SF tim
* 21.11.2019. 13:39:16
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dangober  (Pročitano 13984 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 16.09.2009. 21:30:51 »

Prvi link radi, a ostale nisam provjeravao.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 16.09.2009. 22:25:39 »

Tekstovi za Vektor bi trebalo da su ispod 30.000 slovnih mesta, da bi stali na jednu stranu.
Ako baš mora više, može i to, ali onda neka budu do 50.000 slovnih mesta (računajući i razmake) pa će ići na dve strane.
Ok, prevest ću i onda prebrojati i srediti, da bude kako treba Smile (Još uvek mučim printer a i on mene)

Nažalost,izgleda da linkovi ne rade ili to samo meni
To samo tebi ne radi. Uostalom, na naslovnoj strani Dangobera imaš na levi strani slike knjiga i ispod njih linkove.
Sačuvana

ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 43
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 16.09.2009. 22:51:44 »

Sad rade i kod mene.
Onoliko koliko sam mogao svhatiti iz sadržaja knjige moglo bi biti zanimljivo.
Sad čekam prevod.
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 17.09.2009. 08:52:14 »

Eto mene. Printer još uvijek ne radi ali valjda će proraditi. Za sad sam prevela sadržaj:

Okršaj kod Opomenika opisuje susret dviju civilizacija, dangoberške i adapške. Dangoberški naučnici koji su stvorili adape bili su pre 25.000 godina optuženi veleizdaje. Umesto da uništi opremo i izoluje naučnike vojska je zbog pogrešno podešenog oružja prouzrokovala masakar. Posle toga povukla se iz Adapškog sistema. Deo naučnika je preživeo, živeli su među adapima. Posle pomilovanja na Dangober se vratio samo Lot-An-El. Ostali naučnici i dalje su se krili i spremali na povratak jer su željeli razčistiti ko je odgovoran za razorenje i ubistvo dvoje naučnika koji su Onoga dana u napadu vojske izgubili život.

Sama priča počinje sa adapškim astronautima koji prilikom slijetanja na prirodni satelit Adapije nabašu na dangoberške Nadzornike. U dešavanje se umijaša jedan od prognanih naučnika, Are'S'Or, koji astronavtima izda naredbu za bezuslovno povlačenje. Dangoberška vojska se naizgled bez pravog razloga međusobno silovito sukobi. Zbog velikog broja ranjenih i teških gubitaka prograni naučnici prestanu se kriti i pomažu teško ranjenim vojnicima na MiaRu. Među ranjenima su i Admiral Dangoberške vojske Ba'L'Or te Predsednik Saveta Kognitusa Set'Rl. Lot-An-El kojeg Admiral pozove u pomoć, umješno skloni sa Dangobera trojicu Senatora i informatora Tû'P-Ana.

Pokaže se da je bio isprva slučajan susret između astronavta i Nadzornika deo brižljivo planirane zavjere Novog Reda. Ta ilegalna organizacija željela se napadom na Adapiju otarasiti svojih neprijatelja. Dangoberci polako postaju svestni da rat nije počeo silovitim sukobom kod Opomenika, počeo je davno pre toga sasvim neprimijećivo. Pogotovo šokantno je za njih saznanje da su bili svi – nezavisno od toga na kojoj strani su bili u sukobu – određeni da umru u Adapškom sistemu.

Odnose između glavnih aktera dodatno zapliće novi naćin na koji žive prognani naučnici. Dvoje od njih, Ap'O'L i Hr'M'Es, na Adapiji imaju porodicu. Njihove supruge su adapkinje, sa njima imaju i decu. To je za Dangoberce neprihvatljivo pošto su adapi njihov proizov i kao takvi inferiorni. Treći naučnik, Are'S'Or, je baš onoga dana kad je naredio astronavtima povlačenje sa satelita, želeo zaprositi svoju trudnu devojku Mariju. Sa njom je živeo zadnje dve godine trudeći se da bi bio što više adapški.

Mariju zbog problema sa trudnoćom sklone kod prograne naučnice Hat-A-Tor. Are donese odluku da Mariji kaže istinu o sebi i da se sa njom zaveže. Marija se tako suoči sa činjenicom da je muškarac sa kojim je živjela „svemirac”, da poseduje tehnologiju koja je naprednija od svega šta ona poznaje. Iako se njeno zdravstveno stanje pogoršava postane centar dešavanja. Siromašna, na prvi pogled naivna devojka sa svojim ponašanjem i iskrenim odnosom do supruga ruši ukorenjene dangoberške navike i ne da bi to sama htjela razotkriva  nečovječnost društvenog sistema u kome je „kredit Sve a čovek Ništa.” Odnosno kako to definiše jedan od glavnih junaka, Are'S'Or, je pogled na adapa za Dangoberce bolan pošto adap može biti i to šta Dangoberci više nisu. Jer može biti Čovek.

Još da dodam: knjiga se po mišljenju prvih čitaoca odlikuje obešenjačkim humorom. Temelji na raelijanstvu te se poigrava sa Raelovim učenjem o stvaralacima ljudi. Takođe sadrži nekoliko svojevrstnih pogleda na antičke mitove i legende. Po mišljenju Toma Rebolja koji je napisao spremnu reč, razveseljivo je da su likovi približeni sa imenima kakve poznajemo iz bliskog susjedstva. Tu nema, kako on piše, onog tiskanja stvorova iz Zvezdanih staza, nekakvih „za kosu” dovućenih filozofema i religija, tu je sve stvarno i jasno krvavo.

Krajem vikenda poslat ću i prevod Floxa. Razgovori u vezi prevoda će svakako biti ali kad će biti prevod knjiga teško je predvidjeti.
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 23 upita.