SF tim
* 10.04.2020. 21:34:26
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Prkositi gravitaciji (Defying Gravity)  (Pročitano 20599 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 10.09.2009. 16:17:06 »

Prkositi gravitaciji (Defying Gravity) (2009)

Osmoro članova posade, četiri muškarca i isto toliko žena, na šestogodišnjem krstarenju po sunčevom sistemu obilazi planete na svemirskom brodu Antares. Radnja počinje 2052. ali ravnopravno se prikazuju događaji koji su se desili pet godina ranije, tako da praktično postoje dva toka radnje, koji se dopunjuju i čak tri scene - pripreme za let (to je deo od pre pet godina), kontrolni centar na Zemlji gde se prati let, i sam brod Antares.

Serija je najavljivana kao "Grejsina anatomija" u svemiru a na scenariju su radili i scenaristi te serije.

Posle 7 emitovanih epizoda, mislim da imamo dovoljno materijala za ocenjivanje serije.

Rađena je kao koprodukcija više velikih TV kuća a za mene je najznačajnije što je jedan od producenata i BBC, tako da serija ima dobar "pedigre".
Produkcijski je sve urađeno odlično, a naročito Antares. Vidi se uticaj BBC-ja.

Glumačka ekipa je sastavljena od veoma iskusnih glumaca i glumica, koji svi od reda imaju na desetine uloga iza sebe, ali niko od njih nije nešto naročito poznat. Uglavnom su glumili u pojedinim epizodama raznih serija, TV-filmovima i ponekom manje poznatom filmu. Dobra, a jeftina "radna snaga".

Radnja kreće poslednjim pripremama za istorijski let. Posada ide na brod i čeka na komandu za pokret. U poslednjem momentu, kontrola uoči zdravstvene probleme dvojice članova i hitno ih menja njihovim zamenama. Te zamene su, zapravo, glavni lik serije, i njegov kolega iz prethodne misije, kada su na Marsu, zbog oluje, morali da  ostave dvoje članova posade i tako postali tragični junaci. Glavni dasa ima psihičke probleme zbog toga i to je bitan element scenarija do te mere da postaje zamorno.

Posada je sastavljena od raznih nacionalnosti (producenti su i iz Evrope) pa su tu Ameri, Nemica, latino-devojka, Izraelac, Kanađanka (Kristina Koks, meni jedina koliko-toliko poznata) i Indus, koji će ostati na Zemlji.

Neki ovu seriju opisuju kao sapunicu u svemiru i nisu daleko od istine. Sve što se dešava u delovima epizoda koji se bave događajima od pre 5 godina je čista sapunica. Veze, kako emotivne tako i čisto seksualne, među članovima su isprepletane, partneri su se menjali, neki su se venčali i sada su u stabilnim brakovima punim ljubavi, a neki su na hoću-neću režimu.
Glavnina ovog dela radnje je na odnosu glavnog lika i pLJavuše, Maduksa Donera i Zoi Berns (Ron Livingston i Laura Harris). Zapravo, udarna tema je ista kao u legendarnom serijalu "Žikina dinastija" gde glavna 'likinja' treba da odluči, što davno reče jedna moja koleginica, "abortirati ili maturirati"... doooosadno (ali ipak dobro odrađeno, kad čak i ja mogu to da gledam Smile).

Segmenti iz prošlosti, iako sapunjavi, nisu nezanimljivi jer prikazuju pripreme astronauta, ali žalosno je što ima premalo samog uvežbavanja i uglavnom služe da razviju likove i njihove odnose (ali i da pomoću bla-bla i cmizdr-cmizdr scena popune vreme epizode).

Od ekipe na brodu, pažnja je uglavnom usmerena na dvoje pomenutih. Kapetan i njegova žena, koja je neki faktor u kontrolnom centru na Zemlji, kao i brodski biolog Krejnova i njen muž, astronaut koji je jedan od one dvojice koji su vraćeni zbog zdravstvenih problema pa je sada u kontroli, su u nešto manjoj meri u žiži radnje. Brodski lekar je zanimljiv samo zbog trauma iz rata, dok su ostali manje-više potpuno zapostavljeni i nerazrađeni likovi. Recimo, Nemica, pilot leta, služi samo da "seksualno uznemirava" Donera, a specijalista za teret Pola Morales da bude verski zaluđenik. Potencijalno najzanimljiviji lik, smušeni fizičar Vasenfelder je samo to - smušen...

