SF tim
* 11.12.2019. 05:07:42
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (50%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Låt den rätte komma in (Let the Right One In)  (Pročitano 3123 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 20.09.2009. 20:33:20 »

Låt den rätte komma in (2008)

Twilight na Svedski nacin. I to bolji. Ko voli neka izvoli. Ko ne voli, sta cu mu ja...

Poznata je stvar da vampir ne moze uci u vas dom ako nije od domacina pozvan.
Na to se i odnosi naslov filma, a i jedna od najlepsih scena u celom ostvarenju.
Ta scena sadrzi "apsolutno romanticno" svojstvo, i za divno cudo da mi ovaj put nije krenula suza niz ledja od telemundo & holivudskih ljub-ljub safunjara....
Spomenuta scena je prirodna, neforsirana i daje pecat celom filmu.
Elem, ona vampirusa na vratima, on pita sta se desava ako te ne pozovem, a ti udjes?
A ona da bi mu dokazala koliko ga gotivi, ipak udje...

...mmmm, kako ima lep vrat za gric gric, ali ne ide, momak mi je.....

Elem, ona ima 12 godina vec 200 godina, a on je mali smokljan od isto 12 godina koje skolske zloce zlostavljaju kada god stignu.
I ona se upravo sa calcem (pre sluganom) doseljava u stan do njegovog.
Pocinju se druziti, razvijaju prijateljstvo i on kraj nje stice sve vise i vise samopouzdanja.
Ipak, u tom malom gradicu u Svedskoj gde se radnja odvija, pocinju se lesevi pojavljivati, bez kapi krvi....

Uprkos lepoj i toploj (kao krv) prici, kroz film se vuce nota dosade.
Ne samo sto su radnju razvukli, nego sto je reziser zabrljao totalno sa kadrovima izbliza.
Izgleda da je to "izbliza" bukvalno shvatio, pa je neke scene toliko priblizio, da nervira. Bas nervira.
Ono ostalo sto je radio sa kamerom, kada nije divljao sa "close up" kadrovima je sasvim OK, cak sta vise i "vunderbar" sto se tice fotografije i ostalih staticnih scena pozadine.

...gori vatra gori gas, i kod komsije i kod nas....

Gluma glumaca je bas onako "Svedski" dobra, i zamerka je dsto u celom filmu nema ni jedne prave Svedjanke. Sve neki gabori, lopate i krampe.
Ipak, i to je realnije nego holivudski drek gde je svako lep, prelep i ultralep...jak, hrabar i snazan.
Elem, u ovom filmo nema junaka, nema da se neko istice.
Covek koji sumnja u vampire i koji pokusa neku pravdu da istera, a cija zeMska bude ujedena, je 80 posto radnje pijan!!
Mislim, promena u odnosu na holivud bla bla samo takva.

Muzika osrednja, kao i sve ostalo.
Horora skoro da i nema, ili ga ima u jako malim i skoro ne prepoznatljivim dozama.
Kao da se namerno poigrava sa vama. Te krene, pa se povuce. Iako film ima ogromnog potencijala da pravi prave eksplozije horora. Steta.

Mana, po meni je sto su za glavne aktere izabrali likove od 12 godina.
Za ovakvu pricu, ipak bi trebali stariji likovi

Ne kontam na koju foru je film dobio ocenu 8.1 na IMDb-u, ali neka im bude.
Jeste dobar, ali ne toliko.

Preporuka. Dupla za ljubitelje teen vamp ljub ljub limunada.

...sta je frajeri, ja imam zeMsku vampirusu, ne mozete mi nista....

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt1139797/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=lJuxX3uuW1g&feature=fvst
« Poslednja izmena: 14.06.2012. 18:23:52 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 14.06.2012. 18:18:38 »

Shocked ... sad vidim da je već opisan, nije da se slažem s' istim prikazom, al' svako vidi stvari drugačije.
Roman sam pročitao slučajno, odavno i na engleskom - tako da sam zapamtio pomalo mučnu priču koja se ticala dečjeg vidjenja sveta, sumornog opisa grada u Šveckoj  i bolesti raznih vrsta od alkoholizma do pedofilije,vampirizam je bio samo još jedna od njih - čak nije bio ni najgora ni najčudnija.
Film sam zapamtio mnogo bolje. Mislim da je "dirljiv" pravi opis toga kako sam ga doživeo. Konkretno, horor elementi u priči su bili tu samo da naglase neke druge, još važnije- a sve se opet ticalo vidjenja tog nekog - čudnog sveta kroz dečju prizmu, samo što je to odrađeno mnogo suptilnije i bolje nego u romanu.
Sve me, u stvari, jako podsetilo na jedan drugi švedski film http://www.imdb.com/title/tt0083922/, s' tim što je ovde negativnoj strani ljucke prirode dat bajkovit, natprirodni alibi.
Iako su mi,za divno čudo, obe verzije filma drage - mislim da je ova malo bolja, ako ništa drugo - mali šveđani su mi simpatičniji...
Što se mene tiče, ovo je sjajan film- koji je za puno nadmašio granice svog žanra i zaslužuje gledanje sa malo razumevanja. Moja topla preporuka.
« Poslednja izmena: 14.06.2012. 18:26:25 od kaa » Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.