SF tim
* 07.07.2020. 02:04:47
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 33   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Uradi sam  (Pročitano 208047 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #195 poslato: 13.10.2009. 16:34:52 »

Cesce piti pivo i nema brige za stene u bubregu.. Smile

Tako je ,care !!!  bravo

Bez zezanja i na stranu šala - pivo je manje štetno  Laughing

Stalno se svađam sa komšinicama jer vodu za cveće drže u plastičnim flašama i to zatvorenim  Shocked umesto da drže u kanti da ispari hlor.

Nisam ja zaluđenik, (kafa bez kofeina,nemasno mleko, ... fuj! Bljak!!) deda samo malo  Twisted Evil ali procedim vodu za kuvanje - makaroni se ne raspadaju, supa miriše na supu, ... Ne mogu da se napijem ako nema hlora i kamenca  grrr navika, valjda  Wink
Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #196 poslato: 13.10.2009. 17:56:46 »

Ostajem pri prici o vodi al u radijatoru. Sa suprotne strane od ventila na radijatoru, nalazi se u gornjem delu mala cetvrtka. Uzmete, koja god moze alatka i pocnete da odvrcete. Na obodu se nalazi jedna rupica kroz koju pocne da sisti vazduh ako ga ima, ostavite sve dok ne pocne da tece voda i opet zavrnete (radi se o par okreta te vrste ventila). Sad je radijator ozracen a ako je lose grejanje onda u radnju po novi il na proteste ispred toplane.
Sačuvana

S verom u Boga
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #197 poslato: 02.11.2009. 12:55:51 »

Posle više godina van upotrebe priključio sam staru TA peć i proverio grejače (Unimer/Ommetar) pa je pustio u rad. Fino se ugrejala, pa uključim i sobni termostat, da malo ventilatori promućkaju vazduh, i sve je to krenulo lepo. Na dva minuta izađem iz sobe i pri povratku zateknem istopljene/spaljene motore ljutko
Kupim nove, testiram ih na hladno, van peći, sve ok.
Ispitam napon kad ono međutim...
Umesto 220V, na buksnama 380V grrr Propratim kablovsku instalaciju i nađem da je na samom ulazu neko povezao dve faze umesto faze i nule što, jelte, daje pomenuti problem. Još ne znam ko je poslednji povezivao instalaciju ali zbog zadovoljstva što sam problem rešio neću ni istraživati. Istopljeni/spaljeni motori idu u delove (upotrebljivi rotori i ležišta osovina).
Naravoučenije: Ništa ne podrazumevaj - sve proveri.
(Zvuči kao neka Grunfova izreka štampana na majici) Smile
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #198 poslato: 02.11.2009. 14:21:39 »

Kakvi motori? Nisam čuo za motornu TA peć. Da nije pregoreo ventilator? Jesi li ostavio prevezane faze?

Da skuvamo mi nešto ovim gladnim SFtimovcima?  gladan
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #199 poslato: 02.11.2009. 14:33:44 »

Dva male elektromotora na ventilatorima, izgledaju ovako:

a ventilator sa motorom izgleda ovako:

Faze su korektno povezane, problem je bio u vezi sa kablićima koji vode do motora, oni su bili prikačeni na dve faze umesto na fazu i nulu. Sada je sve ok.
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #200 poslato: 02.11.2009. 14:34:28 »

Kada su, u zimu '92/'93, nakon 6 mjeseci bez struje, oni iz elektrodistribucije ponovo spajali napajanje, cijeli jedan kvart povezali su na taj način - jedna faza kao faza, druga faza kao nula. Sve što je u tom kvartu bilo povezano na struju završilo je na otpadu i nikom ništa. Od tada imam običaj da fizički otkačim sve uređaje uvijek kada oni u elektri jave da će vršiti neke radove na mreži, i provjerim stvari kada se struja 'vrati'. Nikad se ne zna...
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #201 poslato: 02.11.2009. 15:03:13 »

Pametno!!! Ne mogu da verujem da su tako pogresili! Pa mislim, da li tamo rade ljudi koji se razumeju u svoj posao barem malo?   grrr
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #202 poslato: 02.11.2009. 15:15:16 »

S obzirom na visinu (i sigurnost) plate, mnogi su tamo pouvaljivali svoju rodbinu s upitnim znanjem. Stara balkanska priča.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #203 poslato: 02.11.2009. 15:22:28 »

A s druge strane mnogi električari neke stvari rešavaju tako što nauče šablon za raznorazne urađaje i pojma nemaju zašto je to tako, al' znaju da tako treba. I ako se desi da nešto nije po default-u, odmah je to veliki problem i komplikovan uređaj.

