SF tim
* 24.06.2019. 19:53:44
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pogled sa strane na srpsku SF scenu  (Pročitano 14034 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 05.05.2009. 20:38:51 »

Na Art-Animi videh tekst na slovenačkom o srpskoj SF sceni koji je napisala Mara R. Sirako za jedan slovenački sajt, pa sam probao da ga prevedem.

Razplankanje (ili o razvijenosti srpske SF scene)
(objašnjenje za  reč "razplankanje" pogledajte u odgovoru #7)

Članak Razplankanje (ali o razvitosti hrvaške ZFF scene) je, neočekivano, naišao na buran odziv. Još "žešća" reagovanja je izazvao tekst Prišel je tiho in postal edini slovenski ZFF fanzin - Jašubeg en Jered (pp. radi se o jednom slovenačkom fanzinu).

Da bi ostali verni tradiciji, sada se poredimo sa srpskom SF&F scenom. (pp. porede svoju, slovenačku, sa našom)

I ta scena nas je pretekla. Kao primer navodimo "Projekat Rastko", koji se već nekoliko godina brine i za promociju srpskih SF&F autora. Ljubiteljima fantastike naročito preporučujemo odlomke iz dela Milorada Pavića, koji je u nas najpoznatiji po svom delu "Hazarski rečnik".

Društva

U Srbiji deluje više društava. Verovatno je najpoznatije i najuglednije "Društvo ljubitelja fantastike Lazar Komarčić", koje deluje od 1981. godine. Društvo se zove po Lazaru Komarčiću, prvom srpskom autoru SF romana "Jedna ugašena zvezda" iz 1902. godine.

Društvo organizuje brojne radionice, sudeluje u filmskom festivalu, organizuje javne tribine, organizator je konvencije Beokon i još bi mogli dalje da nabrajamo... Ukratko, kod njih se stalno nešto dešava, pri tome treba skrenuti pažnju na to da redovno obaveštavaju javnost o novim SF&F knjigama i predstavljaju domaće autore.

Sajtovi drugih društava su manje više nedostupni. Ne zato što ta društva više ne rade, već zato što neki domeni više ne postoje. Zato je teško saznati koliko tih društava zapravo ima i šta rade. Bilo kako bilo, Srbija ima razvijen fandom koji vrvi od različitih društava, od ljubitelja igara, preko ljubitelja poznatih SF filmova, TV serija, pa sve do "klasike", recimo, Gospodara prstena. Nabrojmo neka društva: Srpsko društvo za naučnu fantastiku, Društvo ljubitelja naučne fantastike, nauke i tehnike Photon Tide, Klub ljubitelja epske fantastike i društvenih igara Zmaj, Beogradski klub ljubitelja društvenih igara Crni zmaj, Klub obožavalaca naučne fantastike KONEF, Udruženje ljubitelja društvenih igara i fantastike Valhala, SF klub Faros iz Bele Crkve, itd.

Konvencije

Beokon je ove godine protekao od 30.01. do 01.02. u Beogradu. Program je bio bogat, sa sudelovanjem Festivala srpskog fantastičnog filma.  Na žalost, treba sačekati sledeću godinu, jer nema nagoveštaja da će taj zanimljivi festival u dogledno vreme biti prikazan u nas (pp. u Sloveniji).

SFTerracon 2009 trebalo bi da se održi u Beogradu od 29. do 31. oktobra. Zbog skromne najave nismo uspeli saznati ni gde ni sa kakvim programom će biti održana ova nova konvencija. Najavljuje se kao "prva konvencija naučne fantastike", što je malo neobično jer Beokon se kontinuirano održava već nekoliko godina.

Internet zajednice

Zanimljiv sajt sa forumom nam nudi društvo Photon Tide, koja je orijentisana na strane filmove i TV serije.

SF Serbia objavljuje novosti sa područja SF&F filmova, TV serija, literature i igara. Objavili su, takođe, prvi broj fanzina Raketla.

Na Svemirskoj stanici AT-AT se okuplja najveći "šljam" u galaksiji (pp. ovo piše na samom AT-u Smile). Uprkos duhovitom natpisu, radi se o lepo uređenom forumu.

Art-Anima je namenjena ljubiteljima kratkih fantastičnih priča, završili su svoj prvi konkurs i objavljuju publikacije u saradnji sa drugim organizacijama.

Deo radio-emisije o SF-u je i danas živ i deluje kao SF pogledi (pp. radi se o Pogledu iz svemirskog broda, Nevidljivog). Sajt donosi zanimljive novosti iz domaćih i stranih izvora.