Meni ni jedan od ovih glumaca/likova nije odbojan ali ne sumnjam da poneki od njih može nekome skakati po nervima, naročito pLJavuša (Zoi). Moji favoriti su biolog (Koksova) i fizičar (VasenŠNICL Smile) a ni Indus Šarma nije dosadan lik.

DakleM, radnja se uglavnom odvija na interpersonalnom nivou, razvoju ličnosti (uglavnom površno), njihovim traumama (do sada samo dvoje-troje nemaju neku noćnu moru u svojoj glavi) i ljubavisanju među njima. Sapunica...

Gde je tu onda SF? Ima ga malo, pre svega to je izvanredno urađen brod Antares. Možda previše liči na "Leonova" iz "Druge odiseje" ali je svejedno vrlo ubedljivo prikazan. Za nas ljubitelje tvrdog SF-a sam pogled na Antares je dovoljan za uživanje. I oprema na njemu je dobra, odela na primer. Prikazana tehnologija je vrlo malo unapređena današnja i nema nekog većeg odmaka od sadašnjosti. To, očito, nije bio cilj producenata jer im je, i onako, SF u seriji samo scena za sapunicu.
No, scenografija je tako dobro urađena da osustvo nekih super-ekstra-giga futuristikih sokoćala ne bih računao kao manu.

Na brodu je i "deveti putnik", nedefinisana Beta. Ne zna se šta je to, da li je neki vanzemaljski entitet, neobični životni oblik sa naše planete, možda neka VI... Vidimo samo kao deluje na ljude. Navodno na taj način ostvaruje komunikaciju, ali nije objašnjeno kako izazivanje halucinacija izvučenih iz sećanja osobe na koju deluje, može da kaže bilo šta. Ove "prikaze" koje vide likovi daju seriji "šmek" Solarisa, ali, barem za sada, to služi samo kao kulisa sapunici, kao zgodan način da se opravda ono SF kao žanrovska odrednica. A znamo da je Solaris duboka analiza likova, čega ovde nema ni u tragovima.
U najavama sledećih epizoda može se videti da će Beta, ipak, biti objašnjena i da će biti jasniji pravi cilj cele ekspedicije.
Inače, posada, osim kapetana, nema pojma šta se sa njima vozi na brodu.

Za mene je sve ovo pretanko da bih seriju nazvao pravim SF-om. S jedne strane imamo detaljno i odlično odrađen brod a sa druge radnja je pre svega sapunica. Producenti su opet pomešali babe i žabe...

Da ne bude zabune, radnja, pa makar bila sapunica, je smisleno, logično i dobro ispričana. Može da se gleda. Jedina mana je što su je previše razvukli, kao da su pokušali da od kratke priče na silu naprave serijal romana. Ne ide to tako...
Po najavama epizoda, tokom prve sezone sve će se odvijati na brodu, nećemo videti prvu odrednicu - Veneru. Malo nade ipak ima za to, jer nisu postavljene najave za sve ep. a prva sezona bi trebalo da ih ima 13.

Ima i gluposti i nelogičnosti a i loših rešenja. Kakva bi to bila SF serija da nema toga...

Brod ima odeljke koji okretanjem simuliraju gravitaciju a ostatak broda je nema. Navodno imaju odela koja je imitiraju, kao, magneti u podu ih privlače pa se kreću sasvim normalno. Kosa im ne leti zato što je, kao, poprskaju nekim nano-sprejom pa i nju privlači pod i ne leti na sve strane. Ako ovo "drži vodu" ostalo je vrlo sumnjivo, jer biljke rastu normalno, stvari po brodu se ponašaju kao da ima gravitacije, osim kada žele da podsete gledaoce da je nema, pa namerno bace neku stvar koja odlebdi.
Sve ovo je tako površno odrađeno i obrađeno da ostavlja utisak da scenaristi nisu mnogo zainteresovani za SF elemente u seriji.

