SF tim
* 18.11.2019. 12:47:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Skok u budućnost (FlashForward)  (Pročitano 14071 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.10.2009. 04:00:29 »

Skok u budućnost (FlashForward) (2009)

Nova serija, ovo pišem posle četiri prikazane epizode.
Početak je odličan, odmah pa u rebra...

Glavni lik dolazi sebi u neobičnom položaju, oko njega pada srča, uspeva da se izvuče iz prevrnutog automobila. Oko njega svuda po putu sudari, ljudi leže na asfaltu, čuju se jauci, zapomaganje...
Radnja se vraća pet sati unazad. Upoznajemo protagoniste.
FBI-agent Mark Benford živi u srećnom braku sa doktorkom Olivijom, imaju ćerkicu Čarli. Tu su i Markov partner Demetri, zatim prijatelj iz grupe bivših alkoholičara Aron, bejbisiterka Pejton...

Jedan čovek odlazi na plažu. Gleda surfere, lepo vedro nebo, vadi revolver i prislanja ga sebi na glavu...
Agenti prate neke teroriste, jure ih i... zatamnjenje.
Kada se izvukao iz kola, Mark vidi haos svuda oko sebe, požari su širom grada, dim se vidi na mnogim mestima. Slika katastrofe koja je zahvatila ceo grad.

Kada se agenti vrate u svoju direkciju saznaju da se ista stvar desila svuda u svetu. Tačno u isto vreme svi ljudi na svetu su ostali bez svesti tokom dva minuta i sedamnaest sekundi.
Agenti ubrzo shvataju da su tokom zamračenja svi imali vizije budućnosti. Svi su videli šta će raditi tačno kroz šest meseci. Ukrštena iskustva dokazuju da su vizije povezane i verodostojne. Ako je više ljudi bilo na istom mestu u budućnosti, u svojim vizijama su videli jedni druge.

Tokom zamračenja desile su se mnoge nesreće - avioni su pali, ljudi su ginuli u mnogim saobraćajnim nesrećama, požarima, plivači i surferi su se udavili...

Postavlja se pitanje šta se to desilo i još važnije, da li će se ponoviti.

Agent Benford je u svojoj viziji bio u kancelariji radeći upravo na istrazi o zamračenju. Šef ga postavlja za vođu tima koji će se baviti ovim fenomenom. Na osnovu sećanja slika, imena i podataka, kreću da traže prvog osumnjičenog.
I, gle, prvo pa muško! Ispostavlja se da je to prava osoba, da zna nešto o zamračenju, ali uspeva da pobegne i uništi sve dokaze.
Pregledom mnogobrojnih kamera za nadzor javnih mesta ustanove da nisu baš svi bili bez svesti - postoji jedan izuzetak. Da li je to slučajno ili je ta osoba povezana sa slučajem...

Za to vreme, u bolnici tokom priprema za operaciju, za vreme zatamnjenja dr. Benford gubi pacijenta. Kada je sve prošlo, od kolege lekara saznaje da je i on imao viziju i da je video da će kroz pola godine biti živ. Priznaje da je tog jutra hteo da se ubije, ali ga je vizija osokolila da nastavi da živi.

Serija je rađena po motivima istoimenog romana Roberta Sojera (?) (Robert J. Sawyer), ali je radnja značajano izmenjena. U romanu je glavni lik naučnik u CERN-u a uzrok vizija je higsov bozon. Uz to, vizije su 21 godinu u budućnosti. Iz knjige je, dakle, preuzeta samo osnovna ideja.

Prve dve epizode su, po meni, sjajne. Sve je urađeno kako treba. Za sada u seriji nema ničeg epohalno novog, ali jeste odličan zanatski proizvod.

Naslućuju se dva pravca radnje.
Primat (za sada) ima istraga, detektivski deo, ali postavljen je i osnov za sapunicu u bolnici i bračnom životu bračnog para agent-lekarka. Lekarka je imala viziju, kako je rekla, "kraja svog braka". Tokom narednih epizoda, očito, pratićemo njihovu borbu za očuvanje svoje ljubavi.
Pored toga, već su uvedene i priče o sporednim likovima i tome kako će njihove vizije uticati na njihove živote. Nesumnjivo da će serija biti popunjena i mnogim paralelnim sapunastim pričama o životima raznih pratećih likova.

Ima i drugih pratećih linija radnji. Neki ljudi nisu imali vizije. Postavlja se pitanje da li su u budućnosti tada spavali ili su mrtvi. Partner agenta će uskoro saznati teške stvari o svojoj budućnosti i pokrenuće svoju istragu, pokušavajući da spreči jedan događaj.

Tu je i ćerkica, koja neće da kaže šta je videla, ali očito je da je od značaja za istragu.

U početku nije jasno da li ovo SF ili F, jer ne zna se da li je zatamnjenje prirodna pojava (F) ili delo ljudi (SF). Istraga odmah ide u pravcu ljudskog faktora pa je to SF element, ali za sada jedini. Sve se dešava u sadašnjem vremenu i nema nikakvih SF sokoćala ili hepeka.

Radnja lepo teče, dinamična je, a sapunice nema toliko da bi davila.
Gluma je solidna kao i sve ostalo.

