SF tim
* 23.10.2020. 22:58:04
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 2 (28.6%)
Dobro - 3 (42.9%)
Osrednje - 1 (14.3%)
Lose - 1 (14.3%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 7

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Daybreakers  (Pročitano 8733 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 05.02.2010. 15:44:23 »

Daybreakers (2009)

A sada, spektakl…

Vampir filmove delim na romanticne, post romanticne i ove ”zeznute”.
Romanticni su svi oni u kojima je Bella Lugoshi onako savrseno glumio, a i oni posle njega u kojima se ne koriste automatske puske, gde nema seksa nego samo doza prikrivene erotike (naj takva scena, antologijska je u onom svapskom, nemom “Nosferatu” sa Maks von Shrek-om u ulozi grofa Orloka, kada ona sva u belom spava, a ta krvopija joj se krevetu primakne…)
i cija se radnja odvija u neko daleko, proslo doba gde vladalo junastvo, gde se devojka pesmicama osvajala, a njena cast macem branila…

Post romanticni vampir filmovi, po mom kontu su one feminizirane ljubavne krmenadle, na celu sa Twilightom. A za njim odmah onaj Dnevnici…Ne kazem da je ta vampir sub kategorija losa, ali je bez veze usmerena ka Kasandrinim i Ljovisninim obozavateljima.

I napokon, dodjosmo do moje najdraze vampir kategorije…ove “zeznute”…

Naj predstavnici “zezntih” je svakako Karpenterov “Vampires”, a nista manje losija Blejd trilogija. Naravno ne smemo ni iskljuciti sjajni Underworld serijal iz vodece pozicije “zeznutih”…

Ipak, sva ta nabrojana remek dela ce se morati malo stisnuti, da na vodecoj poziciji naprave mesta za ovaj film…

...Ej, Mr Sal...nemoj da peces cevape, bre...daj ih sirove...mljac...

Na samoj produkciji se nije stedelo… to uvidjate nakon prvih momenata filma.
A ako ne uvidite, siroka plejada holivudskih zvezda koji glume u filmu ce vas sigurno uveriti u to.
Takodje, vodilo se racuna i o najbanalnijim detaljima (kao onom da Vampii pushe kao turci, jerboa ne mogu da obole…zato ne vade cigar iz labrnje…)

I sad naravno malo gasa po radnji.
 2019. godine, svet zapljusnu nekakav belaj u obliku virusa.
Ako nije koza, onda je rog, sto znaci virus nije izazvao zombie infekciju (kao sto to obicno biva) nego vampirsku.
Ljudovi ove nam planete se mahom pretvorise u besmrtne vampire.
A posto vampiri sisaju krv, i to ljudsku, uskoro ostaju bez iste.

Kompletnu infrastrukturu su prilagodili sebi. Imaju uredjeno drustvo, imaju policiju i vojsku, prodavnice i kompanije, gradove i drzave… ali im ponestaje krvi, jerbo obicnih ljudova je sve manje i manje…
I tu sada nastupa nas glavni glumac, Itan Hok.
On glumi Hematologa zaposlenom u blood company, koja se bavi farmingom ljudova (cedjenjem krvi iz njih, i odrzavanjem u zivotu) da vestacki napravi krv… jer, vampir stanovnistvo bez krvi podivlja i pocne jade da radi (fail im ocito Blejd).

...pa dokle ce nas vise vuci za nos i one lepe sirove cevape peci???....

Ali, on empatise ljudove, one normalne i oni ga vrbuju, jer znaju tajnu izlecenja…

Odlicna gluma glumaca samo nadopunjuje sjajnu i donekle logicnu pricu, koja je ispricana u malo sumornoj, ali jako lepo “nategnutoj”atmosferi.
Muzika je neprimetna, kao i ritam filma koji vam nece dati da zevate, ili ne dao bog, zaspete.
Mana filma, po meni, je sto su izostavili horror “smek”.. Ipak su Vampiri ikone horora…
Nista da vas preplasi, najezi ili iz fotelje na plafon lansira usled dobre “buu”scene… bljak..

Apsolutna apsolutna preporuka.

... moracu popricati sa Mr Sal-om u vezi onih cevapa...odsad ima da ih sluzi sirove...