Pored toga, najveći problem je trenutna komunikacija radio talasima. Jednostavno se prave da nema kašnjenja u razgovoru a brod je daleko od Zemlje. I sve bez ikakvog objašnjenja. Nedopustivo!
Recimo, na brodu je Beta, očito veoma bitan "član" leta ali niko u osnovnoj posadi nema pojma o njoj niti da nešto tako postoji na brodu (mada u ep. 2 ima naznake da je prethodni kapetan bio upućen). Tek jedna od zamena, novi kapetan leta zna za Betu. Ovo je prilično nelogično, da pošalju na put dug 6 god. ljude a ne obaveste ih o tako važnoj stvari i ne uvežbaju ih za ophođenje prema Beti.

Dalje, skoro svi likovi imaju psihičkih problema, a jedan član osnovne posade čak doživi nervni slom kada mu kažu da mora da se vrati na Zemlju. Kakvi su to bre astronauti, pa još na takvom bitnom i duuugom letu?!?
Rusi su izabrali Gagarina ne samo zato što je bio najbolji, jer to nije bio, već zato što je bio dovoljno dobar i stabilna ličnost. Kosmonaut koji je trebalo da ide prvi u kosmos je bio spremniji ali nedovoljno pouzdan pa su ga zamenili Gagarinom. A ovde u seriji trpaju i Kurtu i Murtu na istorijski let... ccc... ti Ameri... Laughing

I još, Asimov (čini mi se) je rekao "Budale ne putuju svemirom" a ovde su stavili jednog totalno neozbiljnog astronauta, koji je u ep. 6 izazvao tešku povredu koleginice...

Ili, pLJavuša lebdi izvan broda a odelo joj ispušta vazduh i ona će da mre jer ne mogu na vreme da je vrate na brod. Neko se "genijalno" seti da ona pljune u odelo, pa će pljuca da začepi tu mikropukotinu. Ona nagne glavu ka grudima i zapljune se i, gle čuda, curenje prestane. A dok se posada oblači u EVA odela lepo se vidi da između kacige i odela postoji kao neka kragna koja ih deli na dva dela. PLjavuša je, dakleM zalepila šlajm na tu "kragnu" a ne u odelo.

Pa, glavni lik ne podnosi pogled na krv, pripadne mu muka i povraća... Celu šestu epizodu su istrošili na priču o nekoj svinji, zbog koje je Maduks tako osetljiv. Najgora ep. do sada, ubedljivo.

Moj osnovni utisak je da je serija propuštena šansa za odličan tvrdi SF. Smile

Posle 6 i 7 sedme epizode počinjem da se pitam da li da je dalje gledam. Možda će me najava objašnjenja Bete u 9-oj ep. naterati da izdržim toliko.
Naravno, ako sama serija izdrži toliko.

Gledanost je vrlo mala. U AmeriKi je pilot privukao samo 3,83 miliona što je smešno malo ako se ima u vidu da je, recimo, propast-serija "Bionička žena" imala gledanost pilota od 13.91 mil. Gledanost dalje opada kako serija odmiče pa je ep. 7 imala svega 2,16 mil. gledalaca. Veliko je pitanje koliko će se zadržati na programu (već pomenuta "BŽ" je ugašena na stabilnih 6 mil. ali ipak su dve različite TV kuće u pitanju pa su im i standardi drugačiji).

I na kraju, ako vam ne smeta sapunica u svemiru, ovo je dobro urađena serija, može da se gleda.

http://www.imdb.com/title/tt1319690/
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 05:41:29 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.09.2009. 16:27:00 »

U međuvremenu je stigla i S01E08 ali ništa bitno nije donijela.
Mene nervira previše flešbekova, posebno kada se ista stvar događa desetinu puta. Mislim da bi za seriju bilo mnogo bolje da su do sada već završili s prošlošću i razjasnili tu Betu, pa da pratimo linearnu radnju. Ili da to što prije odrade.
Za sada pratim šta se dešava, ali ne vjerujem da ću još dugo.

