SF tim
* 17.05.2022. 19:57:32
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 33   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Uradi sam  (Pročitano 332150 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #270 poslato: 16.04.2010. 19:41:53 »

Savet sta NE uaditi...

Tackice rdje na autu nikako samo slajfericom ili smirglom ukloniti, pa prelakirati.
Nakon par dana izbiju kroz svezu boju.

Tako sam se ja zeznuo... Sad
Za temeljnu ne znam, nisam pokusao, al git je ipak od boga dat... (a i "zacepi" rupu ako preterate sa brusilicom ili slajfericom...)

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +17/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #271 poslato: 16.04.2010. 19:46:11 »

Pa kad bih imao neku dobru učiteljicu postao bih master za torte, isto kao naš Master za Yodu Laughing
Laughing Laughing :lol:ti nisi normalan
Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +17/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #272 poslato: 16.04.2010. 19:47:40 »

Kada vam rikne veš mašina u sred pranja naravno: ne paničite !  Very Happy
Uradi sam metoda je temeljna, duga, iscrpljujuća...ali dostižna. Laughing
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 53
Van mreže

« Odgovor #273 poslato: 14.06.2010. 12:01:44 »

Svakoga dana u svakom pogledu........

Bas pred svetsko prvenstvo, primetim da mi TV krivi sliku u uglovima. Postojeci televizor je Samsung 29' Slim. Kupljen pre 4 godine.
Pozalio sam se kod kumica i dobio resenje za problem.

Nisam ni znao da postoji skriveni meni za stelovanje slike kod samsunga. grrr
Jesam se neko vreme, mucio sa stelovanjem... dok nisam provalio njihove skracenice al konacno uspeo. Mislim da sistem vazi i za ostale samsungove televizore, nesto na bazi skrivenih kodova kod mobilnih telefona.

Ugasite TV preko daljinskog i onda na daljinskom pritiskate: (sifru saljem na PP), tv se pali i pojavljuje se skriveni meni gde se podesava geometrija slike i jos mali milion stvarcica.
« Poslednja izmena: 15.06.2010. 09:44:13 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #274 poslato: 06.07.2010. 14:59:25 »

Skoro sam ugledao na jednoj televiziji da se fabricki ugradjuju dnevna LED svetla.

Poznato je da celodnevno koriscenje srednjih svetla, negativno utice na stanje kola. Tu mislim na odnos jacine alternatora i potrebne energije. Stradaju i sociva, prekidaci, instalacija ......

Moje pitanje je: da li je neko upoznat ako se Led diode ugrade u samostalnoj izvedbi...kako bi panduri reagovali na to i dal bi priznali?
 Mislim da bi imali primedbu i na novo fabricko vidjenje(dnevnih Led svetala) jer srednja svetla(kratka) nisu upaljena.

Ima li neko misljenje o ovome?
Mislim da je Kuli pominjao da zeli da ugradi diode na kola.
Jel uspelo i kakve su reakcije pandura.
Kakvi su zakoni u okolnim zemljama...mislim da u Grckoj traze tokom noci, stalno upaljena duga svetla, to je suludo.. grrr
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Na mreži

« Odgovor #275 poslato: 06.07.2010. 15:10:04 »

Za LED-ove ne znam, ali postoje neka dnevna svetla koja služe baš za to da se ispuni zakon pa su slabija i ne opterećuju instalaciju kao obična.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #276 poslato: 06.07.2010. 15:24:17 »

Ta dnevna svetla koja pominjes su na LED osnovi.
Intrigira me kako panduri i zakon reaguju na njih...ako su vec fabrike skontale gresku..ima li smisla da ih sami postavljamo tj servisi.
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Na mreži

« Odgovor #277 poslato: 06.07.2010. 15:35:36 »

Ja mislim da su po zakonu.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #278 poslato: 10.07.2010. 11:55:22 »

Ako je nešto fabrički ugrađeno, pa prošlo tehnički pregled, onda mora da je po zakonu, Val.

Samo ugradnja LED svetala, to vam ne bih znao kaz'ti...

