SF tim
* 04.06.2020. 16:55:22
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Grafologija  (Pročitano 43854 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 24.11.2009. 06:08:38 »

Preturah nešto po knjigama kad mi ispade brošura o grafologiji.
Neću vas pitati da li verujete u nju jer em nismo teletabisi em nauka ima prilično čist stav o njojZI.
Polje kojim se bave grafolozi je utvrđivanje autorstva nekog teksta. Poredeći dva ili više rukopisa mogu da otkriju da li ih je pisala ista osoba. Tu se otprilike završava grafologija kao nauka.
Nešto kao "siva zona" su elementi rukopisa koji mogu da ukažu na značajne psihijatrijske probleme. Iskusni klinički psiholozi mogu da kao pomoćni metod koriste i grafologiju jer se smatra da rukopis može da ukaže na postojanje teške bolesti psihe. Ovo, koliko je meni poznato, nije priznato kao dijagnostički metod i primenjuju ga veoma retki psiholozi.

Najpopularnija primena grafologije je pogađanje crta ličnosti (iliti karaktera) autora teksta, a za to nema osnova u naucli. Sve se svodi na lično iskustvo u primeni sopstvenih sistema pojedinih psihologa. Neki mogu biti prilično uspešni ali nikako na nivou verifikovanih metoda.

Moje iskustvo u "čitanju" rukopisa je da čak i potpuni laik uz malo truda i razmišljanja može da "ubode" nečije osobine čak u 2/3 slučajeva. Nisam se bavio grafologijom nego me samo interesovalo kako se to radi. Pročitao sam samo jednu, i to prilično staru, knjigu - "O rukopisu" Klagesa. Znaci se, po tom autoru, čitaju toliko logično da je vrlo lako shvatiti šemu i primeniti je u praksi. Dovoljno je malo vežbati na poznatim osobama i sklopiti sopstvenu šemu. Ako se tome doda i poznavanje uticaja muško-ženskih hormona na sekundarne polne oznake i, posledično, karakter svih nas, pa se to (sek. pol. oznake koje su vidljive) ukrsti sa analizom rukopisa, može se na prvi pogled steći, često, prilično tačan utisak o osobi koju prvi put srećemo.

Nekada davno sam zabavljao društo analizirajući rukopise i često sam pogađao (ali bez trikova tipa priče koja je za sve nas ista). Veoma često, naravno, sam i omanjivao, ali sve je to bila igra pa je i to bilo zabavno.

E sad, dešavalo se i da potrefim osobine potpuno nepoznatih ljudi. Kao što većina zna, radio sam u beogradskoj firmi, ali radno mesto mi je bilo u PA. Zbog toga sam poznavao vrlo malo ljudi u firmi. Jednom dođem po neka dokumenta i na zidu vidim proglas novog generalnog direktora. Zabuljim se u njegov potpis i izdeklamujem njegove najznačajnije karakterne osobine. Kolege mi potvrde da je baš takav. Very Happy

Mislim da svi koji se potrude mogu da pročitaju najuočljivije znake, dok finese ni profesionalci ne mogu baš tačno da potrefe. Koliko je grafologija u smislu čitanja karaktera neprecizna dovoljno govori činjenica da ni najbolji grafolozi često ne mogu da razlikuju muški od ženskog rukopisa.

Ipak, i "vrišteći" znaci su dovoljni da čovek zna sa kim ima posla. Meni je naročito uspevalo da uočim sebi slične osobe, kao i ekstreme na suprotnoj strani. Kompleksne osobe nikako nisam uspevao da "potrefim".

Brošura koja me je podsetila na sve ovo zove se "Rukopis vas otkriva..." (Uputstvo za brzu analizu rukopisa) od Aleksa Kana, psihologa. Probao sam da izguglam ovo ime ali bata G nikada nije čuo za njega. Pretpostavljam da je u pitanju pseudonim. Rekao bih da je ova sitna knjižica objavljena samo da bi se uz malo truda i love došlo do neke zarade. Na naslovnoj strani je gola ženska pa vi sami procenite da li sam u pravu.
Navedeni su recenzent (nisam skenirao tu stranu), lektor i sl. ali kao adresa izdavača je dat poštanski fah što ide u prilog "zgrtanja love" kao motiva za izdavanje.

Posle Klagesove knjige, ova brošura mi je bila veliko razočaranje. Data su 54 znaka sa vrlo kratkim objašnjenjem, što ni izbliza nije dovoljno za bilo kakvu analizu rukopisa. Može da posluži samo kao zanimacija i to na kratko.

Inače, koliko god sam se, pre mnogo godina, trudio da nađem još neku knjigu na srpskom o grafologiji, nisam uspeo. Zato sam i pazario ovu brošuricu. A sada eto je i vama, da se razonodite i da ovde napišete svoje utiske.

Tekst za analizu treba da se piše bez ikakvih ometanja, žurbe i sl. Treba da se piše u prirodnom položaju za pisaćim stolom, na praznom listu 'artije (bez kockica, linija, tufnica...) penkalom ali kako danas to niko ne koristi, nekim pisalom koje može da ostavi trag različite dubine na papiru. Hemijska baš i nije pogodna za ovu namenu, ali najčešće je u upotrebi pa šta je tu je.
Osoba čiji tekst se analizira ne bi trebalo da zna da će biti upotrebljen u te svrhe, dakle, bolje je uzeti neki ranije napisan tekst.
Dobro je da se napiše desetak redova.

