SF tim
* 22.09.2019. 20:57:26
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Worldwar" & "Colonization" serijal  (Pročitano 13051 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Ugled: +6/-0
Starost: 48
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.12.2006. 13:39:59 »

Pitanje .....da li je moguce 100 godina posle Velsovog "Rata Svetova" napisati SF o invaziji vanzemaljaca na Zemlju, a da to ne bude najnizi i najbanalniji oblik SF-a ?

Reklo bi se da nakon hiljada knjiga, prica i filmova koji su se bavili ovom najvise eksploatiosanom  temom u istoriji naucne fantastike, da se tu ne moze reci nista novo, a sto bi moglo privuci paznju bilo kom SF fanu starijem od 15 godina .

Pa nije bas sasvim tako.

1994.  ''majstor alternativne istorije'' Hari Turtledov objavio je "Worldwar: In the Balance"  prvu od 8 knjiga epske sage sukobu covecanstva i vanzemaljske rase.

Nakon sto sam pre nekoliko dana procitao poslednju od preko 3000 stranica te sage prvo sto mi je palo na pamet je da se to jedino moze uporediti sa Tolstojevim "Ratom i Mirom" ili pak sa "Vetrovima Rata" i "Rat i Secanja" Hermana Vouka.
Ono sto je  Tolstoj uradio sa  Napoleonovim ratovima, a Vouk sa Drugim svetskim ratom,  Turtledov je uradio sa  alternativnom istorijom rata covecanstva i vanzemaljaca.

Krenimo redom....

Premisa serija je vanzemaljska invazija na Zemlju 1942. usred Drugog Svetskog rata.

Vojna invazija pocinje 30.maja 1942, ali vanzemaljci reptilska vrsta koja sebe naziva ''Rasa'', stizu u orbitu oko Zemlje u decembru 1941. i pola godine provode u pripremama za napad.

No vanzemaljci svoj napad na Zemlju zasnivaju na informacijama koje im je poslala njihova robotska sonda prilikom izvidjanja tokom 12. veka. te ono sto oni ocekuju je da ce im ''najopasniji'' neprijatelj na Zemlji biti Krstaski vitezovi.
Odmah tu u startu se tu pokazuje razlika izmedju covecanstva i Rase,  iako je civilizacija Rase znatno starija od ljudske  (preko 75.000 zemaljskih godina pisane istorije) oni su se razvijali znatno sporije i opreznije stavljajuci naglasak na stabilnost i umanjivanje efekata promena u razvoju drustva i tehnologije, umesto na brzi progres,  a s obzirom da su i druge dve vanzemaljske rase koje su vec osvojili slicne njima, nisu ocekivali da ce civilizacija na Zemlji uopste promeniti za nekih 800 godina koliko su pripremali svoju osvajacku flotu.

Tako da kada na Zemlji zateknu industrijalizovani rat u punom zamahu to za njih predstavlja prilicno iznenadjenje.

Vojna tehnologija Rase sa kojim krecu u napad je otprilike na nivou nase danasnje tehnologije, raspolazu mlaznjacima, vodjenim raketama, racunarima, internetom, naprednim tenkovima, nuklearnim projektilima....i sa nesto jos naprednije tehnologije, motori na vodonik, atomski motori na brodovima, holografija, hibernacija za putovanje svemirom.
Njihovi svemirski brodovi se krecu polovinom brzine svetlosti tako da im od maticne planete u orbiti oko Tau Ceti treba desetak godina.

Serija prati niz licnosti medju ljudima (kako istorijskih tako i izmisljenih) i vanzemaljcima, ne izdvajajuci posebno nekog glavnog junaka, iako ce se nekoliko likova pojavljivati tokom svih 8 knjiga.
Radnja se u prva 4 dela odvija na celoj povrsini Zemlje, a kasnije i u svemiru.

Prva tetralogija ''WorldWar'' bavi se ratom izmedju ljudi i covecanstva.
Nakon sto zahvaljujuci svojoj naprednoj tehnologiji i ogromnom iznenadjenju Rasa ostvaruje znatne uspehe u prvom napadu zauzimajuci velika podrucja na svim kontinentima drzave kako Saveznika tako i Sila Osovine zaboravljaju na svoje sukobe i ujedinjavaju se u otporu osvajacima.
Iako je ljudska tehnologija zaostala u toj meri da na primer gube 20- 30 tenkova da bi unistili samo jedan Rase,  brojnoscu (vanzemaljci raspolazu samo sa onim sto su doneli sa sobom), fanaticnom hrabroscu, dovitljivoscu   covecanstvo uspeva da uz ogromne zrtve zaustavi osvajacki pohod, ali ne i da protera Rasu sa planete.

