SF tim
* 24.10.2020. 00:21:55
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 0

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dorian Grey  (Pročitano 5903 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 02.01.2010. 12:17:08 »

Dorian Gray (2009)

Besmrtnost, vecna mladost, vecni provodi, vecno biti glavna faca Londona i ostale dosadne gluposti...

Jos jedna ekranizacija Oskar Vajldove gotske poluhoror drame, koja se moze hladno svrstati u Mistery zanr, sa par dobrih horor elemenata.
Elem, radnja, za one koji nisu citali/gledali ovaj klasik ide ovako...

Mladi i lepi Dorian nasledjuje dedovo bogatstvo i seli se u London.
I kao takav odmah zapada u oko Londonskom kremu. Htedoh napisati Londonskoj kremi, al onda bih reskirao da neko pomisli da je u pitanju nova Niveina krema za "vecnu mladost", ili mozda cak i neki specijalitet ondasnjih slasticarni, a ne oni bolesni, truli i dekadentni milioneri koji ne znaju sta bi sa sobom sem da vise po svojim viktorijanskim kucerinama u Londonu, prave balove, i ostale zurke da se na istima takmice ko moze vise podici nos u nebo, probijajuci cak i Klarkov pojas i usput da prodaju najboljem i najbogatijem zeniku svoju kcer, sve pod plastom "da bude bogata"... o sreci niko nis ne spominje. Nju kompenzuju mladi i stari, udati, ozenjeni, devojke i momci po tamnim i skrivenim sobicama tih ogromnih kucerina, kraduci malo od iste, uz vrele uzdahe...

Naravno, odmah stice nazovi "prijatelje", koji ce njegovu naivnu i pomalo "seljacku" personu uvoditi mic po mic u Londonsko krem drustvo. Evidentno je da se one dekadentne babetine, koje furaju da imaju i dalje 20 godina, packaju tonama kreme da bi dobile one blede snobovske "boze me sacuvaj" face. Majkl Dzekson, pokoj mu dusi, je bio amater za te kreature snobizma. Znaci, odatle izraz "krem" drustvo. Od baba kremasica. Sad kad smo i to rasvetlili, idemo dalje.

Jedan od tih prijatelja, slikar Bazil, ima homoseksualne afinitete ka mladom lepotanu, koje uspesno kontrolise.
I kao produkt toga, nacrta Dorianov portret, da sacuva njegovu vecnumladost i lepotu.
I zagledavsi se u njega, Dorian prodaje dushu onome cije ime se ne spominje da zauvek ostane takav...
Drugi mu nazovi prijatelj, ser Henri, uzima ga pod svoje, upucujuci ga u sve tajne dekadencije, zla, ljudske zlobe i igrica iste, orgijanjem i bancenjem.

Bez obzira sto se lepotan zaljubio u lepoticu, i dete joj "pristavio", on, kao mladi Luk Skajvoker ipak podleze carima tamne strane, ostavlja je i baca se punim gasom u raskalasnost, orgijanje, zavodjenje slobodnih i tudjih devojaka i njihovih majki.
Njegovim carima niko ne moze odoleti, a njegova bezobzirnost i ravnodusnost i pokvarenost probijaju sve granice ljudskog ponasanja...

Ali... dolazi vreme naplate....

Kolin Firt u ulozi pokvarenog lorda Henrija sasvim dominira filmom, na sta pretenduje naravno i glavni glumac donekle i sustizuci Kolina.
Firt svojom glumom, a Ben Barns (Dorian Grej) svojom pojavom. Kao da su oziveli lutku Ken i ofarbali je u crno.
Doduse, u orginalnom Vajldovom romanu (koliko ja znam) Dorian i jeste plav....
Inace, film ne prati bas verno radnju romana, tako da se ne zbunite kada naletite gledajuci ovaj film na odredjene "nekompatibilnosti"... shvatite film kao blagi "apgrejd". Moj kont je da bi Kianu Rivs (baja sa mog avatara) mnogo, mnogo bolje odradio Doriana. Ako nista, ne bi dozvolio glavnom sporednom liku (Colinu) da svojim nesumnjivim talentom dominira tamo gde ne treba.

Ipak, film je dopadljiv i jako gledljiv.
Nema bespotrebnih scena niti razvucenih gluposti. Sam "storyline" tece glatko, kao podmazan bez "iskakanja"...
Ono malo, znaci malcice hororcica sto se pojavljuje u filmu je prikazano iskljucivo kroz Dorijanovu interakciju sa platnom, tj svojim portretom u kome se isti menja, preuzimajuci njegovo starenje, kao i pokvarenost i zlobu na sebe.
Najupecatljivije horor scencice su na kraju, kada se platno otkriva.

Nista spektakularno, nista da vas najezi, a na Hack and slash zaboravite, jer niti ga ima, niti mu je mesto u filmu.

Gluma glumaca je izvrsna, scenografija takodje. Gotika u pojedinim scenama, narocito Dorijanove kucerine je bas onako izrazajna... rezija je solidno prosecna, a muziku nisam ni primetio...da ne valja, sigurno bih je skontao, ovako mogu samo da zakljucim da je nenametljiva.

Sve u svemu, debela preporuka.

IMDb eksperti
http://www.imdb.com/title/tt1235124/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=dY93VUQSMo4
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 01:04:21 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 02.01.2010. 21:25:54 »

Ovo ću morati da pogledam. Knjigu sam čitao davno i jako mi se dopala, baš me interesuje kako su to pretočili u film.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.029 sekundi sa 26 upita.