- Koje su greške Crvene, a koje ne možemo da prihvatimo?

Da smo na početku upoznali balavicu preteranog samopouzdanja možda bismo kasnije mogli da prihvatimo omaške koje si joj učitala. Iluzorno je sad to dokazivati, ali upoznali smo jednu, a kroz priču je trčala druga osoba.

- Zašto moja priča mora doslovce da se drži Crvenkape?

Ne mora. Ne treba. Može da bude, kao nagoveštaj. Tanano, a ne nametljivo. Mislim da sam napisao da je priča otklizala tamo. Po nekoj inerciji tebi znanoj.

- A gde sam ja to rekla da pišem za decu?

Nigde. Ako ti se učinilo da sam to napisao.

- I zašto ova priča nije za odrasle, ma nije valjda zbog nedovoljno sexa?  Very Happy

Sad se već svađaš. Drugde imamo topik o svađama na forumu.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 43
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 15.03.2010. 10:41:24 »

Hvala. To mi je trebalo. Ova priča mi je veoma draga i ne želim da odustanem od nje. Pokušaću da je popravim i sredim. Koliko sam shvatila, najveća konfuzija nastaje oko karaktera Crvene jer sam je u početku zamislila na jedan način, a kasnije sam joj dodavala svoja osećanja i reakcije koje sam imala na događaje iz priče. Sada mi je to jasno.

Inače, ne svađam se. Ustvari sam se šalila aludirajući na tvoju priču "Oči Svetovida - Falus" - opet nedovoljno jasno   grrr. Majku mu... baš je teško pisati.   Laughing
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 15.03.2010. 10:56:19 »

Opet i ja da se priključim. Vanaxa ne znam lično, znam ga sa Znaka Sagite. Imali smo par puta oštrijih prepirki, ume da bude i oštar, ali sto posto bih garantovao da ima dobre namere, i hoće da pomogne. Možda to ponekad radi na previše oštar način. Za neke druge sa ZS, počesto nisam siguran koliko hoće pomoći, nekad imam utisak da uživaju seckati nekoga.
Složio bih se sa Salom. Znamo svi u kakvoj zemlji živimo. teško da ćemo živeti od pisanja, a čak i da izdamo knjigu, znamo svi kakvi su tiraži. A ljudi ipak pišu, imaju nekog entuzijazma, volje. Svi mi imamo i svoje svakodnevne probleme, živote, i pozitivno je što neko uopšte želi da odvoji vreme za pisanje. Ne kažem da nas treba maziti i tetošiti, ali ne treba nas ni lupati po glavi. Ljudi ionako imaju dovoljno problema u svakodnevnim životima, i mogu odustati onde gde nalete na zid. A to valjda nije cilj.
Sećam se priča domaćih pisaca, tada iz velike SFRJ, objavljivanih u Sirijusu. Nije baš da su sve bile suvi kvalitet.
Jednom se čini mi se, baš i spomenulo na ZS, da se često malo i žmirilo na to, da bi se promovisali domaći pisci.
A vremenom su bili sve bolji. Onaj ko hoće da izdaje početnike, valjda mora biti spreman i na lekturu, peglanje grešaka itd, pa ne očekuje valjda savršenstvo od nekog ko tek uplovljava u te vode. Pa i najpoznatiji pisci trpe uredničke zahvate i promene.

Povukao bi paralelu s tenisom. Ne možeš pobediti iz prve vrhunskog igrača. Moraš učiti od njega. Ali što više igraš s njim, igraćeš sve bolje, popravljaćeš svoju igru, i napadati njegove slabe tačke. Ali da bi mogao da to uradiš, moraš igrati s njim. Moraš biti pozvan na turnir.
Objavljivati mlade pisce, a ja verujem da će oni iz priče u priču napredovati. Pa nek bude grešaka, nek bude propusta, ispravljaće se u hodu. I poznati pisci imaju promašaja. Ali tražiti stalno dlaku u jajetu, onda će se izbaciti jedno-dva imena godišnje, i tu nema napretka. Iluzorno je očekivati da neki početnik pošalje na konkurs priču kvaliteta Skrobonje, Bakića, Jakšića, koji pišu dugo i imaju veliko iskustvo. Ali je objaviti iako je lošija- možda će većini čitalaca biti dobra, jer nisu svi čitaoci strogi kao profesionalci. Kao nekad u Siriusu, malo ih pogurati.

Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 15.03.2010. 11:38:14 »

Pazi, evo i Eriopsa! Ma ja bih se utep'o kad bi u mojoj priči Sal video samo kaubojski šešir! Idi, bolan, pitaj Perina kako sam ga kinjio. Ali, video čovek da ja ulažem u njegovu priču koliko i on. Nek' ti da prvu verziju "Balkane" i poslednju verziju za koju sam preporučio da negde bude objavljena. A i sad bi mogla da bude bolja.

Još sam za "Poslednji lov" napisao da si potrošio dve trećine ionako kratke priče na objašnjavanje šta, ko i kako da bi ono što te muči ispovrteo u nekoliko redova. To tako ne ide. Sad si spojio dve crtice, pa u obe prepričavaš. Eros i tanatos su osnova literature, a ti nam objašnjavaš da je to tako. Ja sam još u "Svilenim bubama" napisao repliku: "Čoveku je od uvek sve bilo oružje! Najpre oružje!" U hrpi strana teksta. A ti potrošiš pola priče da to napišeš. Naravno, onda ostane samo kaubojski šešir.

U moje vreme je poneko imao objavljenu priču, ali niko, apsolutno niko - knjigu. U poslednjih godinu i po, samo iz kruga ljudi koje poznajem, imamo Biljanu, Nedu, Pavla i Marka. Bakić je konačno dobio zasluženu pažnju, Jakšić i Nešić praktično prve knjige, izdavački gledano. Sevap. Na pažnju i pomoć možeš da računaš onoliko koliko se i sam trudiš. Ako sam ne napreduješ ko će te gurati?

I ne čitate ono što treba da čitate. I ne čitate onako kako treba da se čita. Ne postoji literatura zbog šege, ševe i šore. Dokle god samo to vidite u knjizi, zaboravite pisanje.
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 15.03.2010. 11:56:15 »

Povukao bi paralelu s tenisom. Ne možeš pobediti iz prve vrhunskog igrača. Moraš učiti od njega. Ali što više igraš s njim, igraćeš sve bolje, popravljaćeš svoju igru, i napadati njegove slabe tačke. Ali da bi mogao da to uradiš, moraš igrati s njim. Moraš biti pozvan na turnir.
...

Bih. To je redovna zamerka koju vam Vanax vecini nalazi i opet je ponavljate...

Ali volim ove paralele sa sportom. Bavim se pomalo sportom i igram ponekad protiv mnogo boljih od sebe. Neces nauciti mnogo igrajuci sa boljim igracem, osim da nista ne znas. Pa mozes da padnes u depresiju i odustanes ili da kriticki analiziras sve razlike u igri. Ako ga nekad slucajno i pobedis to je zato jer se on opustio i spustio na tvoj nivo.
Naucices od trenera(mnogo zavisi od njegovog znanja i pristupa, osim ako nisi ekstratalenat), a jos vise sopstvenim teskim radom, i to da dobro ukljucis mozak i suprotstavis stavove treneru ako treba, ako hoces na visok nivo(secate se Revolverasa ? Very Happy )

Inace vidim da se zahuktala diskusija ovde, lepo lepo, zdrava rasprava je kljucna za skok na sledeci nivo.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 53
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 15.03.2010. 13:17:42 »

Lepo, lepo. Iako Dan odrzava ovaj sajt u stilu politikinog zabavnika, deo o pricama polako postaje casopis galaksija.

Vanax, uzivanje je bilo citati postove i priznajem da su svi do jednog dobronamerni.
Slazem se da ideju ne treba razvodnjavati  objasnjenjima, vec pustiti citaoca, da je sam obradjuje. Svako dobro delo ima vise vidjenja, terajte nasu misao na razmisljanje.
 Svaka dobra slika u zavisnosti od raspolozenja, dozivljava se drugacije. Slikar je nacrtao a nama ostavio da je tumacimo.

