SF tim
* 28.10.2020. 23:36:16
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (25%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 2 (50%)
Loše - 1 (25%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Box - Kutija  (Pročitano 17351 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 18.12.2009. 01:05:07 »

The Box - Kutija (2009)

Film je urađen po priči Ričarda Medsona "Dugme, Dugme" (Button, Button), koja je osamdesetih godina prošlog veka ekranizovana u jednoj od epizoda Zone sumraka. Ovaj put režiju i scenarijo je uradio Ričard Keli.

Mladom bračnom paru neko zvoni na vrata u pet sati ujutru. Kada žena otvori na svom kućnom pragu pronalazi paket u kome se nalazi drvena kutija sa dugmetom koje je zaključano pod staklenom kupolom i porukom da će ih u 5 časova popodne posetiti izvesni gospodin Stuard. Žena odlazi na posao i saznaje da je njena katedra na univerzitetu ukunuta i da će izgubiti posao. Muž, koji radi u NASI, saznaje da nije prošao test za astronauta i takođe gubi posao. U 5 sati, kao što je i obećao, dolazi gospodin Stuard i nalazi ženu kod kuće samu. Tada joj iznosi ponudu kojoj neće moći da odole ni ona ni muž, ali po neočekivano visokoj ceni.

Priča je dobra, jer inače ne bi zaslužila dve ekranizacije. Radnja je malo usporena. Dosta stvari ostaje neobjašnjeno i to je ono što mu fali da bi bio zaokružen kao savršeni sf film. Ovako možemo da kažemo da je to napeti psihološki triler sa elementima horora i sf-a.

E sad ono što je najinteresantnije u ovom filmu je to da izgleda kao da je pravljen pre 30 godina. Da nije bilo Kameron Dijaz stvarno bih pomislila da je to neki film iz sedamdesetih godina. Sve na njemu izgleda tako starinsko; od tehnike snimanja (široki statični kadrovi sa malenim likovima, dosta kadrova sa apsolutnom tišinom gde glavni lik, na primer, razmišlja) do kvaliteta snimka (znate već kako su filmovi iz tog doba pomalo zamagljeni), pa preko glume i muzike. Jedino što u ovom filmu ne izgleda starinsko su specijalni efekti. Ne bih da vam spojlerišem film pa neću reći o kakvim se efektima radi.

Preporuka.
Trajler je bezveze, film uopšte nije tako brz.
http://www.youtube.com/watch?v=LVK-hVGqCpo&feature=related
http://www.imdb.com/title/tt0362478/
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 00:53:12 od dan555 » Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 06.01.2010. 23:33:42 »

Odgledao.

Svideo mi se jako. Jeste da je suzan generalno opisala film u tancine, ali svacije vidjenje se razlikuje, pa i moje.

elem, film vas "uvuce" odmah i momentalno. Najvise zarad Dijazove... iznela je ulogu bas, bas super (po obicaju).
Njen muz, glumac, nije odradio po mom kontu ulogu do kraja.. trudio se, al nije to to... budzet i ostale ekonomske kerefeke.

Sama prica je extra...moralne dileme malo previse potencirane...  kontam, pa svako, u nasem okruzenju bi odradio...

to sto se radja zbiva 70 tih, moze hladno i da se zbiva u sadasnje vreme... moralistika ostaje ista. I to bezvezna. Svako bi pritisnuo dugme...ali bas svako, i to za upola manje para.....

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.02.2010. 03:30:31 »

Citat
Svako bi pritisnuo dugme...ali bas svako...
Ne Sale, ne bi! To ti garantujem!
(opet po sebi sudiš o drugima? no no)

Još tokom filma sam razmišljao gde je greška u logici i brzo je otkrio - čim se pomene ubistvo to postaje stvar za policiju. Nema tu nikakve moralne dileme, ubistvo je nemoralno i tačka!