Može se gledati ako nemate nešto bolje pri ruci.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
jednorog
Registrovani
stažista

Ugled: +1/-0
Starost: 28
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.09.2009. 19:52:51 »

Ja ne gledah odavno pošto mi sam trenutno na 56 kbs  grrr ali uskoro će se i to promeniti (nadam se  Twisted Evil).
Hmm, što se tiče flešbekova imam neki osećaj da će ih vući kroz celu prvu sezonu (13 epizoda) i onda u drugom serijalu (ako ga uopšte bude) će okrenuti drugi list, jer ako ovako nastave teško da će daleko dogurati.
Sačuvana

Death smiles at us all.
All a man can do is smile back.
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.09.2009. 12:20:36 »

malo odugovlače sa radnjom u seriji
sve mi se čini da ova serija neće doživeti drugu sezonu
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.09.2009. 13:08:12 »

Odgledah sve do 05 epizode.
Ne smeta mi sapunica u svemiru, jer znam da je odradjena da privuce sto veci broj gledaoca. Naravno, nisu skontali da ce te seks ljubavne limuynade i da odbiju isto toliki br gledaoca...

Najvise mi smeta to odugovlacenje, i sto su skrti sa prikazom svemira i inace eksterijera broda.

Slazem se da je unutrasnjost uradjena super, i da je malo "de mode', ali sasvim prihvatljivo.

Onda, ponasanje posade... tipicno americki, iako je trebalo da je medjunarodna ekipa.

A onaj lik Donner. Ma pljunuti all american heroj.
Garant je kao mali bio kralj maturske i razvaljivao u football-u susedne skole, dok je svaka zeMska balavila za njim... fuuuj klishe.

Kad bi se skinuo go do pasa, pustio kosu i vezao traku oko glave, pola americke nacionalne garde bi vristeci u panici bezalo...i sve to dok ushiva sam svoje rane iz pribora lociranim u njegov veliki noz.

Cudi me kako nije postao alkos, koliko breme nosi iz proslosti...

Ipak, kako god serija mi se dopada i nastavicu je pratiti.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.09.2009. 13:18:05 »

Na kraju E08 posada se upoznaje s Betom. Sada skidam E09, ali ide nekako sporo i kilavo. Jedva čekam da vidim posljedice tog susreta. Iako, kako teče radnja, to će se možda prikazati u E11 Laughing
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.09.2009. 13:27:54 »

Ma meni je Solar sistem previše ograničavajući faktor. Daj bre da idemo negde u tri lepe da vidimo dešava li se nešto Laughing
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.09.2009. 16:54:02 »

mastere meni je download preko torenta oko 50-60 kB
kod tebe kako ide ?
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 24.09.2009. 23:17:15 »

Kockice su se konačno počele slagati u devetoj epizodi.

Ne bih se začudio kada bi na Marsu (kada u 175 epizodi konačno stignu tamo) otkrili da je ono dvoje ostavljenih jadnika živo i zdravo.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.09.2009. 23:22:44 »

A ja željno iščekujem prevod... grrr
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 24.09.2009. 23:24:16 »

Ja odgledah devetu bez prevoda, nisam mogao docekati.

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 24.09.2009. 23:44:08 »

Šaljem sutra, ako se ne desi nešto nepredviđeno-
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 25.09.2009. 10:35:08 »

A ja željno iščekujem prevod... grrr
Prevod je okacen na Prevodi online.  pozdrav
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 25.09.2009. 16:43:07 »

Neko je bio brži (ili s više slobodnog vremena)  Laughing
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 26.09.2009. 14:07:54 »

DakleM, deveta epizoda pokazuje sve slabosti serije. Em što je preterano da se na ono glavno čeka čak devet epizoda, em su tokom objašnjavanja ubacili potpuno nebitne a duge sekvence.
Definitivno je problem u veoma razvučenoj radnji sa masom sasvim irelevantnih stvari.
Jedino što je dobro je da ima manje kadrova iz prošlosti, ali, po prvi put, ti kadrovi smetaju i odvlače pažnju od trenutne radnje, koja najzad postaje zanimljiva.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 23 upita.