SF Team donosi SF&F novosti iz Srbije i inostranstva. Na sajtu se nalazi i arhiva nekada veoma popularnog fanzina Sirijus.

Fanzini

Emitor izdaje društvo Lazar Komarčić. Novi brojevi su dostupni na internet strani društva. Naročito ističemo broj 460, koji je među ljubiteljima SF&F žanra poznat kao zbirka priča erotske fantastike "Ugriz strasti".

Društvo Sci & Fi izdaje fanzin Terra.

SF Vektor je fanzin društva SF Team. Dostupno je 8 brojeva zanimljivog sadržaja.

Nagrade

Srbi dodeljuju različite nagrade. Društvo Lazar Komarčić dodeljuje, od 1984. nagradu Lazar Komarčić za najboja fantastična dela; od godine 2003. nagradu Ljubomir Damjanović za najbolja dela koja su objavljena u fanzinu Emitor, a od 2007. nagradu društva Lazar Komarčić za doprinos srpskoj fantastici. Više o nagradama i dobitnicima možete pogledati na sajtu društva (pp. dat je link).

Autori

Čini se da srpski autori hrabro predstavljaju svoja dela na internetu.

Ivan Vukadinović je autor trilogije "Večna vatra" koja je zanimljivo predstavljena. Sajt je na ćirilici, što je za srpskog autora odgovarajuće, ali predstavlja prepreku za sve koji je ne znaju. Oto Oltvanji iz Novog Sada se odlučio za darkerski izgled sa malim slovima. Slično je izabrao i Aleksandar Ilić, autor knjige "Srpski psiho", navodno najbrutalnijeg srpskog romana trećeg milenijuma. Među savremenim autorima pomenimo još Aleksandra Markovića, kao i Gorana Skrobonju. Obojica su dobitnici nagrada društva Lazar Komarčić.

Među svim tim autorima, manje ili više poznatim našoj javnosti (pp. slovenačkoj), je i Zoran Živković, koji je, uz izuzetak Milorada Pavića, najverovatnije, najuspešniji srpski autor. Zoran Živković živi u Beogradu. Njegov sajt nudi posetiocima razne podatke, o njegovim delima, nagradama i drugo. Sajt je na engleskom jeziku. Zoran Živković ima grupu svojih obožavatelja i na Fejsbuku. Živković je moderan autor, koji dosledno koristi sve mogućnosti savremene tehnologije za predstavljanja svojih dela. Dobitnik je brojnih nagrada, recimo, Knjižara, koja je prevedena i na slovenčaki, je dobila nagradu World Fantasy Award.

Zaključak

U ovom kratkom pregledu nismo mogli nabrojati sva društva i internet zajednice koje deluju na srpskom govornom području. Zato se iskreno izvinjavamo onima koje smo propustili da pomenemo.

Sam zaključak iz našeg ugla je očekivan. Slovenačka SF&F scena, koja je, pre nešto manje od tri decenije, bila uzor ostalima u nekadašnjoj zajedničkoj Jugoslaviji je prepustila primat srpskoj i, pre svega, hrvatskoj sceni. Za obe je značajno da pomažu domaće autore i promovišu njihova dela. Pri tome je hrvatska, po mom mišljenju, uspešnija jer kontinuirano prevodi hrvatske autore i predstavlja ih strancima, o čemu smo već pisali. Prednost srpske scene je, nesumnjivo, snažna povezanost društva Lazar Komarčić sa Filmskim festivalom fantastike. Pitanje je samo kada će svoju veziju osmisliti i Hrvati.

U poređenju sa našom (pp. slovenačkom) obe scene su veoma razvijene i pojedini akteri su već počeli međusobnu saradnju, što nesumnjivo dovodi do novih projekata i uspeha.

Kolegama sa srpske scene možemo samo da čestitamo i poželimo im mnogo uspeha u budućnosti.

Mara R. Sirako

http://dangober.info/sirako-blog/viewpost/89#comment509

Primedba "Prevodioca" (pp): za one koji još uvek ne znaju, iako sam po majci Slovenac, ne govorim slovenački (koliko vas ne zna svoj maternji jezik? Embarassed), tako da ovaj nazovi prevod primite samo kao početnu informaciju.
Pročitajte original na sajtu http://dangober.info i proverite sami šta je zapravo napisano, a ima i komentara.
U originalnom tekstu su dati linkovi za sva društva, što ja nisam preneo ovde, jer svi znamo gde da ih nađemo. Imamo i temu sa spiskom svih ex-YU SF sajtova, pa ko ne zna, nek tamo nađe.

