SF tim
* 07.07.2020. 01:55:45
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 33   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Uradi sam  (Pročitano 208045 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #405 poslato: 26.01.2013. 16:54:22 »

Narudzbina za jedan privezak tj. dva. Jel mogu da iskam model ili je umece ograniceno  Twisted Evil (zbog, radi, vrste kesa  Laughing).
Sačuvana

S verom u Boga
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #406 poslato: 26.01.2013. 19:25:11 »

Twisted Evil Videćemo ...

Pazi ovaj rad

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #407 poslato: 28.01.2013. 11:27:36 »

Покушавам да направим лампу са јестивим уљем (сунцокретовим) али имам проблем са фитиљем.
Лампа је крајње једноставна. Узме се стаклена флаша, пробуши метални затварач и провуче фитиљ.
И поред једноставности мени не ради. grrr
Фитиљ је од памука, пречника 5 мм. Проблем је што изгори па се пламен сведе на малешан, једва видљив.
Има ли ко идеју у чему је проблем?
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #408 poslato: 28.01.2013. 13:17:32 »

Nije fitilj krivac vec gorivo. http://www.karabasil.com/downloads/20110105092708.pdf

Mozda u tekstu nadjes resenje ali mi nisi jasan sto ne upotrebljavas petrolej i smanjis dotok kiseonika sa nekom staklenom "kuglom". Secas se i da duzina fitilja utice na plamen.
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #409 poslato: 28.01.2013. 14:52:03 »

Фазон је у томе да се направи од приручних материјала. Имам уље коме је истекао рок употребе и могу да га употребим за лампу.

За петролеј имам прави фењер и петролејку али ту нема задовољства петљања при прављењу ствари сопственим рукама.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #410 poslato: 28.01.2013. 15:13:33 »

RecepAt koji mi je ostao od tate :

krompir izdubiti

mast u rupu natrpati oko fitilja !

Sam fitilj ima "zvrčku" : komad stare pamučne krpice namazati mašću i zarolati ! Probaj tako napraviti fitilj ...

Ako se neko seća onih sitnih parafinskih šibica ... ? Zaludna baba, radoznala po difoltu, nije se smirila dok nije odmotala palidrvce : plastična (bar tako je delovala) traka + sloj parafina. DakleM - isti štos.

Baba ima i petrolejku + petrolej, a deda nabavio i karbidnu lampu  Wink

Ovo je baš slatko :

« Poslednja izmena: 28.01.2013. 16:19:15 od Glorija » Sačuvana

Bog čuva budale !
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #411 poslato: 28.01.2013. 21:54:01 »

Dan, bojim se da neće moći. Sad ću malo da pametujem.
Kao što bi trebalo da bude opšte poznato, ne gore tekućine niti čvrsta goriva. Ne gori ni drvo, ni ugalj, ni benzin, ni nafta pa ni ulje bilo koje vrste. Uvijek i samo gore isparenja koja nastaju djelovanjem toplote na date materijale. Tako se intenzitet gorenja svodi na odnos energije koja se uloži da se od materijala dobije zapaljivi plin i količine energije koja se razvije sagorijevanjem tog plina. E, sad: jestivo ulje isparava na mnogo višoj temperaturi nego petrolej i potrebno je uložiti mnogo više energije da bi sagorijevanje bilo održivo. Jestivo ulje pogodno je za male plamičke - kandilo i tako to - ali ne i za lampu kojom bi se dobilo dosta svjetla.
Ipak, stvar može da se malo popravi. Prvo, na čepu osim rupe za fitilj izbuši još nekoliko rupa kroz koje bi ulazio vazduh. I drugo, svjetlo će biti znatno jače (i uz mali plamičak) ako preko svega staviš nešto nalik na onaj stakleni cilindar na petrolejki. Kao priručno sredstvo može da posluži neka prozirna kugla od starog lustera, pod uslovom da ima otvor na dvije strane, nešto slično ovome:

Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #412 poslato: 29.01.2013. 10:59:15 »

Setila sam se zašto sam kupovala "žiške" !!!

