SF tim
* 24.10.2020. 00:17:54
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Oceni film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (100%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Descent: Part 2  (Pročitano 9399 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 10.03.2010. 19:16:40 »

The Descent: Part 2 (2009)

Nekada davno, par puta tokom svog detinjstva smo posetili Postojinsku Jamu. I uvek sam se pitao sta li se nalazi u onim mracnim pecinama, van turistickog vozica i puta. Bolje da nikad nisam saznao... u stvari, sretan sam sto smo uopste zivi izlazili iz te pecine...

Ne mogu da verujem da sam propustio da opisem prvi deo. Gledam u spisak ovde prikazanih filmova, i vidim nema. A sad mi to glupo odradjivati, jer sam film davno gledao. Ipak, za uzivanje u ovom rasnom i cistokrvnom hororu ne treba neko "predznanje"...
Ipak, da ukratko "odradim" prvi deo.
Elem, grupa mladjih zena (a i molim vas, kome bi to drugom na um palo  Mr. Green ) spelologa amatera hoce da istraze neistrazeni pecinski sistem u nekakvim Apalacha planinama (kako zgodno, Apalacha - Alapaca...hehehehhe).
I tako one krenu, pune entuzijazma, shale i veselja. Medjutim isto ce im jako brzo prisesti. Jer, u tim pecinama zive nekakve covekolike spodobe.
(U Postojinskoj Jami zive one covekolike ili covecije ribice, koje i nisu tako slatke i pitome kao sto vam se cini....)
A te spodobe su jako snazne, a bogme i zeljne mesa. Bilo kakvog, moze i ljudskog, braca ne pitaju.
I onda cirkus pocinje...i samo ga jedna prezivi. Docepa se povrsine i suncevog svetla.

... nadam se da niko nije pasulj jeo ... ovde nema promaje...

U ovom filmu, nastavku, cirkus se nastavlja tamo gde i stao, jel da...
Zene su nestale i nema ih danima. Organizuje se "Search&Rescue" party da ih u tom beskrajnom kompleksu pecina nadje.
Prve pretrage su bezuspesne, ali se nastavljaju... i odjednom, Sara, jedina prezivela iz prve ekspedicije, se pojavi...

Lokalni serif, totalni krkan, papak i seljober u telu medveda a mozga velicine andola sumnja da je ona pokokala svoje drugarice, jerbo je sva krvava dogegala. A ona jadna niti zna kako se zove, ni gde je ni kolika joj je plata. Totalno dezorijentisanu i napacenu je smestaju u bolnicu, da se tamo oporavi i povrati pamcenje. Ali jok, ona seljacina od pandura je vadi iz bolnice, navlaci na nju opremu i prikljucuje je spasilackoj misiji koja se sastoji od njega samog, njegove pomocnice i par profi spelologa.
Kuku se njoj, u tami pecina joj se pocinje film odmotavati... grozote koje je dozivela, dozivece opet. Ali ovaj put, ona ce biti spremna.

Ovaj film je rasni i cistokrvni Buu hororac, sa lepo doziranim i odradjenim Hack&Slash scenama. Samo okruzenje radnje, tj scena, (pecine) daje reziji mnogo mogucnosti u implementaciji svih ostalih horor efekata i kerefeka. Igre svetla i senke, odjeci, sporedni zvuci u apsolutnoj tisini (kapanje vode, disanje itd) mi nisu do kraja iskoristeni. Moglo je za par nijansi bolje.

Ipak, neuvezbanom horor gledaocu iskreno savetujem da film gleda iskljucivo iz fotelje sa ugradjenim pojasom za vezivanje.
Zarad lepih i dobro odradjenih Buu scena (one scene gde se nesto desi brzo i iznenada, pa vas toliko prepadne da se posle tresete kao sveze pihtije na tanjiru za vreme zemljotresa) U suprotnom, rizikujete prilikom spomenutih scena da zviznete glavom o plafon a tom prilikom i duboku nesvest, ili komu... sto bi bilo steta jer bi ste propustili kraj filma.
Ako vec nemate pojas na fotelji (a ja se pitam kakva je to fotelja bez pojasa)  stavite serpu na tintaru i tako gledajte film. Prilikom "buu lansiranja" iz fotelje necete pasti u nesvest ili komu. A mozete i nekog ukucana da zamolite da vas veze za krevet, i strpa vam maramicu u usta. Cisto da komsija ne bi pozvao policiju zbog vasih krikova i urlika punih agonije i straha...

... Mr Sal, reci onim kreaturama da me ne diraju vise...

