SF tim
* 15.11.2019. 17:17:11
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ponovo na Mesec  (Pročitano 4447 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 06.07.2009. 12:04:54 »

Lansirana nova sonda u svemir u kojoj se ne nalazi ljudska posada, ali je opremljena uređajima za detekciju vode i pogodna za spuštanje na Mesec. Plan da se ljudi ponovo, posle pedeset godina, vrate na Mesec.

Najnovija sonda, koja je lansirana u svemir, nema ljudsku posadu ali je zato napunjena senzorima za detekciju vode i područja pogodnih za spuštanje. Plan je da se do 2020. godine ljudi ponovo spuste na Mesec.

Međutim, postoje i oni koji ne vide prednost u povratku na Mesec. Među njima je bivši astronaut Baz Oldrin, drugi čovek koji je stupio na mesec. Oldrin ne vidi komercijalne razloge za osnivanje kolonije na Mesecu.

Oldrin kaže kako veruje da bi NASA trebalo da se usmeri ka ekonomski isplativim istraživanjima, kao što su potencijalnin izvori minerala na asteroidima ili na Marsu, na kome je već otkrivena voda.

"Da li želimo da budemo poznati po tome što smo se, posle 50 godina, vratili na Mesec, iako ne znamo ko će to da plati?", upitao je bivši astronaut istakavši da bi boravak ljudi na Mesecu trebalo da bude ekonomski isplativ.

Lunarna misija mogla bi da košta više od 100 milijardi dolara, pa je predsednik Amerike Barak Obama naredio reviziju tog plana. Njegov savetnik za nauku i tehnologiju, Džon Holdren, kaže da su Sjedinjene Države ipak predane istraživanjima svemira.

Ograničenost sredstava ipak pokreće pitanja o isplativosti povratka ljudi na Mesec. Profesor aeronautike i astronautike, Lorens Jang, koji se ranije zalagao za odlazak na Mars, sada je promenio mišljenje.

"Poslednje što želimo je da pošaljemo posadu na Mars bez mera za održavanje njihove fizičke kondicije. Ne želimo da se ti ljudi vrate sa kostima i mišićima toliko slabim da ne mogu da nose ni sebe, niti svoja svemirska odela", naglasio je profesor Jang.

Profesor aeronautike smatra da se takve stvari moraju izbeći po svaku cenu, a Mesec je mesto gde može da se nauči više o tome.

Mladi naučnici, poput Ali Anderson, sa Masačusetskog instituta za tehnologiju ipak se nadaju da će budućnost doneti nova istraživanja.

"Za mog života želela bih da vidim koloniju na Mesecu, mnogo posla na Međunarodnoj svemirskoj stanici," kaže Ali Anderson.

Komisija koja razmatra američki svemirski program podneće svoj izveštaj predsedniku Obami u avgustu.

Ostao je zabeležen u istoriji 20. juli 1969. godine. Toga dana, američki astronaut Nil Armstrong postao je prvi čovek koji je kročio na mesec. Profesor aeronautike i astronautike, Lorens Jang, naveo je da je taj uspeh postignut uprkos okolnostima.

"Bila je to velika avantura, u vreme velikih teškoća - Vijetnamskog rata i masovnih protesta njegovih protivnika", istakao je profesor Lorens Jang.

Izvor www.rts.rs
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 06.07.2009. 12:09:27 »

Mislim da i Baz Oldrin posecuje nas sajt, jerbo i on prica o rudnicima na asteroidima.

Sad mislim da bi mi trebali da smislimo space-viljuskar i space-shleper koji ce biti u stanju da natovare i povuku asteroid do Zemlje i onda taj izum da prodamo NASA-i  Mr. Green
Sačuvana

need a cell phone and
svemirski putnik

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 30
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 07.07.2009. 20:59:25 »

Mislim da i Baz Oldrin posecuje nas sajt, jerbo i on prica o rudnicima na asteroidima.

Sad mislim da bi mi trebali da smislimo space-viljuskar i space-shleper koji ce biti u stanju da natovare i povuku asteroid do Zemlje i onda taj izum da prodamo NASA-i  Mr. Green

mogle bi se dobre pare na tome zaraditi
Sačuvana

ko govori sta hoce , mora slusati sta nece
Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 07.07.2009. 21:12:05 »

I jos bi pride malo proredili asteroidni pojas, pa bi jednog dana, kada cela civilizacija u modernoj Nojevoj barci krene u potragu za drugom naseobinom, ogromni Nojev brod II, bez problema mogao da prodje raskrsnicu kod glavnog asteroidnog pojasa na magistralnom putu Mars-Jupiter (pod uslovom da Ceres ne projuri kroz crveno, pa ode cela civlizacija u ... deep space).
Sačuvana

need a cell phone and
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 07.07.2009. 21:33:49 »

još kad bi uspeli da nađemo i rupu na carini( da postavimo na to mesto nekog sa gradine)
ih veselja
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 07.07.2009. 23:02:31 »

još kad bi uspeli da nađemo i rupu na carini( da postavimo na to mesto nekog sa gradine)
ih veselja
Ma nema potrebe. Tu je Bata carinik. Samo da nadjemo vezu i sve prolazi. Ako ovo procita uzece mi za auto jos par stoja  Embarassed
Sačuvana
svemirski putnik

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 30
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 08.07.2009. 20:32:15 »

ih veselja
Ma nema potrebe. Tu je Bata carinik. Samo da nadjemo vezu i sve prolazi. Ako ovo procita uzece mi za auto jos par stoja  Embarassed
mnogo je to brate par stoja treba to nabaviti
bolje otici u grand pa uzeti onu jednu jedinu STOJU
Sačuvana

ko govori sta hoce , mora slusati sta nece
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 08.07.2009. 21:25:58 »

Znao sam da ce da sazna da sam ga ocinkario. grrr
Uzeo mi 100 evra vise  grrr. Pa ko me terao da pricam. Sad
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 14.11.2009. 00:35:30 »

Nasa potvrdila velike količine vode na Mesecu
Kod:
http://www.latimes.com/news/nationworld/nation/la-sci-moon14-2009nov14,0,2036369.story
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 24 upita.