SF tim
* 08.12.2019. 09:56:56
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (50%)
Osrednje - 2 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull  (Pročitano 4179 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 30.05.2009. 23:31:42 »

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (Indijana Džons (4) i kraljevstvo kristalne lobanje) (2008)

Četvrti nastavak serijala o arheologu-avanturisti stigao je posle pauze od 19 godina i prošle sezone zaradio 783 miliona dolara. Spilberg i Lukas su opet pogodili u centar.

I prethodni nastavci su imali osnovu zapleta u fantastici, ali sada je to omaž baš SF-u, onom iz pedesetih godina, a to je i vreme u kojem se radnja odvija.

Negativci su ovaj put Sovjeti. Otimaju Indija da bi im pokazao gde da pronađu kristalnu lobanju koja ima čudesne moći. Kada je nađu, kreće jurnjava po obe Amerike i potraga za mestom odakle je ta lobanja uzeta. Lobanja je, naravno, vanzemaljska. Eto nama SF elementa pa zato i pišem ovaj prikaz. Wink

Produkcija je na najvišem nivou, a specijalni efekti su primenjeni samo tamo gde je to bilo neophodno. Spilberg i Lukas su odlučili da akcione scene budu rađene klasično, uz pomoć kaskadera, kako bi ostali dosledni prethodnim filmovima. Ovo je bila odlična odluka i rezultat je dobar film.

Većina kritičara ga je ocenila pozitivno, a i publika je, očito, istog mišljenja. Da nije tako, ne bi toliko mnogo zaradio.

Ovaj nastavak ima skoro sve što su nudili i prethodni filmovi. Misteriju koju treba rešiti, odnosno, predmet koji treba otkriti, mnoooogo avanture, pogibeljne akcije, komike, humora... Jedino što je različito su godine dvoje glavnih glumaca.

Indi je sada čovek u ozbiljnim godinama, otac odraslog sina i najzad je spreman i da stane na ludi kamen. No, to mu ništa ne smeta da i dalje jurca, skače, leti, visi o biču i šta sve ne još.
Koliko god Harison Ford nije neki naričiti glumac, meni je jedan od omiljenih. Možda sam pristrasan, ali sasvim je ubedljiv u akcionim scenama iako ima preko 60 godina. Čak je i toliko samouveren, da nema problema da skine košulju i pokaže torzo. Jeste da je u dobroj kondiciji, ali godine nije moguće sakriti. Moglo je i bez toga.

Karen Alen je veoma simpatična i dobra glumica. Za razliku od prethodnog "Indija" u kome joj je uloga bila da bude zgodna cica a u opasnim i nezgodnim scenama da izigrava vrištalicu, sada je otresita i samostalna zrela žena, koja brine o svom sinu. Odlično je dala svoj lik.

Prepucavanja između Indija i njegove simpatije Merion nemaju više ni najmanju primesu potencijalne ljubavne afere, već su čisto bračne razmirice. To je ono što nekome može nedostajati, ako mu se baš to dopadalo u prethodnim filmovima.

Što se glume tiče, imam utisak da su i Ford i Alen jednostavno nastavili tamo gde su stali u prethodnom zajedničkom "Indiju". Za mene to je kvalitet. Oboje su odlični, zar treba to i pominjati...

Kada već nema zgodne (mlade) ženske uz Indija, tu je glavni negativac, sovjetski oficir i naučnik u liku i stasu Kejt Blančet, u (vrlo) strukiranim pantalonama. I ovu glumicu volim da gledam ali ovde su ga baš preterali sa iskvarenim ruskim akcentom. To mi je pomalo pokvarilo uživanje u filmu. Nije valjda da prosečni Ameri zaista veruju da Rusi tako karikaturalno govore?!? Inače je Kejt odlična, još jedan plus za film.

Indijev sin je manje-više dobar. Nije on Ford, ali ako odluče da ga nasledi možda će i ti filmovi biti gledljivi. Nadam se, ipak, da do toga neće doći, a scena sa šeširom na kraju filma daje nadu da ćemo i dalje gledati Forda u "Indiju".

