SF tim
* 24.10.2019. 01:10:31
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 4 (50%)
Dobro - 2 (25%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 2 (25%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Road (2009)  (Pročitano 14811 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« poslato: 17.01.2010. 11:08:25 »

The Road (2009)

Ukratko - odličan film.

Nešto duže sledi...

Nema mnogo filmova koje sam gledao više od jednom, niti mnogo onih koji zaslužuju svaki sekund posvećenog vremena. Ovo je jedan od takvih.
Ogoljen do kostiju (ili oglodan, što je prikladnije), ovaj film nema šarenila, ljubića, uzbudljive akcije, komičnih scena, ničega čime nas holivudska produkcija tako obilno zasipa. Neće biti blockbuster, to je jasno, kako bi i mogao kad je radni naslov glatko mogao da bude Tri boje: Sivo (da se Kišlovski ne uvredi), a znajući ukus prosečnih gledalaca...
Dakle, prosečni gledaoci mogu odmah da odustanu od gledanja filma a i od čitanja ovog prikaza, uštedeće sebi dva sata, kokice i semenke. Za one druge, malo radnje bez spojlera...

Otac i sin putuju na jug kroz sivilo postapokaliptične Amerike.

To je to. Nema više.
Razočarani? Ja nisam. Gledaću ga ponovo.
U čemu je onda stvar, zašto li je autoru romana po kojem je film snimljen dodeljena Pulicerova nagrada, čemu polemika oko filma kojem radnja može da se ugura u jednu rečenicu? Po meni, film to zaslužuje na nekoliko načina.
To je opis putovanja kroz beznađe a sa nadom, putnici nemaju praktično ništa a ipak imaju sve što im zaista treba, sve što je istinski važno. Kroz poneki flešbek se probija malo boje, sasvim dovoljno da prenese poruku gledaocu, da uspostavi jedan drukčiji sistem vrednosti. Ritam radnje nije brži od ritma umirućeg srca, i mogao bi da se zaustavi a da niko ne bude iznenađen.
Kao u Mikelanđelovoj čuvenoj rečenici "Svaki blok kamena već sadrži u sebi statuu i zadatak skulptora je samo da je otkrije", i ovde je odbačeno sve suvišno, svaki ukras, sva spoljašnja lepota. Ostalo je samo ono što nas čini ljudima, unutrašnji sistem vrednosti koji je uzdrman okolnostima, okrnjen i sakat, ali prisutan.
Učiti sopstveno dete kako da izvrši samoubistvo samo u ovakvom filmu može biti čin ljubavi
Podela uloga je odlična, nekoliko ozbiljnih glumačkih imena koja u ovom filmu nisu samo zbog privlačenja gledalaca u bioskope, već su im uloge sasvim svedene. Nema "zvezda", samo sjajna gluma.

U nekim prikazima kritikuje težnja da se opstane uprkos činjenici da nema nikakve nade.
Kritikuje se manjak jasnoće, neobjašnjenost uzroka katastrofe, nejasni ciljevi...
Kritikuje se to što dete plače dok mu roditelj umire jer je u pitanju samo "jeftina fora".

Ne znam za druge, ali ja u RL nemam naratora koji mi sedi na ramenu i došaptava šta se događa iza brda. Imam uvid u vrlo limitiran broj stvari i od raspoloživih delića slagalice pokušavam da stvorim nekakvu upotrebljivu sliku okolnosti prema kojoj ću da se ravnam pri donošenju odluka. Odakle onda očekivanja da lik u filmu bude sveznajući i da apsolutno sigurno zna da nema baš nikakve nade za opstanak? Dovoljno je da u to nije sasvim siguran pa da ima dobru motivaciju da pokuša da opstane, ako ne zbog sebe, onda zbog potomstva.
Ako nas, recimo, zadesi zemljotres, sasvim je očekivano da delujemo u skladu sa onim što trenutno znamo, koliko god to malo bilo. Nećemo sedeti i čekati da nam neko dostavi kompletan elaborat o epicentru, lokaciji i intenzitetu potresa, vrsti nastale štete itd. Zašto se onda očekuje da lik iz filma ima totalni uvid u sva dešavanja na svetu?
Nema dileme da patetika može da se upotrebi i zloupotrebi u filmu, i to se nažalost prečesto i čini. Samo me zanima kojim metodom se došlo do definisanja "jeftine fore". U stvarnom životu deca ne plaču zbog smrti roditelja?
Možda zastupnik te teze i ja živimo u različitim stvarnim svetovima. Opet, prisustvovao sam pravim tragedijama u stvarnom svetu i iz prvog lica, pa dajem sebi za pravo da o tome znam ponešto. Možda bih se i ja podsmevao takvim pričama da su mi poznate samo iz filmova i puke teorije.

