SF tim
* 08.12.2019. 11:01:32
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 10 (45.5%)
Dobro - 8 (36.4%)
Osrednje - 1 (4.5%)
Loše - 3 (13.6%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 22

Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Avatar  (Pročitano 34702 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 19.12.2009. 01:46:17 »

Upravo se vratih iz bioskopa pa k'o velim da napišem utiske dok su još sveži. Pre početka prikaza, DISCLAIMER:

• Ja uopšte nisam neki veliki filmofil, naprotiv
  • Ne znam kako se pišu prikazi filmova
  • Ne oduševljavam se specijalnim efektima

Tako da imajte u vidu da moje mišljenje verovatno treba uzeti sa dozom rezerve.

Najkraće rečeno, čulni utisak je  sta? .
Ako uspete da prevaziđete taj čulni utisak (što je, ruku na srce, baš baš teško), ima prostora za analizu.

Radnja:
Na planeti po imenu Pandora ima svega i svačega, između ostalog neke mnogo retke i skupe rude. Koju bi zla korporacija da eksploatiše. Ali ima i domorodaca (velikih i plavih) i silesija neprijateljski raspoloženih živuljki, koji ne vole da im se planeta kopa. Pa je korporacija smislila (uz pomoć naučnika, koji su inače u ovom filmu dobrice) da napravi tela koja liče na domoroce - avatare, a kojima će upravljati naučnici. Sve u svrhe a)uspostavljanja relativno prijateljskih odnosa sa domorocima i njihovog ubeđivanja da se dislociraju i b)kolateralno, naučnog istraživanja. Sticajem raznih okolnosti, jednim od njih neće upravljati naučnik, već bivši marinac u invalidskim kolicima. Sticajem još raznih okolnosti, dobiće pristup u jedan klan domorodaca. Dalje već možete da pretpostavite.

Priča je u suštini reciklaža raznih već viđenih elemenata (nevoljni heroj, izdaja, sukob lojalnosti, priroda vs. tehnika i manje više sve što vam može pasti na pamet) ali nema nekih velikih rupa. Ako izuzmemo činjenicu da vam je posle prvih petnaest minuta sasvim jasno, bar u glavnim crtama, kako će stvari teći do kraja. Takođe, radnja je malo spora, ali verovatno ima veze sa željom da se prikaže što više čudesa, a i sa željom da ništa slučajno ne ostane nejasno. I jedno i drugo verovatno ima veze sa tim što su se očigledno jako trudili da film ostane u okviru 12 ili čak PG oznake.

Gluma je takođe mogla da bude i bolja, za te pare. Mada, moguće je da su sve pare slupali u specijalne efekte pa im nije ostalo mnogo za glumu. Likovi su uglavnom prilično stereotipni - naučnici-zaluđenici, zli biznismeni, surovi vojnici. Nema nikave dileme ko je ko i čemu služi. I njihovi međusobni odnosi se takođe svode na odnos između tih stereotipa. Muzika je malo "tribalna", malo "herojska", u skladu sa raznim momentima radnje, bar u ona tri momenta kad sam uspela da je primetim. Režija je valjda dobra, pojma nemam kako se to ocenjuje.

E ali...
To sve nema nikakve veze, jer film toliko, sasvim doslovno, lep i vizuelno upečatljiv, da vam mozak blokira posle prvih 20 minuta i svi ovi gorenavedeni momenti jedva da imaju snage da se povremeno probiju. Vrlo povremeno. Svih dva sata (od dva sata i 20 minuta) bukvalno blejite kroz one naučare k'o tele u šarena vrata i u gotovo potpunom zabezeku. Od lepote. A i od tehničke izvedbe. 3D tehnika je mnoooooooooogo napredovala od mog prethodnog susreta sa njom (a to je bilo u nekom delu Strave u ulici brestova negde u osnovnoj školi) da mi par puta malo falilo da mahnem rukom da oteram insekte i tako neke leteće sitnice. U principu, treća dimenzija mnogo više dolazi do izražaja u sporim kadrovima u zatvorenom prostoru, kao i u silnim pejzažima i prirodnim lepotama Pandore (čije je prikazivanje, izgleda, u stvari osnovna funkcija filma), nego u scenama jurnjave i borbe, koje su uglavnom dvodimenzionalne. E da, taj 3D povremeno izaziva i malo vrtoglavice.

Još jedna završna opaska: Sigurni Viver je jedina (meni) poznata faca koja glumi u filmu. Međutim, bez obzira na to što je verovatno najbolje odglumila, mislim da je film mogao da prođe i bez nje. Prosto, ona sama već nosi toliko referenci (od Gorila u magli do Aliena) da predstavlja opterećenje za film koji pretenduje da postane referenca za sebe.

Iako neće izmeniti vaš život (ako nemate između 5 i 12 godina), apsolutna preporuka (ali u bioskopu, po mogućstvu u 3D varijanti).

