SF tim
* 12.11.2019. 15:04:56
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Blasfemija ili je Sal u pravu?  (Pročitano 23003 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nekron Omikon
Registrovani

kadet

Ugled: +2/-0
Starost: 38
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 10.06.2009. 22:11:55 »

Pošto je Sal ovo napisao, evo i teme:
Citat
Nekrone, horor je sub zanr Sci Fi-a...a ne zaseban.
Ako mislis drugacije, voleo bih da otvoris zasebnu temu za to i da diskutujemo, naravno u inteligentnom, edukativnom i podrazumevano prijateljskom duhu.
Moj stav je da je njegov mišljenje blasfemično  Laughing jer je horor sasvim sigurno zaseban žanr. Kao i drugi žanrovi, često se prepliće sa srodnim pa čak i nesrodnim žanrovima (napr. horor-komedije). One primere što je Sal naveo, niko ne može da ospori ali isto tako, mnogo je više filmova koji su isključivo horor tematike (bez povezanosti sa SF-om).
Ja otvorih ovu Pandorinu kutiju pa da vidimo šta će da izađe iz nje.  Smile
« Poslednja izmena: 10.06.2009. 22:17:19 od Nekron Omikon » Sačuvana

None of you understand. I'm not locked up in here with you. You're locked up in here with me.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Na mreži

« Odgovor #1 poslato: 10.06.2009. 22:36:02 »

Ajd' da ne propadnu poruke u onoj drugoj temi, gde je sve počelo, kopiram ih ovde.

Sal

Nekrone, horor je sub zanr Sci Fi-a...a ne zaseban.
Ako mislis drugacije, voleo bih da otvoris zasebnu temu za to i da diskutujemo, naravno u inteligentnom, edukativnom i podrazumevano prijateljskom duhu.
Smile

Dan555

Evo ja se ne slažem sa govornikom. Razz
Ako odeš na Znak Sagite ima da te deo publikuma spopadne da horor u opšte nije žanr, a drugi deo da je samostalan žanr. Alzo dakle, nije podžanr SF-a. Mada, međutim, dok... može i to da budNe, šta reći o Tuđinu!

Sal

Nece moci, a nece moci ni to da ja ubedjujem tamo nekoga...

Horor podzanr implementira u totalnosti sci fi.
Seti se Frankestajna, jednog od "osnivaca" horora....
Naucnik, Viktor, se bavi u stvari genetikom u fantasy fazonu...
Ili Drakule, koji se "shapeshiftuje" kako mu se cefne u sismisa (genetsko prestruktuisanje, opet sci fi)

Ma ne mogu ovde dalje...mislim da je vreme da otvorimo temu za to, i da se tamo dokaze da je horor podzanr (bio), a sada  mainstream savremenog sci fi-a.....
Stiven King je najbolji "mixatelj" sf i horora, a pazte sad ovo...nije jedini... Smile

garwor

Haha, pa koliko horora postoje koji nemaju veze sa sci fi. Horor moze biti baziran na sf ali i ne mora, tako da se ne moze reci da implementira sci fi.

MasterYoda

Aj' da se i ja ne složim, jerbo nikako ne volEm 'oror.
Nikada Alien nisam smatrao hororom.
Jasno je da je horor nešto potpuno odvojeno od SF-a ali da, kao što reče garwor, može postojati i u SF-u.

Sal

Mislim da imamo osnova za novu temu.
Po meni, svaki horor film se bazira na sci fi-u.Ili je nauka, ili fantasy...

Sem onih horora po istinitom dogadjaju (mas ubice) koje su opet trileri sa horor elementima (ako je reziser tako odlucio)

« Poslednja izmena: 10.06.2009. 22:38:26 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 10.06.2009. 22:41:19 »

Super, i bas mi je drago da me neko ubedi da moja tvrdnja nije istinita, ili da ja nekog ubedim.

Evo mog stava.