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 67
Van mreže

« Odgovor #279 poslato: 10.07.2010. 15:23:26 »

Koliko sam čuo, u EU su skontali da je obavezno paljenje svjetala tokom dana čista glupost kojom se nepotrebno povećava potrošnja goriva (a time i zagađenje okoline).
Kada će kod nas shvatiti prostu činjenicu da upaljena svjetla ne čine auto ni 0,1 promil vidljivijim? Vjerovatno za nekih 10 godina.

A u međuvremenu...

LED svjetla troše oko pet puta manje energije za istu količinu svjetla (oko pet puta su efikasnija nego sijalice sa žarnom niti).
Što se zakonske strane tiče, nakon samougradnje tzv 'dnevnih svjetala' morao bi nabaviti odgovarajući atest. Ko u Srbiji izdaje ateste za signalizacionu opremu na automobilima, pojma nemam, ali bi se trebalo raspitati u AMS.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #280 poslato: 10.07.2010. 16:08:19 »

Na temu atesta sam razmisljao. Neka situacija ko sa ugradnjom plina.
Verujem da je kod nas to komplikovano i skupo. Pre ce biti da se saceka neka opcija kao sto su dodatni farovi za maglu.
Mozda cak i made in PRC...sve tj svi su brzi grrr...nego da nasi razmisle o tome koliko je glupo, na ovomj geografskom podneblju, traziti upaljena svetla.
Parking svetlo je dovoljno.

Ako se negde pojave diode, uradi sam kit, molim da se obznani pozdrav pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #281 poslato: 10.07.2010. 16:15:48 »

A bil' mi neko objasnio po kojoj to logici upaljena svetla troše više goriva?

Mislim, skoro svakodnevno prelazim do 300 kilometara, pa me to i te kako interesuje!
Kontam, nema logike za takvo nešto. Alternator se okreće kad su svetla upraljena ili ugašena. Sav višak proizvedene struje, koju ne proguta akumulator, progutaju valjda kondenzatori, pa tako ode "za dž".

A da terete instalaciju, i to ne verujem, jer je instalacija i projektovana za full opterećenje.
Slažem se samo da jako skraćuje vek žarulja, prekidača i sl.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #282 poslato: 10.07.2010. 23:14:20 »

Citat
Alternator se okreće kad su svetla upraljena ili ugašena. Sav višak proizvedene struje, koju ne proguta akumulator, progutaju valjda kondenzatori

Grešiš, sinko. Ovaj, strašno grešiš! (što volim ovaj citat)

Alternator (kao ni bilo koji drugi generator struje) nikada ne proizvodi višak, nego samo onoliko kojika je trenutna potrošnja (drugi Kirhofov zakon). Ako se poveća potrošnja struje (upališ svjetla, npr.) alternator poveća proizvodnju struje - ako je to moguće. Svaki generator struje ima svoja ograničenja, a dva su najvažnija:
a) unutrašnji otpor generatora, koji uglavnom zavisi od presjeka žica kojima su namotani
b) energije koja se dovodi na osovinu generatora i koja okreće rotor tog generatora.

Sad smo došli do onog bitnog. Ako se poveća potrošnja struje, alternator to nadoknađuje većom proizvodnjom ali mu za to treba više energije ('snage') na osovini rotora. On tu energiju uzima od motora (preko klinastog remena) a jadni motor (ako i nakon paljenja želiš i dalje voziti istom brzinom) mora to da nadoknadi - povećanjem potrošnje goriva.

Ima jedan zgodan primjer koji si vjerovatno sreo, ali nisi zapazio posljedice. Oni tipovi što u auto ubace modul od par stotina wati i gepek napune zvučnicima. Cijela ta skalamerija svira dobro samo ako turiraš motor jer sam akumulator ne može da obezbijedi dovoljno struje, a ne može ni alternator ako ne nagaziš 'do daske' po gasu.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #283 poslato: 10.07.2010. 23:38:22 »

Hvala Mastere na iscrpnom odgovoru.
Ipak, ne verujem da je ta potrošnja osetna zarad četiri žarulje?
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #284 poslato: 11.07.2010. 01:29:24 »

Nije, ali se nakupi. A pomnoži to sa 100.000.000 auta (najmanje toliko ih ima u Evropi)
Sačuvana

Stranice: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 33   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2022. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.