SF tim
* 02.12.2020. 17:09:52
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 4 (50%)
Dobro - 3 (37.5%)
Osrednje - 1 (12.5%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Moon (2009)  (Pročitano 11111 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 27.10.2009. 16:23:20 »

Moon - Mesec (2009)
Ovo je filmski prvenac, Duncana Jonesa ili Joey-a Bowie, sina Davida Bowie.
Momak nam donosi dah naučne fantastike kakva se stvarala sedamdesetih i početkom osamdesetih.

Zemlja je konačno 'zelena'. Svu energiju koju troši je čista i dolazi sa Meseca u vidu goriva poznatijeg kao He3 (helijum 3). Rudarenje Meseca je u punom jeku. Svi srećni sem jednog jedinog čoveka koji radi tamo gore i oseća se prilično usamljeno. Čeka da mu istekne trogodišnji ugovor sa kompanijom koja iskopava He3 i vrati se svojoj ženi i detetu. Jedino društvo na lunarnoj stanici pravi mu robot GERTY. Sticajem čudnih okolnosti dešava se nesreća koja će Semu otkriti pravi razlog njegove svrhe na Mesecu.

Film je odlična naučno fantastična drama, što će posebno obradovati ljubitelje mekog SF-a, ali neće ostaviti loš utisak ni na one koji su ljubitelji matica i šrafova.
Atmosfera filma je malo usporena. U početku čak pomalo potseća na Solaris, ali kasnije dolazi do obrta gde gledaocu stvari postaju prilično jasne, i u isto vreme ga zgražavaju situacijom u kojoj se Sem nalazi. Čitavom atmosferom dominira veštačka inteligencija robota Gertija koji neodoljivo podseća na Hala 9000 ako izuzmemo ekran sa emontikonima. Doduše Gerti je pokretljiviji i ima sopstvene ruke koje su razmeštene svuda po stanici. Pomisićete da se radi o još jednoj Halovoj reinkarnaciji koja voli da smesti ljudskoj posadi, ali nije tako. Ja bih Gertija volela da imam u svojoj kući (izgleda da će mi on postati najdraži od svih robotića).
Gluma se svela na dvoje, troje ljudi ako izuzmemo Gertija, Sem Rockwell je odradio odličan posao glumeći svog imenjaka. Režija je odlična. Muzika je solidna. Vizuelni efekti su dobri i ne izlaze iz naučnog okvira osim u jednoj stvari. Na početku filma Sem vežba na pokretnoj traci u specijalnoj obući gde se gledaocu stavlja na znanje da one simuliraju zemljinu gravitaciju unutar stanice. Kasnije te obuće nigde nema. Čak šta više, Sem se šeta po stanici u nekakvim pufnastim patofnama, kakve sam ja imala dok sam bila u prvom razredu osnovne, a nema karakteristični moon walk.
Kakva sam zadrta, sad mi je jasno zašto filmadžije ne vole da snimaju tvrdu naučnu fantastiku. Ne vole da se smaraju sa naučnim zezalicama.
Sve u svemu;
Izuzetna preporuka
http://www.youtube.com/watch?v=lhIB0mqbPiE
http://www.imdb.com/title/tt1182345/
« Poslednja izmena: 10.05.2010. 01:01:59 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 27.10.2009. 17:56:20 »

Noćas sam ga skinuo, iako nije bilo prevoda. Ocena na IMDb je prilično visoka pa je to presudilo. Kad, jutros proverim a neka dobra duša postavila prevod. Very Happy
Će odgledam sa zadovoljstvom.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 27.10.2009. 19:54:33 »

I ja, I ja.. SmileSmileSmile

Moram.
Svaka slicnost sa Solarisom, koju je Suzan iskazala, ima da bude odgledana od JA.. SmileSmile

(Inace, padam u trans kad neko spomene (Tarkovskog) Solaris ili Stalker) .
to majka vise ne radja... SmileSmile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 27.10.2009. 21:07:46 »

I ja sam ga skinuo prošle noći. Pod imenom Luna 2112, ali to je taj film samo je sinhronizovan na - ruski Laughing
A titl - kako misliš nema titla? Ja sam odmah našao. Evo ga (samo skinite nastavak txt koji sam dodao radi tipa datoteke).