Svaki horor film vuce elemente, tj bazu iz sci fi-a.
Krenimo od pocetaka.
Frankenstein. Svaki ljubitelj horora zna za Borisa Karlof-a i tako...

Sta je Dr Vikktor radio da bi oziveo "monstera?"
Drndao sa genetskom manipulacijom. Jeste da je to jako bezvezno prikazano (zasarafljivao udove monsteru) i oziveo ga tako sto je istoga pumpao elektricitetom preko nekih do tada nepojmljivih sprava.

Koliko sci fi elemenata ima u tome?
Mnogo. Bas mnogo.

I kad je monster oziveo, ponasao se bas tipicno kao svaki alien- osvajac.

Jedina razlika, po mom kontu izmedju horora i sci fi-a je ta da se uz sci fi "ugradi" nas strah od nepoznatog.

A cinjenica je da je naucna fantastika projekcija nepoznate buducnosti, ma sta ista nosila.

Edit:
Molim te objasni mi pojam "Blasfemija" jer prvi put cujem (citam) to....
« Poslednja izmena: 10.06.2009. 22:47:21 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #3 poslato: 10.06.2009. 22:54:32 »

"Frenki" je prvi pravi SF roman, koji je uz to i horor. Čudo beše ta Meri. Very Happy
No, to je samo jedan roman koji potvrđuje tvoju tezu, a šta sa gomilom drugih?

Gde je SF u "Znam šta ste radili prošlog leta", "Vrisak", "Psiho", "Autostoper"...

Velika većina horora, to se svi slažu, ima u sebi elemente fantastike, ali to ipak nije opredeljujuće za žanr.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 10.06.2009. 23:11:35 »

Jeste.
Svi filmovi koje si nabrojao padaju pod zanrovsku klasifikaciju trilera.
Moras priznati da im je radnja bas takva.
Sad, sto su drpili horor elemente sluzi im samo da od obicnog trilera naprave horor triler.

Znaci, svi likovi u nabrojanim filmovima su ljudi, mentalno poremeceni (negativci)

Ti "horori" nemaju ni jedan sci fi elemenat...slazem se....ali su ipak trileri sa horor elementima.
Kao sto imas mnogo filmova sa sci fi elementima, a svrstavaju se u trilerski zanr.

Recimo "Next" sa Nikolom Kejdzom.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Nekron Omikon
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 11.06.2009. 08:14:34 »

@ Sal
Blasfemija ili bogohuljenje, mada sam ovde mislio na njeno izvorno značenje "povreda ugleda", u ovom slučaju horor žanra  Smile

Pazi, ovo što ti pišeš vuče ka proširenju SF žanra. Ti si čak taj žanr podelio na naučni i fantastični deo. Ja čak smatram da postoji razlika između fantastike i naučne fantastike. U redu je da je Frankenštajn u srži SF, ali objasni kako to da duhovi, veštice, vampiri, zombiji mogu da budu SF? Isto, vezano za Frankenštajna, verujem da je ideja korišćenja SF elemenata bila kako bi se izazvao veći strah kod čitalaca i da je to delo započeto s ciljem da preplaši čitaoce.
Isto tako, mislim da reč horor ima široki spektar i obuhvata mnoge elemente u sebi (otuda i postoji podela na podžanrove kao što su slasheri, zombi, itd.). U literaturi je horor žanr jasno odvojen od SF-a. Horor film/knjiga teži da izazove kod gledalaca/čitalaca strah, teror i užas. 
Sačuvana

None of you understand. I'm not locked up in here with you. You're locked up in here with me.
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 11.06.2009. 08:46:04 »