U svetu kritičara postoji jedno generalno pravilo: ako želiš da budeš cenjen - budi oštar.
Potrebna je prava hrabrost da bi se pohvalilo bilo šta, jer je uloga pljuvača tako fina i udobna, svi se boje da se usprotive jednom tako oštrom stavu (u strahu da ne budu i sami opleteni).
Ako slučajno kao kritičar pohvališ nešto, odmah si omekšao, pokazao znak slabosti, otvorio pukotinu u oklopu superiornosti koju će kolege-dušmani rado popuniti sečivom.
Zato se kritike često koriste i kao prilika za demonstraciju britke rečitosti, sočne elokvencije, široke erudicije i samopromovisanja.
Eto, ja nisam kritičar već samo običan gledalac i slučajno imam sopstveni utisak o filmu.

Od mene ima ocenu izvanredno.

IMBd:
http://www.imdb.com/title/tt0898367/

Trejler:
http://www.youtube.com/watch?v=hbLgszfXTAY
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 00:23:53 od dan555 » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.01.2010. 11:34:02 »

Odlican prikaz, Sekundice...
Izvanredan. Potpisujem svaku rec, zarez i tacku.

Opisao si film bas onako kako si ga doziveo.
Ja, dok sam ga gledao, sam imao osecanje nekog inata, barem da se u tom sivilu nadje jednam sarena konzerva... Osetio sam svaku kap, ukus one koka kole sto cale malom dade... toliko me film uvukao, i za razliku od drugih dela, da mi je dao sirok spektar emocija.

Od beznadja, preko inata do nade.

Filmu zaista ne treba objasnjenje ni kako, a ni zasto je svet dosao u onakvo stanje (iako me, priznajem, jako interesuje), jer film nije klasicna 2012 fazon "last days" boza, nego jedna cistokrvna, jako dobro uradjena drama cija se poruka jasno izostrava u sf postapokalipticnom okviru.

Produkcijski, film nije vrh, ali se nije ni stedelo. Svet (scena) je prikazan bas onako... totalno devastirano sa nikakvom nadom za opravak.

Odgledacu ga ponovo cim mi se skine produzena verzija, na koju "pashe" trenutni prevod.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.01.2010. 13:35:18 »

Gledala sam samo početak. Čini mi se da je dobar. Kad budem uhvatila miran sat i po odgledaću ga sa pažnjom. Tada ću da mu dam ocenu.
Sekundice, odličan prikaz. Bukvalno si napisao sve ono što me već godinama ljuti kod kritičara. Taj otrcani šablon negativne kritike koga se svi drže. Kao da si mi misli pročitao. Potpuno se slažem sa tobom.
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.01.2010. 04:37:31 »

Ovaj film cu morati da pogledam. Kakav je snimak dostupan torent i RS javnosti (vidim da je skriner u pitanju).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 18.01.2010. 09:26:04 »

Kuli, ovo u spoileru ne postoji, to je samo igra senki i svetlosti.... SmileSmile

Verzija The.Road.2009.DVDSCR.XvID.READINFO.V2-ToXIC
na ahashare tacka kom je i vise nego pristojan snimak, a i trenutno samo za njega imas prevod.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 18.01.2010. 20:52:27 »

nemam reči film je odličan  pozdrav
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.01.2010. 17:56:53 »

Kuli, ovo u spoileru ne postoji, to je samo igra senki i svetlosti.... SmileSmile

Verzija The.Road.2009.DVDSCR.XvID.READINFO.V2-ToXIC
na ahashare tacka kom je i vise nego pristojan snimak, a i trenutno samo za njega imas prevod.
E super, bas tu svetlost i senku sam i pokupio, al' ne stigoh da pogledam. Valjda cu uspeti sutra.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.01.2010. 18:26:59 »

Al si ti zauzet u zadnje vreme!
Ili ne stizes od spavanja. smeh
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 22.01.2010. 20:21:47 »

I od mene ima ocenu Izvanredno.
Uprkos mini-hepiendu. Očekivao sam potpunu tragediju, kad ono... tračak nade na kraju.

