SF tim
* 22.08.2019. 07:05:06
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Papirne makete  (Pročitano 63468 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 20.10.2009. 03:28:45 »

Zanimacija za decu i dokone nezaposlene matorce. Ili...

Svašta može da se nađe na netu pa i veoma komplikovane papirne makete koje izgledaju izvanredno kada se slože.
Pokušao sam da pronađem neko uputstvo za pravljenje papirnih maketa, ali sve izgleda jednostavno, pa su i saveti takvi.

Za papir se preporučuje onaj na kojem se rade razglednice ili od 220-250 g. Ja sam za probu otišao u lokalnu štampariju i rekao da mi odštampaju na najdebljem papiru (280g). Papir je gladak, to je valjda ono što zovu "coated cardstock"?

E sad, za povećanje čvrstine makete preporučuju neki sendvič materijal, za koji nikada nisam čuo - "Foam Core ". Nemam pojma da li ga je moguće naći u nas. Moraću da se snađem nekim kartonom, ako i to nađem po radnjama. Rolling Eyes
A može i bez toga, valjda...

Alat sam već imao. Kvalitatan skalpel za tapete sa uzanim nožićima - leži u ruci k'o olovka. Smile
Lepak za papir u stiku sam imao a pazario sam i neki tečni, ali zafalila mi je ona plastična "lopatica" kojom se nanosi lepak, pa sam morao da se snalazim parčićima papira. Rolling Eyes
Treba i neki dobar lenjir (i tu sam manjkao, jer po okolnim knjižarama drže samo neke krševe) a i kvalitetne i precizne makaze (meni ostale hirurške još od pokušaja studiranja, koristio sam ih za seciranje živuljki na vežbama Embarassed).

E sad, sve to izgleda zaista jednostavno, ali kad se pogleda neka komplikovana maketa, čovek se zapite kako bre to da se napravi.
Koliko je papir lak za seckanje i ukrajanje, toliko je nezgodan jer ništa ne sme na silu (to je prvo što sam ukapirao, jer sam zabrljao sijalicu na Tardisu pokušavajući na silu da je udenem u krov Laughing). Sve mora da se baš precizno isecka i presavije da bi pasovalo.

Za svaki posao su bitne 'male tajne velikih majstora' iliti iskustvo koje se stiče praksom. 
Da li se neko od vas zamajavao ovim zezalicama? Ako jeste, može li malo da prenese te male tajne iz svog iskustva?

Za vežbu sam uradio najjednostavniji model, koji se samo isecka i spoji jezičcima, samo krov mora na ivicama da se prilepi. Model je baš sa sitnu dečicu, toliko je jednostavan.

A ja i tu imao probleme... Embarassed
Na slici se vidi da je boja ispucala na savijenim delovima. Sad se mislim čime to da prefarbam.
Zatim, ne bi bilo loše nečim zaštititi papir. Nekim lakom, ali kojim?
Pada mi na pamet i pur-pena, da li se ona mnogo širi pri sušenju?
Uz to, ovaj papir na kome je odštampana maketa se očas posla rasloji. Evil or Very Mad

A evo i jednostavnog Tardisa.

Uzgred, evo ideje Sivki, može da odštampa sliku ove ili slične makete na A4 listu kao promo materijal za sajam i deli decama. Mr. Green
« Poslednja izmena: 20.10.2009. 03:35:04 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 20.10.2009. 08:43:20 »

Ah, gde me nađe. Proletos sam se time bavila za potrebe vrtića. Napravila sam im trista gluposti. Ali imam slike samo crkve i drveta jer se to mom mužu jako dopalo.

Crkva me koštala
- hiljadu živaca
- 7 kalendara. tj zadnjih kartona od kalendara,
- 6 oho lepkova
- jedan ceo crveni marker
- dve kutije od igračaka
- jedan sprej u bakarnoj boji
- 4 uskršnja plastična jajeta
- ukrasna traka koja je bila užasno skupa
- podloga od furnira
- nešto malo celofana
- malo tempere
- i jedna debela svađa sa mužom
Bilo mi je potrebno dve sedmice da je završim. Nisam je pravila po nekom nacrtu, samo sam je zamislila u glavi i krenula da pravim. Greške sam u hodu ispravljala. Kada sam je odnela u vrtić moj sin je bio najvažniji dečko tog dana. Nisam ni sanjala da moje dete ume da se toliko hvali. Laughing
 A za drvo mi je bilo potrebno manje vremena jer su matreijali bili jednostavniji za oblikovanje.
-Žica, glina, toalet papir, veštački sneg, molerajske trake, lepak i boje.

Krenula sam da pravim tardis za sebe ali jednostavno nisam imala vremena, a i mnogo sam ga ukomplikovala jer sam htela da mu ubacim zvuk.
« Poslednja izmena: 20.10.2009. 08:46:12 od SuzanKalvin » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 20.10.2009. 09:06:47 »

Ima tvoj sin razloga da se hvali, ovo izgleda fenomenalno! Pa još rađeno bez nacrta! bravo svaka cast svaka cast

Nisam baš razumeo, da li si prvo pripremila na računaru pa odštampala elemente ili si sve crtala rukom na kartonu?
I kako si bre uspela da onako savršeno isečeš gomilu polukrugova!? Shocked

Drvo ne bih računao u papirne makete, ali pokazuje koliko si svestrano talentovana.