Po čemu se fanatik razlikuje od ljubitelja - po stepenu insistiranja na definisanju preciznih granica žanrova. Sebe smatram (samo) ljubiteljom, i sve dok mi se ostvarenje (npr. film) dopada po bilo kom osnovu, neću voditi ratove uveravajući druge da je moje viđenje ispravno.
Prirodno je da će ljubitelj horora jače doživeti takve elemente, a da će drugi (SF, F...) ostati u drugom planu. Isto važi i u obrnutom smeru. Kao što su retka žanrovski apsolutno čista ostvarenja, bez ikakve primese ičeg drugog (da li su i moguća kao takva?), tako smo i mi kao konzumenti istih krajnje kompleksna bića, nikad jednoznačna, uvek sa mnoštvom različitog, prvo unutar nas samih, a zatim i prema spoljašnjem svetu. Pokušavamo da nastupamo kao organizovana celina prema drugima, a sami smo puni dilema (polilema). Taj napor nikad neće dati konačan rezultat, presudu da je neko totalno u pravu a neko nije, posebno u oblastima koje nisu egzaktno definisane. Definicije žanrova su po svojoj prirodi stvar konvencije, manifestovnog ili prećutnog stava koji je usvojen od strane dovoljnog broja autoriteta. To ne znači da su te definicije nepromenjive (Master je negde pisao o različitom shvatanju žanrova, njihovoj evoluciji kroz vreme). Uvek će se naći i oni autoriteti (istog kalibra kao prethodni) koji će to osporavati. Zato ću, umesto diskusije, makar delovala i konstruktivno, okrenuti uživanju u filmu ili knjizi, bez skalpela i pincete, jer mi se čini da se takvom analizom ubije deo draži.
Verujem da bi se svaki ginekolog složio sa ovim...

Edit:
Molim te objasni mi pojam "Blasfemija" jer prvi put cujem (citam) to....

Btw blasfemija je bogohuljenje, ili u širem smislu osporavanje ili napadanje nečeg svetog  udri svetac
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 11.06.2009. 12:10:29 »

Uvek imajte naumu da je SVE napisano (osim činjenica) fantastika  dedica
Niti je bilo niti će biti.
Tek posle toga idu žanrovi i pod-žanrovi ...

Najvažnije je da se to nekom sviđa.
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 11.06.2009. 15:14:55 »

Najvažnije je da se to nekom sviđa.

Kupljeno! bravo podrska
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #9 poslato: 11.06.2009. 15:25:52 »

"Frenki" je napisan da upozori na opasnosti koje nosi razvoj nauke i tehnike. SF je upravo u tom razvoju, a horor je u načinu na koji je izvedeno to zastrašivanje. Primarna svrha čudovišta nije da preplaši već da pokaže tragediju tog stvora i odnos ljudi prema nepoznatom i drugačijem.
Taj roman nosi u sebi mnogo više od horora.

Po meni je za određivanje primarnog žanra najvažnije šta je u delu osnovna namera autora.

Recimo, u "Tuđinu" je osnovna namena ksenomorfa da preplaši gledaoce, pa je zato, po meni, to pre svega horor. S obzirom da se sve dešava u SF miljeu i da nije moguće drugačije objasniti postojanje vanzemaljske vrste, to je i čist SF. Dodatno, zbog toga što posada mora da se bori za goli život, to je i akcija.
Dakle, "Tuđin" bi, po mom shvatanju, bio horor - SF - akcioni film, tim redosledom.

S druge strane, "Sfera" iako ima scena koje mogu da preplaše, nije horor ni mrvicu, zato što namera autora nije da zaplaši nego je sve u funkciji odgonetanja nepoznatog objekta.

Određivanje žanra je bitno za sve nas, da bismo znali šta da odaberemo da čitamo/gledamo od ogromne ponude.

Evo recimo, film "Martyrs" ima samo najviše ocene, a i na ZS su o njemu mnogo govorili i ocenili ga kao izvanredno delo. Sal me ubeđivao da ga gledam ali ja to odbijam. Po komentarima na ZS video sam da ima baš bolesnih scena, koje jesu dobre i sa svrhom, ali ja u tolikoj meri ne podnosim horore, da ga neću gledati. Bez obzira što je to, nesumljivo, odličan film. Moji nervi su, jednostavno, drugačije kalibrisani od onih koji vole stravu i užas.
« Poslednja izmena: 11.06.2009. 15:31:17 od dan555 » Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 11.06.2009. 15:32:32 »

@Nekron..
Vestice, vampiri, trolovi, goblini itd su fantasy "populacija"
Nisam samo ja razdvojio fantasy od science-a.