Ista autorka je predstavila i hrvatsku SF scenu pa nije loše i to pročitati.
http://dangober.info/sirako-blog/viewpost/70

Kakve su vaše impresije na ovaj pogled "sa strane". Nas jedva pomenuše, ali istini za volju mi i jesmo mali sajt namenjen maloj grupi SF fanova.
« Poslednja izmena: 07.05.2009. 17:41:55 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.05.2009. 20:49:46 »

Citat
Ljubiteljima fantastike naročito preporučujemo odlomke iz dela Milorada Pavića, koji je u nas najpoznatiji po svom delu "Hazarski rečnik".

Shocked

Ali stvarno sam u šoku.

Ako izuzmemo taj momenat, autorka se stvarno potrudila i to je baš lepo.  Smile
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 06.05.2009. 10:27:41 »

pa lepo pohvale i sa strane i ako smo mali sajt ima nas sto je vazno pre svega
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 06.05.2009. 10:59:39 »

Za ovako neki clanak se zaista treba potruditi (dobar deo i nasih fanova, ne verujem da zna ovo sto je ovde napisano), ali projaket Rastko i M.Pavic su veliki propusti.
Projekat Rastko se bavi digitalizacijom svega sto im padne pod ruku (a da je sa Srpskog govornog podrucja) i baziraju se na religiju, filozofiju... malo tu ima SFa.

Sto se svega ostalog tice, lepo je uradjeno, pomenuli su nas otprilike koliko i treba, kao i sve ostale. Najvece pohvale idu drustvu Lazar Komarcic, a oni i jesu zasluzni, jer se svake nedelje skupljaju, organizuju razne dogadjaje....

Sto se nas tice pomenuli su Vektor, Sirijus, vesti...trebali su da dodaju i filmove, pa da imamo celu stvar.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 06.05.2009. 13:15:14 »

Pa mozda je i bolje sto nisu bas sve pomenuli.
Ako koga interesuje SF i F verovatno ce da procunja i do naseg sajta da vidi u cemu se radi. I tu je kvaka sa iznenadjenjem. Verovatno ce se prijatno iznenaditi kad otkrije i prikaze, a to opet tera da kopa dublje i eto internacionalnih clanova. Mozda gresim ali ja to kuzim kao onaj zenski fazon. Otkrijes po nesto, ali ne sve i tu je onda izazov otkrivanja i osvajanja.
Na Danov post je sam iz znatizelje obisao pomenute sajtove, pa predpostavljam da ce i oni slicno reagovati Laughing Laughing
Sačuvana
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 06.05.2009. 20:53:06 »

Poštovani!

Srdačno vas pozdravljam i zahvaljujem se g. Danu555 za prevod. Nadam se da ćete mi oprostiti moje loše poznavanje srpskog jezika. Unapred se izvinjavam zbog grešaka.

Kao Mara R. Sirako sam autorica sage Dangober. Prvi deo izaći će juna ove godine i Dangober je sajt koji je prvenstveno namjenjen toj knjizi. Prvi deo nosi naslov Bitka (okršlaj) kod Opozorilnika, pri čemu vas moram upozoriti da ne znam prevesti izraza Opozorilnik. U svom blogu obljavljujem odlomke iz knjige, pored njih i raznorazna razmišljanja koja nemaju veze sa samom knjigom ali eto kad već imam blog pa da iskoristim priliku Smile

O projektu Rastko bi bilo nefer pisati sa moje strane nešto loše pošto neke pokušaje slične tome u Sloveniji imamo ali ne na takav način. Mi nemamo sajta odnosno nekog pregleda slovenačkih SFF autora na takav način, još manje na način da su sa samog sajta dostupni teksti; barem oni koje zakon o autorskim pravima više ne štiti pa su stoga javno dobro. Na dnu linkovane stranice projekta Rastko nalazi se i link "Biblioteka Milorada Pavića". Medjutim nisam nigde napisala, da je Pavić SFF autor nego sam ga samo preporučila ljubiteljima fantastike. Naime smatram da svako ko je ljubitelj fantastike mora čitati Pavića, pogotovo ako se uz ljubiteljstvo bavi i pisanjem. Pavićev jezik je bogat, njegove priče su predivne i od njega kao autora treba učiti. I to nezavisno od žanra kojeg inače obožavamo odnosno u kom pišemo. Pavić je autor bez "prefiksa" i jedina grupa u koju se mogu svstati njegova dela jeste vrhunska umetnička proza.