Ako neko želi, može da skenira svoj rukopis, pa da se ovde damo u analizu. Mislim, ako ko sme... Razz Very Happy

* Rukopis vas otkriva.rar (68.14 KB - preuzeto 1307 puta.)
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.11.2009. 09:29:47 »

Citat
Ako neko želi, može da skenira svoj rukopis, pa da se ovde damo u analizu. Mislim, ako ko sme...

Ne smem... waaa
Sačuvana
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 24.11.2009. 10:16:47 »

Zanimljivo, hoću.

Inače, postoji veštačenje originalnosti rukopisa i pravno je priznato i zastupljeno u pravosuđu. Mislim da kod nas čak tri grafologa rade za sudstvo na dokazivanju ne/verodostojnosti rukopisa/potpisa.
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 24.11.2009. 11:53:53 »

Za mene je "ko sme" ubicno bacena rukavica.
Pa da probamo. Mozda se zeznete pa budem bolji nego jesm.

Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 24.11.2009. 13:08:23 »

zanimljivo je da ne stavljas kvacice na c i c Smile
Mrzi te, a? Dan ce da zakljuci da si lenj i neodgovoran, c c c ... Very Happy
Siroka slova verovatno odaju coveka siroke ruke, sto se kaze. A i samopouzdanje.
A stampana umesto pisanih, e to ce vec nauka morati da kaze.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 24.11.2009. 13:37:00 »

Ma nekad sam stavljao, ali valjda kuckanje po netu sa tastaturom English(United states) me natera da ČĆŠŽ pretvorim u CCSZ. Ebig. Valjda je to uticaj tehnologije i lenjosti. Laughing Laughing
Ovo sam tek sad primetio. Mozda stvarno i stavljam, bas cu da pratim ali kad sam ovo pisao jos sam spavao. Skidao sam neke serije do 03.00. jutros pa sam ustajanje pomerio za kasnije. Embarassed
« Poslednja izmena: 24.11.2009. 13:39:40 od Nesa » Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 24.11.2009. 21:40:11 »

Ne plašim se analize, već se bojim blama zbog mog nakaradnog rukopisa. Imam utisak da lepše pišem nogama.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 24.11.2009. 21:56:45 »

Niko ne piše gore od mene, često ni sam ne uspem da pročitam šta sam napisao. Laughing
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 24.11.2009. 22:53:54 »

I ja imam sličan problem.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.11.2009. 23:07:09 »

Ali ti zato lepo crtaš i imaš zlatne ruke za svašta nešto.
Sačuvana

elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 24.11.2009. 23:54:56 »

dedica  Moja generacija se sigurno seca novina-Feljton-( tu je izlazila Barbarela) e pa, oni su imali temu -grafolog- Mangupi iz kancelarije mog oca uhvate jedan njegov dopis i posalju u te novine! Nakon nekog vremena izadje taj prikaz, i za divno cudo vidi ga prvo moja mama i sva se zblane, u stilu -Sta ti je to trebalo?- Jadnik se jedva opravdao da nije kriv! Elem, tumacenje je bilo izuzetno tacno! Inteligentan, ne pridaje vaznost formi,...Rukopis koji je jedino mama mogla da procita, kolege i sekretarica nikad!A bogme ni on sam, ja sam kasnije naucila, posto sam od njega -pokupila- taj nazovi rukopis a moja deca od mene, za razliku od Dilber Dike koji, kao i moja mama pise -kaligrafski-  Mr. Green
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 25.11.2009. 00:04:13 »

Da mi je skener ispravan, videli bi ste nocnu moru i nevidjeni horor.
Naravno, i za mene je izazov "ko sme?" Smile

Elem, mislim da niko, niko na ovom svetu nema ruzniji rukopis od mene koji se granici sa necitljivoscu.

(nekad se i ja zamislim nad svojim starijim skrabotinama, pokusavajuci ih desifrovati....  Embarassed
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 25.11.2009. 00:13:35 »

meni je profesorica srpskog u srednjoj skoli jednom dala keca na pismenom zbog loseg rukopisa(prethodno me opominjala vise puta da to popravim), nije htela ni da cita rad. Tad sam poceo da pisem stampanim slovima i radio sam tako par godina. Onda sam dosao da studiram, uvek me mrzelo da slusam predavanja i hvatam beleske pa mi je rukopis bivao sve gori, onda sam se zaposlio pa olovku nisam ni uzimao u ruke pored tastature. Vrhunac je bio pre par meseci kad sam morao 6 puta potpisivati nalog za podizanje para iz banke, jer sam totalno izgubio osecaj za pisanje pa mi cak ni sopstveni potpis ne lici ni na sta.
Cirilicu pisano ne verujem bih znao sva slova , s latinicom je ok.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 25.11.2009. 00:31:06 »

Shocked Zar svi vi pišete ko moj deda ??? Ovo je neka epidemija ?!?

Ili sam opet izrod ...  Crying or Very sad Ćirilica - ko' iz bukvara, latinica fino ispisana. Ne trebaju mi linije da pišem "pod konac" ravno ...

Jedini je problem što se odmah potpisujem i upisujem iznos u dinarima - pokvarili me čekovi  Embarassed
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 25.11.2009. 01:38:03 »

Tako i moja mama i sestra... sve su učiteljice iste...ccc
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 23 upita.