Dakle, ti likovi postoje i fantsy delima, ali ne sa ciljem da izazovu strah kod gledaoca.

Zombiji su vise SF. sa akcentom na S.
Virusi, mutacije, promene u mozgu i svesti izazvane istim tim virusom.. (i meni je naj naj zombi kult. Obozavam Romera)... sve to ide ka sf-u.

PA onda, kada se "posoli" sa malo horor elemenata, tj tama, jeziva muzika, buu ili hack & slash scena, dobijamo horor.

Znaci, vcina horora su u stvari prosireni sf ili f filmovi, u smislu da izazovu u gledaocu strah i cija radnja se vodi time da isti i zadrzi.

Kako bi recimo zanrovski definisao Ja sam Legenda, ili Alien?

Hvala za pojasnjenje pojma "blasfemija".
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #11 poslato: 11.06.2009. 15:43:19 »

Samo još nešto da dodam.

Jedna te ista stvar može biti u različitim žanrovima. Ako se zombiji pojavljuju bez ikakvog objašnjenja, to je onda fantazi, ali ako se da (kvazi)naučno obajašnjenje da je to zbog virusa, genetičkog inženjeringa i sl, to je SF.
Isto je i za zmajeve, trolove, i sve druge fenomene.
Sačuvana

Nekron Omikon
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 11.06.2009. 16:32:23 »

Uvek imajte naumu da je SVE napisano (osim činjenica) fantastika  dedica
Prvo sve napisano što nije činjenica je fikcija (maštarija, izmišljanje). Kod nas se science fiction prevodi kao "naučna fantastika" iako bi bukvalno ona mogla da nosi naziv "naučna fikcija". A dalje se slažem, da se ona (fikcija) deli na žanrove.
Jeste da wikipedija nije baš idealna za apsolutno utvrđivanje činjenica ali pogledajte ovu stranicu
http://en.wikipedia.org/wiki/Literary_genre#List_of_literary_genres
Horor i SF su odvojeni žanrovi, a slažem se (to sam i sam napisao) da se često prepliću. Ipak, ja još nikog nisam sreo da napr. "Halloween" u kome je glavni negativac neuništivi čovek svrstao u SF horor. A naravno ni zombi, ni vampirski, veštičji ni bilo koji drugi.
Sam horor žanr se po nekima deli na horor ličnosti, horor armagedona i horor demonskog. A tek onda ide dalja i složenija podela.
Sam žanr je jako bitan što reče dan555 jer dosta ljudi svoj ukus usmerava ka određenom žanru. Kada bi mi neko ponudio da biram film koji je horor ili dramu izabrao bih ovaj prvi dok eto, ima ljudi koji ne vole horore.  Confused
Što se tiče zombija - o njima se tek vodi rasprava jer ljudi zaraženi virusom nisu zombiji (bar ne u izvornom obliku tog pojma).  Wink
« Poslednja izmena: 11.06.2009. 16:36:21 od Nekron Omikon » Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 11.06.2009. 17:02:29 »

nejasno Zar zombije nisu "pravili" oni vudu vračevi ...

Bojim se samo da se ne pretera u podelama ... svako delo bilo kog žanra ima i mrvicu nekog drugog (A.Kristi nije pisala SF ali je morala da objasni dejstvo otrova...). Delimo  se pa je dobro dok se ne potučemo.

Moja lična podela je na: super, dobro ali teško, zabavno, bljak i "žali Bože papira" a čitam SVE što vidim.

grrr grrr grrr Šta se ja petljam u horor da mi je znati !?!?  Embarassed Skribomanka  udri
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #14 poslato: 11.06.2009. 17:11:01 »

Не бих рекао да неко усмерава своја интересовања, већ нам жанр помаже да одаберемо само оно што нас већ интересује.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 23 upita.