U društvu u kome je novac merilo svega, kao što je američko a sada i naše (lepo smo napredovali od pada socijalizma Rolling Eyes), ovo se postavlja kao moralno pitanje i pretpostavljam da bi se zaista mnogi dvoumili. Slušajući neke oko sebe u 3D životu, ne sumnjam da bi pritisli dugme. Na žalost, takvih sigurno ima mnogo, inače ne bi nam bilo ovako kako nam je.
Ali, moje iskustvo je da je  jednak broj dobrih i loših, s tim da su loši bučniji i vidljiviji. Evil or Very Mad

Kameron mi je toliko delovala neobično u odnosu na druge njene uloge da prosto nisam u stanju da se opredelim da li je dobro odglumila ili ne. Nekako mi ipak preteže na loše. Sad

Cela priča mi je prilično smušena, ima ogromnih rupa u radnji. Samo ono što su isturili u prvi plan su izgurali do kraja. Ako posmatramo samo tu jednu porodicu film ima smisao, sve ostalo je smuti pa prospi.

Ista dilema je opisana i u našem filmu "Klopka" i opšti ton filma je isti kao u ovom.

Od mene ocena loše.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 25.02.2010. 05:51:57 »

Kada im je predstavljena kutija niko nije pomenuo ubistvo. Samo to da će neko u svetu negde umreti.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.02.2010. 15:34:14 »

Hm, paa... ako je nečija smrt posledica njihovog delovanja, to je ubistvo.
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 25.02.2010. 15:42:46 »

Ma ja bi ono dugme tresno bez razmisljanja i to bez dinara. Samo zato da vidim kako jedno dugme koje ni sa cim nije povezano moze da ubije negde nekoga (prethodno detaljno posmatranje kutije se podrazumeva).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 25.02.2010. 15:48:38 »

Već vidim tvoje patnje kad ne nađeš bateriju u kutiji. Laughing
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 25.02.2010. 16:00:52 »

Ali stvarno, kad ne nadjes nikakav daljinski primopredajnik (ili samo predajnik), kako da ne pritisnes dugme, a posle sacekas coveka sa koferom para i pred njim razlupas kutiju da vidis reakciju Evil or Very Mad

Jedino logicno objasnjenje je da ima neki RFID cip koji se aktivira kada ga iz blizine pobudi neki talas na odredjenoj frekvenciji, ali i to zahteva niz lancanih reakcija i dobru organizaciju ubistva, a ne ubistvo iz ljubavi sa dogovorom.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 25.02.2010. 16:04:42 »

Hm, evo sad mi pade na pamet. Recimo, dugme pritiskom nalegne na piezokristal, dobije se malo struje koja aktivira radio-signal, može čak i kratki spoj. Usmerena antena na kolima pored kuće bi primila taj signal bez problema. A sve to staje u samo dugme. Mr. Green
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 25.02.2010. 17:28:34 »

Mr Dan...
Ne namecem bre svoje drugima...

Jel ti imas predstavu koliko si ljudi mozda ubio kupujuci u samoposluzi hleb i mleko?

Toceci gorivo na pumpi, kada je onaj iza tebe cekao red? Pa da ti nisi bio pre njega izbegao bi on onaj sleper koji je profurao na crveno i obmotao mu auto oko bandere?

Efekat leptira....

Svaka nasa akcija nesto uzrokuje u ustrojstvu svega.
Svaka nasa reakcija na istu uzrokuje jos dublje i dublje sve to...a nas ima na milijarde koji svakodnevno vrsimo neke akcije koje se odraze direktno ili indirektno na nekoga...

Znaci, pritiskanjem dugmeta, rizikujes stosta. Ne pritiskanjem istoga, rizikujes isto.

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 25.02.2010. 18:10:15 »

Ne Sale, ti govoriš o stvarima na koje nemamo uticaja, a ovde je reč o baš direktnoj posledici našeg delanja - ako pritisneš dugme neko umire.
To su bitno različite stvari.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 25.02.2010. 19:14:49 »

Nisu.
 Pritiskanjem FIKTIVNOG dugmeta, znaci "filmskog", ti uzrokujes NAVODNO neciju smrt.

Svojim realnim, svakodnevnim akcijama, ti mozes, mozda nesvesno uzrkovati neciju smrt (ili suprotnost, ako si uplatio tiket pre onoga dobitnog)

Ipak, da se vrnemo na datu fikciju dugmeta.

Elem, pritiskanjem istoga uzrokujes neciju smrt. Pa sta?
Moralnost istoga se ogleda samo u poznatoj okolini.

