SF tim
* 21.11.2019. 05:59:20
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zvezdana kapija: Svemir (SGU Stargate Universe)  (Pročitano 51240 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 16.11.2009. 20:56:50 »

dobri su kamenčići ali ne i kad se prekine prenos
 mislim na scenu pukovnika i njegovu lepojku kako varaju  Lu Dajmonda
u stvari ko koga tu vara ?
 Mr. Green
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 16.11.2009. 21:02:45 »

Izgleda da nije preporučljivo raditi sve radnje kad se nalaziš u tuđem telu.
Sačuvana

yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 16.11.2009. 21:21:01 »

xexexexe  izgleda da nije  Laughing
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 06.12.2009. 18:29:48 »

zanimljiv zavrsetak 10-te epizode
baš me zanima šta će biti sa škotom
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 19.12.2009. 14:30:30 »

http://www.gateworld.net/news/2009/12/mgm-stargate-universe-returns-april-2/

izgleda da ce tek od drugog aprila 2010 nastaviti prikazivanje serije  Rolling Eyes

al zato caprica krece 22 januara Laughing
« Poslednja izmena: 19.12.2009. 14:32:17 od yugo 45 » Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 19.12.2009. 16:41:25 »

Odgledah sinoć deo neke epizode... Nikoga ranije nisam gledao. Ni Stargate nije isti. Neki tamo kisnu, neki ovde trabunjaju... Mali ejlijeni ih napadaju ili leče, vrag bi ga znao. Ako je sve ovako šantavo, mene se Stargate Universe neće nagledati. A tako sam, voleo one druge dve Stargate serije... Ovde u SAD sad idu jako kasno, a meni još traje jetleg.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 19.12.2009. 16:52:57 »

ma ne mora da ih juris na tv-u  skini ih sa torentom ili linkom pa gledaj kad hoceš
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 04.04.2010. 22:11:28 »

pojavila se 11-sta epizoda
i za razliku od ostalih serija stargate , tek u ovoj epizodi su se3 pojavili negativci pa malo borbr u otvorenom svemiru
a i vratio nam se doktor
scena je spremna za spansku sapunicu  Very Happy
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 30.05.2010. 21:49:12 »

Ja odgledah na preskok neke delove nekih epizoda.  Embarassed
I sviđa mi se što su u dve poslednje od tih nekih imali simpatične reference na druge SF kultne stvari (Autostoperski vodič i Wrath of Khan). Ne sviđa mi se što su morali u oba slučaja da daju i objašnjenje za neupućene. Btw, iz tih parčića koje gledah, više vuče na Galaktiku nego na ST.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 30.05.2010. 22:04:13 »

Čekam završne dve ep. pa da napišem nešto o seriji.
Više je drama + sapunica nego svemirska opera, iako se dešava na vanzemaljskom brodu negde daleko od Zemlje.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 30.05.2010. 22:42:25 »

KOliko će ih u stvari biti?Pogledao sam 18 i od toga za 3-4 mogu da kažem da su ok,ostalo mi liči na nekakav LOST ili nešto slično.
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 30.05.2010. 23:00:01 »

Pa još dve, dakle, prva sezona ukupno 20 komaTa epizoda.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 14.06.2010. 16:51:23 »

Zvezdana kapija: Svemir (SGU Stargate Universe) (2009)

Treća serija iz uspešne franšize "Zvezdana kapija".

Otkrivena je veoma moćna zvezdana kapija za koju se ne zna gde vodi. Najbolji stručnjak za tehnologiju Drevnih, doktor Nikolas Raš (Robert Karlajl, Robert Carlyle) je otkrio sve što je potrebno da je aktiviraju, osim poslednjeg ključa. Kao u "Poslednjem zvezdanom lovcu", ugrade problem u igricu, koju uspeva da reši mladi genijalac, Ilaj Valas (Dejvid Blu, David Blue). Vojska upadne u njegovu kuću i odvede ga na planetu sa kapijom, gde su već vojska, naučnici i grupa civila-zvaničnika. Zbog nepredviđenih okolnosti jedini izlaz prisutnih je da uključe kapiju i prođu kroz nju ne znajući gde će izaći.

Tako grupa stiže na ogroman, potpuno automatizovan, i veoma star brod "Sudbinu" (Destiny) kojim su Drevni planirali da se upuste u put ka drugim galaksijama. Brod je poslat eonima ranije, nadsvetlosnom brzinom. Usput je ostavljao kapije na planetama pored kojih je prolazio i na kojima se mogu naći stvari potrebne za popunu zaliha. Brod je, tokom svog dugog putovanja, prošao kroz svakakve nedaće, što se vidi po mnogim oštećenjima. Gde je to moguće, oštećenja prekriva zaštitno polje, ali ima i prostorija u kojima nije moguće boraviti jer su bez vazduha, koji je iscureo kroz rupe u oplati.
Kako su se Drevni u međuvremenu uzdigli, brod je postao suvišan i napušten da sam, prazan, ispuni program koji mu je zapisan.