Salove price volim al priznajem da je sad pisati daleko teze. Materijalna situacija i tenzije nisu iste sad i kad je Vanax pocinjao da pise.
Duplo vise energije treba i svima su zivci vise istanjeni. Vise osmeha, to im treba. Zato citajte Gloriju kad zahuhtate raspravu u nezeljeni tok.

Eriops da spakuje tmurnu pricu u fioku, kad  i sam ne moze da je razveseli. Verovatno ce zaboleti sad al cim krene sledeca eto svetlosti. U svakom slucaju volim price sa ovog sajta i cekam nove.

Dobre price, pohvalim a lose - e za to treba energija o kojoj Vanax prica. Ja sa tanjim zivcima imam manjak volje da nekoga savetijem a jos sam samo citalac.
Tekstovi su mi tesko citljivi jer treba energije za korekturu a misli mi vise nisu koncizne, zato jos jednom podrska za topike Pix, Sekundice, Garwora i dobronamernog pokretaca iz '41.

Znam opet sam nabacao nekoliko misli. Zato i jesam samo citalac. Laughing
Sačuvana

S verom u Boga
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 15.03.2010. 13:52:01 »

I spremam jednu veselu priču, možda bude i danas gotova  Razz.
Sačuvana

Flash-Azra
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 15.03.2010. 13:58:12 »

heheheheh.... sto volim sto je moj MCMP izazvao ovu zescu diskusiju...hehehehe....  Laughing

(MCMP- Mali Melodramaticni Cmizdravi Post)
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 15.03.2010. 14:07:38 »

Salu nastranu, zezanje pred sebe.

Sta ako mij junak govori bi umesto bih?

Retki su oni koji u RL govore BIH umesto BI.

Zar nije prica literarno simuliranje nekakve alternativne realnosti? Ja gledam da se drzim te realnosti, da je sto vernije prenesem na papir, tj monitor...

AKo napisem Bi, umesto Bih, to moze bidne da sam pogresio, a moze bidne i da sam hteo bas tako.

Inace, volim Bih, jer sam rodjen tamo i Sarajevo smatram najlepsim gradom na svetu, ali izbegavam Bih kad god mogu, jerbo mi se ne svidja ko njime sve koraca. Sve imam osecaj, kad vidim one nindza zene (samo im se oci vise) i one bradice u maskirnim pantolama i sakoom na sebi da su pali sa marsa i odasiljaju radio talase, pa sve im iznad glava pisti Bi, bi, bi ,bi  i to u mojoj Bih. Mislim, stvarno, mnogo frustrirajuce to Bi i Bih .

Znaci, tu BI, or not tu Bi, det is de kveschen nau.

SmileSmileSmile

(izvinjavam se, nije nikakvo ruganje ikome, ali ja jednostavno nisam mogao da odolim. Sila zezancije je u meni previse jaka....)
« Poslednja izmena: 15.03.2010. 14:10:09 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 15.03.2010. 15:14:38 »

Kad stigne do zezanja, onda se ide na pivo. I ja ću večeras. Idem da vidim pticu konzervi gutačicu. Piši ti, Sale, bi. Ali samo tamo gde tvoj lik pravi tu omašku. U narativnom delu gramatika je zakon. Dakle: Sal predloži: "Mogli bi na pivo.", ali ako bismo da popijemo nešto, onda moramo u kafanu.