Salu na stranu, zezanje pred sebe.
Film jeste strasan. I to mnogo. I to je ono sto ja smatram istinskim hororom. Kada osecam strah i jezu prilikom filma. A i malo posle.

Tome je naravno najvise doprineo sam ambijent, tj scena filma. Uzasno klaustrofobicne scene, gde se nasi junaci provlace kroz hodnike pola metra visine i sirine samo sebi donosi jezu. Da ne pricamo o onim stvorovima koji ih love...
Rezija je u tim stvarima odlicno odigrala, mada uvek ima ono "moglo je bolje"...

Gluma glumaca je osrednja, cini mi se... nisam mnogo na to obracao paznju, jer sam film vam istu drzi od prve do zadnje minute. Ni milisekunde praznog hoda, shuplje price ili nesto slicno tome.
Ako nije borba sa kreaturama, ili izbegavanje, onda je provlacenje i izvlacenje kroz uske i siroke, okomite i vodoravne tunele, tunelcice i pecine i trazenju izlaza.

Muzika filma se prelila preko istoga kao glazura na torti. Ulazi u svaku sporu i pukotnu... i to toliko savrseno, da je i ne primecujete tokom gledanja. Ali vam itekako podize pritisak, adrenalin i prpu. I naravno, mnogo zateze onaj pojas na fotelji, ako ga imate.

Pocetak kraja filma je odradjen bas, bas onako lepo, divno...humano, da bi ga producenti i reziser u talu zajedno, na kraju kraja uprskali i bukvalno usrali praveci time prostor za treci deo. Fuj, sram vas bilo, kapitalisticka holivudska bratijo.

... ne govori nikome da si jela pasulj pre ulaska u pecinu...

Sve u svemu, u mojim ocima i mom kontu, ovaj horor je pravo malo remek delo, ponos svog zanra. I dokaz da se sa vrlo malo para moze napraviti nesto sto ce milione ljudi propisno da uplasi, i utera im jezu u kosti. Cak i tvrdokornim i prekaljenim horor konzumentima. Ali najbitnije, da ih time i dobro zabavi. Kod mene je uspelo.

Apsolutna, apsolutna preporuka.

IMDb (opet podcenjuju kvalitet sa ocenom, a velicaju nekakva njesra...naopaki, pa eto...)
http://www.imdb.com/title/tt1073105/

Trejler (ako vam se ovo cini "zestoko", bacite look na naredni trejler br 2)
http://www.youtube.com/watch?v=oJ1ev18g0CU

Trejler br 2 (ako kanite na sredini da zarad ocuvanja vaseg zivcanog i kardiovaskularnog sistema ukinete trejler, znajte da ce se doticna zeMska izvuci, nece je se docepati...hehehehhe...)
http://www.youtube.com/watch?v=aSVnTXLRSCw

... SAAAALLLL.....vrati mi karte za Rammstein....quickly !!!!!!.....

« Poslednja izmena: 09.05.2010. 22:45:53 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
DejanVesic

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 10.03.2010. 19:25:17 »

Da li slučajno negde postoji engleski title za ovaj film? (nisam uspeo da nađem na uobičajenim lokacijama)
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 10.03.2010. 19:32:34 »

Ima i engleski i srpski.
Engleski ti je ovde...

http://titlovi.com/titlovi/the-descent--part-2-96640/

a Srpski ti ne mogu dati link, jer mi je www.all4divx.com jutros radio, a sada ne radi ... i mislim da sam ga tamo nasao
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
DejanVesic

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 10.03.2010. 19:34:54 »

Engleski je sasvim ok, puno hvala  Smile
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 10.03.2010. 19:45:33 »

Mislim da nije spam: Naravno da neću da pogledam film ( ne bih da skačem iz fotelje - ne volem Very Happy ), ali čitajući prikaz sam se sita ismejala. Paradox.  Very Happy
( dakle, komplimenti piscu prikaza )
Sačuvana

fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 10.03.2010. 19:47:08 »

Evo i titla na srpskom

Kod:
http://titlovi.com/titlovi/the-descent--part-2-96681/

Gledam veceras, kad se svi uspavaju...pogasim sva svetla...stavim AKG slusalice, i  slon slon slon

Prvi deo je sasvim dobar film od Neil Marshall-a, koji je rezirao i odlican film o vukodlacima...Dog Soldiers
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 10.03.2010. 19:57:41 »

Hvala za kompimente, Miss Pix, i evo jos malo smeha...

