SF tim
* 12.11.2019. 16:05:59
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Blasfemija ili je Sal u pravu?  (Pročitano 23004 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 14.06.2009. 20:36:34 »

Da li je Hičkokov Psiho horor? Nema ni trun SF-a a ima scena čija funkcija je isključivo da uplaše.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 14.06.2009. 21:14:53 »

Psiho je po meni cisti triler, sa nagovestajima horor elemenata (atmosfera filma)

Village...hmm, tesko zanrovski definisati.
Mistery sa takodje horor elemntima?
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 14.06.2009. 21:35:54 »

Scene ubijanja pod tušem i ona kad se prikaže sasušena majka u stolici, su antologijske horor scene. Upravo po njima je ceo film postao poznat. Bez njih Psiho ne bi bio to što jeste.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 14.06.2009. 21:58:13 »

Da, to su ti horor elementi, ali ipak jedini u filmu. Sve ostalo je klasicni triler, u kom se ne vuce ona nit straha.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 14.06.2009. 22:29:09 »

Nije problem ovaj trokut žanrova pretvoriti u četverokut- Treba samo venov dijagram prebaciti iz 2D u 3D tj. umjesto kružnica koristiti lopte i dodati četvrtu loptu tako da lopte budu raspoređene u formi trostrane piramide.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 15.06.2009. 01:22:28 »

Ili možda da koristimo logički kvadrat.
Samo da definišemo žanrove, šta je horor, šta triler, šta SF...
Ček bre, pa to je i najveći prblem Laughing
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 15.06.2009. 08:33:48 »

Naravno da problem i jeste u definisanju šta je šta, posebno kad granice nisu baš jasne kao u ovom slučaju.
Kod Venovih dijagrama to lično definisanje svodi se na približavanje ili odmicanje središta kružnica (lopti) čime neki elementi prelaze iz jedne u drugu podgrupu.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 15.06.2009. 08:47:15 »

Da, to su ti horor elementi, ali ipak jedini u filmu. Sve ostalo je klasicni triler, u kom se ne vuce ona nit straha.
Pa sad! Psiho sam uvijek smatrao hororom.
Kad nekom filmu određujemo pripadnost nekoj kategoriji, ne vodimo se time da cijeli film mora biti baš po odrednicama te kategorije. Kada bismo teko postupali, ne bi bilo ni jednog filma koji 'čisto' pripada tačno određenoj grupi.
Dobar film (a o takvima jedino i vrijedi raspravljati, zar ne) uglavnom se sastoji od elemenata drame smještenih u odgovarajući okvir - Sf, horor, triler, bajka, šta god hoćete...
To znači da horor film ne mora cijelo vrijeme da nam ledi krv u žilama ili da u cijelom SF filmu moraju prolijetati svemirski brodovi, vrtiti se razne nezamislive aparature ili šta već sve pripada SF-opusu.
Već sam jednom negdje napisao da se dramski zaplet velikog broja dobrih SF filmova može (uz odgovarajuće izmjene) preslikati i u neki drugi okvir koji nema veze sa SF-om. Ne svih, naravno.
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 15.06.2009. 17:33:40 »

Sto vise citam Vasa razmisljanja o ovoj temi, sve sam uvereniji u sopstveni stav, da je gotovo nemoguce napraviti razliku sta je sta.
Dali je horor, fantazi, sf, drama, triler, akcija?
Pa kako kad u svakom ima uvek po nesto od vecine navedenog.
Mislim da i posle n krugova u iznosenju misljenja i stavova necemo biti blize resenju.
Razlog vise sto nemozemo odrediti ni etalone (kriterije) po kojima cemo nesto ceniti.
U svakom SF ili F imate one takozvane "Buuuu" elemente. Pa dali su onda H filmovi? Ili u svakom H filmu ima ili F ili SF delova.
Opet u svakom od njih ima neke akcije ili drame.
Zato je najbolje kao do sada, a u skladu sajta, manje vise volimo sve i obracamo paznju na sve od navedenog.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 15.06.2009. 21:31:11 »

Mastere, ne trazi se u horor filmu da ti bas celo vreme ledi krv u zilama..

Koliko u tih sat i po "ledi", toliko je dobar horor.

Ali da se razumemo...ovi novi horor filmovi, i njihovi tvorci, furaju to "ledeno" ali ne koroz atmosferu filma, nego kroz nove elemente horora.

Buu, Hack& Slash.....bez veze...

Frankenstein, onaj prvi, je imao skolski primer horora. A nigde ni kapi krvi, nigde da se "katapultirate" iz fotelje/stolice od Buuu trzanja.
Ipak, celi film je cista jeza. I dan danas.
Al opet, sve u sci fi fazonu... Smile
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 15.06.2009. 21:35:16 »

Prvi zacetnici novog talasa horora su petak 13. , fredi kriger i noc vestica.
Ti filmovi su onda napravili model horora, koji se i dan danas fura, barem u holivudu.
Evropljani su preuzeli samo H&S fazon, uz svoje orginalne price van svih holivudskih Ves Krejven/Stiven King tandemskih folova.

(Stivena Kinga obozavam, i njegove filmove sve do osamdeset i neke..

Sačuvana

plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 21.03.2010. 12:13:22 »

Tako je braćela,ja sam voleo da gledam nekad horor dok je to bilo u granicama dobrog ukusa(diskutabilno naravno),tj od kad je počelo sve ovo sa krvi do kolena crevca do plafona lagano sam počeo da gubim interesovanje.Te nenormalne klanice do beskraja sa sve luđim načinima prekraćivanja uglavnom nedužnih života(masakr iz zabave) "just for fun" ubijaju napetost i krajnje su predvidive tako da folmovi ispdaju samo kao još jedan u nizu Crying or Very sad
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 23 upita.