Jurnjava i nemoguće scena su ono što odlikuje ovaj filmski serijal i to je odrađeno do savršenstva. Ima preterivanja ali to je deo šarma Indija.
Osim pohvala, ovaj film je navukao, slobodno mogu reći, gnev nekih država i stručnjaka. Proglašen je za film sa najviše faktografskih grešaka i nemogućih situacija u prošloj godini. Neke države su se bunile što su njihove poznate lokacije u filmu premeštene na pogrešno mesto. Razumem ih, i zaista mi nije jasno zašto je Spilbergu i Lukasu to trebalo. Kao da je važno u kojoj državi se odvija radnja i u kom delu džungle se akteri jurcaju džipovima. Za sam film mesto događanja je potpuno nebitno.

Drugima je smetalo što za Indija, u nekim slučajevima, ne važe prirodni zakoni. Znamo svi da se ne može pobeći od atomske eksplozije u frižider, koliko god on bio obložen olovom, a i onoliki let i tumbanje u istom bili bi smrtonosni. Ali, kao da je to bitno, pa ovo je zabavni avanturistički film. Ovakve nebuloze treba primiti kao pošalicu i vic. Uostalom, ko da odoli sceni u kojoj, posle svega toga, iz frižidera izbaulja ošamućeni Indi? Very Happy

Ceo film se vrti oko vanzemaljaca a na kraju se lično i personalno pojave i odlepršaju svojim letećim tanjirom u svoju dimenziji. Čista naučna fantastika? Ma jok, ovo je odličan primer da SF elementi ne čine film (ili bilo koje delo) naučno-fantastičnim. Indi 4 je čist avanturistički film sa SF elementima koji su beznačajni za same likove i akciju. Nije stvar u tome šta Indi i družina jure, verski artefakt ili vanzemaljce, već je sve u strci da se do toga dođe. Sve ostalo je samo povod za odlične specijalne efekte.

Ja sam se sjajno zabavljao dok sam ga gledao, pa stoga preporuka - ako ga je neko propustio, nek' nadoknadi gradivo i odgleda ga.

http://www.imdb.com/title/tt0367882/
« Poslednja izmena: 31.05.2009. 01:29:43 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 31.05.2009. 01:12:09 »

Hmm, da se prisetim. Film u kojem se uziva ako volis akciju sa blagim elementima humora, pun avanture, i sve sto smo do sada vidjali u predhodnim filmovima Indijane.
Ups novina su ko sto rece Dan vanzemaljci. Efekti na nivou, dobra glumacka postava, Blesavo simpaticna prica u koju zamalo da poverujas ako se udubis u film.
Zato se valjda razlikuje dobar od loseg filma. Uspe, ili ne uspe da te uvuce u pricu. Ovaj je bar mene uspeo uvuci. Ne razmisljas kod je poceo, kad ce zavrsiti, vec jednostavno pratis.
Mislim da se uz ovu pricu nece dosadjivati cak ni oni koji nevole ovaj zanr. Preporucujem ga za lepu zabavu, pogotovo ljubiteljima ja bih rekao fantazi-avanture.
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 31.05.2009. 18:52:36 »

Ja sam na prvom gledanju zaspao na pola, ali nastavio sam sutradan, i opsti utisak je da je kvalitet losiji od prethodnih nastavaka. Mislim, Indi je ispada oduvek bio agent CIA, pa vanzemaljci na kraju... malo su zamesali sve da ispadne bombasto. Nesto kao poslednji romani Dena Simonsa.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 13.06.2009. 15:02:23 »

Vala baš. Very Happy
Ali, Indi je Indi, bombastičnost faild, ali zbog nostalgičnosti je cool.
Svakako se treba odgledati, iako se uklopio u "modernizaciju" koja malo ruži ovakve mamute poput Indijane.
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 26 upita.