Elem, prepodne odgledam film, i prepodne sednem da napisem prikaz. I napisem ga, veci i opsirniji od ovoga... I posto u Operi imam mnogo tab-ova otvorenih (trazio slike za prikaz i tako) zviznem slucajno, ne razmisljajuci, na zatvaranje sftim taba (sajta).

A taman zavrsio prikaz. Kosu da pocupam i nokte da pojedem. Ode mast u propast.
krenem ponovo, ne da mi se. I rekoh "e neces ga dvaput pisati"... i sednem i odgledam PONOVO film... ono, da se smirim.

I ne dade mi djavo mira, rekoh, gde da ne podelim onoliku Hack& Slash i Buu lepotu sa vama... pa eto, sedoh i napisah ga, ali u "light" verziji... Smile

@fane
Dog soldiers jeste odlican film, i zao mi sto nema vise na tu temu o vukodlacima.

« Poslednja izmena: 10.03.2010. 19:59:20 od Sal » Sačuvana

fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 11.03.2010. 19:58:43 »

Odgledao...

Prvih pola sata sam bas uzivao ( cimnuo par puta ) a posle sam bukvalno mogao da predvidim sve  Crying or Very sad

A sam kraj je neocekivan ali zato komercijalan u smislu... saga continues...Part 3...

Dopuna: Stvarno je na momente jako strasan  cold
« Poslednja izmena: 11.03.2010. 23:00:51 od fane017 » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 12.03.2010. 00:59:43 »

U pravu si, film i jeste napravljen da iz prvog dela bukvalno kopira koncept horora u drugi deo.. Producenti su odigrali siguricu, i nisu pogresili.

Mislim da je udarna snaga ovog filma, kao i prethodnog, scena, tj ambijent u kom se radnja odvija...a to su naravno klaustrofobicne pecine.
Bez toga, horor u filmu bi se sveo na trecerazrednu, prezvakanu Asylum produkciju.

Ipak, Buu scene su bas onaj istinski Buu horor..sto jest, jest... Smile

Moje licno misljenje je da ce na mom HDD-u, zasluzeno "preziveti", i to u folderu "extra horori"... SmileSmile

Sačuvana

plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 17.03.2010. 00:31:59 »

U pravu si, film i jeste napravljen da iz prvog dela bukvalno kopira koncept horora u drugi deo.. Producenti su odigrali siguricu, i nisu pogresili.

Mislim da je udarna snaga ovog filma, kao i prethodnog, scena, tj ambijent u kom se radnja odvija...a to su naravno klaustrofobicne pecine.
Bez toga, horor u filmu bi se sveo na trecerazrednu, prezvakanu Asylum produkciju.

Ipak, Buu scene su bas onaj istinski Buu horor..sto jest, jest... Smile

Moje licno misljenje je da ce na mom HDD-u, zasluzeno "preziveti", i to u folderu "extra horori"... SmileSmile
Meni mi je žao mi ali ja horore baš slabo ,kad bude nešto od raatnijeh oli sf. pozzzz
« Poslednja izmena: 17.03.2010. 00:51:15 od dan555 » Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 16.05.2010. 12:43:48 »

Odgledao sam juče oba dela... i oba su najblaže rečeno  Rolling Eyes

O prvom delu ->      "The Descent" je definitivno najgore Maršalovo delo! Prođe sat vremena i ništa, ama baš ništa se ne desi, sem "hook"-a na početku filma, užasno promašene karakterizacije (koju, doduše, popravlja dobra gluma glavne protagonistkinje) pri kojoj dobijam miks-poruke o tome da li se radi o muškaračama ili o "jadnim devojkama nesposobnim da se odbrane" i nekoliko jadnih pokušaja da me uplaše naglim uzletanjem ptica, izletanjem šišmiša i sličnim nebulozama.
                           Ovih sat vremena, utrošenih na "nešenel džeografik-tajp" prikaza "hajkinga", a zatim pentranja unutar pećine, trebao je biti deo, gde Maršal polako uvodi kako likove, tako i neki hint o tome, šta će se desiti - na moju veliku žalost, propušteno je (tačnije, toliko bledo odrađeno, da sam se osećao prevareno, a ne iznenađeno, kada su se napokon pojavili oni golumi). A ako je ovaj deo trebao biti kontrast (ništa) naspram poslednjih pola sata (sve i svašta), onda, svoju svrhu nije ispunio. E, onda počinje makljaža, odrađena sa maršalovskim stilom, uz "ripovanje badipartsa" i šikljanja krvi na sve strane. I, oni koji vole "sakaćenje zarad sakaćenja" - uživaće u ovom delu.
                           Pa ipak, ja volim da igram "Igru", što bi rekli, pogotovo, što ovo nije samo čist horor, već ima i elemente SF-a (u vidu pojave evolucije, kao osnove radnje) - i navala nelogičnosti mi je uništila ceo, jedva dočekani "mejhem" deo. Em se pojavljuju svetla, kojih iz drugog ugla kamere nema; em se pojavljuju svetla, kojih ne bi trebalo biti; em oni golumi kao "vide" zvukom, a kada pokušaju "videti", onda ne vide one tačno ispred sebe; em se (golumi) ponekad štrcaju i na najmanji zvuk, a u drugim slučajevima nekako ne čuju ono što čak i ja čujem, a nisam u pećini i nemam istančano čulo sluha (kao oni ljudi-čovečije ribice). Ima, međutim, nekih odličnih scena, veoma na mestu, lepo odrađenih i u skladu sa nekom dubljom pričom (kao što je slučajno ubistvo jedne od njih), koja izranja malo normalnije tek u nastavku.
                           I upravo kako Sal kaže, i prvi (više) i drugi (malo manje) su Buu-filmovi, sa akcentom da na trenutke preplaše gledaoca, a ne da ga drže u tenziji.