[priloženu datoteku obrisao administrator]
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 27.10.2009. 21:18:08 »

Titl je postavljen jutros i odmah sam ga skinuo i proverio.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 28.10.2009. 14:49:54 »

Mnogo usporen film. Imam utisak da je sin preuzeo umetnički stil oca. Da Suzana nije napisala da je režiser i scenarista Bouvijev sin, ne bi mi ovo palo na pamet, ali zaista me podseća na pomalo odsutan, iščašen pristup Bouvija.
Ponašanje lika sredinom filma, kada otkrije da nije sam, mi je bilo baš čudno, neuverljivo. Možda je baš to umetnički uticaj oca.

Glavna zamerka filmu je premalo radnje za celi film. Kao da su od (pre)kratke priče želeli da naprave roman ali bez  novih ideja.

Tehnički deo filma je baš tvrda naučna fantastika, na moju radost, i to dobro odrađena.
Atmosfera me veoma podsetila na "Tamnu zvezdu" Karpentera, ali bez humora.

Film je više nego dobar za gledanje, tim pre što je pravi SF.
I od mene preporuka.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 28.10.2009. 16:51:29 »

PristaFio za skidanje. Mislim, film, ne neku tamo... SmileSmile

Znaci, nije tamo sam, Mr Dan?? SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 28.10.2009. 17:15:18 »

Hmmm, i jeste i nije... ali ne u smislu koji bi Tarkovski ubacJo.
Ovo je čvrsti SF.
Nećeš valjda da ti ofiram radnju? Razz Laughing
Sačuvana

yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 28.10.2009. 21:05:13 »

što se tiče filma mene je zadrzao pažnju  od početka do kraja   Laughing
film vredi pogledati
film jeste sporiji ali ne barem meni nije bio dosadan čak naprotiv
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 22.05.2010. 16:06:37 »

Upravo sam odgledao film, i da ne davim - oduševio me! Gluma malo manje, ali zato sama činjenica da je film jedan od onih, koji se mogu okarakterisati kao najjasniji pripadnik naučnofantastičnom žanru, atmosfera i ponovo izvanredan OST Klint Mensela - izuzetno!
Naravno film ima jednu veoma očiglednu logičku grešku (koju su mogli baš i objasniti) i nedovoljno akcije, ali mi je i pored toga uspeo držati u neizvesnosti i prikovanog za stolicu.
Odličan film! Odličan!
Ocena: "Ko nije gledao ovaj film, neka ga odmah pogleda!"
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
Nehnard
Registrovani

kadet

Ugled: +0/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 07.10.2010. 08:24:19 »

Dopalo mi se to što je ovde robot prijateljski i zaštitnički nastrojen prema Semu. Dokaz da film sa samo jednim glumcem može biti zanimljiv.
Sačuvana

Potpisi su prikazani pri dnu svake poruke. BBKod i smajliji mogu da budu korišćeni.
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 07.10.2010. 08:48:07 »

Totalno otkrovenje ,posle gomile hitova za puno para i enormnom zaradom,bez imalo duše,pojavi se jedan pravi sf.
Ciljana publika nije ona od 7 do 12 godina,krajnje pozitivan utisak Very Happy
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 08.10.2010. 07:32:18 »

ja ga glasao na dobro samo zato sto jednostavno ne volem takve filmove inace nije los drzi paznju
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 01.01.2011. 12:12:01 »

Najzad sam odgledala i ovaj film. I mnogo mi se svideo. Jeste malo spor, ali moram da priznam da je to samo zato što previše gledam preterano brze američke filmove pa su mi i očekivanja takva. Ovo je iznenađujuće zanimljiv i odličan film za jednog i po glumca koliko ih igraju. Podsetio me je na Odiseju iz nekog razloga, možda je slično okruženje i scenografija. Muzika je nenametljiva i prija. Glumac Sam Rockwell je zaista na visini zadatka. Sasvim je lepo izneo film. Malo zaista smeta što nema nikakvog objašnjenja normalne gravitacije unutar stanice, ali spremna sam i to da zanemarim jer je priča odlična iako ne i potpuno originalna. Definitivno treba pogledati!
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 05.03.2011. 20:14:33 »

Spor ali ne i dosadan.Od samog pocetka pa do kraja film je imao moju apsolutnu paznju.Zaista treba biti "majstor" i snimiti zanimljiv film,jos pravi sf sa toliko malo glumaca,cija se ideja nijednog trenutka nije izgubila ili nestala i to jos bez akcije,Moja preporuka u svakom slucaju.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.035 sekundi sa 26 upita.