Ali da završimo sa materijalnom stranom. Ko piše zbog para odmah mu srećan put. Ja sam Devica, pa kao svaka picajzla volim da sve bude na svom mestu. Počeli da mi objavljuju, a ja odma' krenem sa planovima. Da ne bude kasnije da ja nisam sve preduzeo na vreme. Izračunam da mi je, do penzije, za popularnost i neku materijalnu satisfakciju dovoljno deset objavljenih priča i jedan roman. Naravno, i oko 30% mojih tadašnjih primanja. Postignem ja sve to. Prebacim i normu. Ali, u penziju odem 1994. godine. Pljunem na Slobu, na sankcije i ubedim sebe da se, bar, dobro zabavljam. Do raspada SFRJ još su mi i plaćali, a posle samo ponekad, a pisalo se da ne izgubim ritam, da me ne pogube iz vida, da neke priče isteram do kraja. Toliko o parama. Nije drugačije ni u svetu. Beznačajna manjina živi od pisanja. Ostali, manje-više, od iluzija. Negde pred devedesete, imali smo podatak da na oko 700 visokih škola u SAD (tehničkih) postoji opcioni predmet "SF književnost" gde predaju SF pisci. Šta će ljudi, mora i da se krka. Ovde su urednici, teoretičari i kritičari, objavljuju tehnikom "ja tebi, ti meni", grde izdavače i prevodioce. Državu koja neće više da bude mecena piscima. Lako je meni, meni književnost nije bila kora leba.

Još ću o komunikaciji na liniji pisac - čitalac. Mora se napraviti razlika između odnosa pisac - publika (ona sa kojoj imamo samo posrednu vezu, odnosno, feedback), pisac - izdavač, pisac - redakcija (recenzent, redaktor, lektor, korektor), pisac - kritičar i pisac - internet. To su babe i žabe. Publiku po pravilu ne upoznamo. Retko se dogodi da te neko presretne na ulici i kaže "Ej, pa ja sam čitao tvoju knjigu!" To su zvezdani trenuci, još ako dobiješ lepo mišljenje... Izdavač te gleda kao robu, ako uopšte ličiš na robu. Najčešće pokušava na sve načine da te izbegne. Što da te gleda i razgovara sa tobom? Ionako mu visiš na čiviluku. Ti si za njega raf sa robom i bitno mu je samo da li može da te proda. Kad naletiš na Sivku, ali i na Bobana, onda si tu negde, ako se rukopis i dopadne, onda ćeš dobiti knjigu. Ali, ne i ugovor. Ali, ne i pare. Ne i promociju kako treba. To su mali izdavači, oni su u istoj čorbi. Zato mi teško pada kad se neko obruši na Bobana. On je godinama jedini objavljivao domaće pisce. I nije bilo po babu i stričevima. Bobanu je knjiga jedini rod.

U redakciji je glavni recenzent. On je možda plaćen, a možda i nije. On izdavaču garantuje robu, jer izdavači retko čitaju. Tu treba voditi računa da recenzent ne baci knjigu, jer ako je on baci nepročitanu niko je više videti neće. Redaktor doteruje knjigu sa piscem. Nemojte ga nervirati. Ni tekstom, ni ponašanjem. Dešavalo mi se da do kraja čitanja ispsujem i pisca i izdavača i recenzenta što su mi poturili tu muku. I redaktor voli da uživa u čitanju. Lektori su najčešće nedovršeni pisci. Oni se neće zadržati na gramatici, pokušavaće da ispišu priču umesto pisca, da gramatikom poremete i napisano i ritam i bilo šta. Bože, kako ne volim lektore. Zato se i trudim da savladam gramatiku. Korektor je jado koji ispravlja piščevu lenjost i nemarnost. Vodite računa da on nije kriv za ono što vi skrivite.

Nemojte mešati kritičare i diskusiju na internetu. Kritičar je profesionalac, pardon, "profesionalac", koga će proglasiti otužnim ako te hvali, svinjom ako te kudi, trudiće se da njegova kritika bude "delo" po sebi, a najčešći defekt je da traži pare da bi uopšte pročitao. Razumem ja njihovu potrebu, ali ne razumem zašto on nije zadovoljan onim čime mu plaća onaj koji će kritiku objaviti. Mada, u ovoj našoj kiseloj zemlji, možda ni oni nisu plaćeni od svojih firmi. Dakle, ono što srećete na internetu nije kritičar. Nemojte diskusiju nazivati kritikom, ona sa kritikom nema veze. Po mom mišljenju ogromna većina ne učestvuje da bi se sprdala. Pre ću biti na njihovoj strani, nego na strani pisca koji postuje, a ne misli. To je ono što karakteriše odnos pisac - internet. Blažena mogućnost da se dođe do nekog mišljenja o sopstvenom delu i mogućnostima. Zato ću uvek biti grub prema onima koji problem vide u drugima, a ne u sebi. Ne znam šta bih dao da o romanu "Oko za drugi svet" postoji desetak i više strana krvave rasprave o tome šta valja, a šta ne. Uvek se izvuče neka pouka.
Sačuvana

Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 15.03.2010. 16:02:08 »

Previše smo ozbiljno odvukli ovu diskusiju.
Na kraju krajeva, vremena su se promenila. Postoji i internet. Nije smak sveta ako nam priča ne izađe u kakvoj antologiji, ili zbirci priča, ili nikad ne dosegnemo nivo za knjigu. Imamo opet neki svoj mali kutak, internet svet, gde možemo pisati i ćaskati sa dragim ljudima. Pisanje je potreba, želja da to šta je u nama predstavimo i drugima. Manje je bitan medij u kome će  se to izneti- knjiga, fanzin, časopis, internet.
Ja iako sam po prirodi sanjar, ipak nisam glup, i znam kako funkcioniše svet, i od pisanja ne očekujem nikakav materijalni profit, pišem zato što mi to predstavlja zadovoljstvo.
Što se tiče Bobana, ili Skrobonje, ja sve njih poštujem. Sam sam na brdo foruma propagirao i predstavljao i dela iz FB, i Poslednjeg Srbina, jer smatram da su izuzetno kvalitetna, i verujem da sam uspeo zainteresovati barem nekoliko ljudi za njih, i to nisam radio ni iz kakve lične koristi, već zato što mi je žao da nešto što vredi, prođe neopaženo.
Ako nekad i kritikujem, verovatno postoji neki razlog, želim da sve to bude bolje, nisam sigurno mrzitelj domaće fantastike, njenih autora ili izdavača.

« Poslednja izmena: 15.03.2010. 16:13:28 od Eriops » Sačuvana

Flash-Azra
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 15.03.2010. 16:17:45 »

Ali mogu i da dam savet  - zdravorazumski Very Happy :
Pisati u dahu je lepo, ali mislim da je potrebna kristalno jasna ideja u glavi. Drugo-priča se mora napisati gramatički korektno sa jasnim konstrukcijama rečenica, jasno definisanim odeljcima koji se ipak stapaju u jednu celinu. Suvišno brisati. Iščitavati i iščitavati, poravljati - jer uvek može bolje.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 17.03.2010. 00:43:34 »

Izbrisane dve strane spama. ('al smo bili vredni Laughing)
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 17.03.2010. 08:13:25 »

Hvala na razumevanju. Mislim da je ovo "ćaskanje o književnosti", a ne o knjigama. Ponekad su ljudi zbunjeni zbog reakcija na njihovo pisanje i potrebno im je kvalifikovanije mišljenje, koliko god da je moje mišljenje kvalifikovano.
Sačuvana

sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 17.03.2010. 09:03:27 »

Ćaskanje o književnosti
... je čudna tema koja uglavnom doživi preobražaj i postane: "šta sam nedavno napisao/la".
Učesnici u temi se podele u "tabore"!
1. Odlično, bravo, još!!!
2. Mislim da moraš još mnogo da radiš na tekstu. Nije dobro: to, to, to i to. Ja bih to urado/la tako i tako.
3. ... Ćutim i sedim sa strane i posmatram ptice.

Pisac teksta je zadovoljan, samozadovoljan ili nezadovoljan.
Pisac teksta počinje da radi na korekciji teksta usvojivši sve ili deo predloga.
Pisac teksta ne želi da išta menja jer smatra da je to odlično što je napisao.

Mnogo je teška rabota razgovarati o priči, romanu, koji je neko drugi napisao. Svi imamo "mišljenje" ili "stav".
Nastradaju pisac i onaj sagovornik koji predlaže promene. Prvi je često povređen, drugi dobija epitet...
Ostali odu dalje zviždućući.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 23 upita.