Zvezdana kapija na brodu ne može da ih vrati kući pa su prinuđeni da se bore za opstanak na brodu.
Prvi zadatak im je da uspostave osnovne uslove za život. Brod ne poznaju, nemaju lozinku za pristup glavnom računaru koji njime upravlja i mogu samo delimično da kontrolišu neke segmente, kao što je otvaranje vrata, korišćenje i snimanje kamerama, uključivanje kapije...
"Sudbina" povremeno izlazi iz FTL-a i tada imaju malo vremena da prolazeći kroz kapiju traže vodu, hranu, i druge potrebne stvari.

Kada sam video o čemu se radi, pomislio sam, ju-huuuu! još jedan Vojadžer! Grupa ljudi zarobljena na brodu koji je toliko daleko da ne mogu da se vrate kući. Sve je isto ali... ništa od veselog i optimističnog Vojadžera svetlih kadrova, punom prijateljstva, pa i ljubavi na brodu.

Svi potrebni elementi za sjajnu svemirsku operu su tu ali takva vrsta akcije nije bila na umu kreatorima serije. Osim jedne vrste koja, u par epizoda, želi da preuzme Sudbinu, nema susreta sa vanzemaljcima. (bljak) Borbi ima, nije da nema, akcije takođe, ali to nije primarna ideja serije.

Umesto zabavne akcije dobili smo svemirsku sapunicu.
Zvezdana kapija: Svemir je drama tamnih nijansi, prevashodno usmerena ka ličnim problemima likova.
Enterijer lepo zamišljenog broda je polutaman, vrlo prigušenog osvetljenja. Deluje pomalo nedorađen jer nedostaju sitnice. Nema zidova načičkanih aparatima i kontrolnim tablama, tehnologija je skoro nevidljiva, a gde je ima, nije napadna i drečava. Kontrole se nalaze na sredini uglavnom praznih prostorija. Prilično je čudno da Drevni brod na kojem su planirali da provedu ceo život nisu natrpali gomilom stvari koje bi im boravak učinile udobnim i zanimljivim.

Zanimljivost, i bitan element serije, su kamenčići za razmenu svesti, takođe tehnologija Drevnih. Kada neko stavi kamen u kontrolnu kutiju, zameni svest sa osobom koja je takođe aktivirala kamen. Tako se članovi posade Sudbine nađu u telu nekoga na Zemlji, obično dežurne osobe u kontroli misije.

SGU je mešavina svemirske akcije, koje ima premalo za čisti SF koji se dešava duboko u svemiru na FTL brodu, i najprizemnije sapunice.
Akcije je bilo samo kada su, u nekoliko epizoda, istraživali planete tražeći vodu i hranu. Nešto više je obaćavao sukob sa vanzemaljcima koji su napali Sudbinu. No, sve je to palo pred pričom o ličnim problemima glavih likova.

Kamenje za razmenu svesti bi odvelo likove na Zemlju, gde bi cele epizode pratili bračne probleme glavnokomandujućeg Sudbine, zatim odnos glavnog naučnika sa svojom pokojnom ženom, izlazak u noćni klub 'glavne žeMske' (koja me izgledom donekle podseća na Samer Glau, ali je glumom mnoooogo ispod nje), pa mučno detinjstvo mladića i sve tako do idiličnog lezbejskog odnosa glavne žene-civila. Zbog toga što je u prvoj, upravo završenoj, sezoni drastično skrajnuta populacija homoseksualaca (i ostalih ugroženih manjina), valjda možemo u drugoj sez. da očekujemo i da se otkrije da neko od glavnih likova na Zemlji ima 'dečka' sa kojim je živeo pre odlaska na Sudbinu, ili da se pokaže da najtvrđi vojnik nosi ženske gaće... ccc

Zamislite, u tvrdoj naučnoj fantastici gledamo celu epizodu o tome kako se dve žene vole?!? Šta je tu SF? Kakve veze sa dešavanjima na Sudbini ima sa kim žena vara glavnog oficira broda, da li su prijatelji glavne ženske na Zemlji lažni ili pravi, da li je naučnik voleo svoju ženu i slične gluposti?!? grrrr

Radnja je donekle razočaravajuća. Umesto da iz epizode u epizodu gledamo kako istražuju brod i sve više ga kontrolišu, od toga nema ništa. Neverovatno su pasivni i sve prepuštaju jednom naučniku. Koliko god bio genijalan, nijedan čovek ne može biti stručan za sve segmente tako komplikovane stvari kao što je svemirski brod.
Čak ni kamenje ne koriste u tu svrhu. Brod je pun potpuno beskorisnih civila a ni vojnici ničemu ne služe kada nisu na terenu, na nekoj planeti. Umesto njih, pomoću kamenja, brod bi mogao biti pun vrhunskih stručnjaka za različite oblasti. Tako bi brže i uspešnije otkrili kako radi i kako da ga kontrolišu. Samo jednom su to uradili i baš tu ep. opteretili lezbejkama.

