SF tim
* 15.12.2019. 10:02:33
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 2 (100%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Mutants  (Pročitano 3105 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 31.12.2009. 13:24:36 »

Mutants (2009)

Bilo kuda, Zombi svuda. Pa cak i u Francuskoj.

Kada sam prvi put cuo onu pesmu "I am your KiKi clown", valjda sa reklame KiKi bombona, odmah mi se stvorila vizija mase zombija kako se teturaju ulicom i slozno u glas pevaju spomenutu stvar. Zasto mi je ta slika u glavi, nemam pojma...

U zadnje vreme smo svedoci poplave kvalitetnih zombi ostvarenja. I to onih koji polako silaze sa mainstream putanje i podzanrovski se jos vise "ukopavaju", tako da se prilicno jasno kristalise pod-pod zanr horora, i to zombi-drama (kao i zombi komedija).
Najblistaviji noviji predstavnici zombi drama su svakako Carriers i narocito Zombielend. A sada imamo i ovaj Mutants.

Jos jedna velika koncepcijska razlika u pod definiciji zombi podzanra je svakako i vreme od kontakta sa virusom do besnila.
Mislim da nema potrebe objasnjavati da je svaki zombi film, tj pocetak svakoga na isti kalup (inace i ne bi bio zombi film, zar ne?) ... Neko bude inficiran nekim virusom, pa zarazi drugoga, pa zajedno zaraze sve zivo a oni par prezivelih im se u njihovom besnilu cine lanc paketi ili oval pecenja... Znaci, onako besni love ljude, nezarazene da ih ruckaju... (sada bi Mr Hanibal Hektor preporucio "ljudska dzigrica dinstana na luku" kao i nekom svom filmu, mislim da je Red Dragon) Smile

...ajd, samo pridji.....pridji ako smes, zombi glupi......

Dakle, ta razlika u brzini obuhvatanja besnila inficiranog moze biti momentalna (kao u sjajnom 28 weeks later, gde zombi nije ni ugrizao zrtvu, a ista se vec pretvorila u zombija... nije cudo sto je americka vojska onako ladno usetala u London kad su skoro svi zombosi pokrepali od gladi ili prozderali sami sebe) a moze biti maratonsko-penzionerska, kao u ovom sjajnom ostvarenju.

I bas to dugo vreme pretvaranja inficiranog u besnu krvozednu dzukelu daje nam platformu za jednu lepu i dirljivu ljubavnu krmenadlu-dramu koja ce neznijim dusama pokrenuti talas suza niz ledja, a onim okorelim survavjerima izazvati lupananje dlanom po celu uz uzvike "glupaco", "ubij ga", "bezi" i slicno... a evo i zasto.

Infekcija je izbila, jel da, i mlada bolnicarka sa svojim ljubljenim se hvata noge... njihova saputnica je profi vojnikusa i vodi ih kao u nekakvu vojnu bazu u planinama (mislim da su Alpi u pitanju)
Naravno, usput se ljubljeni inficira, i ona ga ne ostavlja, nego zeli da ga , u ime ljubavi, jel da, izleci. A ima i adut, jerbo njena krv je imuna...

I tako nalazi u sred sumetine neko ogromno zdanje, verovatno neka velika bolnica, gde se smesta i pristupa lecenju svog draganog.
Kada uoci prelete helikoptera te baze, hvata se radio stanice i zahteva evakuaciju... ostalo joj je samo da ceka.

...ljubavi, dodji da mi istrljas ledja...

Navikli smo da je evropska produkcija zadnjih godina bas, bas odradila kvalitetnog posla. Ni ovaj film nije izuzetak, jer sve na istome "stima".
Naravno, nije nista grandiozno kao kod americkih produkcija, ali, kao i u ostalim "made in EU" filmovima, prepoznate momentalno sav smek i sarm kinematografije nase stare dame.

Hack and slash scene su u ovom podzanru horora neizbezne, tako da ni ovo delo nije izuzetak...
Ipak, sustina filma jeste zombi infekcija i zdranje ljudova, a ne Kosovka devojka nad ranjenim junakom.
I ovde su EU majstori pokazali sav svoj talenat i kvalitet. H&S scene jesu po defaultu grozne, u svakom filmu, ali ovde su ih uspeli apgrejdovati na realan, i mozda pretenciozno govoreci, i umetnicki nivo.
Mislim, koliko se moze naci estetike u sceni gde glavni baja mokri krv i urlice od bolova? E pa moze, verujte...

Sam horor u filmu, ako izuzmemo H&S koji vam malo pomalo boji ekran u crveno, je prikazan upravo kroz tu gradjevinu na koju nailaze.
Rezija me upravo savreno uspela najeziti, i pod kozu instalirati mini generator iste te jeze koji je udarnicki sljakao celi film.
Pusti hodnici, velike sobe, sale... a ovo necete verovati... kada je uspela pokrenuti struju u zgradi, jeza se intezivirala.
Mislim, treba biti sa kamerom majstor pa da vas najezi osvetljena ogromna zgrada u sred bespucja Alpa...

...jesam ti rekao da mi ne stavljas toliko kecapa na pomfrit....

Glumci su besprekorno odabrani, i izneli su svoje uloge onako "ljudski", iako ostaje nejasno njihova medjusobna interakcija (sporednih likova).
Mada, ne smeta...
Muzika dobra, scena upravo fantasticna, rezija spomenuto odlicna... sve je na svom mestu.
Da su malo vise dresili kesu, dobili bi smo pod nos jedno istinsko remek delo zombi drame, ali EU produceri moraju da broje svaki cent, za razliku od holivudskih megalomana.
Kako god, i ovako je film itekako vredan vase paznje.

Apsolutna preporuka.

IMDb (niza ocena nego sto film zasluzuje, opet dokazuju da nemaju pojma, i da su ljubomorni na EU)
http://www.imdb.com/title/tt1146320/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=tEw_qaFCk94
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 01:14:18 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 15.05.2011. 11:43:42 »

Za mene prosek sa tendencijom na gore.Prikaz je uradjen odlicno tako da nema potrebe da bilo sta komentarisem.Opet se ponavljam ali je za mene francuska kinematofrafija rame uz rame sa Holivudom.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.