Snimak, na žalost, nije baš dobar pa mi je to malo pokvarilo utisak.
Film je stvarno dobar ali sumnjam da će privući prosečne gledaoce, suviše je sveden i bez atrakcija. Prikazuje događaje i likove kakvi bi verovatno bili, bez suvišnih efekata. Ovo je kvalitetan film a ne šarena laža za oči.

Nekako je "legao" uz našu priču o postapokalipsi i diskusiji o "crnoj liluli" za i protiv, pa nam se možda zato dopada još više. Pripremljeni smo za ovakvu vrstu filmova Salovom temom u kojoj smo razmatrali slične stvari. Drugi gledaoci možda neće primetiti sve finese koje smo mi uočili, jer jednostavno nisu razmišljali o toj temi.

I od mene preporuka za gledanje.

ps, a da i vi ocenite film? Za sada samo dve ocene a sigurno je više članova gledalo film do sada.
« Poslednja izmena: 22.01.2010. 20:23:20 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
ilija7777
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 25.01.2010. 16:17:17 »

Meni ne da da glasam  Shocked
Svejedno.
Mislim da je film debilan u celini i celosti.
Mnogo volim sf, specijalno post-apokalipticni, ali ovo je preterano. Viggo glumi kao da su ga necim ucenili pa mora da odradi. Storytelling je mnogo los. Uostalom, sta ima tu da se prica. Get eaten-don't get eaten, bla bla. Propast od filma.
Sačuvana
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 13.05.2010. 15:27:11 »

Film je fantastičan!
Nemam tu još mnogo da dodam, sem dve sitnice, koje su mi zasmetale. Prva je ona scena, kada Vigo ostavlja za sobom svoju ženu (figurativno) tako što skida prsten i ostavlja ga na mostu. Druga je što je film toliko prepun "trilerskih" obrta, da na kraju nisam bio siguran da li je završetak takav kakav je, ili ponovo sledi preokret (naravno ovo je pozitivna ocena, iako na prvi pogled izgleda drugačije).
Jedan od retkih filmova koji očaravaju i glumom, i scenarijom, i pričom, i fotografijom, i ambijentom... ma sve je savršeno!
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 13.05.2010. 18:46:42 »

knedla u grlu tokom gledanja filma
odgledah ga opet pre neki dan
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 13.05.2010. 22:24:37 »

Dosli ste mi kao podsetnik da sam zaboravio odgledati film. Valjda za vikend uspem. Cak sam i zaboravio dal sam poskidao bolju kopiju u jurnjavi za novitetima.
Sačuvana

S verom u Boga
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 06.10.2010. 08:47:08 »

pre par dana odgledah film i imam i dobro i lose misljenje o filmu jer bo po meni ima nekoliko mana.
sve gore navedeno i filmu beznadju i ostalom stoji,ali ocekuje se da covek za desetak godina koliko sve to traje barem nauci neke stvari a ne da se ponasa kao neko ko je tek juce upao u svo to desavanje. u svakom slucaju prica je dobra ali neke stvari ne bi trebalo  da budu bas tako banalne i na ivici
a i sto neko rece nada na kraju,pa ja je bas nesto i ne vidim samo produzetak patnje ali i to je prezivljavanje valjda.
a samo prezivljavanje po meni malo vise pomera granice morala i onoga sta se mora a sta ne da se prezivi
ocena od mene dobro ipak ima neki smek koji me je drzao do kraja gledanja istog
Sačuvana
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 06.10.2010. 10:06:36 »

Kraj mi izgleda skroz nesuvislo,hepiend na totalno uništenoj planeti,ostalo podseća na on the road movies
iz 70`s i malo MAd Maxa kao začin,da nisam pogledao Book  of Eli rekao bih da je ok.
« Poslednja izmena: 06.10.2010. 10:09:50 od plotz » Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 26 upita.