Glavnina radnje je usmerena ka tenzijama između likova na brodu. Glavnokomandujući, pukovnik je stalno u sukobu sa naučnikom, koji ima neke svoje planove, ume da prećuti neko otkriće. Glavni civil, već pomenuta lezbejka, ima naređenje da kontroliše pukovnika i sve ostale na brodu, spletkari, rovari. Pukovnik je bio u ljubavnoj vezi sa jednom članicom tima. Njegov prvi oficir je u vezi sa drugom članicom tima ali i glavnom ženskom.
Mladi genijalac je nesrećno zaljubljen u glavnu ž. I sve tako, u tom sapunastom stilu... To je zapravo suština radnje.
Problem je što to duboko zalaženje u ličnost likova nema ama baš nikakvog uticaja na glavni tok radnje. Ljudi se potuku, pokušaju da ubiju suparnika, cele epizode kukaju nad svojom sudbinom... a u sledećim epizodama na sve to se zaboravi i "idemo dalje".

Jedina dobra stvar u svemu ovome je što su likovi ljudi od krvi i mesa, sa svojim problemima, nesavršeni. Likovi su sami po sebi zanimljivi. Nema dosadnjakovića kao što je bio, recimo, Rajker ili neki sličan bezlično savršen oficir Zvezdane flote.

Koliko je takvo vođenje serije sterilno pokazuje finale prve sezone. Da bi joj udahnuli nešto života morali su da uvedu potpuno nove likove u vidu grupe terorista, koji napadaju Sudbinu. Poslednjih nekoliko epizoda je puno dinamike i borbi. Razmena svesti je po prvi put upotrebljena tako da bude pokretač i bitan element radnje koji doprinosi neizvesnosti.
No, čak i to je samo priča o borbi dve grupe ljudi bez ikakvih SF elemenata, osim što se dešava na svemirskom brodu. Mnogo puta viđeno.

Kraj je "primitivno" stavljen u najnapetijem trenutku, kada je posada u manje-više bezizlaznom položaju, ali sa dva aduta koji će, nesumnjivo, u prvih nekoliko epizoda druge sezone povratiti brod. Umesto da "pošteno" zatvore prvu sezonu, poručili su nam "ako hoćete da vidite da li su preživeli, gledajte nas kroz n meseci".
Pokvareno, zar ne?!?

Gluma, scenografija, režija, produkcija... sve je na pristojnom nivou. Serija je rađena ozbiljno, nema rupa koje bi skakale u oči.

I na kraju, u nedostatku boljih serija, može da se gleda, ali ja sam razočaran. Dobili smo još jednu tvrdu SF seriju prepunjenu sapunicom.

http://www.imdb.com/title/tt1286039/
« Poslednja izmena: 19.09.2010. 01:41:30 od dan555 » Sačuvana

fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 14.06.2010. 17:02:35 »

A čovek bi pomislio da ovo vredi videti, naročito što glume dva lika koje onako, gotivim dosta...Robert Carlyle i Lou Diamond Phillips.
Dobro je što ne gledam serije...da mi kažu da nastavak sledi za, kako Dan kaže, n meseci, tačno da se samoubijem iz zasede.Stvarno ne volim kad priča nije završena ili bar da nagoveste kraj...
I još da koriste trikove da navuku gledaoce za drugu sezonu...bljak.
« Poslednja izmena: 14.06.2010. 17:04:31 od fane017 » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 14.06.2010. 17:09:16 »

Koliko sam napisao o seriji a zaboravio da kažem...
Robert Karlajl mi nikako ne odgovara za ovu ulogu. Nekako mu faca nije za genijalnog naučnika, više je za spletkaroša.
A i Lu Dajmond Filips je samo "navlaka" za gledaoce. Tokom većeg dela sezone samo je arhi-protivnik pukovniku sa Sudbine i više je gostujuća zvezda.
Tek u finišu uzima aktivnu ulogu i postaje stalni član ekipe, stalno prisutan.

To šta ja nisam oduševljen ne znači da se serija neće drugima dopasti.
Bilo bi dobro da još neko napiše svoje viđenje serije (malko detaljnije, ne samo par rečenica).
« Poslednja izmena: 19.09.2010. 01:42:04 od dan555 » Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.041 sekundi sa 23 upita.