Knjige prve tetralogije:
Worldwar: In the Balance (1994)
Worldwar: Tilting the Balance (1995)
Worldwar: Upsetting the Balance (1996)
Worldwar: Striking the Balance (1996)

Trilogija ''Colonization'' smestena je u periodu 60-tih godina kada za osvajackom flotom Rase stize kolonizacijska flota sa 100 000 000 kolonista Rase koji iznenadjeno zaticu Zemlju ne potpuno osvojenu kako su ocekivali vec podeljenu na izmedju Rase i nezavisnih drzava covecanstva (SAD, SSSR, Nemacki Rajh, Velika Britanija, Japan i neke manje drzave).

Colonization: Second Contact (1999)
Colonization: Down to Earth (2000)
Colonization: Aftershocks (2001)

Saga se zavrsava sa knjigom

Homeward Bound  (2004)

kada covecanstvo samostalno stize na maticnu planetu Rase i otkrivanjem putovanja brzeg o svetlosti postize ogromnu tehnolosku prednost nad Rasom.
« Poslednja izmena: 11.11.2011. 15:14:12 od dan555 » Sačuvana

"Moras imati noge na steni, da bi mogao graditi kule u vazduhu."  Teri Pračet.

''We poison our air and water to weed out the weak! We set off fission bombs in our only biosphere! We nailed our God to a stick! Don't fuck with the human race !'
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.04.2008. 21:35:39 »

valda ce se ovi nasi izdavaci potruditi oko izadavanja ove sage
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 20.04.2008. 10:03:47 »

Crying or Very sad Pod stare dane da učim engleski .... Crying or Very sad grrr grrr

A da probamo da "šapnemo" Laguni i ostalima pisca i knjige ? Možda se neko upeca ? Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 11.06.2008. 11:10:16 »

Jedino sto znam je da je od Turtledova prevedeno kod nas je njegov istorijski roman ``Justinijan`` pod pseudonimom H.Tartltaub sto je prosle godine izdala Laguna (i moj prevod price ``Pad Trantora`` u Vektoru da budem neskroman).

Sto je zaista velika steta za citaoce u Srbiji posto je rec o izuzetnom autoru kako SF, tako i EF-a.
Sačuvana

''We poison our air and water to weed out the weak! We set off fission bombs in our only biosphere! We nailed our God to a stick! Don't fuck with the human race !'
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 11.06.2008. 12:03:28 »

Laughing Nisam znala da je to on  Shocked Pročitala prošle nedelje - meni se sviđa kako piše. Nema smaranja, baš lepo oživeo likove, radnja teče glatko i ne davi sa opisima. Opis vlasti sa vrha i dna: car i njegov gardista.
Sačuvana

Bog čuva budale !
Ender71
Galactic Librarian

oficir

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 11.06.2008. 15:35:03 »

Na moju veliku sramotu ja se vec mesec i po probijam kroz tu knjigu.
Tek sam dosao do dela kada ga je Leontije zbacio.

So many books, so little time.
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 12.06.2008. 18:54:11 »

So many books, so little time.

Joj kakva surova istina... Sad
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 12.06.2008. 19:26:41 »

Crying or Very sad a babi slabi vid ! Crying or Very sad Crying or Very sad

Pade mi na pamet da pronjušim po sajtovima da se neko ne sprema da objavi serijal...
Sačuvana

Bog čuva budale !
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 29.07.2008. 19:45:17 »

ne mogu sa racunara vise da citam nemam snage zato cekam domace izdavace valjda ce biti bar za par godina
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
OMEGA CYBORG

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 18.12.2008. 21:32:06 »

Možeš li mi reći,Ender71,da li na netu može da se nađe free online Worldwar knjiga? Question
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 18.12.2008. 21:45:22 »

Mozes li mi reci, o veliki Omega Cyborze, jesi li ikad cuo za Google?
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 18.12.2008. 22:56:05 »

aj nek neko postuje  adresu onog ruskog servera
meni je bookmark propao kad sam menjao win
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
nightflier
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 16.07.2009. 21:57:28 »

Prava za Tartldava kupio je IPS. U planu je "Izgubljena legija" i "Vladana Britanija". Trebalo bi da ja prevodim.
Sačuvana
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 17.07.2009. 21:25:03 »

nightflier-e da javiš obavezno  kad to bude izaslo
ne mogu da da čitam na engleskom i to sa kompa

nadam se da ćeš odraditi posao valjano i ako te ne sile ne žuri

hvala na lepoj vesti pozdrav pozdrav pozdrav
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
nightflier
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 18.07.2009. 00:37:06 »

Eh, a zar neki posao nisam odradio valjano? "Legija" je napola prevedena i ako bude sreće i para, biće objavljena za sajam. Što se javljanja tiče, pokušaću da ne zaboravim da to postavim i ovde. Nažalost, IPS nema funkcionalan sajt. Najbolje da pratiš moj blog. Tamo redovno obaveštavam ljude o novim naslovima.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 25 upita.