SF tim
* 08.12.2019. 23:43:01
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (10%)
Dobro - 6 (60%)
Osrednje - 3 (30%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 10

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Surrogates - Surogati  (Pročitano 8441 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 15.10.2009. 03:27:42 »

Surrogates (Surogati) (2009)

Naučno-fantastična drama i akcija, plus malo distopije, i naravno - glavni lik koji se budi iz svojevrsnog tehno-"sna" i oslobađa ceo svet...

Film je loše prošao kod kritike a izgleda da ga ni publika ne voli previše.
Meni je sasvim gledljiv osrednji film. Volim da gledam Brusa Vilisa i spreman sam da mu malo progledam kroz prste ali ovde to nisam morao. Pristao je da nosi periku koja mu stoji kao piletu gojzerice i bio je dovoljno uverljiv kao pandur budućnosti. Dovoljno od njega za ovakav film.

I ostali glumci su svoj posao odradili solidno. Rada Mičel izgleda lepo i hladno, baš kao i Rozamunda Pajk. Možda su šminkeri malkice preterali sa veštačkim izgledom Pajkove, ali ko zna kakav će stil gajiti kozmetičarke surogata u budućnosti... možda baš ovakav kao u filmu.
Scenografija je, koliko sam mogao da vidim na lošem bioskopskom snimku, takođe prihvatljiva.

Problem su scenario i donekle režija. Osnovna postavka priče nije dovoljno iskorišćena. Distopija je data usput, kao pozadina i scena akcionih kadrova. Čak i tako, na trenutke prikazana, zabrinjavajuća i otuđujuća budućnost je bolji deo filma. Naročito mi se dopalo osećanje zabrinutosti koje su uspeli da izazovu prikazujući jedinog čoveka na ulici među svim tim surogatima. Uspeli su da u vrlo kratkom delu filma dočaraju "zastarelost" pravog čoveka u društvu u kojem "svi" koriste mašine kao zamene. Šteta što ovoj temi nisu posvetili više pažnje, iako se provlači kroz ceo film kao neki lajt-motiv.

Osnovna nit radnje je akcioni triler - glavni lik i njegova partnerka pokušavaju da pronađu krivca za smrt nekoliko ljudi, koji su umrli na neočekivan i do tada nemoguć način. Ovaj segment filma je dat prekonfuzno i zbrzano.

Malo o radnji...
U ne tako dalekoj budućnosit robotika je doživela značajan napredak. Jedan genijalni naučnik je uspeo da napravi skoro savršene androide koji mogu biti upravljani signalima direktno iz ljudskog mozga. Pomoću visokotehnoloških komunikacionih uređaja ljudi mogu da iz fotelje upravljaju svojim zamenama - androidima koji izgledaju onako kako njihovi vlasnici žele, mlado i lepo. Sve senzacije koje bi imali da su lično prisutni, ljudi dobijaju od svojih zamena - surogata. Ljudi više nemaju potrebe da izlaze iz stanova, sve što je potrebno rade preko surogata - idu na posao, u kupovinu...

Na ulicama su samo surogati, na poslu takođe. Ljudi su strano telo među njima.

Kada dva surogata budu uništena, dolazi policija da istraži "ubistvo", ali stvarni problem je što su istovremeno umrli i vlasnici surogata - "operateri", što se do tada smatralo nemogućim. U igri je, očito, neko novo oružje, koje pandur treba da pronađe...
Tokom potere za osumnjičenim policajcu biva uništen surogat, pa posle dugo vremena mora da lično izađe iz stana i pokuša da reši slučaj.

Radnja dalje teče uobičajeno za antiutopije, bez preteranog truda scenarista da smisle nešto novo.

Mislim da film može da se odgleda bez potrebe za zevanjem, ali ne nudi ništa što bi vredelo pamtiti... osim... možda, već pomenute scene u kojoj je Brus sam među surogatima. Čisto kao opomena da ne bežimo od života.

http://www.imdb.com/title/tt0986263/
« Poslednja izmena: 18.10.2009. 23:42:12 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.10.2009. 04:15:47 »

Danas su izbacili R5 kvalitet. snimak nije los, ali zvuk je bioskop.
Sutra cu da odlucim dali ga gledam ili cekam kvalitet. Sad
« Poslednja izmena: 19.10.2009. 04:42:31 od Nesa » Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.10.2009. 05:12:12 »

Gde je R5, tu je i rip, za koji dan.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.10.2009. 08:30:51 »

Pojavio se i R5 sa LINE audio, tako da samo izvolite...
Inace sto se tice filma, slazem se u potpunosti sa Danom narocito onaj deo o piletu i gojzericama...ali brate..BRUS Laughing
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.10.2009. 11:56:23 »

Meni je zapala neka čudna R5 kopija kojoj fali crvena boja, tako da svi likovi imaju plavu kožu a eksplozije deluju sablasno ledeno. U prvi mah sam pomislila da su filmadžije pokušale da dočaraju taj ledeni svet pun mašina... što ne bi bila loša ideja. Ali ništa od toga izgleda da mi je samo zapao loš pirat. Sviđa mi se što su uzeli stvarne naučnike i dostignuća na početku filma o istorijatu robotike,

kao što su Hiroshi Ishiguro, i njegov mehanički brat Džiminojd ili Sarkos egzo seleton .
Sve u svemu filmć mi se dopao. Samo ne verujem da bi se ljudi odrekli svog tela i postali mašine tek tako za jedan vrlo kratak vremenski period. Mada šta ja znam u Amerci je svašta moguće. Volela bih da su malo više se zadržavali oko tih tehničkih zezalica, ali dobro, ovaj film je pravljen za široke narodne mase a ne za gikove koji su ludi za robotikom  Embarassed
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 22.10.2009. 20:24:57 »

Odgledao. Dobar film, sa akcentom na triler, akcija je ipak u drugom planu.

Zviz na "dobro".
Za "Izvanredno" mu ipak nesto fali,,,,
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 29.08.2010. 16:19:21 »

Svidelo mi se +
Citat
Problem su scenario i donekle režija. Osnovna postavka priče nije dovoljno iskorišćena. Distopija je data usput, kao pozadina i scena akcionih kadrova. Čak i tako, na trenutke prikazana, zabrinjavajuća i otuđujuća budućnost je bolji deo filma
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 18.09.2010. 22:51:38 »

ja bacio na dobro
film kao film nije nista posebno ali prica me je odusevila i malo naterala na razmisljanje
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 13.02.2011. 19:04:49 »

Ideja i atmosfera filma cista desetka.Subjektivan sam sto se tice Vilisa tako da kad je on u pitanju a film u sustini moze da prodje zazmurim na jedno oko kada su u pitanju nedostaci.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 08.03.2011. 17:52:58 »

Odgledao. Dobar film, sa akcentom na triler, akcija je ipak u drugom planu.

Zviz na "dobro".
Za "Izvanredno" mu ipak nesto fali,,,,

Potpisujem. Film je dobar, ali mu fali ono nesto da bi bio bolji od toga.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.041 sekundi sa 26 upita.