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0433362/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=W9roxtugaUo&feature=fvst
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 00:20:13 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.02.2010. 16:09:44 »

Pristavljeno   Laughing
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 05.02.2010. 18:00:18 »

Odavno poskidao al cekam bolju kopiju za svoje uzivanje.
Sačuvana

S verom u Boga
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 14.02.2010. 22:47:19 »

Konacno film o vampirima koji izgledaju onako kako ih zamisljam.
Sačuvana

Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.05.2010. 12:17:48 »

(Samo da napomenem: Sale, po tome da su najbolji filmovi o vampirima, oni koji prelaze neku granicu i postaju "zeznuti" - apsolutno se slažemo!)  Smile

Imam, u suštini, samo dve ozbiljne zamerke na film. Prvi je taj, da film ne traje duže  Smile. O drugom ću na samom kraju.
     Iskreno (i ugodno) sam se iznenadio gledajući ovaj film, s obzirom da sam očekivao horor, a kad ono  Shocked - skoro čist SF. Korišćenje vampirske ikonografije u ovom filmu pokazuje da se i poznata ikonografija, svojstvena jednom žanru, može itekako maestralno iskoristiti i u okviru drugog žanra.
     Naglasak na "skoro" je zbog toga, što su, nažalost, preterali sa tom holivudsko-generisanom ikonografijom  Confused , ubacujući em glupe, em nepotrebne stvari, kao što su: da se u ogledalu ne vidi odraz vampira  Question , ili da se probadanjem kroz srce oni pretvaraju u žar i pepeo  Question (a o tome da nemaju puls da i ne govorim  Evil or Very Mad ). Ovakve stvari, a mogle su biti izbegnute, daju filmu šmek mistike i pretvaraju ga, nažalost, u miks svega i svačega.
     Pa ipak, ako se uspe preći preko toga (a film nadomeštava sa ohohoj ovaj nedostatak), film deluje veoma osmišljeno. Ceo film mi je ličio na dobro napisanu (kratku) priču. Počinje scenom, koja nam govori podosta o svetu; objašnjavanje je svedeno na najmanju moguću meru; dileme i unutrašnja trvenja likova su duboka i prikazana kroz njihova dela, kroz njihovo ponašanje; mnoštvo podzapleta unutar glavnog "plot"-a se sasvim lepo uklapaju u celinu; zaplet i njegovo razrešenje stoje "na stabilnim nogama"; daju se samo sitne natuknice o tome šta li će biti rasplet; imamo jakog protagonistu sa manom (u smislu da se njegova afekcija prema ljudima kosi sa uobičajenim stavom svakodnevnog vampira - a i ova afekcija ne izvire iz ničega, već izranja iz priče) i još jačeg antagonistu; likovi, kako radnja odmiče, stavljaju se pred sve teže prepreke; likovi se na kraju stavljaju u bezizlaznu situaciju; itd.
     A bome, film nam daje i izuzetno jasan uvid, kako u najtamnija ispoljavanja ljudske gramzivosti i u instituciju pretvorenog oportunizma, tako i u najdivnije primere samožrtvovanja i misao da za čovečanstvo još uvek ima nade (možda). Odlično je preslikano - u suštini - savremeno stanje ljudske civilizacije (i neke greške, koje je čovečanstvo pravilo u prošlosti) i kroz ceo film se provlači (ona meni toliko bliska misao) da će ljudi uvek biti ljudi (pa i kada se pretvore u vampire): megakorporacija, koja bespoštedno iskorištava novonastalu situaciju, čak i kada se čini da je sve propalo; vlast koja ne samo zavisi, već i podilazi toj megakorporaciji; nestašica, koja pretvara vampire u životinje; oružana sila, koja iz organa za održavanje reda pretvara u silu koja vrši "oprešn" nad stanovništom; moralne dileme pojedinaca, koje ih nateraju da stanu na jednu ili drugu stranu; jasno prikazan stav, da bi se neki ljudi (tačnije - vampiri (mada retki)) radije žrtvovali, nego da postanu robovi (nastale situacije); da institucionalizovano zlo poznaje samo jedno rešenje: konačno; itd.
     Sve to začinjeno sitnicama, kao što je mešavina pedesetih, devetesetih i nekog futurističkog izgleda sveta; kao što je "blood-tea"; kao što su posebna vozila; vampirskom svetu prilagođene reklame; i još mnogo toga...
     Glumačka ekipa je stvarno izvanredna i svoj posao odradila u skladu sa mojim očekivanjima ali bih izdvojio uvek odličnog Sem Nila, koji je savršeno prikazao antagonistu u ovom filmu (i ne prvi put, setite se samo filma "Event Horizon").
     Šteta, stvarno šteta, što nisu film pretvorili u čist SF. A falilo je tako malo i dalo bi filmu još jedan nivo... nivo, koji bi ga definitivno izdvojio i pretvorio iz "obavezno pogledati" u "ko ovaj film nije gledao, neka ga odmah pogleda".
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 17.05.2010. 13:17:43 »