Moj glas u anketi ide za "dobro" pošto je priča ipak previše jednodimenzionalna.  Very Happy

IMDB:
http://www.imdb.com/title/tt0499549/

Trejler:
http://www.youtube.com/watch?v=d1_JBMrrYw8
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 01:52:40 od dan555 » Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.12.2009. 02:03:28 »

Sad vec moze  da se nadje na rapidu al prevod je jos pre nekoliko dana postavljen i vec od strane urednika obrisan. Isto cu uraditi sto i Svetlost, hteo sam jos veceras u bioskop al ostaje za vikend.

Sačuvana

S verom u Boga
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.12.2009. 03:01:51 »

Gde si gledala film? I koliko te je to zadovoljstvo koštalo?
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.12.2009. 03:32:41 »

Posta ti se nepikaju redovi i pasusi u prikazu, ono sto si duplirala brisi. Laughing Laughing
Inace cekam film sa dobrim kvalitetom a usput mozda odem i do biJoskopa da ga u 3D dozivim.  Laughing Laughing
Sačuvana
Goran Skrobonja
pripravnik

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.12.2009. 10:06:42 »

Napisao sam ono što mislim o Avataru na http://www.goranskrobonja.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=14&Itemid=35 . Zanimljivi su komentari...
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.12.2009. 10:12:15 »

Gde si gledala film? I koliko te je to zadovoljstvo koštalo?

U Roda Cineplexu (u sali 1 je 3D a u nekoj drugoj 2D varijanta), karta je 400 dinara.
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 20.12.2009. 02:03:41 »

Ja planiram da ga gledam u Koloseju u 6D expand verziji. Iliti ce da mi vibrira sediste kad se pomera ekran  Laughing
« Poslednja izmena: 20.12.2009. 11:40:21 od Tanjica » Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 21.12.2009. 09:08:57 »

Ja planiram da ga gledam u Koloseju u 6D expand verziji. Iliti ce da mi vibrira sediste kad se pomera ekran  Laughing

Hmmm, šta misliš, da li će to sedište moći da se mrdulja kad ja sednem???
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 21.12.2009. 10:42:08 »

Ma moci ce. Samo napred probaj. Wink
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 21.12.2009. 15:15:27 »

Crying or Very sad Samo snimak iz bioskopa na Rapidu ... Crying or Very sad

I onako film vredi samo videti u bioskopu u " 6D expand verziji"  Shocked grrr Crying or Very sad ... priča je "plitka"  Rolling Eyes ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 21.12.2009. 16:34:08 »

Evo šta moj drug Goran kaže o Avataru:
Zašto je Avatar veliki film - 17.12.2009.

Pa, pod jedan, zato što se ovakvi filmovi više ne prave. A postojalo je vreme - čitava decenija - kada su se pravili i kada je filmsku publiku Holivud toliko razmazio da sve decenije koje su potom usledile deluju kao bedni antiklimaks. Naravno, govorim o osamdesetim, godinama kada smo malo-malo bili zasipani filmovima kao što su Zvezdani ratovi #2 i #3, Blejd Raner, serijal Indijana Džons, serijal Povratak u budućnost, Kronenbergova Muva,  te tri velika filma samog Kamerona - Terminator, Tuđinci (Osmi putnik #2) i Ambis.

Pod dva, zato što je u filmu ostvarena savršena ravnoteža između aktuelne i legitimne, globalno značajne ekološke poruke i šarmantnog i osvežavajućeg odsustva političke korektnosti (Sigurni Viver koja puši k'o Turčin - TO se u današnjim filmovima više ne viđa) te pljuckanja po američkom imperijalizmu (što je takođe praktično protetano iz Holivuda od objavljivanja rata terorizmu naovamo).

Pod tri, zato što je Kameron opet uspeo da napravi film koji traje duže od dva sata, a da se to ne oseti i da publika u sali ne počne da se vrpolji, tekstuje sa mobilnog ili napušta projekciju: posle Avatara znate da niste bezveze dali novac za kartu.  Naprotiv, već razmišljate kada da je ponovo kupite, samo sada za 3D verziju.

I pod četiri, naravno, zato što se teško može zamisliti savršenija produkcija od ove. Nekako zamišljam da bi prvi zvanični World of Warcraft film morao ovako da izgleda.  I premda ima osnova za sprdanje u Saut Parku gde su Avatara nazvali Pleše sa Štrumpfovima (Dances With Smurfs), ne treba zaboraviti da se po pravilu parodiraju samo uspešna i velika dela - inače parodija nema nikakvog smisla. Kompleks Amerikanaca zbog istrebljenja domorodaca koji je nekako zaturen u holivudskoj hiperprodukciji još od kratkog hajpa Plavog vojnika i Malog Velikog Čoveka, te Kostnerovog oskarovskog Pleše s vukovima (mala digresija: distributerski prevod Ples sa vukovima je, naravno, pogrešan, pošto je posredi indijansko ime koje se sastoji od glagola - dances - u trećem licu jednine i opisnog nastavka, poput čuvenih ratnika Uzima skalpove ili Ispija vatrenu vodu), u Avataru je ponovo izbio na površinu. "Kad ti treba nešto na domorodačkoj teritoriji, najbolje je da od domorodaca napraviš neprijatelje, tako da nemaš grižu savesti kada ih budeš pobio ili oterao odatle", kaže otprilike protagonista Džejk Sali. Kameron je smatrao kako je došlo vreme da podseti svoje sunarodnike na tu maksimu koja je bila okosnica američke politike od prispeća Mejflauera na istočnu obalu kontinenta.