Još jednom, bravo! :bravoo:
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 20.10.2009. 09:17:59 »

Nisam petljala računar u ovu priču sem da poskidam sličice crkve Svetog Marka, čisto da vidim gde šta stoji. Sve je rukom napravljeno i obojeno. Sve sam sekla skalperom. Ivice koje se savijaiju su takođe pređene skalprom da bi se lakše savijale i da karton ne bi pucao kao kod tvog tardisa.
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 20.10.2009. 10:10:30 »

ej, svaka cast!
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 20.10.2009. 14:36:10 »

Suzan, bravo, vidi se talenat nesumnjivo. Supruga je profesionalni maketar i dosta sam se nagledao i radio na maketama, zato aplaudiram.

Vidi se da je ekipa svestrana i sposobna na svim poljima interesovanja za koja se zakace tj sta ih zainteresuje.
 Evo primera i nase makete, za ostale primere tj slike, treba uloziti energiju i naci  a malo je vremena danas. Potrudicu se  da pretrazim cd-ove sa slikama a i savete kako izraditi maketu.

ima jos slika, radili smo za studente (pojedinacne i grupne projekte), za crkvu (vise maketa- ovde je prikazana crkva na Tasu), druga maketa je za Ruse i njihovu okupaciju cg-primorja. Ako Vas nesto interesuje, pisacu.
« Poslednja izmena: 20.10.2009. 14:38:41 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 20.10.2009. 14:44:22 »

Meni opet nije jasno, da li su to papirne makete koje se odštampaju, iseckaju pa slažu i lepe?

Nisam znao da profesionalni maketari rade sa tako nestabilnim i nepostojanim materijalom kao što je papir.
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 20.10.2009. 15:07:11 »

Dane, vecina maketa je od vise vrsta papirnih materijala. Koriste se takozvane lepenke i razne debljine hamera. Za prozore se stavlja folija (tvrdja plastika). Dosta se koristi balza i razni sprejevi ko sto je Suzan napomenula. Jedan od vaznijih materijala je i klirit.  Neke tajne bi ipak usmeno ispricao. Mislim na stil secenja i crtanja sema.

Znam da ces pomisliti da sam zbrzao poruku al se trenutni spremam za slavu i jos tri radnje istovremeno. Pozdrav.
« Poslednja izmena: 20.10.2009. 15:08:53 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 20.10.2009. 15:14:06 »

Jao, kako su lepe.  bravo
Počinjem da razmišljam o maketarstvu kao hobiju. Naravno, sve moje makete bi bile sci fi. Wink
Samo da mi je prostora.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 20.10.2009. 15:20:58 »

Eto, naučih nešto novo. Fala Vi. pozdrav

Ipak, ovo je tema za makete koje se štampaju na malo tvrđem papiru, isecaju i lepe. Ne za prave makete.

Nemam nameru da se ozbiljno bavim maketarstvom, samo se zanimam seckanjem papira (dok me ne prođe volja), pa me interesuju saveti konkretno o tome.

Pretpostavljam da se balza koristi kao osnova na koju se lepe delovi makete, a to je velika razlika u odnosu na ove jednostavne "papiruše".

Aj' ti i Suzana otvorite temu o pravim, ozbiljnim maketama pa da i mi ostali nešto naučimo. (Možda se i navadimo da ih pravimo. Very Happy)

Ovaj put nisi u opšte zbrzao poruku, savršeno je jasna. pozdrav
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 20.10.2009. 15:29:47 »

Neću da idem na temu o ozbiljnim maketama. Ja nisam profesionalni maketar. Ostajem ovde gde su papirne. Ovo će me stvarno naterati da završim Tardis.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 20.10.2009. 15:36:15 »

Amateri umeju da budu podjednako dobri kao profesionalci. tako je podrska
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 20.10.2009. 18:59:18 »

Gledajuci ovo, sta reci sem   Shocked Shocked sta? sta?:bravoo: :bravoo:
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 20.10.2009. 21:10:18 »

Dan, jedan mali savjet.
Da se ne bi javljalo onakvo nepravilno lomljenje rubova kartona prilikom savijanja, koristi se postupak nazvan bigovanje. To je utiskivanje linije za savijanje i vrši se nekim tupim predmetom (tupi vrh makaza, npr) sa unutrapnje strane. Ma vidio si to sigurno nekada.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 20.10.2009. 21:36:52 »

Će probam, to bi trebalo da olakša preciznost savijanja a za boju ne znam.

Evo, probah, mnoogo se lakše savije ali boja nije sačuvana. Evil or Very Mad

Ma, pazario sam dečje vodene bojice pa će retuširam sliku. Ako sam to znao da radim pre 30 g. valjda ću i sada da uspem. Very Happy
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 24 upita.