O drugom delu ->            S jedne strane mnogo bolje, a sa druge, mnogo gore.
                                   S te, bolje strane, akcija kreće mnogo ranije, priča je zaokruženija, postoji mnogo sitnih detalja, koja potpomažu priču i daju "hintove" (kao kada "serviser lifta" namigne policajki). Buu-fazoni i u drugom delu postoje, ali svedeni su na razumnu meru, tako da ipak preovlađuje "saspens". Krkljaža je u funkciji filma, a ne obrnuto, kao u prvom delu. Kao što Sal reče - nema praznog hoda. Manje (čitaj: mnogo manje!) je nelogičnih "pojava" (mada i dalje postoje, kao što je: pucanj izaziva odron, dok neprestano urlikanje golumova izaziva - ništa).
                                   Sa druge (lošije) strane, nastavak je postao holivudski mediokritet, što je svakako trebalo izbeći, usled fenomenalne osnovne ideje i zaokruženije priče u obliku pojave jasno definisanih međusobnih i unutarnjih konflikata likova, kao i postojanje dileme kod protagonistkinje, postepenosti u zapletu i raspletu i očiglednog postojanja višeslojnosti same priče. Ali opet - premalo i premlako od svega toga. Pored toga jasno se oseća da je (iako ostao kao producent) Maršal prepustio i scenario i režiju holivudski orijentisanim stručnjacima, kojima je zgrtanje para mnogo važnije od savršenosti (recimo "Silent Hill"-a, "The Shining"-a ili Osmog putnika). Šteta, jer iako ideja liči na "Alien" i na "Predator", ipak, mesto je prizemnije, golumi su bliži ovozemaljskom, a da se priča odvija u podzemnim prirodnim katakombama daje onaj neophodni šmek, koji pretvara strašno u još strašnije; a ako se sve to ne iskoristi do krajnjih mogućnosti (ili na pogrešan način), pretvori se u osrednji nastavak lošeg prethodnika.
                                    Kraj neću ni da komentarišem. (možda, ipak malo: Užas! I upravo je potvrdio osećaj, koji sam imao od početka filma - da su nastavak pretvorili u holivudsku (neuspelu) mašinu za zgrtanje para)

Sve u svemu: mož' se pogledati.
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 16.05.2010. 16:59:33 »

Tmda, prepoznajem u tebi istinskog ljubitelja, a i poznavaoce horora.
Tvoji kontovi govore za sebe.

Jedva čekam tvoj prikaz nekog filma, jer, sve što si dosada napisao, stoji kao što vekovima stoji kineski zid. Samo, moja elokvencija u opisima je više onako, narodska, zezatorska, a tvoja ima određenu težinu.
Elem, sve ono što je meni tikalo u pozadini tintare gledajući ova "dela", ti si izvukao i postovao.

Tako da bih voleo tvoj opis da čitam.
Za formu se ne sekiraj, ono poll, slike, linkovi i tako... popraviću ako bude potrebe.
Samo gas.

pozdrav
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 16.05.2010. 17:02:30 »

Ipak, moram malo i da posolim.
LM, film ne bi vredeo ni pet para da nije scene, tj klaustrofobicnih i jako zeznutih pećina. I upravo ta scena su udarna snaga, šaka u tintaru gledaocu.

Možda sam pristrasan jer sam mnogo klaustrofobičan, ali, opet, ko nije??? Laughing 
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.