A jeste i to istina da nijesam vidjela da imate na sajtu filmove. Da sam znala ja bi ih i pogledala. Eto sad znam, pogledat ću ih pa ću sledeći put ispraviti svoju grešku.

Srdačan pozdrav!
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 07.05.2009. 01:15:59 »

Dobro došla na naš sajt. cvece2

Hvala na trudu da predstaviš našu SF scenu slovenačkim fanovima. Sve si zaista lepo, tačno i dobro odmereno napisala.  svaka cast :bravoo:

Različita mišljenja su sasvim normalna i nisu kritika tvog teksta.

Ja i dalje ne znam kako prevesti "Razplankanje". Embarassed
Tvoj srpski je mnoooogo bolji od mog slovenačkog.  bravo

Dodao sam tvoj sajt na našu listu ex-Yu SF sajtova. LINK

Što se tiče filmova na našem sajtu, u pitanju su naši autorski prikazi novijih žanrovskih filmova LINK, kao i baza (uglavnom distributerskih)
 opisa koja sada ima više od 1.000 komada. LINK

Nego, čudo je ovaj internet, kako si saznala za ovaj moj pokušaj prevoda tvog teksta (tako brzo)?
Sačuvana

Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 07.05.2009. 08:11:02 »

Nego, čudo je ovaj internet, kako si saznala za ovaj moj pokušaj prevoda tvog teksta (tako brzo)?
Jednostavno. Redovno posećujem vaš sajt i na njemu je na levoj strani rubrika novih objava na forumu Smile

Hvala za lepe želje. Dobrodošli i vi na mom sajtu Smile

A sad na "posao". Nisam ni razumela ovog topika kao neke kritike. Daleko od toga. I u slučaju da biste me kritikovali uvijek je bilo i vazda će biti da ljudi imamo različita mišljenja. Zašto ih ne bi razmenili? Na kraju krajeva nigde ne piše da sam ja uvek u pravu, stoga sam uvijek i otvorena za nove predloge, sugestije i argumente Smile

Planka je daska u tarabi. Zaplankan je neko ko je onako malo izza tarabe ili kako bi se već tom stanju reklo. Razplankanje je dakle nešto poput raztarabljenja, da pogledaš na drugu stranu tarabe recimo Smile

Nego imate li neku ideju kako prevesti Opozorilnik? Opozorilo je upozorenje a Opozorilnik je spomenik (monument) na planetu MiaR koji je bio podignut kao upozorenje (opomena) svim eventuelnim protivnicima dangoberške vlasti šta će im se desiti ako se okrenu protiv vladajućih na Dangoberu. Eto već treči dan razbijam glavu i nikako da nadjem neki pametan prevod.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 07.05.2009. 17:57:55 »

Dakle pogrešno sam mislio da razplankanje ima veze sa plakanjem. Rolling Eyes Hvala za pojašnjenje. pozdrav

Hm, kombinacija spomenika i upozorenja...
Trenutno mi ništa ne pada na pamet. Mislim da će ženski deo foruma biti uspešniji, opšte je poznato da su žene bolje sa rečima od nas muških. Laughing
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 07.05.2009. 18:19:53 »

@Mara R Sirako

Zaista nam je imponuje sto je nas sajt, to jeste, entuzijazam, spomenut.

A takodje imponuje sto si se potrudila da nam odgovoris na srpskom jeziku.

Mnogo pozdrabva od mene, i zaviri nam u filmove...ja ih opisujem najvise.. SmileSmile

A zaviri i u "kreaticvi AD", tamo postavljamo svoje price.. SmileSmile

Smile pozdrav, dobrodosla.. Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 07.05.2009. 22:08:50 »

Pa i meni je bilo drago da ste ovde preveli moj tekst.

Svakako ću pogledati to oko filmova i kreativaca AD.

Srdačno vas pozdravljam!
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 08.05.2009. 10:11:29 »

ave Mara pozdrav dobro dosla cvece2
Sačuvana
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 08.05.2009. 10:37:37 »

Baš pisem teks u kome vas pominjem (ispravljam grešku) Smile
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 08.05.2009. 11:35:06 »

Hvala Mari R.S. na predstavljanju, prije svega, srbijanske SF scene, a i na tome što je primijetila napore naše male ekipe.

Mnoge od stvari koje radimo, radimo prvenstveno zbog toga što nam to pruža lično zadovoljstvo. Ako to drugi primijete zadovoljstvo je tim veće.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Mara R. Sirako
Registrovani

kadet

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 08.05.2009. 12:35:26 »

nema na čemu, i drugi puta Smile Šalim se, eto navela sam filmove Smile
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 23 upita.