Tokom prvih epizoda se pošteno otkrivaju delići zagonetke, ali već treća ep. pokazuje zabrinjavajuće znake odugovlačenja i zavlačenja. Previše vremena je posvećeno dilemi o moralu - da li pustiti iz zatvora omatorelog nacistu koji tvrdi da je u svojoj viziji video nešto što značajno za istragu. Na kraju je to otkriće postalo samo još jedan deo slagalice zagonetke koju treba odgonetnuti.

Bojim se da će serija krenuti u pravcu "4400", na koju već prilično liči. Da će agenti početi da iz epizode u epizodu posećuju razne osobe koje tvrde da su u svojim vizijama videle nešto što može da pomogne u odgonetanju zagonetke. Na taj način mogu da je otegnu u besvest.

Producent, TV kuća ABC, računa da će "FlashForward" uspeti da privuče ljubitelje "Lost-a" koji je nedavno završen, pa je logično da bude u sličnom stilu. Moguće da ćemo dobiti još jednu glistu-trakavicu sa mnogo epizoda i stalno odlaganim razrešenjem radnje.

Ukoliko, pak, u svakoj ep. po malo odgonetnu stvar, i na kraju prve sezone kažu šta se zapravo desilo, ovo bi mogla da bude izvanredna serija. Nadam se da su nešto naučili od "Heroja".

Zbog prvih par ep. seriji sam dao kredit i spreman sam da odgledam još 3-4 ep. Ako za to vreme budu previše rastezali radnju pitanje je da li ću imati strpljenje da je dalje gledam.

Kod publike je dobro prošla. Imala je više od 10 mil. gledalaca a novije ep. imaju pad, ali to je očekivano. ABC je zadovoljan, pa je naručio punu sezonu od 22-25 ep. Očito da ćemo još da se "nosimo" sa "Bljeskom".

Za sada je preporučujem za gledanje i očekujem vaše utiske.

http://www.imdb.com/title/tt1441135/
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 03:43:10 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 23.10.2009. 01:26:16 »

Dragi i ja odgledali pilot i odlican je. Odmah sam krenula da skidam nastavke. Jedva cekam da vidim sta ce biti. Svidja mi se izbor glumaca i naravno prica sasvim obecava.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 28.10.2009. 15:40:54 »

Meni se nešto ne dopada ova serija. Dobra je ideja ali počeli su da je komplikuju posle tri epizode. Šta će biti posle deset epizoda?  Insistiranja na životu agenta i njegove žene da to postaje malo dosadno, kao i ta administracija u FBI. Možda je amerima to zanimljivo ali meni nije.  Confused
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 05.11.2009. 22:11:18 »

Posle šeste epizode, ni malo mi se ne sviđa u kom pravcu ide serija. Od SF-a nema ni pomena, sve više "zanose" radnju na razne strane koje nemaju veze sa otkrivanjem tajne.
I ono što daju kao trag više je usput nego čvrst deo radnje.

Ono što su otkrili o uzroku i uzročnicima zatamnjenja je čist SF ali i dalje nemamo pojma šta je u pitanju.

Počinju opasno da tonu u sapunicu. Sad
Sačuvana

yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 05.11.2009. 23:28:45 »

pa dan zar si očekivao nešto bolje
klasika prvih par epizoda da te navuku posle samo suze i  mexikanska patetika
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 06.11.2009. 00:30:28 »

Pa nije da nema dobrih serija - Heroji, Eureka; od žanrovskih aktuelnih.
Može čovek da se nada... Very Happy
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 07.11.2009. 14:01:51 »

Sedma epizoda, ovi su se skroz pogubili, više niko ni ne traži krivce za zatamnjenje... Sasvim su skliznuli u sapunicu. Radnja u svakoj epizodi je samo labavo u vezi prethodnih.
Kredit dobre prve dve ep. je istrošen što se mene tiče. Evil or Very Mad
Kad sam već skinuo ove, će nastavim, da imam kompletnu seriju ali nešto mi se ne gleda dalje.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 23.11.2009. 16:18:47 »

Ne mislim samo ja da je serija izgubila kompas, novu epizodu je gledalo samo malo više od 8 miliona gledalaca. Već se "šuška" da neće još dugo...
Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 23.11.2009. 16:29:14 »

Pa kad hoce od svega da prave spansku seriju.  grrr
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
coadaman

pripravnik

Ugled: +1/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 19.12.2009. 07:08:11 »

...i  dalje smaraju, a mogli su lepo da odu u Somaliju posle trece epizode...
...mozda treba neko od nas da im javi    grrr
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 19.12.2009. 13:05:59 »

Dobro nam došao.

Šta ćeš, nema se para za Somaliju, oskudacija... FBI je izgleda neka sirotinjska firma... Very Happy
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 29.12.2009. 18:30:25 »

E nisam 100 godina gledao neku seriju i sad uzeh da pogledam ovo cudo. Posle 10 epizoda vidim da 11. izlazi tek u martu....
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 29.12.2009. 18:59:26 »

Sve serije u AmeriKi su na pauzi od oko 3 meseca. Evil or Very Mad
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 29.12.2009. 21:29:22 »

Uzeli ljudi odmor, da danu dusom.
A pored toliko kompletnih serija koje nisam pogledao, ja bas utrefih ovu.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 30.12.2009. 01:36:32 »

Gledaj Merlina ili Torchwood. Kad zavrsih taman pocinje Flashforward.  Mr. Green
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 23 upita.