@vanax
za ventilatore mora da postoje elektromotori koji ih pokreću (manje TA peći imaju jedan ventilator i jedan elektromotor). Zamisli šta bi bilo kada bi na ventilator direktno doveo gradskih 220V  Mr. Green Mr. Green (sad mi pade nešto na pamet  whistling Oops  pop).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #204 poslato: 02.11.2009. 15:32:03 »

Kad smo već kod elektromotora. Interesuje me da li neko zna nešto o autima ili motorima na električni pogon.
Našao sam skoro kostur od nekog starog APNa i imam nameru da probam da ga teram na struju.

Uspeo sam da nađem neke stare šeme, ljudi su to pravili 70 i neke godine, ali je valjda nešto napredovalo do sada (i to sam našao detaljno upustvo u nekom časopisu iz pomenutog doba).

Pa me zanima da li neko ima detaljne šeme ili zna gde mogu da se nađu (po netu nalazim samo rasprave oko pojedinih delova, nigde kompletno step by step upustvo).
Problem sa ovim starijim je što im je autonomija rada baterije vrlo mala i što se mnogo zagreva elektromotor.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #205 poslato: 02.11.2009. 16:02:46 »

Ovde imaš dosta zanimljivog materijala:
Kod:
http://e-vozila.com/forum/

Imam još 15-ak linkova ali ovaj je najupotrebljiviji Cool
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #206 poslato: 02.11.2009. 16:07:52 »

Kad smo već kod elektromotora. Interesuje me da li neko zna nešto o autima ili motorima na električni pogon.
Našao sam skoro kostur od nekog starog APNa i imam nameru da probam da ga teram na struju.

Uspeo sam da nađem neke stare šeme, ljudi su to pravili 70 i neke godine, ali je valjda nešto napredovalo do sada (i to sam našao detaljno upustvo u nekom časopisu iz pomenutog doba).

Pa me zanima da li neko ima detaljne šeme ili zna gde mogu da se nađu (po netu nalazim samo rasprave oko pojedinih delova, nigde kompletno step by step upustvo).
Problem sa ovim starijim je što im je autonomija rada baterije vrlo mala i što se mnogo zagreva elektromotor.

Eh Kuli to si trebao da pitas mog Nenada one veceri i onda bi samo o tome pricali do 12. On je svojevremeno hteo naseg Yuga da pretvori u el. auto. Mislim da jos uvek ima taj plan negde u glavi samo ceka da akumulatori postanu jeftiniji i tanji.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #207 poslato: 02.11.2009. 16:24:28 »

Zapravo takvih vozila je već bilo kod nas, mislim na Yu.
Svojevremeno (mislim 1982. godine) je u časopisu "SAM" (svoj majstor) jedan inženjer iz Zagreba pretvorio Fiću u elektromobil. Izbacio je standardni motor, na to mesto je postavio četiri akumulatora (čime je težina opet bila približna početnoj), upotrebio dva jednosmerna motora sa viljuškara, napravio komandnu kutiju kojom je regulisao način povezivanja akumulatora (serijsko i redno vezivanje u različitim kombinacijama da bi se dobili odgovarajući naponi). Najbolje od svega je što je uspeo da sve to atestira i da registruje vozilo.
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #208 poslato: 02.11.2009. 16:51:41 »

Ja čekam da poboljšaju motore na kompresovani vazduh.

Ipak moraš da čekaš bar 6 h da se električni auto napuni.
Sačuvana

Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #209 poslato: 02.11.2009. 16:56:32 »

U vezi sa skladištenjem energije... nedavno sam gledao neku reportažu o ultrakondenzatorima (da, tako se zovu Rolling Eyes) koji su se pokazali daleko praktičniji od baterija (akumulatora itd).
Autonomija je znatno veća, pune se za kraće vreme (red veličina - 15 minuta) i već su u upotrebi, eksperimentalno, u gradskom prevozu (od vozila prikazan je samo autobus).
Problem je visoka cena, kao kod svih novih tehnologija...
Sačuvana
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 33   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.037 sekundi sa 24 upita.