Žižak je kutija sa podmetačima (mogu se napraviti od alu-folije ) i isečenim fitiljima (oko 1 cm).

U kristalnu činiju (zbog efekta) sipaš vodu (zbog hlađenja) pa sloj ulja (kao gorivo). Trećina suda je prazna (ako je dublji - može i više).

Onda po ulju poredaš žiške (napraviš npr. cvet od folije, udubljen, sa rupom u sredini da stoji fitilj, koji možeš uzeti iz stare sveće ) i zapališ.

Za Uskrs sam sipala samo vodu i stavljala sveće u ljusci od jaja ... Otopila sveće ( sve ostatke po kući  Wink ) , iseckala fitilje i sipala u polovice ljuski ...

Za sveću u obliku jajeta : "izduvati jaje" pa provući fitilj i u ljusku sipati otopljene sveće ... Kad se dobro ohladi, oljuštiti ko' kuvano jaje  Laughing (pomaže kratko potapanje u toplu vodu )

Al' se baba lepo igrala kad su deca bila tu ...  cmizdravac
Sačuvana

Bog čuva budale !
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #413 poslato: 29.01.2013. 14:40:03 »

Nesto tome slicno pokusala je moja majka da napravi, korisno, za vreme bombardovanja. Velike staklene case, krigle, voda (veca kolicina) i ulje (manja kolicina u odnosu na vodu). Parce plute kroz koju se provuce fitilj, puta dva na jednu casu. Nije neko osvetljenje ali je posluzilo dovoljno dobro, obzirom na situaciju kada se i za sta koristilo.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #414 poslato: 29.01.2013. 15:05:48 »

Sad je pitanje koliko Dan ima tog ulja za bacanje.
Da si blizi pa da otkupim za kandilo  Laughing

Pouka: kupuj maslinovo ulje. Zdravije, zbog cene ne pravis zalihe i neces se izgoreti u pokusajima da napravis lampu. Mr. Green
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #415 poslato: 07.02.2013. 12:18:09 »

Фала на саветима за лампу. Како пламен гори већ сам знао (научили нас на хемији на факсу Very Happy) али за остало нисам.
Изгледа да је проблем у фитиљу. Као чист памучни у две радње ми увалили мешавину са пластиком која се истопи па није чудно што се на крају угаси. Пробао сам са провизорним фитиљем који сам смотао од неке крпе и фино гори али није равномеран пламен па ћу потражити чист памучни фитиљ.

Него, планирам да правим (или наручим) плакар за књиге и стрипове па ако знате, колику дебљину иверице за странице да тражим. Висина плакара (ормана) биће 2 м а ширина до 0,5 м уз дубину око 35 цм.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #416 poslato: 07.02.2013. 13:20:36 »

Rolling Eyes Od babe možeš dobiti gomilu saveta ovog tipa :

Polica ugrađena kod mene ima 1,5 cm debljinu (verovatno) iverice - upravo sam izmerila ... Izdržava silnu težinu  Wink

Mislim da nema potrebe ta debljom daskom ...

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #417 poslato: 07.02.2013. 14:11:47 »

Наглашавам да ће ормар бити висок два метра што ће касти да ће морати да носи много кила папира.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #418 poslato: 07.02.2013. 14:25:16 »

Moj visok 2m i 70 cm a "nosi" enciklopedije + gomilu toga i to na vrhu, tj gornjoj polici  ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #419 poslato: 07.02.2013. 15:34:16 »

Moj visok 2m i 70 cm a "nosi" enciklopedije + gomilu toga i to na vrhu, tj gornjoj polici  ...

Ovaj visoki zahvatio i komsijin plafon  Laughing

Bitno je stranice cvrsto vezati na nekoliko mesta. Police ostavi ne fiksirane - zbog tezine knjiga da ih povremeno okreces.
Kod mene sam primetio da sraf kida policu (ivericu) zbog tezine i njegove ostrine.
Ako stavljas neke nogare (radi nivelacije), nek zahvati donju plocu i stranicu.
« Poslednja izmena: 07.02.2013. 15:38:38 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 33   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 24 upita.