Tmda Rolling Eyes, zasto prikaz u prikazu. Zaista bi na poziv Salov mogao da das prikaze novih filmova koji nisu na spisku.
Imas lep stil i prosto je osvezenje  i pomoc, da jos neko daje prikaz. Salov stil je svojstven a tvoj se nazire.
Sa velikom zeljom i iscekivanjem cekam tvoje prikaze. Sad mi je apstinencija u gledanju filmova pa bi bilo lepo da preporucis neki.
Sal , Sekundica... da ne nabrajam, al te molim da sf prevagne nad horor filmovima, Salov tas tamo preteze, salim se, na nama je da biramo a vama da upozoravate na dobro i lose.
Pozdrav prijatelju. pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 17.05.2010. 13:27:20 »

Val, pusti čoveka bre da iskaže svoj kont o filmu. I mi pozdravi one maserke -seke i kao nabaci im da volim ćevape i hladno pivo... hehehhe.
A koji film da ti preporučim?

Pa znaš mene, bre ... obavezno "U zmajevom Gnezdu" sa mojim guruom, idolom i bogom, u gl ulozi, Mr Bruce Lee-em.
Film je edukativan, nosi duboke poruke, skoro pa filozovske čijim potpunim razumevanjem doživljavaš otkrovenje. I dosežeš nirvanu.
Nasilja nema, ili ga ima samo malo, a film je rađen po istinitoj priči.

Apsolutna preporuka.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 17.05.2010. 13:33:40 »

Pa Sale to je bila lektira posle koje sam imao i pidzamu sa Brus Lijem na ledjima.
Ja za Tmdu mislio samo pohvalno.
Kako da mi smeta njegovo misljenje vec sam mislio dobronamerno, da se baci u vatru i pise nove, pa nije stala produkcija filmova a Ti si zatrpan sa pisanjem.
Tmda Embarassed, nisi valjda zamerio.
Sačuvana

S verom u Boga
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 17.05.2010. 13:41:35 »

Nisam ništa zamerio! Ne razumem šta imam da zamerim?!
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 17.05.2010. 18:04:34 »

Stvarno Vali, pusti ljude da kazu svoje misljenje o filmu.
Tmda je pravo osveženje i svidjaju mi se njegovi argumenti (nekad se slazem nekad ne ali u tome je draz).
I nemoj da forsiraš da nam da neki prikaz, kad čovek oseti potrebu on će sam napisati.

Nemoj da ti dodjem u BG pa da te častim pelinkovcem...znaš  Cool

I da, Tmda, slazem se da je film trebao da ode u čisti SF ali kako je stanje u filmskoj industriji, dobro je da imamo i ovakvih filmova.
« Poslednja izmena: 17.05.2010. 18:10:46 od fane017 » Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 13.02.2011. 19:12:50 »

film koji je u poslednje vreme,bar kada su vampiri u pitanju odskocio u odnosu na druge.Pogledati film=pametno potroseno dva sata
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 08.03.2011. 17:48:52 »

Osrednji horor sa fokusom na svijet kojim vladaju vampiri. Efekti i sama vizualizacija nisu losi, no radnja je mogla biti i bolja...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 09.03.2011. 09:29:23 »

slazem se sa frogom ima lepih ideja ali jedno veliko ali....
zviznuo na dobar
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 10.03.2011. 16:28:38 »

Film je zanimljiv za gledati,nesvakidasnji horor sa vampirima,u potpunosti se slazem sa robiem svaka cast,sagledati ovaj film znaci pametno iskoristiti 2h,jer danas postoji mnogo filmova koje nakon sto sagledate pomislite:"Sta sam radio ova 2h? grrr
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 26 upita.