Pazi sad... pritiskom na dugme (recimo) uzrokujes smrt nekog jadnika iz Etiopije.
Ionako bi mandrknuo od gladi.

Pritiskom na dugme uzrokujes smrt nekog debeloguzog amera ili svabe, prebogatog lika koji i ne bi znao sta ga je snaslo??

Pritiskom na dugme prelomis u sebi svoje merilo morala, koje uopste nema kompetencije u nasem svetu/ okruzenju postkomunistickom i izjahanom.

Pritiskom na dugme resavas sve svoje zivotne, egzistencionalne probleme, kao sto si resavao neciju sudbinu ne uplateci "za gladne afrike"

Na kraju, pritiskom na dugme se definises ne kao moralna/nemoralna osoba, nego se definisis koliko imas hrabrosti za to.

Znaci, ponudjeno dugme nije isto ka svakome.

Lako je bogatom ameru ili svabi da glumi moral i cojstvo, da ga sa gnusanjem odbije kad mu je zivot linearno odredjen u zivot dostojan coveka.

A to isto dugme, da ponudis nekom jadniku iz Etiopije ili sta ja znam koje sirotinje, gde ljudi odumiru od gladi?

Pazi, ja sam pritiskao "dugme" kad god sam priliku imao. I to dugme puske, nisaneci u meso. A ne za milion dolara, nego zarad ideologije, osecanja pravde i tako...

Tako mogu i ja da naebem, da neko pritisne dugme sa mojim imenom. A pritiskali su.

Znaci, da rezimiram... ja se ne bih ustrucavao ni sekunde. Cak rizikujuci da je posledica pritiskanja meni ili mojoj deci namenjena.

Smatraj me time losim covekom, ili nemoralnom osobom, ili kako god zelis, ali ja bih.
Ja bi stisnuo petlju.
Za milionce dolara, bih.

Ionako za neku malu sumu picim kombi kroz gradsku guzvu, rizikujuci da satrem nekog pesaka.
A ne svojom voljom, nego "efektom leptira"...

Sudbinom odredjen... Smile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 26.02.2010. 11:54:02 »

nejasno nejasno nejasno Ovo mi nije baš jasno, neću valjda morati da odgledam film ...

Baba bi, možda, pritisla dugme iz radoznalosti ali nikad ako bi znala posledice ...

Druga je priča šta bi moglo biti, a ne mora ... Recimo: šetam ulicom, pozli mi i padnem, tip skrene da me ne pregazi i pogine. To nije razlog da se ja zatvorim u kuću i ne izlazim. Ne mogu sebe optužiti da sam to namerno ubila čoveka.

Sasvim je druga priča: znam da će neko nastradati ako ja učinim nešto. To već ne dolazi u ozir ! Ne bih nosila na duši ni Pigmeja koga bi tako ubila ! Sama pomisao me plaši ... Ni za sve pare na svetu !
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 26.02.2010. 17:01:50 »

Dodje foler sa dugmrtom i kaze stisni i neko ce mandrknuti. Onda otvori kofer para. Ti vidis da je to samo dugme i kontas kako ce to iko umreti ako pritisnes nesto sto nije spojeno ni sa cim, a kamoli sa mozgom.. Smile

Mislim, ja bi ga stisnuo bez sekunde dvomisli. I uzeo kesh

Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 26.02.2010. 17:27:21 »

Nema šanse !

Po meni je poštenija varijanta da mi daju lovu da nekog upucam. To mu dođe kao poštena isplata za naručen rad  Twisted Evil

Bolujem od empatije - uvek zamišljam sebe u koži žrtve - i u ovoj priči ... zamisli da JA budem ta koja ni kriva ni dužna stradam da bi se neko koga i ne znam obogatio !!! ???  Shocked Nemam problema sa samoodbranom i ne mogu da se zakunem da ne bih "poklekla" i opljačkala nekog ... ali opisana situacija gadno smrdi na klasičnu Faustovsku dilemu sa moralističkom poukom (Bljak! i na dilemu i na moje objašnjenje  Rolling Eyes )

Deda se slaže sa tvojim stavom ...  Rolling Eyes Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.04 sekundi sa 26 upita.