Međutim, politika na stranu, Avatar je ujedno i "slatkiš za oči", CGI efekti su bešavno uklopljeni u živu akciju, scenario je takav da pritiska prave dugmiće u dušama gledalaca u pravim trenucima i zbog svega toga treba skinuti kapu pred Kameronom. Možda ima neke istine u tome da je on snimio Titanik samo da bi zaradio dovoljno para da bi mogao da napravi ovaj film, i možda je Avatar - kako kaže Joca Ristić - Osmi putnik #2 izvrnut naopako, ali svakako je u pitanju veliki film i ostvarenje kakvih je premalo u ovo sumorno doba za ljudsku rasu i čitavu planetu.

Za vikend, odoh ja da to ponovo vidim u tri dimenzije... ako taksisti i kamiondžije prekinu sa štrajkom.

Komentare možete da vidite kod njega na                      www.goranskrobonja.com/
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 21.12.2009. 19:08:44 »

Ispravka: Film je samo u 3D, a ne u 6D expand  Crying or Very sad
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 22.12.2009. 01:43:14 »

Veceras sam imao dozivljaj ponovljenog detinjstva. Jednom sam kao mali stavio 3D cvikere iz novina da pogledam sliku u politikinom zabavniku i to je to.

Avatar, kakavo ushicenje za mene. Sem par slicica koje sam video to je sve, prikaz nisam namerno citao.
Zeljan neceg novog to sam i dobio. Privikavanje na cvikere kratko je trajalo, uzitak  je trajao do kraja filma. Primetio sam, da traje dugo al na tren i opet sam bio sav prozet radnjom filma.

Za mene je osnovna ideja filma fenomenalna (nju ovde izostavljam). Ujedinjenje u nesrecnim trenutcima je dokazano i u prirodi, u slucaju pozara zivotinje se ne napadaju. To da uvek treba stvari gledati iz nove vizure, posle promesati sa starim gledistem, znaci da smo sirokopojasni.
Ja sam posle projekcije bio pun divnih utisaka i emocija.

Moram za kraj priznati da sam sokiran sa danasnjom decom i njihovom kulturom. Tone prosutih kokica, flasice, papira, sve pobacano, stalni zamor i kuckanje mobilnim. To je ruzan utisak o nama na kraju. Sve to mi ipak nije odvuklo paznju od filma jer me rezija i 3D varijanta odvukla do platna.

Iskreno potrcite do bioskopa dok ovaj Danov sneg ne zaveje, kad otopli bar malo ja cu da trazim sunce da stoji u zaglavlju, evo i prsti se zaledise.
Sačuvana

S verom u Boga
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 22.12.2009. 02:50:38 »

Da iskoristim trenutak. Jedno pitanjce: Da li vama preko ekrana padaju mala plava sunca dok ste na topicima?
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 22.12.2009. 02:58:53 »

Evo i ja sam gledala film veceras.
Sto se tice vizuelnog utiska: Film je bez premca!!! Jos dugo posto sam izasla iz sale adrenalin mi je jurio organizmom. Muzika odlicna, a 3D dozivljaj nezamenljiv. Sve u svemu kao da su animaciju radili neki likovi kojima je stalan posao da prave igrice za X box, sto je super jer sve izgleda fenomenalno i savrseno, dizajn vanzemaljaca i njihovog sveta je neverovatan. Kada vidite da voda i kosa izgledaju prirodno onda vise ne treba nista reci.
Likovi su dopadljivi i lako je vezati se za njih. Posebno bih istakla devojku koja je dala glas glavnom zenskom liku (Zoe Saldana to je ona nova Uhuru) i koja je to uradila zaista odlicno.
A sada losa stvar:
Na zalost film je toliko orjentisan na animaciju da su negde usput zaboravili da i prica treba da bude dobra i jaka. Mene ovo podseca na Pokahontas u svemiru. Na par mesta prica je nategnuta i prilicno predvidiva, a osecaj vec vidjenog u nekim drugim SF filmovima i pricama je tu skoro stalno. Rolling Eyes

Naravno da je obavezno da se film pogleda. Ipak je ovo na neki nacin prekretnica sto se tice savrsenstva dizajna i animacije. To jednostavno ne treba propustiti.
« Poslednja izmena: 22.12.2009. 11:52:44 od Tanjica » Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.709 sekundi sa 26 upita.